Zaloguj się, aby obserwować  
Homo_sum

Krwiodawstwo

370 postów w tym temacie

Dnia 11.10.2007 o 19:08, Insiderth napisał:

Ja bym z chęcią oddał krew, byle by pomogła innym, ale... (jak zawsze jakieś ale) jestem za
młody :(


Tak szczerze to ja również z wielką chęcią oddałbym krew gdyby była ona pobierana w inny sposób z ciała ;p. Może i wydać się Wam to dziwne, ale nie znoszę igieł:). Z wiekiem całkiem w porządku u mnie, gdyż już mógłbym zostać dawcą krwi, lecz ze względu na pewien przypadek za czasów podstawówki staram się unikać kłucia :D. Może wydać się Wam to śmieszne, ale kiedy jeszcze byłem w piątej klasie podstawówki poszedłem na pobranie krwi. Nie wiem, czemu ale strasznie się tego dnia denerwowałem. Okazało się, że mój niepokój chyba mnie zjadł, bo podczas pobierania krwi przez pielęgniarkę zemdlałem :D. Teraz jak sobie to przypominam to mam uśmiech na całych ustach, ale w tamtej sytuacji wcale mi nie było do śmiechu. Ocknąłem się leżąc na podłodze z nogami w górze, za które trzymały mnie inne pielęgniarki. Podczas otwierania oczu taka była prawda, że nie byłem do końca świadomy gdzie się znajduję. W pewnej chwili pomyślałem sobie, iż to jest zapewne jakiś sen. Ale niestety nie był. Następnie, gdy pielęgniarki się spostrzegły, że reaguję na bodźce zewnętrzne posadziły mnie na łóżko i nafaszerowały różnymi cukrami. Potem po chyba ponad 30 minutach mogłem spokojnie opuścić przychodnię ze wstydem na twarzy oraz wraz z rodzicami, którzy po mnie podjechali ;). Nie wiem, czemu naszła mnie taka nagła refleksja być może jest to spowodowane godziną, o której zacząłem pisać tego, ale jedno wiem, że nie zapomnę tego dnia i tego, co w tamtej chwili przeżywałem;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


>

Zemdleć przy oddaniu nawet małej dawki krwii to nie wstyd... Chociarz to oznacza, że z twoim organizmem nie wszystko było OK..
No, ale moja mama jest pielęgniarką, to kiedyś mówiła, że i jakiś żołżnierz zemdlał... no ale tam to była jakaś większa strzykawka do pobrania..


No, a ja to się chyba nigdy igieł nie bałem..

Be-Yacz,
Nie 10 czekolad, ale 8.. No i conajmniej w Gdańsku to nie są żadne "markowe" czekolady.. No więc nie Wedla..
Ale i tak warto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.10.2007 o 08:32, Homo sum napisał:

Zemdleć przy oddaniu nawet małej dawki krwii to nie wstyd... Chociarz to oznacza, że z twoim
organizmem nie wszystko było OK..


Dzięki za pocieszenie, ale to było już tak dawno (dokładnie 8 lat temu), że jak już z resztą wspomniałem w moim wcześniejszym poście teraz nie czuję wstydu, lecz poprawiam sobie czasami humor tym wydarzeniem ;p. C do mojego organizmu to faktycznie mogło być wtedy nie tak, gdyż miałem pobieraną krew w konkretnym celu, a następnie po ukazaniu wyników musiałem łykać jakieś tabletki przez długi okres. Nie wiem, czemu ale wydaje mi się, że moje omdlenie wystąpiło na wskutek patrzenia się, gdy pielęgniarka wbijała mi igłę a następnie zaczęła pobierać krew ;p. Żeby tego było mało to jeszcze przed "ciemnym tunelem" pamiętam jak odwróciłem jeszcze wzrok i spoglądałem na urządzenie, które mieszało krew w pojemniczkach innych ludzi. Potem nastało zniekształcenie obrazu i pojawiły się czarne kropki, które kompletnie zamazały mi obraz ;p. Reszty nie muszę pisać, gdyż dalsze zdarzenia zostały wyjaśnione w moim poprzednim poście;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj po raz czwarty oddałem krew, no więc oddałem już 1,8 litra!
Zostało mi jeszcze do oddania 16,2 litrów aby mieć darmowe przejazdy w komunikacji miejskiej :P

Wziąłem przy okazji zaświadczenie potrzebne do odliczenia oddanej krwi od podatku..

Żeby nie było, że ja taki materialista i oddaje tylko aby móc odliczyć od podatku oraz aby mieć darmowe przejazdy i inne przywileje: no patrze na te przywileje jako dobry dodatek, z którego chętnie skorzystam, jeśli jest taka możliwość...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No i przełamałem się ;) Pierwszy raz w życiu oddałem dzisiaj krew w czasie zbiórki na naszym miasteczku akademickim. Po 22 latach dowiedziałem się, jaką posiadam grupę krwi! (0 Rh+) ;] Nie ukrywam, że nigdy nie bałem się zastrzyków itp. jednak dzisiaj na widok igły trochę słabo mi się zrobiło ;) W trakcie samego pobierania czułem się jednak dobrze i po wstaniu z łóżka wcale mi się słabo nie zrobiło (w przeciwieństwie do kilku osób przede mną). Oprócz tych oryginalnych szwajcarskich czekolad (wyprodukowanych w Żychlinie....) dostałem jeszcze obowiązkowego Tymbarka przed pobraniem :)
Tak więc, wszelkie obawy zostały rozwiane (w tym taka plota, że jeżeli raz się odda krew, to później trzeba regularnie oddawać, ponieważ organizm produkuje rzekomo więcej krwi) i wiem, że na tym jednym razie się nie skończy :)

Szkoda tylko, że możliwe zwolnienie z zajęć mnie nie dotyczy. Tzn. mogę nie iść na ćwiczenia z mikroekonomii, ale ci, co w zeszłym roku odpuścili chociaż raz zajęcia, dzisiaj siedzą wśród nas... :/ (tzw. runda honorowa ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.10.2007 o 13:43, Homo sum napisał:

Ja to zawsze patrze jak mi wbijają igłe... Jakoś czuje się lepiej, gdy wiem, kiedy się
spodziewać bólu..


Heh... ja mam właśnie na odwrót: wolę żeby ból nastąpił niespodziewanie, bo gdy wiem kiedy ma on nastąpić, to jakoś słabo mi się robi na samą myśl o nim ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio słyszałem o bardzo fajnej akcji w jednym z miast gdzie jest jakiś klub żużlowy który występuje w 1 lidze. Podobno tutejsza przychodnia w mieście dostała ileś tam biletów na mecz. Ci którzy przyszli dostali darmowy bilet na mecz. Podobno przyszło bardzo dużo kibiców i wszystkie bilety zostały bardzo szybko rozdane. Fajna akcja i powinno być takich więcej. A o akcji usłyszałem gdzieś w TV w " Wydarzeniach" albo w " Wiadomościach".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A właściwie to ile trzeba mieć lat żeby krew oddawać? chyba 18? jeśli tak to głupio strasznie bo ja chętnie bym oddawał regularnie krew w szczególność że chyba 0 RH+ jest rzadka czy coś takiego...
A i jak często można oddawać krew? tzn. w jakich odstępach czasowych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.08.2008 o 21:42, Mateusz9214 napisał:

A właściwie to ile trzeba mieć lat żeby krew oddawać? chyba 18? jeśli tak to głupio strasznie
bo ja chętnie bym oddawał regularnie krew w szczególność że chyba 0 RH+ jest rzadka czy
coś takiego...
A i jak często można oddawać krew? tzn. w jakich odstępach czasowych

Krew możesz oddawać co 3 miesiące. A jeżeli chodzi o wiek to chyba od 18 lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.08.2008 o 21:43, Coxsik napisał:

> A właściwie to ile trzeba mieć lat żeby krew oddawać? chyba 18? jeśli tak to głupio
strasznie
> bo ja chętnie bym oddawał regularnie krew w szczególność że chyba 0 RH+ jest rzadka
czy
> coś takiego...
> A i jak często można oddawać krew? tzn. w jakich odstępach czasowych
Krew możesz oddawać co 3 miesiące. A jeżeli chodzi o wiek to chyba od 18 lat.

cholera... mam 16.5 a chciałbym już oddawać... ja tam mógłbym oddawać co miesiąc :D W końcu to pomaga ratować życie innych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.08.2008 o 21:47, Mateusz9214 napisał:

cholera... mam 16.5 a chciałbym już oddawać... ja tam mógłbym oddawać co miesiąc :D W
końcu to pomaga ratować życie innych.

Jeżeli ty nie możesz to namawiaj do oddawania krwi innych to znaczy swoich rodziców, braci czy tam siostry, wujków, kuzynów czy kolegów ze szkoły lub podwórka. Jedynie dziadków nie namawiaj jeżeli mają powyżej 65 lat bo oni krwi już nie będą mogli oddać:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.08.2008 o 21:47, Mateusz9214 napisał:

cholera... mam 16.5 a chciałbym już oddawać... ja tam mógłbym oddawać co miesiąc :D W
końcu to pomaga ratować życie innych.

A słyszałeś o anemii?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.08.2008 o 21:53, hans olo napisał:

> cholera... mam 16.5 a chciałbym już oddawać... ja tam mógłbym oddawać co miesiąc
:D W
> końcu to pomaga ratować życie innych.
A słyszałeś o anemii?

a to nie jest przypadkiem niedostatek erytrocytów i hemoglobiny czyli prościej mówiąc krwi?
Edit:
Homo sum
Nie chodziło mi o rzadkość tylko się pomyliłem chodziło mi o właśnie o wysokie zapotrzebowanie, ale grunt że potrafi zastąpić inne rodzaje krwi w chwili gdy ich zabraknie (teoretycznie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.08.2008 o 21:42, Mateusz9214 napisał:

A właściwie to ile trzeba mieć lat żeby krew oddawać? chyba 18?

Według rozporządzenia Ministra Zdrowia można oddawać od lat 17-tu za zgodą opiekunów.

>chyba 0 RH+ jest rzadka czy

Dnia 16.08.2008 o 21:42, Mateusz9214 napisał:

coś takiego...


0Rh+ jest najpowszechniejszą krwią, z tego względu ma także największe zapotrzebowanie, no i można ją teoretycznie każdemu przetaczać

Dnia 16.08.2008 o 21:42, Mateusz9214 napisał:

A i jak często można oddawać krew?


Mężczyźni i kobiety co 8 tygodni, przy czym mężczyźni w ciągu roku mogą oddać krew 6 razy, a kobiety 4 razy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.08.2008 o 22:09, Mateusz9214 napisał:

a to nie jest przypadkiem niedostatek erytrocytów i hemoglobiny czyli prościej mówiąc
krwi?

Tak. I jedną z jej przyczyn są zbyt częste utraty krwi. Co miesiąc to może nie tak stanowczo za często, ale stanowi to już spore ryzyko. Dlatego oddaje się co dwa miesiące.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja już dawno myślałem o oddaniu krwi , chodź wiekiem jeszcze nie mogę , ale jak ukończę 18 lat to oddam krew , i nie chodzi mi tutaj o te 8 czy 10 czekolad , po prostu to niewiele kosztuje a może pomóc innym . Oddawanie krwi jest naprawdę bezbolesne , nie wiem kto to wymyślił , że to boli .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować