Zaloguj się, aby obserwować  
dawko1

Arcania: Gothic 4 (Temat Ogólny) [M]

4843 postów w tym temacie

Dobra waść skończ już z tym zachwalaniem, każdy wie jaka ta gra jest...

Mówisz o przejściach do lokacji - Otóż one nie tworzą Gothika bo w grze Gothic mogłeś bez przeszkód przemierzać świat, jedynie w części drugiej musiałeś wykonać zadania by dostać się do Górniczej Doliny czy do Jarkendaru, poza tym wszystkie rejony świata były dostępne,jedynie potwory stanowiły przeszkodę., natomiast nie było niewidzialnych ścian,które blokowały zwiedzanie ów świata... Więc takie przejścia jakie zastosowano w Arcanii nie tworzą one Gothika...

Dialogi - We wcześniejszych częściach serii dialogi były z humorem,poza tym było wiele opcji dialogowych, a w Arcanii praktycznie ich nie ma jedynie dotyczące zadań, więc Dialogi nie są nawet klimatyczne... Arcania bardzo mało ma dialogów w porównaniu z poprzedniczkami...

Fabuła - Otóż, fakt może w Arcanii jest ciekawa, ale gra jest za krótka i liniowa... Chociaż fabuła może jest najsilniejszą zaletą Arcanii...

Pozbawienie elementów charakterystycznych dla serii (Spanie, kucie broni przy kowadle, ważenie mikstur przy stole alchemicznym, brak nauczycieli) - Moim zdaniem gra straciła na klimacie, bo te elementy sprawiały, że gra jest w swoim rodzaju wyjątkowa, gracz mógł ingerować w otaczający go świat, mógł się zatrzymać w wykonywanych zadaniach...

Świat - Nie mam nic do zarzucenia, bo Niemieckie gry mają to do siebie, że świat jest piękny i Arcania od tego nie ustępuje...

Walka - Jest zbyt łatwa, przeciwnicy nie myślą, poza tym informowanie gracza o ich ataku specjalnym jest chore...

Więc proszę nie mów, że Arcania to Gothic bo to nie prawda, jest to zwykła sieczka, która po części nawiązuje do poprzedniczek...

Oczywiście nie skreślam tej gry, ale z Gothikiem ona ma tyle wspólnego co nic...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem po stronie Isildura, bo jak czytam posty innych to mam wrażenie, że dostałem jakąś
lipną wersję gry... grafika taka sobie albo pogmerałem coś w ustawieniach, system walki dla 5cio-latków
a fabuła/... OMG mam wrażenie, że strasznie śpieszyło im się robiąc tą grę. Ledwo zaczynamy na wyspie idziemy
na chwile poza wioskę a jak

Spoiler

wracamy to paladyni z kosmosu ( bo na łodziach tak szybko się nie da pływać) już zdążyli wszystkich wyrżnąć w pień i nasza ciężarna ukochana umiera nam w objęciach co daje nam podstawę do ruszenia w świat w celu ubicia jednego z najpotężniejszych ludzi

. WTF? naprawdę mam poczucie straconych pieniędzy.
Granie w Gothica 1,2,3 to była czysta przyjemność, i ta radość kiedy po 15 minutach strzelania z łuku i uciekania ubiłeś coś dużego, albo jak w gothicu 2 uciekało się przed wilkami... a tu.. leeeecisz i drewnianą pałką jesteś w stanie świat podbić :P może jak dokonńczę gre ( zawsze kończę co zaczynam, chyba że naprawdę będzie do dupy)
to zmienię zdanie, ale naprawdę jestem straaaaaasznie zawiedziony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.10.2010 o 12:34, Rems napisał:

Ja jestem po stronie Isildura, bo jak czytam posty innych to mam wrażenie, że dostałem
jakąś
lipną wersję gry... grafika taka sobie albo pogmerałem coś w ustawieniach, system walki
dla 5cio-latków
a fabuła/... OMG mam wrażenie, że strasznie śpieszyło im się robiąc tą grę. Ledwo zaczynamy
na wyspie idziemy
na chwile poza wioskę a jak

Spoiler

wracamy to paladyni z kosmosu ( bo na łodziach tak szybko
się nie da pływać) już zdążyli wszystkich wyrżnąć w pień i nasza ciężarna ukochana umiera
nam w objęciach co daje nam podstawę do ruszenia w świat w celu ubicia jednego z najpotężniejszych
ludzi

. WTF? naprawdę mam poczucie straconych pieniędzy.
Granie w Gothica 1,2,3 to była czysta przyjemność, i ta radość kiedy po 15 minutach strzelania
z łuku i uciekania ubiłeś coś dużego, albo jak w gothicu 2 uciekało się przed wilkami...
a tu.. leeeecisz i drewnianą pałką jesteś w stanie świat podbić :P może jak dokonńczę
gre ( zawsze kończę co zaczynam, chyba że naprawdę będzie do dupy)
to zmienię zdanie, ale naprawdę jestem straaaaaasznie zawiedziony.


Spoiler

Łodz była w poblizu Feshyr, mowi Ci to ork i pare innych osob. Do tego byles nieprzytomny pare godzin. Wiec jak najbardziej nie z kosmosu sie wzieli.



Fabula zaskoczy w daleszej czesci gry, wiec przed wczesnie zalujesz pieniedzy. I napisz mi recenzje jak Ci poszlo w walce na Argaani przy uzyciu samej palki i poziomie trudnosci Gothic ;)


PS Nie lubie własnie jak ktos nie grał wogole w gre i sugeruje sie sama wersja demo albo gameplayami. No Ci co zagrali odrobine w pelna to tez nie rozumie bo oceniaja pochopnie... Ja nad gra siedze dlugie 3 dni i widze, ze ta gra umie milo zaskoczyc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kurde, nie wiem co jest... Wszystko już ok, ale nie mam W OGÓLE dialogów, postaci nawet nie ruszają ustami, gdy z kimś rozmawiam pojawiają się napisy, ale jest cisza, a Ci stoją z zamkniętymi japami i tylko kiwają głową...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.10.2010 o 13:21, dominik713 napisał:

Kurde, nie wiem co jest... Wszystko już ok, ale nie mam W OGÓLE dialogów, postaci nawet
nie ruszają ustami, gdy z kimś rozmawiam pojawiają się napisy, ale jest cisza, a Ci stoją
z zamkniętymi japami i tylko kiwają głową...


Popatrz na wczesniejsze posty, ktos tez mial podobny blad i trzeba niby jakąś jedną opcje przestawić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.10.2010 o 09:16, KrzychW napisał:

jest zupełnie pozytywny i da się przyjemnie grać. Ja jeszcze nie dokonałem zakupu, ale
kto wie, jak coraz więcej osób mających zdecydowanie negatywne zdanie po zagraniu w demo,
będzie zmieniało ocenę gry po zapoznaniu się z pełną wersją, przemyślę jeszcze raz za
i przeciw i może zaryzykuję?

Mój zakup, to był kompletny spontan,wynikający bardziej z ciekawości.Zastanawiałem się nad MoH ,ale jakiś młodzik powiedział mi że jest bardzo krótka,na kilka godzin, wtedy wnieśli pudła z Arcanią i wziąłem.Kończę zamek Stewark i okoliczne questy.Jeśli zdecydujesz się na zakup, to nie sądzę żebyś rzucił grę w kąt.Zapomnij o kontynuacji serii i nazwie oczywiście.To jest taka lajtowa gra,ale ma jakiś klimat.Fabularnie robi się coraz ciekawiej, jest intryga, liniowo, ale całość ma jakiś sens.Questów wcale nie jest tak mało.Muzyka inna niż w demie się robi,całkiem przyjemna i klimatyczna.Jest coś co sprawia że chcę zobaczyć co będzie dalej.Ten zamek Stewark mi się spodobał,jest gdzie pobiegać,kupcy są sensowni , mają dla nas questy.Fajnie gra się przy piwku(testowałem):P Niezbyt wymagająco manualnie, ale tez jakoś tak klimatycznie się robi, średniowiecznie,nie jest nudno.Demo to było takie chyba ostrzeżenie,pokazujące że to Arcania a nie Gothic.Dalej jest lepiej, ciekawiej, świat jakby nieco bardziej otwarty.Ocena 7/10 wydaje się sprawiedliwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.10.2010 o 12:10, Isildur napisał:

Świat - Nie mam nic do zarzucenia, bo Niemieckie gry mają to do siebie, że świat jest
piękny i Arcania od tego nie ustępuje...

..pomijając to, że nie po to przenosi się grę na wyspy południowe, by znowu biegać po klonie myrthany. I do tego to wielkie drzewo na bagnie, sigh.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.10.2010 o 23:23, PawelR1 napisał:

Maximo jak mozesz to sparwdz frapsem ile mniej wiecej masz fps w jakims miescie np Stework
albo Tooshoo.

Nie uzywam frapsa.W GPU jest co prawda wskażnik wizualny PhysX,ale w Stewark nie zauważyłem spadków fps,a jak oko nie jest w stanie zarejestrowac spadku klatek to po co włączać coś w tle? Płynność jest taka jak w demo,czyli tutaj nie mogę się niczego czepić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.10.2010 o 12:48, Javier66 napisał:

PS Nie lubie własnie jak ktos nie grał wogole w gre i sugeruje sie sama wersja demo albo
gameplayami. No Ci co zagrali odrobine w pelna to tez nie rozumie bo oceniaja pochopnie...
Ja nad gra siedze dlugie 3 dni i widze, ze ta gra umie milo zaskoczyc.


No wlasnie o to chodzi, ze bylem jednym z tych co bardzo wyczekiwali tej gry.. i napisalem w poscie, ze gralem i bede grac, chyba ze naprawde bedzie lipa wiec nie postawilem na niej krzyzyka... ot tak moje pierwsze wrazenia..
jak bylem maly krzyczalem, ze nie lubie marchewki z groszkiem a dzis nie wyobrazam sobie schabowego bez tego dodatku :) i zapamietalem ta lekcje xD

a tak na boku.. jakie proponujecie ustawienia graficzne, zeby to wygladalo dobrze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

We wczorajszym Fresh Air (kanał Hyper) nawet pozytywnie ocenili toto. Jednak w tym programie nawet Zmierzch Bogów pozytywnie ocenili, więc..


PS. Według mnie aktor podkładający głos pod bohatera nie pasuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, też macie takie graficzne bugi, że jak popatrzycie w nocy w niebo to tam gdzie powinno być słońce pojawiają się takie promienie, kratki ,linie, białe światło itp? Artefakty chyba się to to nazywa, nie znam się na tym, ale mi tak się ciągle robi, albo w dzień na Toosho jak popatrzę w stronę słońca to zamiast słoneczka zwykłego jak we wcześniejszym etapie gry to pojawia mi się białe światło na cały ekran, które tak razi, że murze postać odwracać. Ktoś tak miał i wie o co chodzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.10.2010 o 16:28, hagen321 napisał:

a ja mam takie pytanie jestem w tej światyni za setariff i jak ide ide wybilem wszystkich
to ostatnie kraty a zamkniete co robic?



Spoiler

Trzeba zdobyc klucz z drugiego konca korytarzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kurde jeszcze wczoraj na ultimie.pl arcania była dostępna w kolekcjonerce, dzisiaj miałem zamawiać i wdzięczny napis - ten towar został definitywnie wycofany ze sprzedaży. Nosz kuuuuuuurdeee.
Może któryś z gramowiczów ma na sprzedaż? : d

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A widzisz. Wyobraź sobie pełno tych NPC w każdym z miast powtarzających w kółko to samo. Brudne domy i wgl wszystko takie ciemne, brudne i kanciaste. Nawet jak jest ładny dzień to i tak przez żółtą trawę wydaję się pochmurny. No i te drzewa z takimi liścmi jak wiesz były w G2. A Varant by mógł wyglądać coś a''la pustynia w Jarkendarze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.10.2010 o 19:32, bezimienny45 napisał:

A widzisz. Wyobraź sobie pełno tych NPC w każdym z miast powtarzających w kółko to samo.
Brudne domy i wgl wszystko takie ciemne, brudne i kanciaste. Nawet jak jest ładny dzień
to i tak przez żółtą trawę wydaję się pochmurny. No i te drzewa z takimi liścmi jak wiesz
były w G2. A Varant by mógł wyglądać coś a''la pustynia w Jarkendarze.


Kwestia gustu, ale nie rozmawiajmy już o tym. Każdy ma swoje zdanie i ja to szanuje :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No dobra, trochę pograłem w tą grę (jak na razie 14 godzin) i muszę wam powiedzieć jedno: jest dobra. To po prostu dobra gra. Jest niedopracowana. Brakło dokładnego szlifu. Gdyby dodać spanie, alchemie, kowalstwo itd. zgodnie z poprzednimi Gothicami, gdyby wyeliminować wszystkie bugi (których wbrew pozorom trochę jest), gdyby dorobić więcej modeli NPCów (bo atak klonów jest w tej grze nieziemski), gdyby dorobić kilka ciekawszych questów pobocznych (taki Fallout 3 miał genialne questy poboczne - mimo iż gra ma tyle samo wspólnego ze starymi Falloutami co Arcania ze starymi Gothicami), gdyby poprawić mimikę twarzy i niektóre animacje i gdyby usunąć tą żałosną zieloną mgiełkę i dźwięk jej towarzyszący przy silnych atakach przeciwników, oraz gdyby zwiększyć odrobinę poziom trudności (bo nawet poziom Gothic nie stanowi żadnego problemu) to moim zdaniem otrzymalibyśmy idealnego następcę Gothica.

Wiecie jaki jest wasz problem? Mieliście nadzieję, na Gothica tak dobrego jak 1 i 2, a to w obecnych czasach jest po prostu niemożliwe. Pogódźcie się z tym, że już nikt nigdy nie zrobi takiej gry (no chyba, że Piranie, gdyby nie był popędzane przez wydawcę i robiły to z 5-6 lat). Pogódźcie się z tym, że taki gameplay z jedynki i dwójki teraz by nie przeszedł, teraz zupełnie inaczej wyglądają gry, teraz producenci stawiają na kasę od amerykanów. I to widać w tej grze na każdym z kroków. Wszelkie ułatwienia typu minimapa, znaczniki nad NPCami czy podświetlenia miecza są skierowane dla mało inteligentnych amerykańskich nastolatków, którzy nie poradziliby sobie z 1 rozdziałem G1 nawet jakby grali przez rok bez przerwy. Ale to nie zmienia faktu, że ułatwienia można wyłączyć i cieszyć się grą. Bo prawda jest taka, że gdyby nie tytuł Gothic (to o ten tytuł najbardziej się oburzacie) to Arcania jest solidnym kawałem action-RPG. Ja na taką grę właśnie czekałem. OD usłyszenia informacji o zmianie głównego bohatera wiedziałem, że nie będzie to stary, dobry Gothic, tylko zupełnie nowa gra w uniwersum Gothica. I taką grę dostałem, a wymagań dużych nie miałem. Liczyłem na grę, w którą będzie się fajnie, lajtowo, miło grało. I taka dokładnie jest Arcania. Jest ciekawa i relaksująca. Wymienię plusy:
+ piękna grafika
+ rewelacyjna muzyka
+ ma swój klimat, a gdzieniegdzie pojawia się nawet klimat starych Gothiców, a to ogromny plus tej gry
+ system walki jest świetny, dynamiczny, efektowny i zręcznościowy, a co najważniejsze - milion razy lepszy od tego z G3, choć nie ukrywam, że ten z G2 i tak jest najlepszy z całej tej serii. W dodatku walczy się tak fajnie, że w przeciwieństwie do G3, gdzie uciekałem od stworów, tu widząc stado mobków aż prosi się wbiec w środek i wszystkie je zniszczyć :)
+ smaczki dla fanów poprzednich części np. pierścień Ulu-Mulu :)
+ liniowość świata ma swoje plusy - główny wątek idzie na pewno szybciej od G3, w którym otwartość świata w pewnych momentach zaczynała nudzić, nie wspominając o fabule, która była tam żałosna, tu jest wyraźnie lepiej
+ dobry dubbing, choć z pewnością mogło być lepiej, a czytanie Lord "Hejgen" to jakaś porażka polskiego wydawcy

Co mi się nie podoba? Wszystko o czym napisałem na początku, przede wszystkim denne questy poboczne, które polegają na zabiciu x stworów, przyniesieniu x rzeczy. Miejscami czuć jakby było się w jakimś MMO. Ten główny wątek też mnie nie przekonuje za bardzo, coś za mało konkretów, a za dużo przeplatania debilnymi zadaniami. Wielki plus za liczne scenki przerywnikowe, tego w G3 ewidentnie brakowało.

Ogólnie rzec biorąc jest to dobry action-RPG w świecie fantasy z licznymi nawiązaniami do kultowej serii, jednak wytyczający swoją własną ścieżkę, która umożliwia dotarcie na rynek amerykański, za co wielu fanów (czy raczej fanatyków) serii jest gotowych twórców tej gry publicznie ukamienować. Żeby nie było - kocham Gothica, 1 i 2 to moje ulubione gry, na ich powrót czekam w Dziejach Khorinis (polski mod tworzony w konsultacjach z Piranią? Wow!), ale doskonale wiedziałem, czego po tej grze się spodziewać i to właśnie dostałem. Na pewno nie żałuję zakupu tej gry, żałuję tylko lekkiego spartaczenia polskiej Edycji Kolekcjonerskiej (bo właściwie 60 zł więcej dałem za kufel i pudełko - reszta była w standardowym wydaniu Wiedźmina), ale z Arcanią będę bawił się jeszcze przez długi czas. Moja ocena gry jak na razie: 7+/10

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.10.2010 o 15:22, Wrukos napisał:


PS. Według mnie aktor podkładający głos pod bohatera nie pasuje.


To w takim razie kto by ci się podobał :D IMO pasuję właśnie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować