Zaloguj się, aby obserwować  
Seishirou

The Elder Scrolls IV: Oblivion

17339 postów w tym temacie

I to jest coś co powinni pamięta wszyscy, którzy zastanawiają się nad tłumaczeniami czyjegoś autorstwa. Standardową praktyką przy tłumaczeniu dużych ilości tekstu (zaczynając od kilkudziesięciu stron) jest dzielenie tekstu na części i rozsyłanie ich do kilku tłumaczy. Koordynator projektu odpowiada za scalenie całości i jakośc, jak również jednolotośc tekstu (coherence+cohesion). Ale to 1 - słownie ''jeden'' - człowiek i pewne rzeczy muszą mu umknąc. Poza tym koordynator, tak jak wszyscy posługuje się własnym idiolektem i ma również własne preferencje językowe. Stąd też mogą się brac ''niezręczności'' językowe, które innych wogóle nie ubodą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

**idiolektem** - a co to?
Dla mnie jasne jest że trudno zrobić tłumaczenie, które będzie podobało sie wszystkim. Ale
1) pozostawianie gdzieś losowo nieprzetłumaczonych tekstów,
2) dubbing bez wczuwania się,
3) tworzenie pokracznych zdań, przy których czytaniu męczą się podkładający głos i również gracze,
jest niedopuszczalne.
1 i 3 spokojnie można odnieść (IMHO) do "największej polonizacji roku"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.07.2006 o 12:59, Bumber napisał:

Ja też właśnie co dostałem przesyłkę. Dlo wszystkich co zamówili Obliviona PL: Nie wychodźcie
z domu, tylko czekajcie na kuriera! Cenega nie wysyła maili, ani nie dzwoni. Sam się zdziwiłem
jak zobaczyłem paczkę w drzwaich... :)


To włąśnie nie podoba mi się w sklepie Cenegi , żadnego info , nie wiem nawet jak firma dostarcza > czekam na kuriera z Oblibionem i nawet nie wiem kiedy będzie , bo w sklepie nie ma info kiedy planowane dostarczenie. Wkurza mnie też to że jak zaloguję się do sklepu Cenegi i chcę wejść do mojego konta to mnie wylogowuję , musze znowu się zalogować i wszystko wtedy jest ok. Na dodatek strona się tak wolno ładuje że wyrywam włosy z głowy :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jutro premiera wesji PL, wiem że gierka ma kolosalne wymagania sprzętowe, mam prośbę napiszcie czego mogę się spodziewać przy takiej konfiguracji:
Barton 3200+
RAM 1 GB
GF 6600GT
Będzie chodziła w miarę płynnie czy raczej mogę zapomnieć ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.07.2006 o 16:40, Pablor napisał:

Jutro premiera wesji PL, wiem że gierka ma kolosalne wymagania sprzętowe, mam prośbę napiszcie
czego mogę się spodziewać przy takiej konfiguracji:
Barton 3200+
RAM 1 GB
GF 6600GT
Będzie chodziła w miarę płynnie czy raczej mogę zapomnieć ?


procek i ramy jak najbardziej wporządku, jezeli chodzi o karte to powinno ci plynnie chodzic na srednich detalach ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.07.2006 o 16:40, Pablor napisał:

Jutro premiera wesji PL, wiem że gierka ma kolosalne wymagania sprzętowe, mam prośbę napiszcie
czego mogę się spodziewać przy takiej konfiguracji:
Barton 3200+
RAM 1 GB
GF 6600GT
Będzie chodziła w miarę płynnie czy raczej mogę zapomnieć ?


Na srednich detalach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Heh właśnie rozmawiałem telefonicznie z kurierem , jutro będę miał paczkę , ale najlepsze jest to że ma dla mnie dwie paczki. Cenega się walnęła i wysłała mi dwie , nie wiem czemu. Nawet sprawdzałem w moich zakupach czy się nie pomyliłem ale jest tylko zamówienie na jedną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.07.2006 o 18:06, Tass napisał:

Heh właśnie rozmawiałem telefonicznie z kurierem , jutro będę miał paczkę , ale najlepsze jest
to że ma dla mnie dwie paczki. Cenega się walnęła i wysłała mi dwie , nie wiem czemu. Nawet
sprawdzałem w moich zakupach czy się nie pomyliłem ale jest tylko zamówienie na jedną


jesli tak to sorki, mieliśmy spory mlyn z wysyłka Obliviona ze względu na ilość zamówień więc jest szansa że coś było błędnie wysłane. Po prostu jej nie odbierzesz, no chyba ze chcesz miec dwie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.07.2006 o 18:11, Marcuz napisał:



jesli tak to sorki, mieliśmy spory mlyn z wysyłka Obliviona ze względu na ilość zamówień więc
jest szansa że coś było błędnie wysłane. Po prostu jej nie odbierzesz, no chyba ze chcesz miec
dwie :)

Tyle kasy nie mam :P zresztą z tą jedną muszę się przed żoną ukrywać :D Dlatego umówiłem się z kurierem że dostarczy mi do pracy :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.07.2006 o 18:13, IMPERATOR1990 napisał:

drugi raz jus daje takiego posta
Słyszałem że dzisaj ma być spolszczenie do Obliviona jest już ?
i gdzie go można scągnąć ?


nie wiem od kogo słyszałeś ale niestety słyszałeś źle.Dzisiaj nie bedzie spolszczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.07.2006 o 18:14, Tass napisał:

>
>
> jesli tak to sorki, mieliśmy spory mlyn z wysyłka Obliviona ze względu na ilość zamówień
więc
> jest szansa że coś było błędnie wysłane. Po prostu jej nie odbierzesz, no chyba ze chcesz
miec
> dwie :)
>
Tyle kasy nie mam :P zresztą z tą jedną muszę się przed żoną ukrywać :D Dlatego umówiłem się
z kurierem że dostarczy mi do pracy :D


Dobre, ale cięzko będzie ci ukryć chyba to wydanie w domu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 06.07.2006 o 18:22, Marcuz napisał:


Dobre, ale cięzko będzie ci ukryć chyba to wydanie w domu :)


Jak już będzie to będzie , nie zorientuje się :P Ważne żeby nie widziała że płacę takie ciężkie pieniądze za grę :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.07.2006 o 18:30, Tass napisał:

Jak już będzie to będzie , nie zorientuje się :P Ważne żeby nie widziała że płacę takie ciężkie
pieniądze za grę :P


ojojo widze że nie tylko ja mam taki problem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.07.2006 o 18:30, Tass napisał:

Jak już będzie to będzie , nie zorientuje się :P Ważne żeby nie widziała że płacę takie ciężkie
pieniądze za grę :P

Zawsze można pokazać żonie stronę CDP z grami z extra klasyki w cenach po zniżce nawet 9,99 i wytłumaczyć , że gry baaaardzo ostatnio potaniały.:-)
Je przez internet zamawiam tylko wtedy , gdy można płacić przelewem.Przychodzi kurier i nic nie trzeba płacić i nikt nic nie wie i jest ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.07.2006 o 14:33, Ryslaw napisał:

> Co by Rysław nie robił, jest tylko człowiekiem. Jesli nie podobają się nam pewne zwroty:
"Już
> po wszystkim złodzieju" to mamy prawo o tym napisac a nie zakrywac to doswiadczeniem tlumaczy.


Jak najbardziej masz rację. Sęk w tym, że nie tłumaczyłem całej gry sam. Byłoby to absolutnie
niemożliwe do zrobienia w 3 miesiące. Tłumaczyło 5 osób (wraz ze mną), a ja to później jeszcze
sprawdzałem, poprawiałem, dotłumaczałem itp.

Jako, że tekstu jest cała masa, możliwe, że znajdą się tam kwestie, które mogłyby brzmieć lepiej.


Ale dzięki za merytoryczne uwagi i konstruktywną krytykę :)


Może patch szlifujący polonizację by się przydał?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować