Zaloguj się, aby obserwować  
Minsc_i_Boo

Nie tylko na PC. Gry planszowe, logiczne, systemy bitewne, karcianki. W co graliście i co polecacie?

772 postów w tym temacie

Dnia 23.10.2009 o 20:19, Pile napisał:

Chciałbym zacząć grać w gry planszowe. Możecie mi powiedzieć jak gra się w takiego warhammera
40.000?


WH40K, to gra bitewna, a nie "planszówka".
Wymagane są raczej do niej figurki i makieta terenu plus podręczniki zasad.
Można oczywiście bawić się nawet i bez figurek, używając w zamian żetonów, ale to tylko raczej ze znajomymi.
Oczywiście nie muszę pisać, że forma taka jest bardzo uboga.

Niestety WH40K jest drogą "zabawą" i bez minimum kilkuset złotych nie warto w ogóle do niej podchodzić.

A, jak się gra?
Bardzo fajnie. ;)

W grze wymaganych jest minimum dwóch graczy.
W poważniejszych i ciekawszych bitwach, niezbędny staje się sędzie nie tylko dbający o poprawność rozgrywki względem zasad, ale także jako twórca scenariusza bitwy.
Gra podzielona jest na tury podczas których przemieszczamy oddziały na makiecie w celu wykonania powierzonych zadań scenariusza i oczywiście walczymy z przeciwnikiem.
Teoretycznie można bawić się i niewielkimi ilościami jednostek, ale najlepiej jest posiadać kilka rożnych oddziałów i pojedynczych jednostek, by można było operować większą liczbą możliwych scenariuszy i zadań.

Gra bardzo fajna, widowiskowa (o ile dysponujemy makieta i w miarę ładnie pomalowanymi figurkami), ale jak już wspominałem, niestety wymagająca sporej ilości gotówki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2009 o 20:19, Pile napisał:

Chciałbym zacząć grać w gry planszowe. Możecie mi powiedzieć jak gra się w takiego warhammera
40.000?

Zanim zaczniesz grać w gry planszowe to zastanów się, czy masz znajomych, którzy będą z tobą grać. Ilu ich jest? 1 - odpuść sobie. 2? Można zaczynać, ale większość gier będzie dla was niedostępna ze względu na małą iliść graczy. 3? Można się zastanowić nad ciekawszymi tytułami. Jak masz rodzeństwo lub sąsiada wyrażającego chęć grania to jest dobrze.

Teraz... gier planszowych jest w pip i jeszcze trochę. Jeśli nie grałeś do dej pory w nic innego jak szachy, waraby czy chińczyka no to masz problem, bo ciężko jest coś wybrać na chybił-trafił co nie zniechęci.
Tu masz poradnik napisany przez mądrzejszych niż ja:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewtopic.php?f=1&t=6212

Nie wiem czy w tym poradniku jest to napisane, ale zanim kupisz grę - postaraj się w nią zagrać (jeśli w mieście jest jakiś klub planszowy bo wnioskuję, że zaden kolega nie gra) a jeśli się nie da to przeczytaj najpierw instrukcję - każda jest udostępniona na stronie internetowej producenta gry.

Sklep z grami, z którego możesz czerpać informacje o dostępnych tytułach, wersjach językowych: www.rebel.pl

Warhammera 40k to przede wszystkim bitewna gra figurowa czyli: setki złotych wydanych na figurki, setki złotych wydanych na farby, setki godzin poświęconych na ich malowanie... a grać można tylko z innymi pasjonatami, bo każdy ma własną armię. Oczywiście zawsze możesz kogoś sponsorować... Z gier planszowych z tego uniwersum jest na pewno Space Hulk ale nie wiem czy jest dostępny. Hej, sam muszę go poszukać!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie fatyguj się ze zdjęciami, bo obejrzałem je sobie na boardgamegeek - napisz, jak Ci się grało w planszówki, które kupiłeś. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo LotR zaczyna się powoli przejadać, szczególnie po ostatnich niezbyt sensownych zmianach. Jeśli chodzi o karcianki - sam gram w Yu-Gi-Oh''a, ale nie zapowiada się na jakąś drugą młodość tej wspaniałej, niedocenionej gry. Oczywiście MtG wszystko zjada -.-

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.11.2009 o 13:11, Vojtas napisał:

Nie fatyguj się ze zdjęciami, bo obejrzałem je sobie na boardgamegeek - napisz, jak Ci
się grało w planszówki, które kupiłeś. :)


Cytadela

Można kupować w ciemno - proste zasady, dołączony dodatek, wersja PL, nietrywialna mimo prostoty rozgrywka. Co prawda jak już ludzie się wkręcą do wolą bardziej złożone produkcje ale i tak jest to pozycja obowiązkowa służąca do wciągania i uzależniania niegrających.

World of Warcraft: The Board Game

Gra byłą by świetna gdyby nie jej rozmach, który tak naprawdę nie jest potrzebny - ta cała masa figurek po prostu stoi na planszy i oznacza miejsca, gdzie znajdują się questy czyli potwory do zabicia. Odradzam tą grę na początek bo jest bardzo czasochłonna i wymaga minimum 4 graczy. Co prawda zasady są proste i ludzie chwytają je szybko ale i tak ilość elementów przeraża. Niepotrzebnie też rozbudowano tak bardzo rozwój postaci - większości ze zdolności się nie używa i w zasadzie można by je wywalić robiąc wybór z dwóch a nie z trzech zdolności na poziom. Zastanawiam się czy gry nie sprzedać bo bardzo rzadko mam te 4-5h na zagranie w nią. Tzn. ja mam ale potrzeba do tego jeszcze trzech graczy. Wadą jest też małe parcie do zwycięstwa - najprzyjemniejsze jest po prostu grindowanie (trzeba przyznać, że idealnie odzwierciedla to komputerowy odpowiednik) a nie zabijanie ostatniego bossa. Granie gdy jeden grać kontroluje dwie postacie mija się z celem - człowiek się zaczyna gubić i nie korzysta z wszystkich zdolności swoich postaci.

Chaos in the Old World

Tegoroczna premiera - gra naprawdę świetna, nie za długa, wymaga myślenia i kombinowania - każdy ruch jest ważny i czasem czuć to już od pierwszej tury gry. Jest ciężka jeśli chodzi o użycie mózgownicy więc również nie polecam na początek ale gdy już będzie się miało dwóch, trzech wprawionych graczy to można szaleć.

Space Hulk

Gra niedostępna w pierwszym obiegu choć miała premierę we wrześniu tego roku. Jest to prosta w zasadach i dość losowa gra przez co należy starać się maksymalizować swoje szanse na zwycięstwo. Mam dwie sztuki ale jedną bez figurek - figurki natomiast to tak z 40-50% radości z gry choć oczywiście można by sobie zrobić żetony i grać nimi. Jak narazie gram w to z wielką chęcią i przyjemnością. Możliwość składania własnych misji sugeruje dużą żywotność tytuły - z resztą jest to prawie reprint gry z 89 roku i sprzedał się na pniu. To coś oznacza.

A na początek polecałbym też Osadników z Catanu - również gra prosta w zasadach, jak Cytadela, ale mająca wielki łądunek regrywalności i kilka dodatków, które znacznie ją rozbudowują.

W przypadku Cytadeli i Osadników wskazane są koszulki na karty. DO Chaos in the old World tylko do małych kart chaosu, które gracze trzymają w rękach.

Wszystkie te gry poza OSadnikami i Space Hulk mają udostępnione instrukcje na stronie Fantasy Flight Games - warto przeczytać. Instrukcja do Osadników jest na stronie polskiego dystrybutora - Galaktyka. Instrukcji do Space Hulka nie ma w sieci... znaczy się w legalnej jej części.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.11.2009 o 21:24, hallas napisał:

Cytadela
Można kupować w ciemno - proste zasady, dołączony dodatek, wersja PL, nietrywialna mimo
prostoty rozgrywka. Co prawda jak już ludzie się wkręcą do wolą bardziej złożone produkcje
ale i tak jest to pozycja obowiązkowa służąca do wciągania i uzależniania niegrających.


Właśnie do tego się przymierzałem - w końcu zbliżają się święta i trzeba pomyśleć o jakiejś niespodziance dla bliskich. Czytałem bardzo entuzjastyczne recenzje, więc decyzja wydaje się przesądzona. ;)

Dnia 08.11.2009 o 21:24, hallas napisał:

World of Warcraft: The Board Game

Dnia 08.11.2009 o 21:24, hallas napisał:

Gra byłą by świetna gdyby nie jej rozmach, który tak naprawdę nie jest potrzebny [..]


Masz tę droższą WoW: Board Game czy tańszą WoW: Adventure Game?

Dnia 08.11.2009 o 21:24, hallas napisał:

Zastanawiam się czy gry nie sprzedać bo bardzo rzadko mam
te 4-5h na zagranie w nią.


Heh, przypomniało mi się, ile trwały sesje w MiM. Z dwoma dodatkami (Podziemia i Miasto) grało się w to dobrych 4 do 5 godzin.

Dnia 08.11.2009 o 21:24, hallas napisał:

Space Hulk
Gra niedostępna w pierwszym obiegu choć miała premierę we wrześniu tego roku.


Znaczy sprzedano już cały nakład!?

Jest to

Dnia 08.11.2009 o 21:24, hallas napisał:

prosta w zasadach i dość losowa gra przez co należy starać się maksymalizować swoje szanse
na zwycięstwo. Mam dwie sztuki ale jedną bez figurek - figurki natomiast to tak z 40-50%
radości z gry choć oczywiście można by sobie zrobić żetony i grać nimi.


Już pomalowałeś figurki?

Dnia 08.11.2009 o 21:24, hallas napisał:

A na początek polecałbym też Osadników z Catanu - również gra prosta w zasadach, jak
Cytadela, ale mająca wielki łądunek regrywalności i kilka dodatków, które znacznie ją
rozbudowują.


Mhm, też mi to wpadło w oko.

Dnia 08.11.2009 o 21:24, hallas napisał:

Instrukcja do Osadników jest na stronie polskiego
dystrybutora - Galaktyka.


Galakta. Instrukcje widziałem też na stronkach co większych sklepów np. Rebel.pl

Powiem szczerze, Hallas, że obudziłeś we mnie ponownie tego bakcyla. Wczoraj mnóstwo na ten temat czytałem i, kurde, znowu mnie to dopadło. Jedyny ból to ceny. Owszem, wiele gier jest pod względem edytorskim wypada wręcz fantastyczne - poczynając od jakości materiałów i druku, a kończąc na opracowaniu artystycznym - co jednak nie zmienia faktu, że 160 zł to nie jest mało. Mniej więcej tyle trzeba zapłacić za Arkham Horror - chwilowo oprócz ceny powstrzymuje mnie jeszcze brak odpowiednich partnerów do tej planszówki.


-----
Nawiasem mówiąc polecam wszystkim internetowy kwartalnik o planszówkach, karciankach i RPG-ach - Rebel Times. Dużo recenzji i ciekawych informacji.
http://www.rebel.pl/x.php/193/Rebel-Times.html

Poza tym niektórych może zainteresować fakt, że w większych miastach organizowane są sesje, więc współgraczy można sobie "zorganizować". ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.11.2009 o 22:39, Vojtas napisał:

Masz tę droższą WoW: Board Game czy tańszą WoW: Adventure Game?

Tą większą, z pierwszym dodatkiem - drugi wydłużyłby grę do 6 godzin minimum.

Dnia 08.11.2009 o 22:39, Vojtas napisał:

Znaczy sprzedano już cały nakład!?

Pre-order został wyprzedany na 3 dni przed premierą - gra jest dostępna tylko na aukcjach internetowych i może w sklepach tradycyjnych, gdzie jeszcze nie wywęszyli ich maniacy.

Dnia 08.11.2009 o 22:39, Vojtas napisał:

Już pomalowałeś figurki?

Część. Dziś mi się lakier źle nałożył... pewnie źle wymieszany... chyba... nie mam pojęcia.

Dnia 08.11.2009 o 22:39, Vojtas napisał:

Poza tym niektórych może zainteresować fakt, że w większych miastach organizowane są
sesje, więc współgraczy można sobie "zorganizować". ;)

Ta... szkoda, że dla mnie najbliższe takie miasto to 60 km odległości, raz w tygodniu i kończą grać gdy ja bym pukał do drzwi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.11.2009 o 00:56, hallas napisał:

Pre-order został wyprzedany na 3 dni przed premierą - gra jest dostępna tylko na aukcjach
internetowych i może w sklepach tradycyjnych, gdzie jeszcze nie wywęszyli ich maniacy.


Aha. :| To miło.
A może dodruk? Fantasy Flight Games dodrukowało Arkham Horror, więc może i Games Workshop?

Dnia 09.11.2009 o 00:56, hallas napisał:

> Już pomalowałeś figurki?
Część. Dziś mi się lakier źle nałożył... pewnie źle wymieszany... chyba... nie mam pojęcia.


No i co teraz zrobisz? Niefajnie byłoby taką fajną figurkę zmarnować. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.11.2009 o 19:06, Vojtas napisał:

Aha. :| To miło.
A może dodruk? Fantasy Flight Games dodrukowało Arkham Horror, więc może i Games Workshop?

Ludzie zachodzą w głowę dlaczego nakład taki mały ale najprawdopodobniej chodzi o nie robienie sobie konkurencji - te figurki są w tej samej skali co figurki do bitewniaka i by kupić osobno samych space marines trzeba wydać tyle samo co na Space Hulka - a ti dostajesz jeszcze 23 genokrady.
Dlatego mam dwie sztuki... będę w stanie kogoś poratować a gra jest przewidziana na szybką rozgrywkę dla dwóch osób... oczywiście tej z figurkami nie mam zamiaru się pozbywać.

Dnia 09.11.2009 o 19:06, Vojtas napisał:

No i co teraz zrobisz? Niefajnie byłoby taką fajną figurkę zmarnować. ;)

Coś się wymyśli. Jak są farby to są też zmywacze. Trik polega na tym, by zmywacz nie rozpuścił plastiku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A wiecie, że nadchodzi bitewniak w świecie fabularnej Neuroshimy? Zacytuję ze swojego bloga: Skromne, bo skromne, ale są. Portal ujawnił pierwsze informacje dotyczące zapowiadanej na 2010 r. gry bitewnej Neuroshima Tactics. Twórcami wymienionego tytułu są Ignacy Trzewiczek i Marcin Chałubiec. Przewidywany czas partyjki w NT wynosić ma od 30 do 90 minut. Figurki będą wykonane w skali 28 mm, zaś do rozgrywki będzie potrzeba około tuzina modeli. Oprócz tego co naturalne, czyli wykańczania przeciwników, gracze będą wykonywać dodatkowe zadania, przeszukiwać ruiny i korzystać ze specjalnych zdolności swych jednostek.

Jak dla mnie wpytę pomysł, poza tym figurki mają być adekwatne do polskich warunków pod względem cenowym...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niedawno ukazał się nowy numer kwartalnika Rebel Times - magazyn ten jest poświęcony grom planszowym i RPG.

W najnowszym numerze jest kilka ciekawych recenzji (m.in. Stronghold, Ninja vs. Ninja, Warhammer Fantasy Battle, Innsmouth Horror) i interesujący wywiad z Michałem Oraczem, autorem planszówek.

http://www.rebel.pl/e4u.php/1,ModFiles/Download/files/rebel-times/Rebel-Times-26.pdf

Pojawił się też nr specjalny z propozycjami świątecznymi - sam zamierzam z niego skorzystać, bo dobrze dobrana planszówka to zaprawdę zacny prezent.

http://www.rebel.pl/e4u.php/1,ModFiles/Download/files/rebel-times/Rebel-Times-xmas-2009.pdf

To zestawienie nie musi oznaczać decyzji, jest raczej dobrym punktem wyjścia do małego sieciowego rekonesansu - recenzji jest w necie od groma i można porównać wrażenia doświadczonych graczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam! Chciałbym dostać na gwiazdkę jakąś grę planszową. Chcę, aby była to strategia, albo jakiś RPG. Najlepiej, żeby gra była grywalna we dwie osoby. Poszukuję coś w stylu Osady albo Magicznego Miecza. Co możecie mi polecić? Z góry dzięki za odpowiedzi! Pozdrawiam. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.12.2009 o 19:15, jakubg7 napisał:

Witam! Chciałbym dostać na gwiazdkę jakąś grę planszową. Chcę, aby była to strategia,
albo jakiś RPG. Najlepiej, żeby gra była grywalna we dwie osoby. Poszukuję coś w stylu
Osady albo Magicznego Miecza. Co możecie mi polecić? Z góry dzięki za odpowiedzi! Pozdrawiam.


Hallas już podał linka wyżej:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewtopic.php?f=1&t=6212

Z nowości i nienowości:
http://www.rebel.pl/e4u.php/1,ModFiles/Downlo...mas-2009.pdf


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.12.2009 o 20:22, Vojtas napisał:

Tylko, że w sklepie to będą mi tę grę wychwalać pod niebiosa. Wolałbym raczej sprawdzone tytuły. Może grałeś w coś tego stylu?

Dnia 07.12.2009 o 20:22, Vojtas napisał:

Daj cały link.

Za chwilę przejrzę trochę to forum. Dzięki za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.12.2009 o 14:33, jakubg7 napisał:

Daj cały link.


Link byś zauważył, gdyby ci się łaskawie chciało spojrzeć na post [618]. Warto czasem przeczytać, co napisali poprzednicy, by nie powtarzać tych samych pytań, aye?

http://www.rebel.pl/e4u.php/1,ModFiles/Download/files/rebel-times/Rebel-Times-xmas-2009.pdf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować