Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Sagi Baldur's Gate i Icewind Dale w serii eXtra Klasyka Gold!

745 postów w tym temacie

Dnia 15.07.2007 o 10:29, hans olo napisał:

Ale Gothic niewiele ma wspólnego z RPG. I nie mówię tego tylko dlatego, że jestem fanem gier
bioware''u, ale dlatego, że grywam w storytellingi (Dawniej Młot i AD&D 2, teraz już tylko
cyberpunk i gry z WoD) i Gothic mi ich absolutnie nie przypomina pod żadnym względem.

Bo co? Bo niema tak rozwiniętego systemu rozwoju postaci? Heh. Dla mnie RPG to przedewszystkim wybory. I te w Gothicu są.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Hansem Olo. Gothic to adventure-arcade game z kilkoma statystykami. Jak dla mnie gatunek "łażanka". I to Gothic jest właśnie grą która zniszczyła gatunek tabletop RPG (czyli Fallouta, troszkę też BG i IWD)... Owszem, jak dla mnie Baldur czy IWD nie równają się z Falloutem - ale to też kawał, naprawdę kawał dobrej rozrywki :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.07.2007 o 10:31, Be-Yacz napisał:

Bo co? Bo niema tak rozwiniętego systemu rozwoju postaci? Heh. Dla mnie RPG to przedewszystkim
wybory. I te w Gothicu są.

Hmm, a w BG nie ma? Może w jedynce mniej, ale w dwójce to już jest ostro. Najbardziej jednak irytuje mnie to, że za mało dział na wyobraźnię, a za dużo muszę robić własnoręcznie. RPG często jest określany jako gra wyobraźni i tego mu stanowczo brakuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.07.2007 o 09:58, VolfPL napisał:

Tu mnie trochę CDP wkurza - o ile Cenega tak przerabia np. GTA 1 żeby działało pod XP (...)

Cenega nic nie przerabia, tylko R*. Zresztą już dawno temu wypuścili na swojej stronie wersję działającą na XP.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.07.2007 o 09:58, VolfPL napisał:

Tu mnie trochę CDP wkurza - o ile Cenega tak przerabia np. GTA 1 żeby działało pod XP, to CDP
wrzuca stare gry do nowego pudełka i z nową ceną...

Możesz mi wytłumaczyć o co ci chodzi, wg ciebie Baldur''s Gate działał na Xp i teraz CDP wrzuca go do nowego pudełka tak od sobie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.07.2007 o 10:40, hans olo napisał:

Hmm, a w BG nie ma?

Zgadałeś.

Gra wyobraźni to papierowe RPG. To jest GRA więc wyobraźnie się mniej używa bo wszystko masz zaprezentowane na monitorze. To samo ID. Zero wyborów, czy ciekawej fabuły. Deus Ex kładzie te tytuły na głowe :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.07.2007 o 12:25, Be-Yacz napisał:

> Hmm, a w BG nie ma?
Zgadałeś.

No to patrz. Zaczynamy od najprostrzego (choć dla wielu bardzo trudnego) czyli którą laskę tym razem obrócić?
Potem jest już dużo łatwiej, bo mozesz zadecydować o losie wielu istot. To jest trudne do zauważenia, ale jest wiele momentów gdzie musisz wybrać miedzy chciwością (doskonałe itemy) a obraną ścieżką charakteru. Wcalenie musisz oddać jaj smoczycy,mozesz ją obedrzeć ze skóry i zrobić sobie całkiem zgrabną skórę dla złych postaci. Możesz stanąć po stronie złych lub jeszcze gorszych (czyt. Złodzieje Cienia bądź gildia wampirów). Wyborów jest mnóstwo, trzeba jednak zagrać.

Dnia 15.07.2007 o 12:25, Be-Yacz napisał:

Gra wyobraźni to papierowe RPG.

Przecież mówię.

Dnia 15.07.2007 o 12:25, Be-Yacz napisał:

To jest GRA więc wyobraźnie się mniej używa bo wszystko masz
zaprezentowane na monitorze.

Czy wszystko? Wątpię. Nie zaprezentujesz wszystkiego, a dążąc do tego będziesz jeszcze bardziej oddalał się od RPG. Grajcie sobie w "symulatory wszystkiego", ale nie nazywajcie tego RPG.

Dnia 15.07.2007 o 12:25, Be-Yacz napisał:

To samo ID. Zero wyborów, czy ciekawej fabuły. Deus Ex kładzie
te tytuły na głowe :).

Dla informacji: ID to hack and slash i nigdy nie pretendował on do miana rasowego RPG. W swoim gatunku jest to klasyk, ponieważ jako H&S ma najlepiej skomponowaną fabułę - prostą i liniową, ale to jak każdy H&S. I do tego nawiązuje do ścisłych początków RPG jakimi były lata siedemdziesiąte, kiedy to pewien bibliotekarz wymyślił D&D, które to polegałona łażeniu po ciemnych zamkach i grotach, ubijaniu stworów i zgarnianiu skarbów. Po prostu klasyk jak się patrzy.
A ciekawe, że nagle z Gothica przechodzisz na DE? Nie lubię jak w dyskusji dokonuje sie takich roszad w argumentach.

Jeśli chodzi o Twoją definicję RPG to jet ona zbyt płytka. Czy zatem gra taka jak X3 reunion jest RPG? Tam wyborów zarówno moralnych jak i w interesach jest na potęgę. RPG to przede wszytkim odgrywanie postaci. Jednak odgrywania postaci nie należy też mylić z zastępowania postaci graczem. DE jest tak genialny ponieważ poszedł zupełnie inną ścieżką niż Gothic. W Gothicu wszystkie czynności bardziej zależą od Ciebie niz od postaci. To jest ślepy zaułek dla RPG. DE się tego wystrzegł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No cóż widzę iż dyskusja poszła w kierunku: czym właściwie jest RPG oraz czy IWD to H&S...

Nie miej jednak ja się cieszę z wyjścia tych dwóch edycji, przecież wielu z Nas o to błagało...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2007 o 13:30, akne napisał:

> To niech ktoś mi odpiszę, czy ta edycja kolekcjonerska BG2 + ToB, skan której reklamy
podawałem,
> w ogóle wyszła.
Już, już sprawdzę :-) Wczoraj nie zaglądałam na forum (błąd!).
Czy jakieś pytania do CDP ominęłam?

Powtórzę zatem moje pytanie do CDP z 9 strony tego tematu.

Natomiast co do Sagi IWD to chyba również się nie skuszę, gdyż posiadam Srebrną Edycję IWD kupioną pare lat temu za 69 zł. Jednakże nie posiadam IWD 2 a chętnie bym sobie pograł w dwójkę. Dlatego mam pytanie do wydawców - czy IWD 2 w tej nowej Sadze różni się czymś od IWD 2 wydawanego w Extra Klasyce Next?? Czy są może jakieś mody to dwójki? Jkaieś specjalne materiały dodatkowe? Soundtrack? Teraz w zasadzie nie wiem czy znaleźć w sklepie IWD 2 czy poczekać i kupić nową Sagę IWD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na pewno kupię sobie sagę ID, Baldury nie. Pierwsza częśc uważam za najbardziej przereklamowanego RPG-a wszech-czasów, II BG była już trochę lepsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.07.2007 o 13:38, hans olo napisał:

No to patrz. Zaczynamy od najprostrzego (choć dla wielu bardzo trudnego) czyli którą laskę
tym razem obrócić?
Potem jest już dużo łatwiej, bo mozesz zadecydować o losie wielu istot. To jest trudne do zauważenia,
ale jest wiele momentów gdzie musisz wybrać miedzy chciwością (doskonałe itemy) a obraną ścieżką
charakteru. Wcalenie musisz oddać jaj smoczycy,mozesz ją obedrzeć ze skóry i zrobić sobie całkiem
zgrabną skórę dla złych postaci. Możesz stanąć po stronie złych lub jeszcze gorszych (czyt.
Złodzieje Cienia bądź gildia wampirów). Wyborów jest mnóstwo, trzeba jednak zagrać.


Eeee... a moze bys tak te spoilery pominal, niektorzy z checia beda grac po raz 1-szy w BG1 ;))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.07.2007 o 14:23, lothar-mb napisał:

Eeee... a moze bys tak te spoilery pominal, niektorzy z checia beda grac po raz 1-szy w BG1
;))

Jak jeszczenie grałeś w BG to i tak czeka Cię jeszcze tyle przygód, że to co tu napisaełm to jest drobiazg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.07.2007 o 10:43, Taschon napisał:

Wiesz może, a jeśli nie wiesz, to czy mogłabyś się zapytać w pracy, czy światło dzienne ujrzała
w końcu Edycja Kolekcjonerska Baldur''s Gate 2 + Tron Bhaala. Bo nigdy jej na oczy nie widziałem
(poza reklamą), a wiem, że mogliście jej nie wydać, jak np. Sagi IwD na DVD (tej starszej wersji
oczywiście :P).


Dopytałam się osób starszych stażem - wyszła. Ale wątpię, czy został nam chociaż jeden egzemplarz (w stanach magazynowych go nie dostrzegłam).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do wyborów, to ja jednak wolę nie BG2, a TORMENTA. Owszem, gra krótka, do zaliczenia w dwa dni, ale odkrycie wszystkiego (że o ZROZUMIENIU nie wspomnę:)) to są miesiące, jeśli nie lata grania:)

I przede wszystkim, perfekcyjnie łączy papierowe pobudzenie wyobraźni z komputerowym przedstawieniem. No i zmiata BG 9i wszystko inne też, shit - z książek nawet znalazłem AŻ 1, która choćby zbliżyła się do tego cudownego poziomu). Tak więc, miłego off-topu o Gothic, DE czy czym tam,ja wracam do Miasta Drzwi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.07.2007 o 15:15, Bartold-1991 napisał:

I przede wszystkim, perfekcyjnie łączy papierowe pobudzenie wyobraźni z komputerowym przedstawieniem.
No i zmiata BG 9i wszystko inne też, shit - z książek nawet znalazłem AŻ 1, która choćby zbliżyła
się do tego cudownego poziomu). Tak więc, miłego off-topu o Gothic, DE czy czym tam,ja wracam
do Miasta Drzwi...

Heh. PT to w ogóle nie jesttemat do dyskusji. Jest po prostu najlepszy i tyle. Ale niestety nie jest tak modowalny jak BG. BG to w tej chwili ogromna scena modowa, która wciąż wydłuża żywot tej gry o kolejne dziesiątki godzin i setki bajerów. Natomiast PT zaliczyłem juz wiele razy i na wiele sposobów i brakuje mi właśnie takiego rozszerzenia jej możliwości. Radykał powie, że jemu nic więcej nie potrzeba, ale ja bym chętnie spróbował czegoś co by tą grę rozbudowało o choćby jeden większy quest. Jak by nie posmakowało to trudno się mówi samego PT by to nie zabiło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A skąd bedzie można zdobyć soundtrack do tych gier? (Szczególnie zależy mi na BG ale również na IW).
Bo nie widzę ich tu w składzie, a bardzo chciałbym ją przesłuchać, i wogle.

Do tego na allegro bądź innym sklepie wogle takich soundtracków nie ma, wiec odnoszę wrażenie że chyba już nikt jej nie produkuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować