Zaloguj się, aby obserwować  
slaweglewicz

Western, Dziki Zachód

1388 postów w tym temacie

Dnia 28.08.2008 o 14:13, kerkas napisał:

Moim skromnym zdaniem bitwa mogła się zakończyć sukcesem Custera , ale dziś to tylko gdybanie z cyklu co by było gdyby.


Gdyby czerwonoskórym udało się zjednoczenie jak pragnął to zrobić Tecumseh (a wcześniej Metacom i Pontiak) to wiele spraw potoczyłoby się zapewne inaczej... Niestety Indianie byli bardzo podzieloną nacją i poszczególne plemiona pałały do siebie wrogością, co skrzętnie zostało przez białych wykorzystane... Wszak zarówno Metacom jak i Pontiak czy Tatanka Yotanka zginęli z ręki swych rodaków...

A-cis, GeoT
O żesz, ja pamiętałem tylko trzech Oldów...:)
A kojarzycie wydawane w zeszytach powieści min. George''a Owena Baxtera (aka Max Brand) takie jak "Biały Brat" czy "Tajemniczy Szept" i sporo dzieł Karola Maya? To była bodajże Biblioteka Podróży, Przygody i Sensacji...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.08.2008 o 19:41, A-cis napisał:

Ja też Old Greya nie kojarzę, ale Karol May napisał tyle powieści, że nie mogę z całą
pewnością wykluczyć, że taki jegomość gdzieś nie występuje. :-D
Bo np. Old Wabble występuje chyba tylko w "Old Surehandzie" a w "Winnetou" go nie ma.


Ano była to specyficzna postać. **SPEILER** Z przyjaciela stał się w końcu zajadłym wrogiem i źle zresztą skończył. Rozgnietli go chyba w drzewie o ile pamiętam **KONIEC SPOJLERA**

Wodzasty ->

Dnia 28.08.2008 o 19:41, A-cis napisał:

O żesz, ja pamiętałem tylko trzech Oldów...:)


A bo Wódz nie jest jeszcze taki Old żeby ich znać ;)

Dnia 28.08.2008 o 19:41, A-cis napisał:

A kojarzycie wydawane w zeszytach powieści min. George''a Owena Baxtera (aka Max Brand) takie jak "Biały
Brat" czy "Tajemniczy Szept" i sporo dzieł Karola Maya? To była bodajże Biblioteka Podróży, Przygody i
Sensacji...


Pewnie, że pamiętam i to wydawnictwo i tych pisarzy, choć za nic nie mogę żadnym tytułem strzelić.
Natomiast pamiętam książkę, przy której się rozpłakałem (no nie śmiać się młody byłem jeszcze i słaby duchem ;) To były w zasadzie 3 książki ale ja je mam zebrane w jednym tomie: "Łowcy Wilków, Łowcy Złota, Łowcy Przygód" to chyba Curwooda. No i jeszcze taka powieść wydana w broszurze formatu A4 "Syn niedźwiedzicy"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do końca Old Wabble''a, to dobrze pamiętasz. Zresztą to była taka oryginalna i nietypowa śmierć, więc łatwo się ją zapamiętywało. :-)

Dnia 29.08.2008 o 10:11, GeoT napisał:

Natomiast pamiętam książkę, przy której się rozpłakałem (no nie śmiać się młody byłem jeszcze i słaby duchem ;)
To były w zasadzie 3 książki ale ja je mam zebrane w jednym tomie: "Łowcy Wilków, Łowcy Złota, Łowcy Przygód" to chyba Curwooda.

Drobne sprostowanie: tom trzeci "Łowcy przygód" nie był autorstwa Curwooda, tylko Jerzego Marlicza.
Ale fakt - Curwood umiał wzruszyć. Bardzo go lubiłem i przeczytałem wszystko co tylko jego w Polsce wydano.

===> Wodzasty
Też pamiętam te broszurki (choć nie pamiętam wydawnictwa). Wydali nawet w tych zeszytach "Winnetou", niestety bez jednego rozdziału (o Ku-Kux-Klanie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Piątek 5 września

Filmbox 6.40 - 8.00 Niesłusznie oskarżeni

Sobota 6 września

tvp1 2.00 - 3.30 Komancze

Niedziela 7 września

Kino Polska 20.25 - 22.00 Prawo i pięść - polski western

Poniedziałek 8 września

HBO 17.50 - 19.40 Porozumienie

Ale kino 16.00 - 18.15 Pojedynek w słońcu

Kino Polska 9.50 - 11.30 Prawo i pięść

Wtorek 9 września

tvp1 20.20 - 22.20 Złoto dla naiwnych

HBO 9.50 - 11.40 Porozumienie

Środa 10 września

Ale kino 17.20 - 20.00 Garść dynamitu

Tcm 12.05 - 13.30 Prawo i Jake Wade

Czwartek 11 września

Zone europa 12.45 - 14.20 Dni gniewu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> Drobne sprostowanie: tom trzeci "Łowcy przygód" nie był autorstwa Curwooda, tylko Jerzego Marlicza.

Tenże zaś to nikt inny jak Halina Borowikowa, tłumaczka powieści Curwooda...:)

> Ale fakt - Curwood umiał wzruszyć. Bardzo go lubiłem i przeczytałem wszystko co tylko jego w Polsce wydano.

Jeśli kto nie uronił łzy czytając "Włóczęgi Północy" czy "Szarą Wilczycę" ten znaczy bezduszny jest jako dzwon...

> Też pamiętam te broszurki (choć nie pamiętam wydawnictwa). Wydali nawet w tych zeszytach "Winnetou", niestety bez jednego rozdziału (o Ku-Kux-Klanie)

Tego nie wiedziałem... Niestety jakość tych wydań była, delikatnie mówiąc, słaba i po kilku przeczytaniach "książka" rozlatywała się na amen... Nie dam głowy, że te, które zalegają maminy strych są zupełne, bo już ongiś bywało, że kilku stronic brakło...

GeoT
> A bo Wódz nie jest jeszcze taki Old żeby ich znać ;)

Umiesz waść pocieszyć...:) A tej książki "Syn niedźwiedzicy" jakoś nie kojarzę, choć tytuł brzmi znajomo... Jakbyś autora wyszukał...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.09.2008 o 09:15, Wodzasty napisał:

Tenże zaś to nikt inny jak Halina Borowikowa, tłumaczka powieści Curwooda...:)

Nigdy nie mogłem zapamiętać jej nazwiska. Natomiast jej pseudonim siedzi w mojej głowie mocno jak wyryty :-D

Dnia 02.09.2008 o 09:15, Wodzasty napisał:

Niestety jakość tych wydań była, delikatnie mówiąc, słaba i po kilku przeczytaniach "książka" rozlatywała się na amen...

Ja je zaniosłem do introligatora i sobie oprawiłem w twarde tomy :-)
Ale niezależnie od tego mam również książkowe i kompletne wydanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W związku z Waszą dyskusją o gen. Custerze informuję, że jutro na kanale Planette o godz. 20.45 rozpoczyna się 5-cio odcinkowy serial pt. Wojny indiańskie. Jutro mają być 2 odcinki po 1 godz. każdy a w serialu ma być podobno omówiona tamta pamiętna bitwa.
Ponadto ma być tez o Geronimo, Tecumsehu, Siedzącym Byku i innych wodzach indiańskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.09.2008 o 10:38, A-cis napisał:

W związku z Waszą dyskusją o gen. Custerze informuję, że jutro na kanale Planette o godz.
20.45 rozpoczyna się 5-cio odcinkowy serial pt. Wojny indiańskie. Jutro mają być 2 odcinki
po 1 godz. każdy a w serialu ma być podobno omówiona tamta pamiętna bitwa.
Ponadto ma być tez o Geronimo, Tecumsehu, Siedzącym Byku i innych wodzach indiańskich.


Obejrzałem pierwszy odcinek wojen indiańskich.

Czas obalić kilka mitów:

Plemiona indiańskie cywilizacyjnie zatrzymały się na epoce kamienia łupanego.

Tylko nieliczne plemiona prowadziły osiadły tryb życia i uprawiały rolę np. Navajo.

Większość plemion Siuksowie , Czejenowie , Lakotowie , Wrony , Paunisi , Czarne stopy , Komancze , Kiowa ,
Apacze , Arapaho walczyły między sobą i prowadziły koczowniczy tryb życia.

Komancze byli w stanie wojny ze Wszystkimi powtarzam ze WSZYSTKIMI plemionami indiańskimi , trudnili się handlem niewolników i "aysmilowali jeńców".

Apacze byli z kolei najbardziej ekspansywni.

Przez 40 lat Indianie walczyli na tym samym poziomie co armia amerykańska , dopiero po tym czasie wojsko zaczęło zdobywać przewagę.

W czasach gdy w cywilizowanym świecie trwała rewolucja przemysłowa Indianie na trwałe przekształcili się w
wojowników.

Z powodu częstych wypraw wojennych mężczyżni płodzili dzieci na potęgę , mieli również wiele żon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.09.2008 o 12:04, Wodzasty napisał:

Wszystkie przedstawione przez ciebie rzeczy są znane od lat, gdzie tu zatem obalanie
mitów?


Nie wiedziałem iż Indianie handlowali niewolnikami oraz to że przez 40 lat walczyli na tym samym poziomie co armia amerykańska.
W rozmowach ze znajomymi dominował pogląd o "Cywilizowanym dzikusie" i to jest dla mnie ten mit.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.09.2008 o 15:40, kerkas napisał:

Nie wiedziałem iż Indianie handlowali niewolnikami oraz to że przez 40 lat walczyli na tym samym poziomie co armia amerykańska.


Jestem bardzo ciekaw co autor miał na myśli mówiąc o "tym samym poziomie co armia amerykańska" i jakiego okresu to dotyczy... Poszczególne plemiona bardzo różniły się między sobą także w kwestii prowadzenia wojen, a po spotkaniu z białymi sporo szczepów przejęło ich taktykę... Bo na samym początku czerwonoskórzy raczej nie potrafili prowadzić regularnych działań wojennych uskuteczniając swoje partyzanckie rajdy lub frontalny atak z ujadaniem na całego...

Są jakieś powtórki tego programu?

Dnia 05.09.2008 o 15:40, kerkas napisał:

W rozmowach ze znajomymi dominował pogląd o "Cywilizowanym dzikusie" i to jest dla mnie ten mit.


Osadnicy mianem "cywilizowany dzikus" określali Indian nawróconych na chrześcijaństwo...:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.09.2008 o 14:11, Wodzasty napisał:

> Nie wiedziałem iż Indianie handlowali niewolnikami oraz to że przez 40 lat walczyli
na tym samym poziomie co armia amerykańska.

Jestem bardzo ciekaw co autor miał na myśli mówiąc o "tym samym poziomie co armia amerykańska"
i jakiego okresu to dotyczy... Poszczególne plemiona bardzo różniły się między sobą także
w kwestii prowadzenia wojen, a po spotkaniu z białymi sporo szczepów przejęło ich taktykę...
Bo na samym początku czerwonoskórzy raczej nie potrafili prowadzić regularnych działań
wojennych uskuteczniając swoje partyzanckie rajdy lub frontalny atak z ujadaniem na całego...

Są jakieś powtórki tego programu?



PLANETE4 września, czwartek
20:45 Premiera. Historia - WOJNY INDIAŃSKIE - serial dokumentalny odc. 1/5
21:35 Premiera. Historia - WOJNY INDIAŃSKIE - serial dokumentalny odc. 2/5
PLANETE11 września, czwartek
20:45 Premiera. Historia - WOJNY INDIAŃSKIE - serial dokumentalny odc. 3/5
21:35 Premiera. Historia - WOJNY INDIAŃSKIE - serial dokumentalny odc. 4/5
PLANETE13 września, sobota
20:00 Historia - WOJNY INDIAŃSKIE - serial dokumentalny odc. 1/5
PLANETE14 września, niedziela
18:20 Historia - WOJNY INDIAŃSKIE - serial dokumentalny odc. 2/5
PLANETE15 września, poniedziałek
16:50 Historia - WOJNY INDIAŃSKIE - serial dokumentalny odc. 1/5
PLANETE16 września, wtorek
16:55 Historia - WOJNY INDIAŃSKIE - serial dokumentalny odc. 2/5
PLANETE17 września, środa
16:45 Historia - WOJNY INDIAŃSKIE - serial dokumentalny odc. 3/5
PLANETE18 września, czwartek
20:45 Premiera. Historia - WOJNY INDIAŃSKIE - serial dokumentalny odc. 5-ost.

Dnia 09.09.2008 o 14:11, Wodzasty napisał:


> W rozmowach ze znajomymi dominował pogląd o "Cywilizowanym dzikusie" i to jest dla
mnie ten mit.

Osadnicy mianem "cywilizowany dzikus" określali Indian nawróconych na chrześcijaństwo...:)


Żle mnie zrozumiałeś chodziło mi o teorię Jana Jakuba Rousseau w której stwierdzał iż człowiek dziki nie mający
kontaktu z cywilizacją jest z gruntu rzeczy dobry a dopiero kontakt z cywilizacją psuje jego charakter.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.09.2008 o 14:11, Wodzasty napisał:

po spotkaniu z białymi sporo szczepów przejęło ich taktykę... Bo na samym początku czerwonoskórzy raczej nie potrafili prowadzić regularnych działań wojennych

W programie twierdzono, że do czasu spotkania z białymi Siuksowie za najbardziej odważny wyczyn uważali przedostanie się w pobliże nieprzyjaciela i dotknięcie go. W ten sposób próbowali początkowo "walczyć" i z białymi.

Dnia 09.09.2008 o 14:11, Wodzasty napisał:

Są jakieś powtórki tego programu?

Na razie chyba raczej nie będzie, bo to ma być serial i będą kolejne odcinki. Ale po jego zakończeniu powinni powtórzyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Piątek 19 września

Ale kino 15.35 - 18.20 Garść dynamitu

Cinemax 12.10 - 13.45 Narzeczona Zandy''ego

Sobota 20 września

Tvp 2 11.50 - 13.10 Na szlaku alleluja

Ale kino 21.40 - 23.55 Przełomy Missouri

Tcm 21.00 -23.20 Pat Garrett i Billy Kid

Niedziela 21 września

Tcm 10.20 - 12.50 Jak zdobywano Dziki Zachód

Tcm 18.30 - 21.00 Zawadiaki

Tcm 21.00 - 23.20 Jak zdobywano Dziki Zachód

Tcm 23.30 - 0.50 Czarny dzień w Black Rock

Poniedziałek 22 września


HBO 9.00 - 10.50 Porozumienie

Wtorek 23 września

Kino Polska 10.35 - 12.15 Prawo i Pięść

Kino Polska 0.00 - 2.00 Prawo i Pięść

Tcm 16.45 - 19.00 Przyjacielska perswazja

Środa 24 września

Tcm 8.55 - 11.10 Przyjacielska perswazja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.08.2008 o 14:05, Wodzasty napisał:


Polecam ci lekturę wspominanej już przeze mnie tu książki "Pochowaj me serce w Wounded
Knee" - nie gwarantuję, że zmieni twoje nastawienie do Indian, ale z pewnością cię poruszy...


Dziś dostałem pocztą egz. "Pochowaj me serce w Wounded Knee" i zabieram się za lekturę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Piątek 26 września

Hallmark 6.00 - 8.00 Z biegiem rzeki

Ale kino 21.55 - 0.05 Człowiek, który zabił Liberty Valance''a

Tcm 16.55 - 19.00 Północno - zachodnie przejście

MGM 0.05 - 1.45 Ziemia Chato

Filmbox 9.45 - 11.10 Niesłusznie oskarżeni

Sobota 27 września

Tcm 12.55 - 15.00 Północno - zachodnie przejście

Niedziela 28 września

Ale kino 16.40 - 19.20 Garść dynamitu

Filmbox 17.50 - 19.30 Od południa do trzeciej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować