Zaloguj się, aby obserwować  
Homo_sum

Krwiodawstwo

370 postów w tym temacie

To ile mozna oddawac po czynnosci-x to czesto bardzo rozbiezne sa dane w zaleznosci od zrodla. Spotkalem sie z informacjami, ze po powrocie z miejsc gdzie wystepuje malaria oddawac krwi przez 4, 6, a nawet 12 miesiecy. Tam gdzie wczesniej oddawalem i chcialem po raz kolejny to powiedzieli mi, ze dopiero 6 miesiecy po powrocie moge oddac krew (jeszcze pare tygodni mi zostalo, choc badanie na malarie sobie zrobilem na wszelki wypadek, bo leki szybko przestalem brac ze wzgledu na skutki uboczne - straszny syf).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Orientujecie się czy przy oddawaniu osocza / płytek nasze płyny przechodzą takie same badania na zawartość alkoholu / bakterii / wirusów / wener / hiv jak przy krwi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie - to tylko u mnie czy u was też są jakieś spore akcje namawiająco-zachęcające do oddania krwi? Jakoś nagle zapasy się skończyły? Czy może większe zapasy mogą zrobić? A może dostali jakieś gifty z ministerstwa czy skądś indziej i muszą / chcą rozdać? :D Ktoś coś wie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.12.2014 o 18:37, Tyler_D napisał:

Słuchajcie - to tylko u mnie czy u was też są jakieś spore akcje namawiająco-zachęcające
do oddania krwi? Jakoś nagle zapasy się skończyły? Czy może większe zapasy mogą zrobić?
A może dostali jakieś gifty z ministerstwa czy skądś indziej i muszą / chcą rozdać? :D
Ktoś coś wie?

Różnie. Ja u siebie nic nie słyszę, znaczy nie więcej niż zwykle, ale ostatnio jak byłem na oddawaniu krwi rozdawali jakieś broszury z informacją jakiej krwi brakuje w poszczególnych województwach, więc może akurat u ciebie wpadli w jakiś większy deficyt. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znaczy może szumu zbyt dużego nie ma bo widzę tylko broszury w komunikacji miejskiej zachęcające do oddania a poza tym na fb widzę sporo osób wrzuca fotki z podarkami wśród których są jakieś różne gadżety typu koszulki, kalendarze, ręczniki czy coś takiego. I tak jestem ciekaw czy to tak co roku w grudniu takie dodatki są czy może dostali to od kogoś ''z góry'' i dodają. Ale że ostatni raz oddawałem w hmm ... chyba sierpniu to może to dobra okazja by się kolejny raz czymś podzielić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm, co do koszulek to raz natrafiłem na taką akcję w rodzinnym mieście, ale była, hm... w lecie. :D Więc może po prostu naszło gdzieś na Twoje województwo? Wątpię czy to jednodniowa okazja, nie zdołaliby przemielić (chyba złe słowo :D) tylu ludzi. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie mówię że jednodniowa. :P Zobacz sobie na stronie krwiodawców na fb, sporo ludzi wrzuca fotki z donacji i także te z podarkami. Oczywiście nie dla nich się oddaje ale zawsze byłby to miły dodatek. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak śledzę stronę gdańskiego RCKiK - to ostatnie miesiące są .. ciężkie. Brakuje obu grup 0.

Jeszcze niedawno były braki niemal wszystkich grup. Jak od lat śledzę to, tak w tym roku jakiś wyjątkowy brak krwi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

u mnie w szkole swego czasu zaczęli przyjeżdżać na akcje oddawania krwi i teraz co roku są bo przychodzi trochę uczniów na oddawanie krwi, szkoda tylko że oni nie idą z nastawieniem by pomagać tylko z takim by nie iść na jakieś lekcje i mieć zwolnienie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.12.2014 o 11:25, audovacar napisał:

u mnie w szkole swego czasu zaczęli przyjeżdżać na akcje oddawania krwi i teraz co roku
są bo przychodzi trochę uczniów na oddawanie krwi, szkoda tylko że oni nie idą z nastawieniem
by pomagać tylko z takim by nie iść na jakieś lekcje i mieć zwolnienie...

Tyle dobrze że oddają krew. Nastawienie mało ważne, ważne że będzie krew dla pacjentów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.12.2014 o 11:36, Hubi_Koshi napisał:

Tyle dobrze że oddają krew. Nastawienie mało ważne, ważne że będzie krew dla pacjentów.


Nie zgodzę się..
Myślę, że najważniejsze jest jednak podejście. Jeśli komuś zależy tylko na dniu wolnym/czekoladzie, to może skłamać i ukryć prawdę np. na temat ryzyka związanego z AIDS. Wiele innych przeszkód z kwestionariusza też może być zatajonych i nie wykrywalnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.12.2014 o 22:26, Assurubalit napisał:

Nie zgodzę się..
Myślę, że najważniejsze jest jednak podejście. Jeśli komuś zależy tylko na dniu wolnym/czekoladzie,
to może skłamać i ukryć prawdę np. na temat ryzyka związanego z AIDS. Wiele innych przeszkód
z kwestionariusza też może być zatajonych i nie wykrywalnych.

Mogę się mylić ale czy krew nie jest zawsze badana? Nie ma więc raczej szans że prześliźnie się krew czymś skażona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.12.2014 o 22:26, Assurubalit napisał:

Myślę, że najważniejsze jest jednak podejście.

Bo jak wylewa mi się na buty krew z pękniętej śledziony, a ciśnienie leci na pysk to się zawsze zastanawiam jakie było podejście dawcy zanim powieszę worek z krwią. Seems legit.
Krew jest każdorazowo kontrolowana pod kątem istotnych epidemiologicznie zakażeń. Oczywiście wiele rzeczy można zataić i może to mieć istotny skutek (priony, wycieczki etc.) - osobiście będąc jednak na miejscu dawcy wolałbym dostać te 20+ lat życia lub jakąś mało dotkliwą wirusówkę niż skrwawić się na stole albo nie mieć na czas zrobionego CABG.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.12.2014 o 22:36, Hubi_Koshi napisał:

Mogę się mylić ale czy krew nie jest zawsze badana? Nie ma więc raczej szans że prześliźnie
się krew czymś skażona.


Tak, krew jest badana.

Ale taki HIV - od momentu zakażenia napewno wykrywalny jest po 3 miesiącach. Podobnie może być z żółtaczką. Dlatego właśnie pyta się o to w kwestionariuszu - aby wykluczyć zakażenie jeszcze nie do wykrycia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czesto sie w Polsce zdarzaja sytuacje, ze ktos umiera, bo brakuje krwi? Bo czesto slyszalem, ze tu i tu brakuje takiej i takiej krwi, i zastanawiam sie jak sobie z tym radza, zawsze sie w koncu znajdzie, czy sprowadzaja z innych krajow (np. z tych gdzie ludziom mozna placic w gotowce za krew), albo po prostu z innych szpitali/miast?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

bardziej z innych miast szpitali. ogólnie krwi brakuje wszędzie, w całej Polsce i każdej grupy. jutro się przejdę by znów krew oddać, skoro jestem uniwersalnym dawcą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skoro temat został już wywleczony na powierzchnię, zapytam z ciekawości, jako, że chciałem oddać krew niebawem (i tak mam najmniej poszukiwaną krew :c). Jakie wymogi odnoszą się do współżycia? Słyszałem, że też o to pytają a na stronie krwiodawstwa nic o tym nie ma. I nie wiem czy wolno tutaj pytać; trawa - dyskfalifikuje mnie od razu, czy musiałbym czekać te 2 tygodnie na odparowanie THC z organizmu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>Jakie wymogi odnoszą się

Dnia 18.12.2014 o 21:48, PrimitiveHuman napisał:

do współżycia?

Dobrze jest być zdrowym ...
>Słyszałem, że też o to pytają a na stronie krwiodawstwa nic o tym nie

Dnia 18.12.2014 o 21:48, PrimitiveHuman napisał:

ma.

Można zadzwonić do stacji.
>I nie wiem czy wolno tutaj pytać; trawa - dyskfalifikuje mnie od razu, czy musiałbym

Dnia 18.12.2014 o 21:48, PrimitiveHuman napisał:

czekać te 2 tygodnie na odparowanie THC z organizmu?

Jak tak podchodzisz do sprawy to sobie daruj oddawanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.12.2014 o 22:07, Tyler_D napisał:

Dobrze jest być zdrowym ...

Byłem badany i jestem zdrowy. Miałem na myśli, czy jest jakiś okres odczekiwania przy ewentualnej zmianie osoby z którą współżyję.

Dnia 18.12.2014 o 22:07, Tyler_D napisał:

Jak tak podchodzisz do sprawy to sobie daruj oddawanie.

Czyli mnie dyskfalifikuje? Czy może jest jakiś odpowiedni paragraf w regulaminie co i jak? Doczytałem jedynie kwesti alkoholu, 24h abstynecji (pewnie 24h od 0 promila) i można przelewać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.12.2014 o 22:19, PrimitiveHuman napisał:

Byłem badany i jestem zdrowy. Miałem na myśli, czy jest jakiś okres odczekiwania przy
ewentualnej zmianie osoby z którą współżyję.

Nie wiem czy kwestionariusze są kropka w kropkę identyczne w całym kraju ale chyba na pewno są pytania typu seks z chorą na ''coś'' osobą, przypadkowe kontakty seksualne, czy się miało żółtaczkę, wzw czy temu podobne atrakcje a także ewentualny partner etc etc.

Dnia 18.12.2014 o 22:19, PrimitiveHuman napisał:

> Jak tak podchodzisz do sprawy to sobie daruj oddawanie.
Czyli mnie dyskfalifikuje? Czy może jest jakiś odpowiedni paragraf w regulaminie co i
jak? Doczytałem jedynie kwesti alkoholu, 24h abstynecji (pewnie 24h od 0 promila) i można
przelewać.

Ja nie jestem ani lekarzem ani pielęgniarką ale na zwykły, chłopski rozum - krew ma być do operacji, transfuzji, do tworzenia lekarstw więc powinna być czysta. Nie wiem jak THC wpływa na jakość oddanego płynu ale skoro po promilach się nie oddaje ... Zresztą oddawanie na haju to mi się kojarzy z typkami ze średniej co to palili fajki / zielsko i zaraz potem szli oddawać by mieć wolny dzień. Zresztą nawet na pewno jest zakaz palenia papierosów przynajmniej 30 minut przed donacją bodajże. Więc ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować