Zaloguj się, aby obserwować  
Homo_sum

Krwiodawstwo

370 postów w tym temacie

Dnia 21.08.2008 o 14:40, Homo sum napisał:

No dzisiaj oddałem 6 raz krew... Hmm jeszcze 34 razy oddam i będę mieć darmowe przejazdy
Komunikacją Miejską w Gdańsku


A nie oddales przypadkiem za duzo jak na jeden dzien?? bo chyba max to bylo 1 albo 2 sie nam wykrwawisz xD i bedziesz mial darmowe przejazdy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.08.2008 o 14:46, Homo sum napisał:

Rozumiem, że jak będziesz kiedyś potrzebować krwi to też jej nie przyjmiesz?


nie no ale slyszalem ze jest ograniczenie dziee\nne, ja tam jestem za oddawaniem krwi i mimo ze nie lubie strzykawek bede sie poswiecal ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.08.2008 o 14:45, Alchenik napisał:

> No dzisiaj oddałem 6 raz krew... Hmm jeszcze 34 razy oddam i będę mieć darmowe przejazdy

> Komunikacją Miejską w Gdańsku

A nie oddales przypadkiem za duzo jak na jeden dzien?? bo chyba max to bylo 1 albo 2
sie nam wykrwawisz xD i bedziesz mial darmowe przejazdy ;)


Hahh edytować już nie mogę, więc tutaj proszę czytanie tej "6" jako "szósty"..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.08.2008 o 14:49, Alchenik napisał:

> Rozumiem, że jak będziesz kiedyś potrzebować krwi to też jej nie przyjmiesz?

nie no ale slyszalem ze jest ograniczenie dziee\nne, ja tam jestem za oddawaniem krwi
i mimo ze nie lubie strzykawek bede sie poswiecal ;)


To było do orzecha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jestem za oddawaniem krwi. Jak będę pełnoletni to z pewnością będę ją oddawać potrzebującym, a strzykawek się nie boję - uwielbiam moment ukłucia strzykawką i wbicia się niej w ciało, a następnie wyprowadzanie krwi z ciała do probówki. Tutaj dałem przykład pobrania krwi. ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ile trzeba oddać krwi żeby zostać HDK (nadal obowiązują wszystkie te przywileje z tym związane? czyli ulgi (bilety itp) itp? ) ? Czy przed oddawaniem trzeba iść np. do przychodni się zbadać czy robią to na terenie placówki gdzie się krew oddaje? ile jednorazowo można oddać krwi i co ile można ją oddawać ?
osobiście jak tylko skończę 18 lat to zacznę oddawać krew, 5 tabliczek czekolady za 10 min siedzenie fajny interes ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.08.2008 o 15:46, Talionis napisał:

Ile trzeba oddać krwi żeby zostać HDK (nadal obowiązują wszystkie te przywileje z tym
związane? czyli ulgi (bilety itp) itp? ) ? Czy przed oddawaniem trzeba iść np. do przychodni
się zbadać czy robią to na terenie placówki gdzie się krew oddaje? ile jednorazowo można
oddać krwi i co ile można ją oddawać ?
osobiście jak tylko skończę 18 lat to zacznę oddawać krew, 5 tabliczek czekolady za 10
min siedzenie fajny interes ;]


Trzeba oddać 12 litrów, jeśli dobrze pamiętam, aby mieć darmowe przejazdy.
Możesz oddawać średnio, co 60 dni 400-500mililitrów.Ale krwi nie oddaje się dla darmowych przejazdów
Ja oddaję, dlatego, że wiem, iż ludzie jej potrzebują i może uratować życie.

W placówce gdzie oddajesz np. w Warszawie na Saskiej robią Ci badanie krwi (grupa i czy wszystko jest ok) trwa to około 30 min, potem oddajesz krew. Możesz oddać samą krew lub płytki krwi (trwa to dłużej)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.08.2008 o 15:46, Talionis napisał:

Ile trzeba oddać krwi żeby zostać HDK (nadal obowiązują wszystkie te przywileje z tym
związane? czyli ulgi (bilety itp) itp? ) ?

HDK zostaję się w chwili pierwszego oddania, przywileje zaczynają przysługiwać po uzyskaniu tytułu Zasłużony Honorowy Dawca Krwi, a ZHDK III Stopnia zostaje się po oddaniu 6 litrów mężczyźni, 5 litrów kobiety.. II Stopień jest po 12/10 litrach, a I stopień po 18/15 litrach.. No a darmowe przejazdy w komunikacji miejskiej to od miasta zależy, w Gdańsku są w pełni darmowe przejazdy dla ZHDK I Stopnia, ale w niektórych miastach nie ma ulg, albo uprawniają wyłącznie do przejazdów ulgowych,..

Dnia 21.08.2008 o 15:46, Talionis napisał:

Czy przed oddawaniem trzeba iść np. do przychodni
się zbadać czy robią to na terenie placówki gdzie się krew oddaje?

Badanie odbywa się w placówce oddawania...

>ile jednorazowo można oddać krwi i co ile można ją oddawać ?
Jednorazowo oddaje się 450 ml, a można oddawać co 8 tyg przy czym mężczyźni mogą oddać w roku maksymalnie 6 razy, a kobiety 4 razy..

Dnia 21.08.2008 o 15:46, Talionis napisał:

osobiście jak tylko skończę 18 lat to zacznę oddawać krew, 5 tabliczek czekolady za 10
min siedzenie fajny interes ;]


8 tabliczek, nie 5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie bo dziś oddawałem pierwszy raz krew i koleżanka mi powiedziała że jak poszła drugi raz oddać to jej nie pozwolili bo wykryli jej że miała jakąś chorobę dziedziczna albo genetyczną ( tak mi powiedziała nie patrzcie na mnie tak) i tu moje pytanie: czy jesli miałbym coś nie tak z krwią to jak przyjdę drugi raz to mnie poinformują że mam zła krew i nie pobiorą mi czy też wcześniej przedzwonią na telefon z informacją że nie będę mogl oddawać bo na kartkach do mieliśmy uzupełniać dane itd. chyba źle podałem numer telefonu komórkowego i klops. Jak z tym jest. Za odp. będę szczerze wdzięczny.
PS. Czy pobranie krwi które miało miejsce przed wejściem do lekarza a później pobieraniem 450 ml to było badanie krwi właściwe które wyklucza obecnośc chorób itd. czy po co ono jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja mam tu pytanie ... sądzę że znajdzie się ktoś kto zna ten temat i mógłby mi powiedzieć ... czy osoba mająca czasami podwyższone ciśnienie ( czasem niewiele a czasem całkiem sporo ) może oddawać krew. Słyszałem kilka różnych wersji na ten temat i sam już nie wiem ;/. Raz mówią że to całkowicie wyklucza taką osobę, innym razem że można ale rzadziej / trzeba kontrolować ciśnienie a jeszcze inni mówią że trzeba brać odpowiednie leki zbijające ciśnienie i wtedy oddawać ... Jest ktoś zorientowany w tym temacie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziś oddałem krew po raz pierwszy i wszystko przebiegło bez problemów. Oczywiście było trochę strachu, szczególnie, że jedna osoba przede mną zemdlała, ale ze mną było wszystko w porządku. Generalnie reakcja na tego typu zabieg może być inna u każdego, więc warto spróbować i potem podjąć decyzję czy to był jeden z wielu, czy tylko pierwszy i ostatni raz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej przejdź się do stacji krwiodawstwa. Za pierwszym razem będziesz miał zrobione badania, wywiad lekarski i takie tam, żeby właśnie sprawdzić, czy się nadajesz na dawcę.

U mnie każdorazowo z pobraniem są cyrki, bo mam głęboko położone żyły i chwilkę trwa zanim mi się pielęgniarka wbije jak trzeba...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niestety, nigdy nie oddawałam krwi, choć uważam, że jest to bardzo szczytna idea i w dość łatwy sposób można docelowo pomóc innym ludziom. Problem w tym, że panicznie boję się igły i ogólnie zastrzyków, przez to zwykła morfologia to dla mnie istna gehenna. Akurat dzisiaj jestem po rutynowych badaniach i ręce trochę mnie bolą, ale ogólnie największym problemem jest chyba nastawienie psychiczne.

To przykre, że czasem ludzie nie potrafią docenić gestu krwiodawstwa - czytałam jakiś czas temu o dziewczynie, która była właśnie honorową dawczynią i odmówiono jej jakiegoś zwykłego badania w szpitalu, posądzając ją o narkomanię. Wątpię, aby był to przypadek odosobniony, dlatego dobrze, że coraz więcej osób się na to decyduje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować