Zaloguj się, aby obserwować  
Homo_sum

Krwiodawstwo

370 postów w tym temacie

Dnia 26.09.2008 o 16:10, xJohnCenax napisał:

A to coś Boli albo jest słabi lub coś??


Pełnoletnim trzeba być. To przede wszystkim. Więc masz jeszcze parę lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ach.. u mnie na Uczelni była dziś wampiriada.. No nie pierwszy raz to był.. Ale pierwszy raz w ramach wampiriady i przy okazji wylosowałem koszulkę! ...
oczywiście zachęcałem do oddania wszystkich, hmm następnym razem trzeba zorganizować bojówkę i łapanki..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest tu ktoś kto oddaje krew?

Naszło mnie kilka pytań bo dostaję sprzeczne informacje:

- czy przed wybraniem się pierwszy raz na oddanie do stacji trzeba mieć wcześniej skierowanie od lekarza czy nie? Bo raz słyszę że jest to konieczne a raz że nie ma takiej potrzeby.

- jak się sprawa ma jeżeli ktoś pracuje? Wyczytałem że w dniu oddawania dostaje się papierek zwalniający tego dnia z pracy - pracodawca ma obowiązek to przyjąć czy może odmówić? Informować go wcześniej czy oddawać po pracy / w weekendy? No i załóżmy że przysługuje mi dzień wolny ale muszę to odpracowywać czy jak to jest rozliczane? Ktoś się orientuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.02.2011 o 16:36, Tyler_D napisał:

Nie uważasz że to co napisałeś jest ze sobą z lekka sprzeczne?


Nie, etyka innych mnie nie interesuje. Ja krwi nie oddałbym za żadne skarby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.02.2011 o 16:55, Woo-Cash napisał:

Nie, etyka innych mnie nie interesuje.

Teraz mi powiedz czym jest owa "etyka innych" i czym się różni od "zwykłej" etyki ... -.-
>Ja krwi nie oddałbym za żadne skarby.
Jesteś świadkiem Jehowy? Jeżeli dobrze pamiętam to oni nie uznają takich praktyk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.02.2011 o 16:23, Tyler_D napisał:

- czy przed wybraniem się pierwszy raz na oddanie do stacji trzeba mieć wcześniej skierowanie
od lekarza czy nie? Bo raz słyszę że jest to konieczne a raz że nie ma takiej potrzeby.

Nie. Idziesz do punktu oddania krwi i mówisz pani*, która rejestruje, że jesteś pierwszy raz (sama powinna się spytać o to). W punkcie powinien być lekarz, ona Cię do niego odeśle (u nas przed odesłaniem badają jeszcze poziom hemoglobiny). Doktorek zbada Ci ciśnienie, uzębienie, serducho oraz Cię zważy. Po rejestracji czekasz w kolejce. Jak przyjdzie Twoja kolej, to idziesz na fotelik i "upuszczasz" krew. Po oddaniu siedzisz jeszcze kilka minut (tylko za pierwszym razem) i rozmawiasz z lekarzem o czymkolwiek.
Jego zadaniem jest sprawdzenie jak Twój organizm reaguje na oddawanie krwi - czy nie masz zawrotów głowy, czy nie jesteś blady i takie tam.

Dnia 24.02.2011 o 16:23, Tyler_D napisał:

- jak się sprawa ma jeżeli ktoś pracuje? Wyczytałem że w dniu oddawania dostaje się papierek
zwalniający tego dnia z pracy - pracodawca ma obowiązek to przyjąć czy może odmówić?

Nie ma prawa odmówić.

Dnia 24.02.2011 o 16:23, Tyler_D napisał:

Informować go wcześniej czy oddawać po pracy / w weekendy?

Niekoniecznie, aczkolwiek możesz dzień wcześniej mu powiedzieć, ponieważ mógł coś dla Ciebie ważnego zaplanować. Lepiej nie niszczyć planów szefa.
>No i załóżmy że przysługuje

Dnia 24.02.2011 o 16:23, Tyler_D napisał:

mi dzień wolny ale muszę to odpracowywać czy jak to jest rozliczane? Ktoś się orientuje?

Chyba jako chorobowe, ale niestety nie wiem.

>Jesteś świadkiem Jehowy? Jeżeli dobrze pamiętam to oni nie uznają takich praktyk.
Zależy od osoby. Jeśli sumienie jej nie zeżre z tego powodu, to może oddać swoją bądź przyjąć cudzą krew.
Stare pokolenie jest przeciwne oddawaniu i przyjmowaniu. Młodsze osoby (ok. 20 lat) już inaczej na to patrzą. Mają tylko obawy przed pierwszym razem (szczególnie obawiają się reakcją najbliższych). Nie powinni być za to ukarani przez "wspólnotę".

Edit: Jeśli chcesz regularnie oddawać krew, to nie zapomnij raz w roku brać pisemka potrzebnego do odliczenia od podatku:-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.02.2011 o 17:08, Tyler_D napisał:

>Ja krwi nie oddałbym za żadne skarby.
Jesteś świadkiem Jehowy? Jeżeli dobrze pamiętam to oni nie uznają takich praktyk.

Raczej gościem, który panicznie boi się strzykawek etc. Świadomość, że mam kilka litrów krwi mniej...sorry, ale to silniejsze ode mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>Świadomość, że mam kilka litrów

Dnia 25.02.2011 o 15:35, Woo-Cash napisał:

krwi mniej...sorry, ale to silniejsze ode mnie.

Rofl. Jedno pobranie to 450 ml. Oddawać można maksymalnie 6 razy do roku więc zanim nazbierają się te litry to hoho.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.02.2011 o 15:38, Tyler_D napisał:

Rofl. Jedno pobranie to 450 ml. Oddawać można maksymalnie 6 razy do roku więc zanim nazbierają
się te litry to hoho.

Czy ty starasz się mnie przekonać? Nie zmienia to faktu, że na myśl o ubyciu takiej ilości krwi z organizmu czuję zawroty głowy. Tak, aż tak to na mnie działa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.02.2011 o 16:13, Woo-Cash napisał:

Czy ty starasz się mnie przekonać?

Nie - po prostu jak widać rozwiewam mity typu: oddawanie krwi to dzielenie się nią litrami [ za jednym razem ] co jest bzdurą wierutną. Dla mnie eot.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.02.2011 o 16:23, Tyler_D napisał:

Jest tu ktoś kto oddaje krew?


Ja oddaję co miesiąc, gdyż nie oddaję krwi pełnej tylko płytki krwi a to można robić co 30 dni.

Dnia 24.02.2011 o 16:23, Tyler_D napisał:

- czy przed wybraniem się pierwszy raz na oddanie do stacji trzeba mieć wcześniej skierowanie
od lekarza czy nie? Bo raz słyszę że jest to konieczne a raz że nie ma takiej potrzeby.


Tu już Growin Ci w sumie wytłumaczył ale jeszcze coś dopiszę od siebie.
Różnie to bywa w różnych punktach krwiodawstwa.
Ja oddaję w Wawie w RCKiK na Saskiej. Tam najpierw musisz wypełnić ankietę gdzie odpowiadasz na 20 kilka pytań, które określają czy możesz oddać krew. Następnie po rejestracji, idziesz oddać drobną próbkę krwi do badania. Badają wtedy hemoglobinę, płytki, leukocyty itd.
Następnie z wynikami idzie się do lekarza, który bada ogólny stan zdrowia (ciśnienie, temperatura, serce, węzły chłonne). Dopiero wtedy jesteś zakwalifikowany lub nie i idziesz na właściwe oddanie krwi. Czasem lekarz prosi o powrót do gabinetu po oddaniu żeby zobaczyć jak się czujesz.

Dnia 24.02.2011 o 16:23, Tyler_D napisał:

- jak się sprawa ma jeżeli ktoś pracuje? Wyczytałem że w dniu oddawania dostaje się papierek
zwalniający tego dnia z pracy - pracodawca ma obowiązek to przyjąć czy może odmówić?


Pracodawca musi przyjąć ten papier. Takie jest prawo.

Dnia 24.02.2011 o 16:23, Tyler_D napisał:

Informować go wcześniej czy oddawać po pracy / w weekendy?


Ja chodzę zwykle w poniedziałki bo wtedy jest mniej ludzi (w piątki jest masakra).
Szefową zawsze informuję wcześniej, że mnie nie będzie. Tak po prostu wypada :)
Po pracy mogą Cię nie przyjąć jako, że możesz być zmęczony i może być większe ryzyko zasłabnięcia. I czemu tracić weekend? ;P

Dnia 24.02.2011 o 16:23, Tyler_D napisał:

No i załóżmy że przysługuje
mi dzień wolny ale muszę to odpracowywać czy jak to jest rozliczane? Ktoś się orientuje?


Ten dzień kiedy oddawałeś krew masz po prost wolny na podstawie otrzymanego zaświadczenia. Nie jest to żadne chorobowe ani nic. Nie odpracowujesz tego dnia. Jest to po prost Twój dzień wolny od pracy.

Aha i pamiętaj. Idąc oddać krew musisz być zdrowy, wyspany i po śniadaniu (nigdy na czczo).
Jeśli miałeś szczepienie, zabieg stomatologiczny musisz poczekać miesiąc przed kolejnym oddawaniem.
No i nigdy nie idź oddawać krew jeśli wcześniej (dnia poprzedniego) piłeś alkohol :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.02.2011 o 15:35, Woo-Cash napisał:

Raczej gościem, który panicznie boi się strzykawek etc. Świadomość, że mam kilka litrów
krwi mniej...sorry, ale to silniejsze ode mnie.


Przepraszam ale co ma Twój strach przed igłą do etyki?
Radzą sięgnąć po słownik czasem zanim się coś napisze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.02.2011 o 16:38, Phobos_s napisał:

No i nigdy nie idź oddawać krew jeśli wcześniej (dnia poprzedniego) piłeś alkohol :)


Dotyczy to dowolnej ilosci alkoholu (np. jedno piwo) czy upicia sie? :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.02.2011 o 16:38, Phobos_s napisał:

Ja oddaję co miesiąc, gdyż nie oddaję krwi pełnej tylko płytki krwi a to można robić
co 30 dni.

A czemu wybrałeś akurat taką formę?

/.../

Co do następnego akapitu - to wszystko w większości wiem bo szperałem tu i ówdzie ale jakoś jednoznacznego info na temat owego skierowania nie znalazłem.

Dnia 25.02.2011 o 16:38, Phobos_s napisał:

Ja chodzę zwykle w poniedziałki bo wtedy jest mniej ludzi (w piątki jest masakra).
Szefową zawsze informuję wcześniej, że mnie nie będzie. Tak po prostu wypada :)
Po pracy mogą Cię nie przyjąć jako, że możesz być zmęczony i może być większe ryzyko
zasłabnięcia. I czemu tracić weekend? ;P

Tylko widzisz - tu się pojawia pewien problem. Jakby była możliwość to chodziłbym w weekendy ale wtedy stacja jest nieczynna. A oddawanie w ciągu tygodnia może być z lekka problematyczne w moim przypadku.
>Jest to po prost Twój

Dnia 25.02.2011 o 16:38, Phobos_s napisał:

dzień wolny od pracy.

Tylko ciekawe jak rozliczany - jak urlop czy normalna dniówka?

Dnia 25.02.2011 o 16:38, Phobos_s napisał:

Aha i pamiętaj.

/.../

Wiem. :-P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.02.2011 o 16:41, kuba9876543210 napisał:

Dotyczy to dowolnej ilosci alkoholu (np. jedno piwo) czy upicia sie? :P


Jedno piwko dzień przed to nie zbrodnia, bo szybciej wydalisz to piwo niż dojdziesz do stacji :D
Ale większa ilość już odpada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.02.2011 o 16:47, Tyler_D napisał:

A czemu wybrałeś akurat taką formę?


Przede wszystkim dlatego, że można oddawać co miesiąc :)
Ludziki raczej oddają krew pełną bo szybciej i łatwiej.
Przy płytkach siedzisz przy separatorze komórkowym nawet do godziny. Krew jest pobierana, płytki są oddzielane, a cała reszta wraca Ci do organizmu. Dodatkowo z krwią powrotną mieszany jest specjalny płyn ACD, którego działanie jest średnio przyjemne :) Czujesz jakby Ci drętwiały stopy albo wargi. Ale miłe panie pielęgniarki dają do picia wapno, które bardzo pomaga :)
Poza tym przy płytkach zamiast oddawać 0,5 litra oddajesz tylko 0,25 l krwi, i ok 0,5 l samych płytek.
Więc człowiek nie jest później taki osłabiony.

Dnia 25.02.2011 o 16:47, Tyler_D napisał:

Co do następnego akapitu - to wszystko w większości wiem bo szperałem tu i ówdzie ale
jakoś jednoznacznego info na temat owego skierowania nie znalazłem.


Nie ma żadnego skierowania :) Lekarz jest na miejscu w Stacji krwiodawstwa :)

Dnia 25.02.2011 o 16:47, Tyler_D napisał:

Tylko widzisz - tu się pojawia pewien problem. Jakby była możliwość to chodziłbym w weekendy
ale wtedy stacja jest nieczynna. A oddawanie w ciągu tygodnia może być z lekka problematyczne
w moim przypadku.


Rozumiem. Każdy w pracy ma inaczej.
Nie wiem do jakiej stacji zamierzasz iść (a tym bardziej w jakim mieście:)) ale np. RCKiK na Saskiej jest w soboty otwarte. Bodajże do 14.

Dnia 25.02.2011 o 16:47, Tyler_D napisał:

Tylko ciekawe jak rozliczany - jak urlop czy normalna dniówka?


Normalna dniówka.

Dnia 25.02.2011 o 16:47, Tyler_D napisał:

Wiem. :-P


No i super :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować