Zaloguj się, aby obserwować  
Tuddrussel

Heroes of Might and Magic V - wszystko co chcesz wiedziec o polskim wydaniu gry

36234 postów w tym temacie

Dnia 16.07.2007 o 22:52, Nufiko napisał:

I takie pytanie jeszcze mam lepiej Enty wystawić na środek i dać im obronę czy może gdzieś
koło jednostek własnych umieścić?

Ogólnie rady udzielić można takiej: bądź elastyczny :)
Rzecz w tym, żeby ustawienie jednostek dopasowywać do uwarunkowań pola walki. Wszelkie kłody i kamienie nadają się doskonale do zastawiania własnych jednostek.
Często można doprowadzić do takiej sytuacji, że Zmory, mimo swojej dużej szybkości, nie dotrą do strzelców właśnie przez wzgląd na jakąś starą kłodę :)
Gorzej sprawa wygląda w przypadku cerberów - te wcisną się wszędzie. No ale właśnie od tego są Enty. Wiadomo, że zanim dojdą do ruchu, minie trochę czasu, ale oplątany Cerber nie zaszkodzi zbytnio innym jednostkom, a rozwalić grupę Entów jest wyzwaniem sporym nawet dla Cerberów :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>/ciach/

Według mnie:
- Najpierw zabij Władczynie Sukkubusów, potem Czarcich Lordów. Włądczynie strzelają, a jak ci CL przywali z gradu meteorytów to się schowasz.
- Jeśli chcesz mieć dobrego bochatera, to daj mu (oczywiście wszystko na jak najwyższy poziom, umiejętności wynikające z talentów do wyboru): Mściciel (to masz od samego początku), Magia Zniszczenia, Magia Przywołania, Walka/Łucznictwo, Obrona, Mistrzostwo we Władaniu Machinami Wojennymi. Gdy nie masz żadnego talentu początkowego, zamiast Mściciela daj Logistykę.
- Jak najwięcej jednostek strzelających. Chroń je i strzeż.
- Enta ustaw jako "wspomagacz". Niech eliminuje jednostki szczególnie wkurzające.
- Ustaw sobie w Impregnowanej Strzale jakiś czar, który czasowo wyłącza (lub chociaż spowalnia) wrażą jednostkę z rozgrywki, bądź (co najlepsze) wal w niego najsilniejszymi czarami Zniszczenia jakie masz, a potem grzej ze zwykłych bochaterskich ataków.
- Korzystaj ze specjalnych umiejętności jednostek. Przy odpowiednim ustawieniu Rusałka oraz Tancerz Ostrzy mogą uderzyć więcej niż jedną jednostkę naraz (tak jak Cerber), a piorun Druida to naprawdę potężny czar.
- Odwiedzaj wszystkie punkty zwiększające morale, szczęście oraz statystyki bochatera i bądź dobrej myśli ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hym...
W kampanii nie masz szans na ostateczną zdolność Elfów, ale i bez tego masz dużo możliwości :)
Polecam taki oto build (zdobędziesz dużo punktów Wiedzy, więc jest on bardzo efektywny:
1) Atak - Taktyka (od początku gry), Łucznictwo, Szał Bitewny
2) Obrona - Witalność, Ostatni Bastion, Utrzymanie Pozycji
3) Logistyka - Odkrywanie, Cichy Prześladowca, Znajomy Teren
4) Machiny Wojenne - Balista, Impregnowana Balista, Trójstrzałowa Balista
5) Magia Zniszczenia - Mistrz Ognia, Wybuch Many, Tajemnice Zniszczenia/Mistrz Lodu
Impregnowana Strzała, Deszcz Strzał, Bezbłędny Strzał

A teraz omówienie (czyli - dlaczego tak, a nie inaczej :) ):
Taktyka jest nam narzucona, więc nic nie zrobimy, choć czasami się przydaje. Pozostają nam więc dwa sloty na zdolności. Strzelcy w armii Sylwan to potężna broń, więc na pewno trzeba rozwinąć Łucznictwo. Na koniec pozostaje Szał Bitewny.
Co do obrony, to wszystkie związane z nią talenty są wspaniałe. Witalność do +2 HP dla każdej jednostki (przy 6 HP zdrowia u Rusałek) to potężne wsparcie. Ostatni Bastion to bardzo niewygodna dla wroga zdolność - nie dość, że jednostka wysokiego poziomu napsuła mu krwi, to jeszcze nie może jej od razu zabić, choć powinien zrobić to z łatwością. A utrzymanie pozycji to zdolność wymarzona dla Entów.
Logistyka jest tutaj tylko po to, by umożliwić zdobycie Utrzymania Pozycji, ale zaręczam, że będzie bardzo przydatna w dalszej rozgrywce. Więcej ruchu=szybszy atak/możliwość skutecznej ucieczki.
Machiny Wojenne (razem z Magią Zniszczenia) to podstawa tego buildu. Impregnowana Balista pozwala nakładać na amunicje Balisty Czary, tak samo jak na własne strzały bohatera, a potrójny jej strzał to cudo.
A teraz dodaj do powyższego Czary ofensywne, jak Kula Ognia albo Lodowy Promień - miodzio!!
Od dostępności Czarów zależy też ścieżka rozwoju zdolności. Jeśli zdobędziesz Lodowy Promień, to bez wahania wybieraj Mistrza Lodu. Nie dość, że zadasz obrażenia wrogom, to jeszcze będziesz w stanie wyłączyć ich na chwilę z walki.

A teraz coś nt. walki:
Sylwan to szybka rasa. Dzięki temu możesz nieźle przetrzebić wojska wroga, zanim dotrą one do Ciebie. Priorytetem Sylwanu nie jest jak najszybsze dotarcie do wroga, wręcz przeciwnie - wojska Elfów powinny jak najdłużej unikać walki twarzą w twarz z wrogiem. Trzon armii stanowić powinny Dwie jednostki - Wielki Łowczy i Ent. Niebagatelną rolę odgrywają także Wielcy Druidzi i Srebrne Jednorożce. Pierwsze dwie jednostki powinieneś zdobyć jak najszybciej, a przynajmniej ich legowiska powinieneś zbudować szybko. Drzewce można spokojnie osiągnąć już w drugim tygodniu. Na początku warto mieć w armii Wielkich Łowczych, ponieważ jest to wspaniała jednostka, która potrafi silnie zaatakować.Pamiętaj jednak, by nie marnować czasu na ulepszanie siedziby Myśliwych w pierwszym tygodniu. To strata jednej z innych jednostek (jeśli budujesz ulepszenie kosztem legowiska nieulepszonych jednostek) albo całej populacji (jeśli, o zgrozo, budujesz ulepszenie kosztem Cytadeli bądź Zamku).
Jednak wracając do walk - Dobrym rozwiązaniem jest ustawienie Wielkich Łowczych w jednym z rogów, najlepiej tym koło bohatera - Wtedy czary obszarowe nie dosięgną strzelców i machin wojennych, a tylko jedno z nich. Obok Wielkich Łowczych Srebrne Jednorożce (Aura Antymagiczna), a przed strzelcami - Tancerzy Wojny. Po Drugiej stronie Wielcy Druidzi. Obok Druidów Enty, żeby zablokować dostęp dużych jednostek do Druidów właśnie. Na końcu Rusałki w dowolnym miejscu.
I tak jak mówiłem - nie warto wyrywać do przodu, lecz cierpliwie czekać aż przeciwnik sam podejdzie.

Na koniec przedstawię Ci jeszcze drugi build, który też możesz wykorzystać, choć jest on mniej spektakularny :)
1) Atak - Taktyka, Łucznictwo, Szał Bitewny
2) Szczęście - Szczęście Żołnierza, Szczęście Elfów, Klątwa Umarlaka
3) Dowodzenie - bez zdolności
4) Magia Przywoływania - dowolne zdolności
5) Dowolny talent

Co daje taki build? A całkiem pożyteczne czary Magii Przywoływania z Widmowym Zastępem na czele. Jeden oddział Wielkich Łowczych jest zabójczy, a co dopiero gdy będziemy mieli dwa takie oddziały :)
Szczęście i Dowodzenie zwiększą efektywność naszych ataków, a Klątwa Umarlaka zmniejszy trochę efektywność wroga. Ostatni talent jest dowolny, lecz ze względu na potęgę magii Światła, jeśli chodzi o błogosławieństwa, to ją radzę wybrać. I buffować oddziały do woli :D

Mam szczerą nadzieję, że moje rady Ci się przydadzą i że nie zanudziłem Cię zbytnio :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za rady. Ogólnie to wyszło na to, że bohaterem źle szedłem w rozwoju, bo ukształtowanie terenu dość dobrze wykorzystywałem (moim zdaniem). Więc doszedłem do wniosku, że chyba rozpocznę kampanię raz jeszcze i może jakoś lepiej będzie mi szło. W sumie to po raz pierwszy w kampanii mam takie problemy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.07.2007 o 23:27, Nufiko napisał:

Dzięki wszystkim za rady. Ogólnie to wyszło na to, że bohaterem źle szedłem w rozwoju, bo ukształtowanie
terenu dość dobrze wykorzystywałem (moim zdaniem). Więc doszedłem do wniosku, że chyba rozpocznę
kampanię raz jeszcze i może jakoś lepiej będzie mi szło. W sumie to po raz pierwszy w kampanii
mam takie problemy.


To się zdarza. Ogólnie w HoM&M5 jest kilka takich misji które trzeba "sposobem".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sorka za dwa posty, ale nasunęło mi się pytanie: czy przypadkiemnie miałeś problemu w pierwszej misji kampanii Sylvan z nie pojawieniem się armii Demonów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.07.2007 o 00:21, nazgul47 napisał:

Sorka za dwa posty, ale nasunęło mi się pytanie: czy przypadkiemnie miałeś problemu w pierwszej
misji kampanii Sylvan z nie pojawieniem się armii Demonów?

Ten błąd to sprawa całkiem losowa. Nie ma żadnej reguły jego pojawiania się :)
I jedyny sposób na nią, to restart scenariusza.
W sumie niegroźny, acz irytujący błąd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.07.2007 o 00:21, nazgul47 napisał:

Sorka za dwa posty, ale nasunęło mi się pytanie: czy przypadkiemnie miałeś problemu w pierwszej
misji kampanii Sylvan z nie pojawieniem się armii Demonów?


Właśnie nie czasem, nawet się sam dziwię mojemu szczęściu, tak czytałem to forum i wszyscy narzekali na jakieś błędy czy inne problemy (misja z Giilraenem) a mnie one jakoś chyba omijały szerokim łukiem. Ale mimo wszystko zawsze mam kopię zapasową save''ów na wypadek gdyby mi coś je zjadło :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Okazuje się, że poza kilkoma zdjęciami z konwentu w Chinach fani HoM5 dostali coś jeszcze :)
Tym razem jest to film-relacja z pokazu TotE nakręcony właśnie na Chinajoy. Jak zapewne zauważycie po obejrzeniu, wcześniejsze zdjęcia pochodzą właśnie z niego.

Pierwszą część można znaleźć na Youtube: http://www.youtube.com/watch?v=ay8sCPieecw -niecałe 9 minut z filmu trwającego ponad 27 (jak pisze Elendil z Heroes Community).

Dla wszystkich tych, którzy jednak chcieliby obejrzeć to w troszkę lepszym wydaniu zachęcam do ściągnięcia tego samego filmu:
http://tbs.heroes-centrum.com/download/h5toe-chinatoy07-divx.zip

jak również jego drugiej (3 minuty) części:
http://tbs.heroes-centrum.com/download/h5toe-chinatoy07-part2-divx.zip

Być może jeszcze dziś ujrzymy następne części :)

Co ode mnie? Przede wszystkim zwróciłem uwagę na sympatycznie wyglądającą "księgę" okrzyków bojowych. Do tego bardzo ładnie prezentują się animowane wstawki (pojawia się dramaturgia :P) i jednostki orków.
Wychodzi na to, że jeden z zestawów ulepszeń u orków będzie prezentował naturę bliższą demonom (milusia czerwona szamanka ;] ). Da się jeszcze rozszyfrować nazwę zielonej Wiwerny (prawie na pewno jedo z ulepszeń) - Poisonous Wivern.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jesli sciagnales te filmii to moze moglbys je wrzucic na files-upload.com? bo z tej stronki juz ich sciagnac nie mozna :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.07.2007 o 08:18, morthi napisał:

jesli sciagnales te filmii to moze moglbys je wrzucic na files-upload.com? bo z tej stronki
juz ich sciagnac nie mozna :)

Ściągnąłem, ściągnąłem :] Zaraz spróbuję coś wykombinować :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Łza dla Osira cd... Niestety pomimo poświęcenia kolejnej godzinki nie znalazłem więcej znaków. Odkryłem raczej całą mapę + kartograf. Na wszelki wypadek ponownie zwiedziłem wszystkie odkryte przeze mnie. Mam prośbę, może mi ktoś powiedzieć gdzie znajduje sie znak który należy odwiedzić po znaku znajdującym się tuż koło 2 wyjścia z podziemi z tekstem ( w ciemnościach lochu upadli nie widzą własnego nosa - 2 znajdujące się w podziemiach juz sprawdziłem koło grobowca i przy zamku) Ewentualnie proszę o podanie lokalizacji łzy Ashy :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jesli chodzi o bitwy Sylvan vs. Inferno - to najpierw trzeba się zająć cerberami, dopiero pozniej sukkubusy - i to najlepiej czarami lub atak wrecz - pilnować aby arcydiabel nie przywolal czartow - tzn. najlepiej ''stawac'' na pola z poleglymi jednostkami i olewac przywolane jednostki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam dokładnie, ale tych znaków było chyba z 5-6. Tekst przy "moim" ostatnim znaku wyglądał mniej więcej tak (niedokładnie, ale sens był taki) - żebym szukał szczęścia na początku. Łza była przy pierwszym znaku, kawalątek w stronę zamku. Grałem tą mapkę tylko raz i nie wiem, czy łza zawsze jest w tym samym miejscu, czy za każdym razem losowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.07.2007 o 08:57, Aragi napisał:

Nie pamiętam dokładnie, ale tych znaków było chyba z 5-6. Tekst przy "moim" ostatnim znaku
wyglądał mniej więcej tak (niedokładnie, ale sens był taki) - żebym szukał szczęścia na początku.
Łza była przy pierwszym znaku, kawalątek w stronę zamku. Grałem tą mapkę tylko raz i nie wiem,
czy łza zawsze jest w tym samym miejscu, czy za każdym razem losowo.

Wielkie dzięki ja odkryłem 10 znaków a 11 nie znalazłem :-) zrobię sobie zapis i kiedyś przejrzę jeszcze raz całą mapkę. Łza prawdopodobnie musi być w tym samym miejscu, w końcu prowadzą do niej tylko znaki, nie ma obelisków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.07.2007 o 08:53, morthi napisał:

no o czekam z niecierpliwoscia na zuploadowane przez Ciebie filmiki ;)

Na nic nie musisz już czekać :)
Wspomniany wcześniej przeze mnie Elendil, który poza Heroes Community udziela się również na Celestial Heavens (sm.art) ponownie załadował na serwer swojej strony filmiki z konwentu w Chinach :)
Oto link do jego posta:
http://www.celestialheavens.com/forums/viewtopic.php?t=6854&start=15

Przyjemnego oglądania wszystkich trzech części :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.07.2007 o 00:34, windows00 napisał:

> Sorka za dwa posty, ale nasunęło mi się pytanie: czy przypadkiemnie miałeś problemu w
pierwszej
> misji kampanii Sylvan z nie pojawieniem się armii Demonów?
Ten błąd to sprawa całkiem losowa. Nie ma żadnej reguły jego pojawiania się :)
I jedyny sposób na nią, to restart scenariusza.
W sumie niegroźny, acz irytujący błąd.

Ja miałem taki sam problem z nie pojawieniem się sił Imperium Gryfów chyba w 2 mapce kampanii krasnoludów. Pojawiło się info, że nadchodzą znaczne siły po 4 m-cach sobie odpusciłem i zrestartowałem scenariusz - pomogło :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Takie szybkie pytanko - są tam jakieś nowe utwory/nie ma dźwięków w ogóle/użyto dźwięków z któregoś z wcześniejszych miast?
Pewnie i tak teraz ściągnę, ale bez dźwięku to jakoś tak dziwnie się będzie oglądało :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować