Zaloguj się, aby obserwować  
dawko1

Arcania: Gothic 4 (Temat Ogólny) [M]

4843 postów w tym temacie

Dnia 04.10.2010 o 15:44, dark_master napisał:

Zresztą, gry to nie lodówki czy samochody, jakby nagle komuś wpadło do głowy napisać
czwartą część władcy pierścieni gdzie elfów zabijają kosmici to chyba nie uważalibyście,
że wszystko jest ok?


nie, nie kosmici można było pomyśleć o wersji hard, na przykład Battlestar Galactica dociera do ziemi po latach wędrówki, patrzą ups a tu Śródziemie, bądź też James T. Kirk lądujący wśród elfów i Spock mówiący "Live long and prosperer" to by była prawdziwa uczta, najśmieszniejsze jest w tym wszystkim jest to, że im bardziej gra się błyszczy i jest bardziej prostacka tym większe przyciąga grono młodych ludzi, dlaczego tak mówię, ano mam tą sposobność nauczać informatyki w klasach szkoły podstawowej i gimnazjum i to jaki poziom ze sobą prezentują ci uczniowie woła o pomstę do nieba, załóżmy zatem, że taki tłuk jeden z drugim chce sobie pograć na komputerze, jaka jest możliwość tego, iż zostanie on przyciągnięty przez tytuł wymagający wykorzystywania przynajmniej części swoich szarych komórek? - żadna - dlatego teraz gry wyglądają tak jak wyglądają, a gracze starej daty - cóż muszą się pogodzić z brutalną rzeczywistością dnia codziennego, gry wymagające będą pojawiać się coraz rzadziej, z racji tego, iż nie trafią do tak szerokiego grona odbiorców jak proste zręcznościowe pseudo cRpg - patrz Arcania Gothic IV

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.10.2010 o 16:04, Isildur napisał:

> /ciach/

A jaki ma to związek z Arcanią?


" Zresztą, gry to nie lodówki czy samochody, jakby nagle komuś wpadło do głowy napisać czwartą część władcy pierścieni gdzie elfów zabijają kosmici to chyba nie uważalibyście, że wszystko jest ok? "

Mój post był odpowiedzią na ten fragment wypowiedzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.10.2010 o 15:44, dark_master napisał:

Czytając twój post i niektóre inne mam wrażenie, że: 1) jesteście obrażeni na cały świat,
że gra nie wygląda tak jak jedynka czy dwójka (i że w związku z tym w podtytule pojawia
się słowo Gothic) 2) zazdrościcie tego "skoku na kasę".

Dnia 04.10.2010 o 15:44, dark_master napisał:

zazdrościsz nam inteligencji że sam tego nie ujrzałeś.
Taki sam z (_!_) argument.


Nie to nie jest argument, to jest moje odczucie gdy czytam co piszecie :PP


@KrzysztofMarek

No i okej, tyle, że JoWood miał prawo dodać w nazwie "Gothic 4". Jeśli z tego powodu, a przede wszystkim z powodu poziomu produkcji mało kto tę grę kupi, tzn. fani się obrażą i zbojkotują a nowych klientów nie znajdą to będą mieli "za swoje" wcale mi ich nie będzie szkoda, być może byłoby tą jakąś nauczką dla nich czy innych producentów.

@KrzychW

Ale w sformułowaniach "Kontynuacja kultowej serii" oraz "nadchodzi Gothic 4" ja nie widzę żadnego wartościowania. Kultowa jest seria, a nie jej kontynuacja. Co do dalszej części twojego postu zgadzam się. Podkreślę tylko to co sam napisałeś czyli: komuś może odpowiadać, komuś nie. Istotnie, różnice w porównaniu do wcześniejszych części są ogromne, ale sama nazwa "Arcania: Gothic 4" a nie po prostu "Gothic 4" oraz zakończenie trójki dają nam do zrozumienia, że mamy do czynienia z czymś nowym, no przynajmniej ja tak to widzę.

@Maximo

Dnia 04.10.2010 o 15:44, dark_master napisał:

Dobre porównanie,uśmiałem się:)


Proszę bardzo ^^

Dnia 04.10.2010 o 15:44, dark_master napisał:

Nie jesteśmy obrażeni na cały świat, tylko na producentów.Gdybyś poczytał wcześniejsze posty,wiedziałbyś >że zdawaliśmy sobie sprawę że powrotu legendy nie będzie,ale za mocno przeholowali.Aha i nie zazdroszczę im > "skoku na kasę",tylko jestem mocno poirytowany bezgraniczną ignorancją,za którą właśnie prawa biznesu o >których pisałeś powinny ich "docenić".


Celowo trochę przekolorowałem swoją wypowiedź i porównania, ale twoje tłumaczenia nadal utrzymają mnie przy zdaniu :)

Widzicie, mówiąc wprost - was denerwują twórcy, a mnie wy swoimi narzekaniami, które to narzekania wypełniają niemal po brzegi ten temat. Gothic miał być trylogią, twórcy, myśląc że zarobią coś jeszcze zdecydowali się stworzyć sztuczną, nieplanowaną kontynuację. Wy możecie grę olać i nie kupić, wtedy nic nie stracicie, zwłaszcza że wiecie z jakim "crapem" macie do czynienia, a producentowi się oberwie za kombinowanie.

Mi tam już od jakiegoś czasu gry, zwłaszcza nowe produkcje, zobojętniały, bo wiem że już nie usiądę przed komputerem z takim samym zafascynowaniem. Zmieniłem się ja, zmieniły się gry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.10.2010 o 17:15, Pitej napisał:

Ale w sformułowaniach "Kontynuacja kultowej serii" oraz "nadchodzi Gothic 4" ja nie widzę
żadnego wartościowania.


To jest wartościowanie i to zupełnie jawne. Jest to wyraźne danie do zrozumienia, że Arcania jest częścią serii, jej kawałkiem pasującym do pozostałych. W zapowiedziach nie ma za to informacji o wielkiej odmienności tego tytułu i ostrzeżeń: Szanowny Fanie G 1 do 3. Uważaj na naszą grę!!! Z Gothica ma ona tylko kawałek tytułu. Granice prawa oczywiście nie zostały przekroczone, ale w tym przypadku, jak i wielu innych, marketing od kłamstwa dzieli bardzo cienka linia, a czasami nawet jej nie ma.
Zresztą pomijając wszelkie podobieństwa i różnice pomiędzy Gothic i Arcanią, jedyne co mogę na podstawie demka o tej ostatniej napisać, to z mojego punktu widzenia, wrażenie ogromnego niedopracowania i pytanie, dlaczego nie przesunięto premiery o rok, aby to wszystko poprawić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.10.2010 o 17:15, Pitej napisał:

Gothic miał być trylogią, twórcy,

Twórcy, jacy twórcy? Wydawca.

Dnia 04.10.2010 o 17:15, Pitej napisał:

myśląc że zarobią coś jeszcze zdecydowali się stworzyć sztuczną, nieplanowaną kontynuację.

Jak dla mnie to akurat kwestia kontynuacji wypada tu najmniej sztucznie-zwłaszcza biorąc pod uwagę poprzednie "przejścia".
A skąd wieści o owych planach na trylogię? Jakaś wypowiedź, kalendarz wydawniczy, wywiad?

Dnia 04.10.2010 o 17:15, Pitej napisał:

Wy możecie grę olać i nie kupić, wtedy nic nie stracicie, zwłaszcza że wiecie z jakim
"crapem" macie do czynienia, a producentowi się oberwie za kombinowanie.

No. A owe narzekanie, które cię tak wnerwia, ma na celu powiększenie grona doinformowanych, czy to nie jasne? Wiec o co kaman?

Dnia 04.10.2010 o 17:15, Pitej napisał:

Mi tam już od jakiegoś czasu gry, zwłaszcza nowe produkcje, zobojętniały, bo wiem że

Aaa, twoja melancholia to już inna sprawa, tu by się przydały argumenty na temat:]

Dnia 04.10.2010 o 17:15, Pitej napisał:

już nie usiądę przed komputerem z takim samym zafascynowaniem. Zmieniłem się ja, zmieniły się gry.

Mi na przykład G4 śmierdział już od czasów koncepcyjnych -te grafiki, zachwalanie technologii, te deklaracje o większej przystępności i braku konieczności poznania poprzedniczek, czyli zwyczajowe masło maślane...a konkretów 0- a pierwszy gameplay tylko rozwiał wszelkie wątpliwości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.10.2010 o 17:36, KrzychW napisał:

> Ale w sformułowaniach "Kontynuacja kultowej serii" oraz "nadchodzi Gothic 4" ja
nie widzę
> żadnego wartościowania.

To jest wartościowanie i to zupełnie jawne. Jest to wyraźne danie do zrozumienia, że
Arcania jest częścią serii, jej kawałkiem pasującym do pozostałych. W zapowiedziach nie
ma za to informacji o wielkiej odmienności tego tytułu i ostrzeżeń: Szanowny Fanie G
1 do 3. Uważaj na naszą grę!!!

Człowieku,przecież już w zapowiedziach ( choćby na gry.online ) pisano że nie będzie nauczycieli,spania,kucia broni na kowadle,że będzie drzewko umiejętności - te zmiany nie uderzyły tak nagle w graczy,nie pojawiły się w momencie gdy fani już zakupili grę w przeświadczeniu ze mają przed sobą kolejnego Gothica - już od dawna zapowiadało się że Arcania będzie z Gothickiem 1-3 powiązana tylko fabularnie i poprzez tytuł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.10.2010 o 17:15, Pitej napisał:

/.../> @KrzysztofMarek
No i okej, tyle, że JoWood miał prawo dodać w nazwie "Gothic 4". /.../

Owszem "miał prawo", bo wykupił "prawa" do nazwy Ghotic. No i co z tego?
Bayer opatentował nazwę Aspirin. Nadal płaci za patent. Dzięki temu nikt nie może opatentować leku o nazwie Aspirin. Ale samochód, a, to co innego. Już przeszkód nie ma. Samochód, telewizor, rower, moze się nazywać Aspirin. Jeśli takowy znajdziesz, kup sobie rower o nazwie Aspirin i poskarż się, że nie możesz go zażyć na gorączkę. No i co z tego? Nic. To, że JoWood "ma prawo" do używania nazwy nie znaczy wcale, że wszystko mu wolno - bo Arkania nie jest nawet zbliżona do Ghotic''ów. To coś takiego, jak firma z Pcimia produkowałaby środek przeczyszczający o nazwie Aspirin, bo wykupiła od Bayera patent na nazwę. Albo sam Bayer produkowałby środek na przeczyszczenie o tej nazwie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.10.2010 o 17:39, zadymek napisał:


No. A owe narzekanie, które cię tak wnerwia, ma na celu powiększenie grona doinformowanych,
czy to nie jasne? Wiec o co kaman?

>
Chodzi chyba o to ze fani serii chcieli by ponownie G1,G2 bez żadnych zmian,bez żadnych innowacji,chcieli by aby twórcy robili grę tylko dla wąskiego grona fanów
poza tym,wkurza mnie to jęczenie nad przystępnością gry - sam nie lubię uproszczania,upłycania gier,ale bardziej chodzi mi o to,że twórcy przykładają coraz mniej uwagi do kampanii single player a skupiają się przede wszystkim na multi,chodzi mi o DLA i inne pierdoły 0 wielu fanów starszych tytułów chciało by aby nowe gry były jak najtrudniejsze: - zobaczcie,wciskam 25 klawiszy na raz!,ale oldskool,jestem hardcorem! ( zmyślony dialog ;) )
dla mnie gra z 2010 r z mechaniką G1,G2 była by grą niestrawną i nie wartą zagrania nawet za darmo - po prostu jest to mechanika przestarzała i nieadekwatna do dzisiejszych czasów - tak jak windows xp względem visty i 7.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.10.2010 o 17:52, lis_23 napisał:

dla mnie gra z 2010 r z mechaniką G1,G2 była by grą niestrawną i nie wartą zagrania nawet
za darmo - po prostu jest to mechanika przestarzała i nieadekwatna do dzisiejszych czasów
- tak jak windows xp względem visty i 7.

Owszem, wielowątkowość, kwestia wyborów (nie tylko moralnych) i smaczki dla uważnych nie pasują do tych casualowych czasów:|
Ale faktem jest, że jedyny hardcore o jaki można serię Gothic (znaczy 1-2 + NK) posądzić to konieczność myślenia...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Phi, rozwaliłeś na części moją wypowiedź tak, że nie wiem za co się zabrać, a więc odpowiem ogólnie - czego w mojej wypowiedzi nie zrozumiałeś? Wasze narzekanie na każdej stronie po kilka postów ma doinformować? "Moje narzekanie które mnie TAK wnerwia" Ta, brzmi jakbym kipiał tutaj ze złości. Nie, zaczyna denerwować gdy w kółko od was (piszę was bo tak wygodniej, a to jest odpowiedź nie tylko do Ciebie) czytam jak to niesamowicie skopali tę grę. Chyba już każdy komu nie odpowiada Arcania o tym napisał. Wystarczy, raczej nie został już nikt komu nadal musicie uświadamiać że pseudo Gothic 4 jest kupą, bo świadomy gracz sam się tym powinien zainteresować, a nawet jeśli nie wbija codziennie na to forum, do tego tematu, to miał masę przesłanek w zapowiedziach, gameplay''ach, czy przede wszystkim demie, następne setki postów o tym mówiących uważam za zbędne.

>Mi na przykład G4 śmierdział już od czasów koncepcyjnych -te grafiki, zachwalanie technologii, te deklaracje o >większej przystępności i braku konieczności poznania poprzedniczek, czyli zwyczajowe masło maślane...a >konkretów 0- a pierwszy gameplay tylko rozwiał wszelkie wątpliwości.

No i bardzo dobrze, jest sporo tytułów które mnie nie interesują lub takich na które czekałem, ale COŚ lub raczej masa rzeczy sprawiła, że gry nie kupiłem i pewnie nie kupię. Domyślam się że chcesz przykladów, tak jakby były tutaj niezbędne - proszę Bad Company 2 - po becie odpuściłem, Mafia 2 - czekałem nastawiony obojętnie, nie oglądałem wielu zapowiedzi, nie interesowałem się szczególnie. Wpadłem do kolegi zobaczyć jak wygląda, żeby wiedzieć czy warto kupić, pierwsze wrażenie bardzo dobre, jednak po dłuższej chwili coś zaczynało mnie nudzić, ograniczenia względem jedynki, drobne uproszczenia, niedopracowania i relacja kolegi z tego "co jest dalej" skutecznie mnie zniechęciły do kupna. Inny przykład - Heroes V - mam w domu, premierówkę, ale gra nie jest dla mnie tak dobra jak III, jestem nią lekko rozczarowany. To tylko przykłady, nie będę wypisywał dalej. Do czego zmierzam? Nie chodzę po forach i nie wypisuję jak bardzo te gry są złe.

Dnia 04.10.2010 o 17:39, zadymek napisał:

Aaa, twoja melancholia to już inna sprawa...


Wiesz, w momencie gdy pisałem to zdanie chciałem pokazać, że mimo że jestem wielkim fanem Gothic''a to przyzwyczaiłem się, że nigdy już nie poczuję takiego podniecenia (tak to trzeba nazwać) jak wtedy gdy grałem w jedynkę, dwie pierwsze części były dla mnie idealne, tak samo jak AoE I, II, Diablo II takich gier już po prostu nie będzie, a nawet jeśli producent zrobi coś bardzo dobrego to i tak nie będzie to samo, bo mnie gry zaczynają nudzić. Ogólnie, wszystkie. Mimo to wolę doszukiwać się pozytywnych aspektów. Na Arcanię nie patrzę jak na Gothic''a 4. Mam ochotę na lekką, prostą grę RPG''o podobną, w którą jednak być może uda się nawet "wkręcić" demo póki co pokazało, że prawdopodobnie mogę na to liczyć. Chociaż nadal nie wiem czy kupię.

Co do tego że Gothic miał być trylogią - na 100% takie twierdzenie pojawiło się w CDA gdy jeszcze kupowałem pismo, tzn. koło roku 2005 przy okazji zapowiedzi G3. Jeśli ładnie poprosisz to spróbuję znaleźć, również jestem pewien, chociaż tutaj konkretnego przykładu nie mam - spotkałem się ze słowami "Gothic - trylogia" też w innych miejscach, nie był to tylko ten jeden raz. Dziwi że jest to dla Ciebie nowością. Jak bardzo Ci zależy na przykładach, to sam sobie znajdź :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.10.2010 o 17:47, KrzysztofMarek napisał:

> /.../> @KrzysztofMarek
> No i okej, tyle, że JoWood miał prawo dodać w nazwie "Gothic 4". /.../
Owszem "miał prawo", bo wykupił "prawa" do nazwy Ghotic. No i co z tego?
Bayer opatentował nazwę Aspirin. Nadal płaci za patent. Dzięki temu nikt nie może opatentować
leku o nazwie Aspirin. Ale samochód, a, to co innego. Już przeszkód nie ma. Samochód,
telewizor, rower, moze się nazywać Aspirin. Jeśli takowy znajdziesz, kup sobie rower
o nazwie Aspirin i poskarż się, że nie możesz go zażyć na gorączkę. No i co z tego? Nic.


No, ale to jest gra, a nie np: łopatka do zabawy w piaskownicy o nazwie "Gothic" do tego z logiem JoWood.

Pisałem wcześniej - jest cała masa ludzi niezadowolonych, okej, zawsze możemy (my gracze) dopiec producentowi nie kupując gry. Byłaby to dla niego nauczka żeby nie robić rzeczy o której piszesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 04.10.2010 o 17:39, zadymek napisał:

A skąd wieści o owych planach na trylogię? Jakaś wypowiedź, kalendarz wydawniczy, wywiad?

Polecam wywiady z Pirania Bytes, tak z okolic premiery G3. Wszędzie mówią, że choć niczego pewnym być nie można (kwesti praw do marki?) zawsze pociągało ich uczynienie z gothica trylogii, by nie ciągnąć marki na siłę.
Warto wspomnieć że mówią to twórcy, a nie spece z działu księgowości jowood.

@lis
Europejską, literacką wersję doujinów zostawmy na boku. Jeśli przenieśc to na grunt gier, to jest to mod lub chińska podróbka, bo nikt z tolkienów czy wytwórni filmowych nie traktuje tego jako coś ''kanonicznego''.
Jak już gdzieś analogii szukać, to najwyżej w Diunie - aczkolwiek środowisko fanów traktuje późniejsze (po)twory dopisane przez innych autorów mniej więcej tak, jak fani fallouta traktują "Tacticsa".

Dnia 04.10.2010 o 17:39, zadymek napisał:

Chodzi chyba o to ze fani serii chcieli by ponownie G1,G2 bez żadnych zmian,bez żadnych innowacji,chcieli by > aby twórcy robili grę tylko dla wąskiego grona fanów

nie, z uporem maniaka powtarzają to jedynie szeroko pojęci entuzjaści G4, którzy zazwyczaj nie widzą różnicy między pojęciem ewolucja (risen? no bo nikt mi nie wmówi że to identyczna gra co g1 ani nawet g2) a rewolucja (usunąć diega, nazwać wyspę vvardenfell oraz zmienić tytuł, to nagle okaże się że mamy Obliviona 2, a nie G4).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.10.2010 o 17:42, lis_23 napisał:

Człowieku,przecież już w zapowiedziach ( choćby na gry.online ) pisano że nie będzie
nauczycieli,spania,kucia broni na kowadle,że będzie drzewko umiejętności - te zmiany
nie uderzyły tak nagle w graczy,nie pojawiły się w momencie gdy fani już zakupili grę


Człowieku, pozwól że też sobie tak zaklnę, bo w Twojej wypowiedzi to słowo chyba także nie miało wydźwięku pozytywnego. :-)
Należy pochwalić wydawcę za udostępnienie dema, ponieważ na pewno oszczędziło to niejednej osobie rozczarowania i przed premierą wyjaśniło wiele spraw. Trzeba jednak pamiętać, iż na długo przed ukazaniem się materiałów ujawniających czegóż to w Arcanii nie będzie, zapowiadano grę jako Gothic bez dodatkowych wyjaśnień i przez długi czas, oczekując na Gothic, myślało się o Gothic, a nie oczymś innym.
Poza tym, mnie najbardziej denerwuje nie tyle odmienność od poprzednich części,, bo wcale nie uważam że musi być tak samo, ale inne wady Arcanii, nie mające związku z żadnym tytułem. Koszmarne animacje, slaba mimika, chaotyczna kamera, pozamykany bramami świat, niewidzialne ściany, udźwiękowienie bez rewelacji. Jest tego trochę, bez względu na to, czy mamy do czynienia z kontynuacją czy też nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 04.10.2010 o 18:11, zadymek napisał:

Owszem, wielowątkowość, kwestia wyborów (nie tylko moralnych) i smaczki dla uważnych
nie pasują do tych casualowych czasów:|
Ale faktem jest, że jedyny hardcore o jaki można serię Gothic (znaczy 1-2 + NK) posądzić
to konieczność myślenia...


Nie,chodziło mi o koszmarne sterowanie,zwłaszcza w G2 dzięki któremu gra wyleciała z mojego kompa po 2-3 godzinach od instalacji - gdybym dostał Arcanię z takim sterowaniem to nawet bym się po nią nie schylił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 04.10.2010 o 18:59, KrzychW napisał:

Koszmarne animacje, slaba mimika, chaotyczna kamera, pozamykany bramami świat, niewidzialne
ściany, udźwiękowienie bez rewelacji. Jest tego trochę, bez względu na to, czy mamy do
czynienia z kontynuacją czy też nie.


Czyli chodzi o pierdoły,drobnostki których ja,jako gracz nie zauważam?
zamknięty świat - i b.dobrze - gry z otwartym światem po jakimś czasie najzwyczajniej w świecie się nudzą - vide Oblivion i G3 - a Wiedźmin dzięki zamkniętemu światu był ekstra ( dla mnie ).
Ja tam żadnych niewidzialnych ścian w demie nie widziałem - chyba że chodzi Ci o to,że nie wszędzie można pójść i że nie można pływać,itp. - trochę przykre ale idzie się przyzwyczaić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.10.2010 o 19:15, Michalek-rzeznik napisał:

Moim zdaniem gra arcania-Gothic 4 będzie najlepszą częścią tej gry, ze względu na wymagania
i opis trybu walki.Będzie cool!!!!!!!


Wiesz co ? Może najpierw ukończ grę, a dopiero oceń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.10.2010 o 19:16, lis_23 napisał:

Ja tam żadnych niewidzialnych ścian w demie nie widziałem - chyba że chodzi Ci o to,że
nie wszędzie można pójść i że nie można pływać,itp. - trochę przykre ale idzie się przyzwyczaić.

To spróbuj spaść ze skały lub z krawędzi w magazynie na wyspie.
Gdy ja przeskoczyłem z kamienia na wyższy kamień to utknąłem w bezruchu. Postać biegła w miejscu, ale w żadnym kierunku się nie poruszała. Nie można nawet wejść do wody bo blokuje nas ściana.
Nie dziwie się, że jej nie widziałeś bo każdy mówi że jest niewidoczna ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować