Zaloguj się, aby obserwować  
LESZ3u

DirectX 10 - nadzieja dla graczy, czy totalna porażka?

102 postów w tym temacie

Dnia 20.06.2007 o 14:27, feniksipopiół napisał:

Cóz w Cd-action był artykuł dotyczący DX 10 (za chwile rzuca się na mnie antyfanie: " buuu
ty czytasz tego szmatławca:) na poczatku nie byłem przekonanny do niego ale moje zdanie zmieniło
się po obejrzeniu screnny porównujących DX9 do DX10. Takich pieknych krajobrazów z gier to
jeszcze nie widziałem !!!!


Bo to nie były krajobrazy z gier, a demka technologiczne - coś jak 3D Mark.
PS Widziałeś do tej pory gry mające lepszą grafikę niż 3D Mark 06? Nie? I tak samo nie zobaczysz takiej jakości grafiki nawet pod DX 10 (a przynajmniej nie w przeciągu półtora roku)
PS2 Ja pod 8800GTS 640 grałem w Lost Planet - i pod DX 10 i pod DX 9 w max. detalach. Różnice są MINIMALNE Więc obecnie przesiadka nie jest konieczna. Będzie dopiero, gdy pojawi się porządna gra TYLKO pod DX 10....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Słyszeliście może o tym - http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=15&n=6396 ?
Jeśli tak, to może ktoś wie, czy są jakieś postępy w tworzeniu go? Bo artykuł jest (zdaje się) z kwietnia. A może Projekt Alky umarł? Ja sam mam GeForce 8800 GTS, ale nadal WinXP, bo miałem zamiar kupić Viste dopiero, gdy pojawią się tytuły, w których DX10 będzie niezbędny i będą one naprawdę dobre. A tak, to nawet nie musiałbym kupować Viśty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.08.2007 o 17:36, 8bit napisał:

Słyszeliście może o tym - http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=15&n=6396 ?
Jeśli tak, to może ktoś wie, czy są jakieś postępy w tworzeniu go? Bo artykuł jest (zdaje się)
z kwietnia. A może Projekt Alky umarł? Ja sam mam GeForce 8800 GTS, ale nadal WinXP, bo miałem
zamiar kupić Viste dopiero, gdy pojawią się tytuły, w których DX10 będzie niezbędny i będą
one naprawdę dobre. A tak, to nawet nie musiałbym kupować Viśty.


Słyszałem o takich projektach. Niektóre (ponoć) są już bardzo bliskie ukończenia. Ba, pojawiła się nawet możliwość uruchomienia gry Shadowrun na Windows XP (fakt, że zrobiła to grupa hackerów)!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.08.2007 o 17:36, 8bit napisał:

Słyszeliście może o tym - http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=15&n=6396 ?
Jeśli tak, to może ktoś wie, czy są jakieś postępy w tworzeniu go? Bo artykuł jest (zdaje się)
z kwietnia. A może Projekt Alky umarł? Ja sam mam GeForce 8800 GTS, ale nadal WinXP, bo miałem
zamiar kupić Viste dopiero, gdy pojawią się tytuły, w których DX10 będzie niezbędny i będą
one naprawdę dobre. A tak, to nawet nie musiałbym kupować Viśty.

Nawet jeśli wydadzą ten program, to nigdy nie będzie to działało tak samo jak pod vistę, bo przecież pod nią były te biblioteki robione.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.08.2007 o 17:08, ziptofaf napisał:

Osobiście sądzę, że jednak szybciej

Dnia 15.08.2007 o 17:08, ziptofaf napisał:

naprawdę niewiele (ok. pół roku) po premierze DX 9.0c zaczęły pojawiać się pierwsze gry pod niego. Dlaczego tym razem miałoby być inaczej?

Pierwsze gry na DX9 zaczęły się pojawiać z tego powodu, że biblioteki te działały na wszystkich systemach operacyjnych od Win98SE, przez WinMe, Win2K, WinXP i WinXP SP2. Producenci gier wiedzieli, że aby sprzedać grę na 99% komputerów wystarczyło dołączyć do płyty runtime nowego DirectX i finito. Dotyczyło to zarówno wersji 9, 9b i 9c (ostatnia bez W98SE i WinMe).
Nie trzeba było w tym celu kupować żadnego nowego systemu operacyjnego (Vista), który na dodatek pójdzie na bardzo niewielkiej części wszystkich komputerów PC. Nowe gry wyłącznie na DX10 pojawią się dopiero gdy ilość komputerów nadających się do gier mających DX10 (dzisiaj oznacza to również posiadanie Visty) przekroczy dobrze 60% wszystkich aktywnych komputerów PC, które mogą uruchomić współczesne gry. A tak nie stanie się jeszcze bardzo, bardzo długo.

Niektóre technologie DX10 są bardzo niepewne, jeżeli chodzi o ich użyteczność. Na przykład zunifikowane shadery. Na papierze wyglądają świetnie. Producenci gier przestają być rzekomo ograniczeni ograniczoną ilością potoków przetwarzania pikseli i wierzchołków bo każdy z nich może pełnić role drugiego i na odwrót. Można więc teoretycznie zrobić grę, która wymaga samego przetwarzania pikseli i taką, która wymaga samego przetwarzania wierzchołków, a potoków każdego rodzaju będzie więc pod DX10 nawet dwa razy więcej (ale nie równocześnie) niż pod DX9 na tej samej karcie graficznej. Problem w tym, że sens takich konfiguracji nie jest zbyt duży, a rzeczywisty zysk wydajnościowy pojawi się na kilku procentach bardzo specyficznie zbudowanych gier. Tak czy inaczej nadal będzie istniał podział na karty szybkie, które tych zunifikowanych potoków przetwarzania będą miały dużo oraz na wolne, które będą miały ich bardzo mało oraz średniaki. I nadal tego problemu nic nie rozwiąże. Chodzi o to, że jeżeli nowe edycje kart graficznych wychodzą co pół roku, to producenci sprzętu i tak szybko dostosowują się do zmieniającego się trendu w oprogramowaniu grafiki i na odwrót (oni proponują rozwiązania techniczne, które albo się przyjmą na rynku, albo nie).
Microsoft zrobił majstersztyk marketingowy powodując, że od wersji DX8 producenci sprzętu nie dostosowują się bezpośrednio do producentów gier (i w ogóle oprogramowania graficznego), lecz do DirectX. Wcześniej to kolejne DX dostosowywały się w kolejnych wersjach do nowego sprzętu.
MS może się również jednak na tym przejechać, jeżeli producenci sprzętu uznają, że mają większe prawo decydowania o tym w jakim kierunku pójdzie technologia. Szczególnie jeżeli klienci (gracze) nie dadzą tym ostatnim zarobić. I jeżeli kolejny raz oprogramowanie Microsoftu stanie przed widmem uznania zastrzeżonej technologii DX10 za praktyki monopolistyczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/ciach/
Bawisz się w archeologa? Komputer już mam od ponad miesiąca i jest wszystko w najlepszym porządku. Jakbyś nie zauważył, 2 złote nie robi różnicy w sprawie Visty, a dwa GeForce są w SLI - pewnie nawet nie wiesz co to znaczy. Doucz się trochę, a potem odpowiadaj na komentarze sprzed, hmmm, 2 miesięcy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.08.2007 o 00:41, greg_f napisał:

/ciach/
Bawisz się w archeologa? Komputer już mam od ponad miesiąca i jest wszystko w najlepszym porządku.
Jakbyś nie zauważył, 2 złote nie robi różnicy w sprawie Visty, a dwa GeForce są w SLI - pewnie
nawet nie wiesz co to znaczy. Doucz się trochę, a potem odpowiadaj na komentarze sprzed, hmmm,
2 miesięcy.


Sorry, po prostu nie zauważyłem daty posta. Jeszcze raz przepraszam. A zresztą wiem, co znaczy SLI, wierz mi.
SLI - łączenie dwóch kart graficznych, w celu osiągniecia wyższej wydajności. Opłacalne tylko przy dobrych, drogich i wydajnych kartach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

IMHO, w tym momencie kupowanie sprzętu pod Dx10 trochę mija się z celem - modeli jest niewiele i są dość drogie, nie ma również zbyt wielu tytułów wykorzystujących nową technologię.

Moim zdaniem, DX10 to dobra opcja chociaż zagrywki z Vistą... argh.

Myślę że warto zaczekać, dokładnie tak jak było w przypadku DX9 - też minęło trochę czasu zanim ta wersja się upowszechniła, zanim pojawiły się gry które ją wykorzystywały i zanim pojawiła się większa ilość sprzętu który obsługiwał Dx9 w 100%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

swoją drogą słyszałem, że niedługo ma wyjść nowy opengl(ciekawe czy ktoś pamięta co to?) i te fajerwerki będą do obejrzenia w win xp pod warunkiem, że gra obsługuje opengl, z tego co pamiętam enemy territory i stare medal of honory go wykorzystywały, choć medala nie jestem pewien. W sumie zastanawiam się co developerzy widzą w dx

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Tak, tak słyszałem o tym. Wydaje mi się, że któraś z nowyh gier id ma je wykorzystywać (Enemy Territory: Quake Wars lub Rage). Opengl był przecież niegdyś sławniejszy od DX i ten drugi wygryzł go tak naprawdę dopiero na przełomie XX/XXIw. Ciekawe co z tego będzie?

Ja obecnie myślę nad wymianą karty graficznej (mój GF6600 to już zabytek) i szczerze mówiąc poważniej myślę nad GF7950 niż np. 8600 (na więcej mnie niestety nie stać...).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.08.2007 o 10:15, Bluray napisał:

Sytuacja musi się ustabilizować, zwłaszcza w Microsofcie.

Oni się "ustabilizują" jak będą pływać na kasie zdartej z ludzi za pomocą Visty, niestety :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.08.2007 o 10:12, pendejo napisał:

swoją drogą słyszałem, że niedługo ma wyjść nowy opengl

To "niedługo" trwa już dość długo. Za długo. Faktem jest, że od pół roku do może końca tego roku jest taki szczególny okres gdy MS ma "odkryte podbrzusze". Przyszłość Visty jest niezbyt pewna, a tym samym i DirectX10 w obecnej sytuacji. Gdyby pojawił się opengl dający technicznie te same możliwości, co nowy DX, a jednocześnie działający na wielu systemach operacyjnych takich jak Win2K, WinXP, Vista, MacOS lub Linux i dający producentom gier nieskrępowane możliwości sprzedawania swoich produktów, to pozycja zarówno DX, Visty, jak i Microsoftu stałaby się mocno zagrożona. W połączeniu z Berylem Linux mógłby stanąć na równej pozycji do Windows, a rynek oprogramowania gier mógłby się stać bardzo ciekawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>/.../ W połączeniu z Berylem Linux mógłby stanąć na równej pozycji do Windows, a rynek

Dnia 16.08.2007 o 14:51, Olamagato napisał:

oprogramowania gier mógłby się stać bardzo ciekawy.


wiesz słyszałem ludzi co się podniecają vistą i kupują ją dla bajerów, gdyby zobaczyli beryla, albo compiz fusiona w akcji hehe ;]

ponoć opengl3 jest gotowy, ale czy daje efekty directx10 to nie wiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pojawiają się już głosy krytycyzmu z branży. Jednym z pierwszych odważnych stał się Gabe Newell:

Szef Valve Software stwierdził w wywiadzie, że Microsoft popełnił fatalny błąd wypuszczając DX10 wyłącznie na Vistę i zostawiając na lodzie posiadaczy XP. Newell uważa, że gigant zaszkodził tym krokiem całej branży.

Jedynie 1 na 50 graczy korzystających ze Steama ma komputer gotowy na gry pod DX10 - odpowiednią kartę graficzną i Windows Vista. Ostatnie wyniki ankiety na Steamie pokazują, że 90% graczy wciąż ma Windowsa XP (Vistę niecałe 8%).

Prócz skrytykowania Microsoftu za nierozsądną politykę względem pakietu DirectX, Newell narzekał na małe zróżnicowanie kontrolerów do gier na PC - chętnie widziałby na blaszakach rozwiązania podobne do Wiimote''a lub gitary do gry Guitar Hero.


<źródło www.cdaction.pl)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować