Zaloguj się, aby obserwować  
dawko1

Arcania: Gothic 4 (Temat Ogólny) [M]

4843 postów w tym temacie

Dnia 01.10.2010 o 14:46, KrzychW napisał:

Skoro
> uważasz, że jest "sponsorowane" to poproszę o wyjaśnienie tego.

Moim zdaniem, w wielu przypadkach "sponsorowane" jest zbyt mocnym określeniem, ale zależności
pomiędzy wydawcą gry i wydawcą czasopisna o grach, ewentualnie redakcją portalu growego,
przecież istnieją. Nie jest to typowy sponsoring, ale jednak pewna zależność biznesowa
o wymiernych skutkach, ma miejsce. Wystarczy aby najbardziej krytycznych nie zaprosić
na pokaz kolejnego tytułu, ograniczyć im dostęp do szczególnie miodnych materiałów itp.
Niby nie sponsoring, ale sprawa dość śmierdząca. /.../

Ja bym sobie nie żałował takich określeń, bo "jaki koń jest, każdy widzi". W grach jest to trudne do udowodnienia, ale w sprzęcie - to już jest widoczne. Ja sobie kupiłem, trochę ponad dwa lata temu monitor iiyamy, 1920x1200. Zaraz potem, jak tylko zona go zobaczyła, musiałem taki żonie kupić. A mieliśmy przedtem monitory 3 innych firm, więc jakieś doświadczenie miałem. Ale w rankingach pism komputerowych iiyamy nie mogłem uświadczyć, chyba, że jako tło innych, "wspaniałych" monitorów. Aż tu nagle ostatnio w jednym z pism monitor iiyamy znalazł się na pierwszym miejscu. Nagle się tak poprawił? Nie, ja widzę w sklepach wszystkie te monitory i iiyama conajmniej od trzech lat była na czele (no, nie licząc EIZO). Niech mi teraz ktoś powie, że przez ostatnie dwa lata nie sponsorowano pismaków ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam bardzo, ale tematem jest konkretny numer pisma, a nie ogólna rzetelność czasopism. Proszę, żebyś nie przypisywał braku w fachu innych pism z innego segmentu, do naszego - to mało uczciwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.10.2010 o 17:00, Backside napisał:

Przepraszam bardzo, ale tematem jest konkretny numer pisma, a nie ogólna rzetelność czasopism.
Proszę, żebyś nie przypisywał braku w fachu innych pism z innego segmentu, do naszego
- to mało uczciwe.


A ja zauważyłem, że ten temat jest poświęcony grze Arcania Gothic 4, natomiast nie jest przeznaczony do opisywania konkretnych czasopism komputerowych poświęconym grom... Więc uprzejmie proszę o powrót do tematu wątku, bo każdy ma prawo wierzyć lub nie wierzyć recenzjom zawartym w tych czasopismach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja, również wolę nie polegać na opinii recenzentów, gdyż to nikt inny jak gracze z własnymi gustami, z którymi ja niekoniecznie się zgadzam (pomijając argumenty ''przeciw'' wymienione wyżej). Zagrałem w demo Arcanii i jedyne co oczekuje po pełnej wersji to to, że nie będzie grą fabularnie krótką. Wiadomo, to co mogli skopać względem Gothica skopali puki co na całej linii (dali rade), tę część może uratować (w pewnym sensie) arcymistrzowski scenariusz :P Choć na to się nie zapowiada... Moim zdaniem jeżeli ktoś liczył na powrót starych Gothiców to, bez obrazy, ale był naiwny...

Swoją drogą, wyobrażacie sobie sytuacje, w której G5 będzie robione przez inne studio :P Kolejny syfny dodatek do G4 i kolejny nowy bezimienny, myślę że dla tej serii to stanie się tradycją...

'Stary, stary' bezimienny będzie bożkiem z mackami, 'stary' (puki co nowy) bezimienny będzie królował wyspami południowymi, Thorus będzie dalej szalał z orkami, a Xardas będzie wyrzucał wszystkich przez portal. A najnowszy bezimienny? Cóż, liczę na kreatywność nowego studia...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tę część może uratować (w pewnym sensie) arcymistrzowski scenariusz

Dnia 01.10.2010 o 20:20, Lord_Riven napisał:

:P Choć na to się nie zapowiada...


Poznajemy zakochaną parkę, a następnie napadają na wioskę i główny bohater będzie się mścić za krzywdę ukochanej. Bardziej sztampowo nie mogli rozpocząć. Po takim początku trzeba być podwójnie niepoprawnym optymistą, żeby wierzyć w nagłe zwroty akcji i niesamowitą, zaskakującą historię. Oczywiście przed premierą trudno stwierdzić to z całą pewnością, ale osobiście nie liczę na zbyt wiele. Zresztą questy w demie były standardowe, gra wręcz zapchana jest uproszczeniami, więc skąd raptem ma się w niej znaleźć nietypowo skomplikowany scenariusz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A czy Risen miał jakąś zaskakującą fabułę? Może i zrobili udaną grę, ale fabuła należy do tych przeciętnych.
Wszystkie poprzednie części z serii Gothic miały w miarę złożoną fabułę. Z początku nie wiedzieliśmy nic i razem z rozwojem postaci rozwijała się fabuła. Dużą rolę zawsze odgrywał Xardas, ale dodatkowo mieliśmy kilka pobocznych wątków, które ostatecznie zaczynały układać się w jedną całość. Każdy z naszych znajomych posiadał własną historię i działał na własną rękę. Do tego postacie poboczne odwiedzaliśmy w różnych częściach gry ponieważ zawsze mogliśmy spodziewać się jakiegoś nowego zadania. Z każdą kolejną częścią, twórcy mieli większy obszar do popisów i tworzyli coraz bardziej rozbudowaną fabułę z nawiązaniami do poprzednich części.

A jak to było w Risen?
Z początku lądujemy na wyspie i dołączamy do jednego z obozów. W końcu dostajemy się do klasztory i zaczynamy wątek z szukaniem dysków. Dalej wbijamy do świątyni i przebijamy się przez całą świątynie. Później zaczyna się wątek zbierania zbroi i koniec gry. Wszystkie części Gothica ukończyłem po kilka razy, ale Risen mnie tak zanudził, że wykasowałem go przy drugim podejściu.

A co wiemy na temat Arcani?
Na temat pochodzenia bohatera nic nie wiemy. Spotkamy wszystkich znajomych z poprzednich części, a z wersji demonstracyjnej wiemy, że wątek Diego będzie znowu jednym z najważniejszych. Wiemy, że Lee i Hagen nie są pewni decyzji Rhobara III i na pewno od każdego z nich poznamy losy króla z ostatnich 10 lat. Zakończenie G3 mówi, że Milten został arcymagiem, a na jednym z filmów można było zobaczyć postać o nazwie "Grandmaster Milten". Jako najwyższy z magów i przyjaciel króla na pewno ma jakąś teorie. Może nawet wie coś na temat Xardasa, a ten standardowo będzie odgrywał jakąś ważną rolę.

Fabuła ciągnie się już od czasu uwięzienia bezimiennego w górniczej dolinie. Od tamtego czasu rozwijane są kolejne wątki, a zakończenie jednego okazuje się rozpoczęciem kolejnego. Zmierz Bugów wprowadził kilka niewyjaśnionych wątków, a wcielenie się w nowego bohatera umożliwi dołożenie kolejnego.

Może i gra została zrobiona dość nieudolnie, ale fabuła zawsze była bardzo ciekawa i wiem, że tym razem wcale nie będzie gorzej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jak skomplikowana fabułę ma G3? - wyzwalaj miasta,zbieraj puchary - tyle z pozycji osoby która nie ukończyła gry ale nawet sam początek G3 nie jest jakiś odkrywczy czy oryginalny: lądujesz,tłuczesz orków,wyzwalasz wioskę i przyłączasz się do rebeliantów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.10.2010 o 22:00, lis_23 napisał:

A jak skomplikowana fabułę ma G3? - wyzwalaj miasta,zbieraj puchary - tyle z pozycji
osoby która nie ukończyła gry ale nawet sam początek G3 nie jest jakiś odkrywczy czy
oryginalny: lądujesz,tłuczesz orków,wyzwalasz wioskę i przyłączasz się do rebeliantów.

Skoro tak wyglądała twoja gra to się nie dziwie ;-)
Ja przed wyzwalaniem miast zawsze wykonywałem kilkaset zadań.

Sama fabuła w G3 była dość ciekawa tylko trzeba znać historie z poprzednich części, żeby zrozumieć jako ona ma sens.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.10.2010 o 21:57, Fun_g_1_2_3 napisał:

A czy Risen miał jakąś zaskakującą fabułę? Może i zrobili udaną grę, ale fabuła należy
do tych przeciętnych.


A czy ja napisałem cokolwiek na temat świetnej fabuły Risen? Nie i zresztą nie mam zamiaru, ponieważ to nie ten temat, a poza tym, Risen fabułę ma słabą, szczególnie w drugiej połowie gry. Gameplay ma za to bardzo udany.

Dnia 01.10.2010 o 21:57, Fun_g_1_2_3 napisał:

Może i gra została zrobiona dość nieudolnie, ale fabuła zawsze była bardzo ciekawa i
wiem, że tym razem wcale nie będzie gorzej.


A skąd niby ta wiedza? Na razie są to tylko tzw pobożne życzenia, bo dokładnej fabuły nie znamy, oprócz Blackside oczywiście. Zespół odpowiedzialny za Arcanię dopiero efektem w niej uzyskanym udowodni co potrafi, albo i nie.

----> lis_23
Masz rację . Główna fabuła w Gothic 3 jest słaba i wręcz marginalna w porównaniu z wielkością świata i ilością questów w ogóle. Trzeba jednak przyznać, że gra w znacznej mierze trzymała klimat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.10.2010 o 22:00, lis_23 napisał:

A jak skomplikowana fabułę ma G3? - wyzwalaj miasta,zbieraj puchary - tyle z pozycji
osoby która nie ukończyła gry ale nawet sam początek G3 nie jest jakiś odkrywczy czy
oryginalny: lądujesz,tłuczesz orków,wyzwalasz wioskę i przyłączasz się do rebeliantów.

Można było dołączyć do rebeliantów,najemników orków,asasynów,druidów,oraz trzech klanów w Nordmarze.Całkiem sporo,trzeba tylko pograć do końca,poznać różne zakończenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.10.2010 o 22:20, Maximo napisał:

Można było dołączyć do rebeliantów,najemników orków,asasynów,druidów,oraz trzech klanów
w Nordmarze.Całkiem sporo,trzeba tylko pograć do końca,poznać różne zakończenia.


Pograłem. Poznałem wszystkie trzy zakończenia a i tak całą grę z obecnego punktu widzenia określam jako średniaka( w chwili grania oceniałem bardzo pozytywnie mimo wielu błędów) Gdyby Gothic 3 nie nazywał się Gothic to, zasługiwał by spokojnie na 8/10. Niestety na tle swoich poprzedników jest, tylko cieniem dawnego siebie i przez pryzmat tamtych gier zasługuje na 6/10. Zabrakło fabuły i co najważniejsze dawnego klimatu. Twórcy 4 poszli jeszcze dalej. Chyba chcą się na dobre od starego dobrego Gothica oddalić a z nazwy, tylko dla pieniędzy korzystają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.10.2010 o 22:31, qrex napisał:

> Twórcy 4 poszli
jeszcze dalej. Chyba chcą się na dobre od starego dobrego Gothica oddalić a z nazwy,
tylko dla pieniędzy korzystają.


No i bardzo dobrze,bo ile można ciągnąć historie poprzedniego Bezimiennego,który osiągnął już wszystko co mógł osiągnąć?
a potem co,kierowalibyśmy postacią starca o lasce?

Moim zdaniem,zmiany w serii to dobry pomysł,gra mogła by jednak nie posiadać w tytule " Gothic 4 ",to akurat traktuję jako " skok na kasę " - " a Gothic tale " to był,moim zdaniem idealny tytuł: łączył się i ze starą serią a jednocześnie oferował coś nowego,nowy początek,nowe otwarcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.10.2010 o 22:45, lis_23 napisał:

Moim zdaniem,zmiany w serii to dobry pomysł,gra mogła by jednak nie posiadać w tytule
" Gothic 4 ",to akurat traktuję jako " skok na kasę " - " a Gothic tale " to był,moim
zdaniem idealny tytuł: łączył się i ze starą serią a jednocześnie oferował coś nowego,nowy
początek,nowe otwarcie.


Jap powiem tak.Abstrahując od ilości błędów,niedoróbek i tym podobnych, na tą chwilę z arcanią jest ten sam problem, tylko na większą skalę co z Gothickiem 3. Czyli nawet zakładając że gra jako RPG była by dobra to nie ma prawie nic wspólnego z wcześniejszymi grami z serii Gothic. Nie było dla mnie lepszego RPG niż jedynka(a z pewnością Gothic znajduje się u mnie w TOP 3 gier wszech czasów) Ja nie chcę innej gry . Ja chcę starego dobrego Gothica. Jeśli tworcy zamierzają iść w inną stronę to niech zmienią nazwę. inaczej działa to tylko jak płachta na byka. Gdzie ta fabuła gdzie ten klimat? Obawiam się że to nigdy nie powróci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.10.2010 o 15:49, Almarcino napisał:

zmiany zmianami a postęp powinien byc :p
tu pomijajc grafike to nic do przodu nie poszlo

ja nawet co do grafiki mam watpliwosci.
G3 moim zdaniem narysowany ;) był jakoś ładniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje mieć nadzieję, że poziom trudności Gothic (na pewno go widzieliscie, na PC można było nawet Hard włączyć po rozpoczęciu gry), będzie trzymał poziom trudności gothiców 1 i 2, bo hard na PC to po prostu większe zbierane obrażenia i mniejsze zadawane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.10.2010 o 12:15, Sipso2008 napisał:

Pozostaje mieć nadzieję, że poziom trudności Gothic (na pewno go widzieliscie, na PC
można było nawet Hard włączyć po rozpoczęciu gry), będzie trzymał poziom trudności gothiców
1 i 2, bo hard na PC to po prostu większe zbierane obrażenia i mniejsze zadawane.


Ta czym wyższy poziom trudności to będą zadawane mniejsze obrażenia a wrogowie będą większe poza tym trochę więcej życia pewnie będą miały...
Ja czeka tylko na opis fabularny czy gra sprawdza się chociaż w tym aspekcie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować