Zaloguj się, aby obserwować  
czaja24

Linux Ubuntu - Temat ogólny

586 postów w tym temacie

Coś niewielki tu ruch.

Pojawił się polski remix ubuntu, dostępny tutaj http://ubuntu.pl/pobierz.php . Zmiany w większości czysto kosmetyczne w stosunku do wersji dostępnej od Canonical (dodanie graficznej nakładki na firewall, wywalenie gier logicznych, dodanie do płytki większej ilości kodeków itd.).

pełny opis zmian http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/2009/05/01/jurny-jarzabek-polski-remix-ubuntu-904/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy zachwycają się nowym Ubuntu, a u mnie działa po prostu fatalnie. Nowa wersja nie wspiera sterowników do mojej karty graficznej, Xorg przy byle jakiej akcji zżera mi co najmniej 15% procka. Dodatkowo system działa wolniej, gdy przy 8.10 zużycie procka skakało do 100% (rozpakowywanie archiwów, itp), komp mulił, ale działał, a tu system zamraża się na kilka-kilkanaście sekund. Do tego dochodzą problemy z dźwiękiem i kilka innych upierdliwych baboli, związanych głownie z nowymi wersjami programów, które się zainstalowały i działają nie tak jak bym chciał. Generalnie to pierwsza aktualizacja, której żałuje...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.05.2009 o 12:30, Graszcz napisał:

Agreed, nowy Xorg ssie pałę jak mało co. A problemy z dźwiękiem to ja miałem już przy
8.10


U mnie po zainstalowaniu 8.10 szał - praktycznie wszystko działało. :P 9.04 to jak dla mnie krok wstecz, szczególnie z tym Xorgiem, liczę że coś w końcu na to wymyślą, bo efektów nie potrzebuję, grać na Linuksie też nie gram, ale to mulenie kompa jest strasznie wkurzające, szczególnie jak na ekranie pojawi się jakiś flash... :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.05.2009 o 20:03, kuba9876543210 napisał:

Czy moge z Ubuntu 8.10 bezproblemowo (i automatycznie ;)) zauktualizowac do najnowszej
wersji?

Owszem, możesz. Ja tak zrobiłem. Wystarczy użyć menedżera aktualizacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.05.2009 o 20:06, Graszcz napisał:

Owszem, możesz. Ja tak zrobiłem. Wystarczy użyć menedżera aktualizacji


Dobra, dzieki; myslalem, ze jak jest 9, to sie bedzie duzo roznic i trzeba bedzie na nowo sciagac ;)

I jeszcze jedno pytanie: Ktora wersja bylaby szybsza i ma wieksze wsparcie, 64 czy 32-bitowa? Mam dwie, wiec chce tylko jedna uzyc w maszynie wirtualnej, bo malo mam miejsca na twardzielu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.05.2009 o 20:11, kuba9876543210 napisał:

> Owszem, możesz. Ja tak zrobiłem. Wystarczy użyć menedżera aktualizacji

Dobra, dzieki; myslalem, ze jak jest 9, to sie bedzie duzo roznic i trzeba bedzie na
nowo sciagac ;)

I jeszcze jedno pytanie: Ktora wersja bylaby szybsza i ma wieksze wsparcie, 64 czy 32-bitowa?
Mam dwie, wiec chce tylko jedna uzyc w maszynie wirtualnej, bo malo mam miejsca na twardzielu.

większe wsparcie ma wersja 32 bitowa ale 64 jest szybsza ... tylko nie wiem jak 64bit będzie się zachowywać na virtualnej maszynie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.05.2009 o 20:11, kuba9876543210 napisał:

Dobra, dzieki; myslalem, ze jak jest 9, to sie bedzie duzo roznic i trzeba bedzie na
nowo sciagac ;)


Bardzo ważne - po zaktualizowaniu Ubuntu wciąż będziesz miał system plików ext3, mimo że wersja 9.04 wprowadza system ext4 (szybszy, dzięki niemu system chodzi znacznie lepiej). Tak więc, żebyś nie musiał się bawić, polecam reinstalację systemu z formatowaniem używanych przez ubuntu partycji.

>I jeszcze jedno pytanie: Ktora wersja bylaby szybsza i ma wieksze wsparcie, 64 czy 32-bitowa? >Mam dwie, wiec chce tylko jedna uzyc w maszynie wirtualnej, bo malo mam miejsca na >twardzielu.

Miałem zarówno wersję 32 jak i 64 bit, nie ma dużych różnic w działaniu. W tym momencie piszę z ubuntu 9.04 64bit, działa jak najbardziej płynnie i stabilnie, nie miałem też do tej pory problemów z jakimkolwiek oprogramowaniem. Repozytoria są dostarczane na identycznych zasadach, jak w wersji 32bit.

Podsumowując - jeśli nie używasz bardzo mało popularnych aplikacji, możesz pobawić się z systemem 64 bit ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dopiero zaczynam przygodę z UBUNTU (v 9.04 DE) i mam kilka pytań:

1- Muszę instalować dodatkowe sterowniki, jeśli mam zainstalowane naraz Win7 i Ubuntu??
2-Jak ustawić połączenie z internetem ( w Win wpisuje tylko ip, bramę i dns do właściwości tcp/ip we właściwościach karty sieciowej).

Z góry dzięki za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.06.2009 o 15:19, loli80 napisał:

1- Muszę instalować dodatkowe sterowniki, jeśli mam zainstalowane naraz Win7 i Ubuntu??


Jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Linux "stara się" mić wszystkie sterowniki w jądrze przez co odpada problem konieczności ich instalacji. Moze sie jednak trafić, że ten takowych na płycie instalacyjnej nie posiada i wówczas potrzeba jest ściągnięcia ich z internetu. O ile są. Jak nie ma to lipa. Bodajze tylko w przypadku kart wifi mozna pokusić się o odpalenie za pomocą specjalnego narzędzia sterowników windowsowych.

Dnia 02.06.2009 o 15:19, loli80 napisał:

2-Jak ustawić połączenie z internetem ( w Win wpisuje tylko ip, bramę i dns do właściwości
tcp/ip we właściwościach karty sieciowej).


Najprawdopodobniej tak samo. Masz tam graficzne narzędzie do zarządzania siecią. Wpisujesz tam podobne "rzeczy". Problemy mogą sie pojawić, jeśli Twoje urządzenie sieciowe (karta wifi, modem usb) nie ma sterowników dla Linuksa. To coraz większa rzadkość, ale jeszcze się zdarza. Z tego co kojarzę raczej nie powinieneś napotkać żadnych problemów, jeśli jesteś podpięty z urządzeniem za pomocą ethernet.
Zresztą Ubuntu masz w wersji LiveCD więc przed instalacją sprzawdź czy po uruchomieniu i wpisaniu ustawień sieć działa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na windowsie był menedżer sprzętu, jest coś takiego na linuxie? Bo chcę zainstalować sterowniki, a zapomniałem jaką mam kartę graficzną :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.07.2009 o 16:33, DJ_Danielus napisał:

A z repo nie możesz?

Jestem laikiem :) Podaj mi komendę,to będę wdzięczny
P.S. Jest jakiś dobry podręcznik do linuxa po polsku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Polecenie to chyba apt-get nazwa_programu, ale pewien nie jestem - nie używam linii komend, tylko graficznego programu. Z tego co pamiętam to powinno być coś takiego w którymś z rozwijanych menów pod nazwą dodawanie programów lub zbliżoną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.07.2009 o 19:48, Belmundo napisał:

Chcę zainstalować CoJ na Linux Ubuntu, zrobiłem wszystko zgodnie z instrukcją
http://wikigames.ubuntu.pl/wiki/index.php?title=Call_of_Juarez#Konfiguracja_Wine
Aż do punktu Instalacja, rozumiem, że "standardowo", znaczy standardowo w Linuxie? Może
ktoś mi podać komendę? Moja wersja CoJ to ta z CDA.


O ile masz zainstalowany wine, to standardowo oznacza 2x kliknąć na setup.exe :D Po co ci komendy do tak trywialnych zadań ;)
A jak zainstalowac sam Wine? sudo apt-get install wine :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować