Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Sagi Baldur's Gate i Icewind Dale w serii eXtra Klasyka Gold!

745 postów w tym temacie

Dnia 15.07.2007 o 16:13, Bartold-1991 napisał:

Tutaj najlepiej właśnie wypadają gry stworzone na podstawie systemu
> AD&D (a potem D&D) gdzie wszystko trzyma się kupy, jest zbudowane na solidnych podstawach
logicznych
> wziętych z papierowego D&D.
WRONG! Nie D&D! Przypomnij sobie, na jakim systemie były te naprawdę kultowe gry RPG? D&D 3.0?
NIE! Na AD&D2.0! Bo takiego KOTORa zapamiętają głownie fanie SW, a NWN to tylko w multi istnieje,
tak jak i sequel. Za to BG2 czy Torment są dzisiaj kultowe, osławione, UBÓSTWIANE:). I większość
niebezpodstawnie.

To, że ID1 i BG1 oraz BG2 są oparte na 2 edycji to ja wiem, i specjalnie mi to nie przeszkadza. Jednakże nowa edycja, a raczej poprawiona wersja 3.5 mi osobiście bardziej się podoba, choćby ze względu na brak w niej ograniczeń co do relacji rasa/klasa. W AD&D tylko czlłowiek może zostać paladynem, nie zagrasz sobie też łowcą orkiem, zaś gnom może być tylko iluzjonistą, anie zwykłym magiem, bądź specjalistą w innej dziedzinie. Brak możliwości grania pordasami i czerpania z tego faktu korzyści również jest minusem. Ale to tylko część niedogodności.
Sami twórcy Baldur''s Gate stwierdzili, że po premierze w USA D&D 3 edycji można co nieco usprawnić Baldursa, i dlatego lekko zmodyfikowali mechanikę w BG2, biorąc co nieco z 3 edycji. Na wzór klas prestiżowych pojawiły się przecież podklasy, pojawił się też barbarzyńca czy mnich. Tak więc BG2 nie jest już do końca oparta na zasadach AD&D.
Fakt faktem nowa edycja umożliwia większą różnorodność kształtowania swojej postaci, daje o wiele więcej scieżek rozwoju, co powoduje, że gra za każdym razem inną postacią (z kombinacjami klas zwykłych, prestiżowych, ras, podras, atutów i umiejętności) daje dużo frajdy z gry. M.in. dlatego tak mocno czekałem na mod "Icewind Gate" który pozwoliłby grać w BG2 na silniku IWD2.

Zaś co do twojego ostatniego zdania (a w zasadzie dwóch ;) to w pełni się zgadzam, BG2 i Torment są, i będą kochane na całym świecie, jednakże nie dlatego, że zawarto w nich mechanikę 2 edycji, ale dlatego, że po prostu to były świetne gry. Sam jestem wielkim fanem gier ze świata Forgotten Realms, Planescape i Eberron, a seria Icewind Dale i Baldur''s Gate oraz Torment to były jedne z najlepszych gier w jakie grałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Były świetne, bo: robili je ludzie z pasją i talentem; nie było takich bajerów w technologii/mechanice, przez co oprawa i walki nie były aż tak atrakcyjne. Dlatego trzeba było nadrabiać fabularnie. A teraz pytanie: jeśli Obsidian, zespół w większości składający się z twórców Tormenta, mając wolną rękę co do fabuły, nie przebił - ba! nawet się nie zbliżył! - Tormenta w NwN2? Nie wiem czemu, ale nie było jeszcze naprawdę dobrej fabularnie gry na D&D 3.0/3.5. Jakby twórcy zachłysnęli się "możliwościami" i nie wiedzieli co z tym zrobić.Największy killer tamtego roku, NwN2, był w zasadzie wart tylko edytora i multi. Jeszcze z tego MMO zrobią... Zaś tacy NPCe to zrzyna z Tormenta - Neeshka, Quara, nawet Lazlo jest w Neverwinter... Tak jakby 3.0/3.5 odbierało inwencję twórcom...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"Na wzór klas prestiżowych pojawiły się przecież podklasy, pojawił się też barbarzyńca czy mnich. Tak więc BG2 nie jest już do końca oparta na zasadach AD&D."
Podklasy to standard w AD&D ;>

" ...podras..."
Zainstaluj Subraces Mod dla BG2. Są wszystkie podrasy, a nawet i więcej :D

"dlatego tak mocno czekałem na mod "Icewind Gate" który pozwoliłby grać w BG2 na silniku IWD2."
I nic ciekawego nie wyjszlo z tego :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.07.2007 o 22:10, Gnilson napisał:

"Na wzór klas prestiżowych pojawiły się przecież podklasy, pojawił się też barbarzyńca czy
mnich. Tak więc BG2 nie jest już do końca oparta na zasadach AD&D."
Podklasy to standard w AD&D ;>

Nie wiem na jakiej podstawie tak piszesz, ale według moich informacji podklas w AD&D nie było. Mam podręcznik gracza do AD&D i tam jakoś tego niema. Poza tym pamiętam artykuł w śp. czasopiśmie Secret Service w którym to był wywiad z twórcami gry z Black Isle w którym to stwierdzili, że nowa edycja D&D dała twórcom gry wiele do myślenia i postanowili zaimplementować kilka drobnych elementów z 3 edycji do tworzonej ówcześnie gry Baldur''s Gate 2. I były to m.in podklasy oraz nowe klasy takie jak czarownik, mnich i barbarzyńca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Super. Kocham BG, naprawde, Kocham. Odkad zagralem w BG I, nie interesuje mnie zaden inny swiat, tylko Forgotten Realms. Gra w inne gry cRPG nie wchodzi w rachubę... Ech, ile bym dał, żeby odkryć ten świat na nowo jeszcze raz...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.07.2007 o 00:18, Adam Malysz napisał:

A czy będzie coś poza DVD chodzi mi o jakiś dodatek

Napisali że będzie cała saga, standard w nowszych grach CDP czyli instrukcja i poradnik oraz jakieś tam materiały dodatkowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.07.2007 o 00:20, AQ22 napisał:

> A czy będzie coś poza DVD chodzi mi o jakiś dodatek
Napisali że będzie cała saga, standard w nowszych grach CDP czyli instrukcja i poradnik oraz
jakieś tam materiały dodatkowe.

To świetnie właśnie o to mi chodziło!!! :D:D:D dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.07.2007 o 00:14, laqqq napisał:

Super. Kocham BG, naprawde, Kocham. Odkad zagralem w BG I, nie interesuje mnie zaden inny swiat,
tylko Forgotten Realms. Gra w inne gry cRPG nie wchodzi w rachubę... Ech, ile bym dał, żeby
odkryć ten świat na nowo jeszcze raz...

To bardzo ciekawe, bo Forgotten Realms jest składnikiem Planescape. I tracisz cRPG znacznie lepsze fabularnie (a o to chodzi chyba w RPG) od BG - Tormenta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hons
Piszę to z dobrych źródeł, bo sporo ludzi się ze mną konsultuje jeśli chodzi o AD&D''ka. W Podręczniku Gracza był tylko ogólny opis chyba (czy też czasem nie było tego w Podręczniku Mistrza Gry?). Jednak wystarczy, że weźmiesz do ręki jakikolwiek classbook (Druid''s Handbook, Paladin''s Handbook etc.) to tam dostajesz duży zestaw podklas.

Jeśli chodzi o dokładność zaimplentowania podklas w grę, to było już nieźle.
http://www.sorcerers.net/Games/BG2/kitsguide.php - tutaj masz porównanie podklasy a jej odpowiednika z AD&D
http://www.teambg.eu/forum/index.php?topic=991.0 - opis readme Demo mojego moda (PnP Baldur) ... Na razie jest tylko PnP Paladin i poprawki dla zdolności. Planuję poszerzyć gamę zwierząt w jakie może się przemieniać druid, poprawić kilka podklas.. no, troche tego będzie :)

No i jest różnica między klasami prestiżowymi a podklasami. Powiedziałbym nawet, że ogromna. Podklasa to nakładka na klasę, którą wybieramy na początku gry. Klasa prestiżowa to klasa o specyficznych wymaganiach, w której rozwój wybieramy przy awansie. Gut :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.07.2007 o 10:17, Grizzly. napisał:

Wkońcu będzie można kupić baldura. Ale szkoda że są wydania tylko na DVD.


No wiesz, napędów CD też już nie ma w sklepach :P Moim zdaniem to DVD jest już takim samym standardem, jak niegdyś CD czy dyskietki (a wnioskując z rozmiarów instalacji niektórych gier, to już jest za mało i za parę lat na pewno doczekamy się kolejnego nowego standardu).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powtarzam moje pytanie do CD-Project, ponieważ nie doczekałem się odpowiedzi. A wiec czy można kupić gdzieś soundtrack? Wyciągnąc go z gry, czy lepiej już zapomnieć o czymś takim :D ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bartoldzie, w miejscu, gdzie pisałem, że nie gram w żadne inne gry cRPG, miałem na myśli gry niezwiązane ze światem Forgotten Realms. W Planescape i IWD grałem i uważam je za świetne gry. Co do porównania BG do PT - pamiętaj, że to tylko Twoja opinia. Moja jest odwrotna - biorąc pod uwagę całość, PT nie dorasta do pięt sadze BG, choć jest także świetną grą. Po prostu klimatu BG, dla mnie, nie da się opisać słowami, PT aż tak mnie nie wciągnął.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować