HumanGhost

Filmy i seriale - co warto obejrzeć a czego nie [M]

36655 postów w tym temacie

Dnia 24.03.2009 o 01:23, A-cis napisał:

Inna sprawa, że porównywanie filmów wywodzących się z różnych gatunków filmowych IMHO
nie ma większego sensu. Listy najlepszych filmów należałoby robić w określonych gatunkach
np. najlepszy western, najlepsza komedia, itd.


Jednak im więcej pozycji na takiej liście tym bardziej staje się ona użyteczna. Wskazanie jednego najlepszego filmu nie ma oczywiście sensu, tworzenie "złotej dziesiątki" też jest zadaniem wybitnie karkołomnym. 100 najlepszych pozycji już ma jakieś szanse powodzenia.

Ja ze swojej strony zachęcam do poszukania książki pod tytułem "1001 filmów, które musisz zobaczyć". Właśnie - niekoniecznie najlepszych ale takich, które zapisały się historii kinematografii, trafiły najlepiej w gusta widzów, były prekursorami gatunku lub w inny sposób zauroczyły autorów książki. Lista nie ogranicza się wyłącznie do filmów fabularnych, są w niej również filmy dokumentalne, krótkometrażowe i rysunkowe. Wiele filmów jest wyprodukowanych w egzotycznych (z punktu widzenia kinematografii) krajach i w naszym kręgu kulturowym, zupełnie nieznanych. Obawiam się, że nigdy nie będzie nam dane zobaczyć wielu z nich.

Książka jest wspólnym dziełem ok 60-ciu krytyków filmowych, teoretyków kinematografii, autorów innych książek o filmach. Opisy filmów są bardzo zwięzłe (książka i tak jest bardzo gruba - to przecież 1001 filmów), dobrze ilustrowana kadrami. Filmy są ułożone w kolejności chronologicznej. Wadą jej, i to sporą, jest fatalny indeks; mianowicie w książce podawane są tytuły oryginalne, natomiast indeks jest z tytułami przetłumaczonymi na polski.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.03.2009 o 08:52, Anjinsan napisał:

> Inna sprawa, że porównywanie filmów wywodzących się z różnych gatunków filmowych
IMHO
> nie ma większego sensu. Listy najlepszych filmów należałoby robić w określonych
gatunkach
> np. najlepszy western, najlepsza komedia, itd.

Jednak im więcej pozycji na takiej liście tym bardziej staje się ona użyteczna. Wskazanie
jednego najlepszego filmu nie ma oczywiście sensu, tworzenie "złotej dziesiątki" też
jest zadaniem wybitnie karkołomnym. 100 najlepszych pozycji już ma jakieś szanse powodzenia.

Ja ze swojej strony zachęcam do poszukania książki pod tytułem "1001 filmów, które musisz
zobaczyć". Właśnie - niekoniecznie najlepszych ale takich, które zapisały się historii
kinematografii, trafiły najlepiej w gusta widzów, były prekursorami gatunku lub w inny
sposób zauroczyły autorów książki. Lista nie ogranicza się wyłącznie do filmów fabularnych,

/.../

Tej książki nie udało mi się kupić obecnie można ją dostać jedynie w bibliotekach.
Wracając do tematu jest kilka pozycji podobnych do "1001 ..."

Kino wehikuł magiczny bodajże 5 tomów.
Encyklopedia filmu Science Fiction - Krzysztof Loska
100 najlepszych filmów stulecia - Barry Norman
Leksykon filmowego horroru - Bartłomiej Paszylk
Kieszonkowa encyklopedia Literatury i Sztuki 1000 najsłynniejszych filmów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie chodziło mi o to, oglądałem dużo świetnych starych filmów i wiem ze nic ich nie przebije, ale ta lista wyglada jakby zostala zapelniona starymi filmami na siłe, (np zeby pokazac jakim sie to nie jes znawca) rozumiesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.03.2009 o 09:08, kerkas napisał:

Wracając do tematu jest kilka pozycji podobnych do "1001 ..."


Właśnie mi przypomniałeś, że istnieje seria książek o podobnej tematyce, spełniająca również kryterium A-cisa. Nie pamiętam dokładnie tytułów książek, seria jest bardzo stara, tak na oko z pierwszej połowy lat 70-tych, więc siłą rzeczy brak wielu tytułów nakręconych później. W każdym razie, każda z tych książek opisywała najlepsze filmy z danego gatunku: s-f, kryminalne, sensacyjne, westerny. Rzecz dzisiaj raczej nie do dostania, ja sam czytałem je dobre kilkanaście lat temu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.03.2009 o 09:15, 21question napisał:

Nie chodziło mi o to, oglądałem dużo świetnych starych filmów i wiem ze nic ich nie przebije,
ale ta lista wyglada jakby zostala zapelniona starymi filmami na siłe, (np zeby pokazac
jakim sie to nie jes znawca) rozumiesz


O.K. rozumiem swoją drogą ciekawe jakby zrobić listę najlepszych filmów z okresu 1980 - 2009 i jakie pozycje by na niej przeważały ?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.03.2009 o 09:22, Anjinsan napisał:

> Wracając do tematu jest kilka pozycji podobnych do "1001 ..."

Właśnie mi przypomniałeś, że istnieje seria książek o podobnej tematyce, spełniająca
również kryterium A-cisa. Nie pamiętam dokładnie tytułów książek, seria jest bardzo stara,
tak na oko z pierwszej połowy lat 70-tych, więc siłą rzeczy brak wielu tytułów nakręconych
później. W każdym razie, każda z tych książek opisywała najlepsze filmy z danego gatunku:
s-f, kryminalne, sensacyjne, westerny. Rzecz dzisiaj raczej nie do dostania, ja sam czytałem
je dobre kilkanaście lat temu.


Chyba wiem
Mały leksykon filmowy Filmy płaszcza i szpady Danuta Karcz wydawnictwa artystyczne i filmowe 1973
z tej samej serii
Filmy fantastyczno - naukowe Andrzej Kołodyński 1972
Filmy kryminalne Alicja Helman 1972
i kilka innych tytułów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ANEKS DO MOJEGO POPRZEDNIEGO POSTA DO CIEBIE

Filmy o miłości Maria Kornatowska
Filmy sensacyjne A.Helman

Z pozostałych ciekawych książek o filmie wymienię:

Nowy film angielski Rafał Marszałek
Western Czesław Michalski
Film gangsterski Alicja Helman
Dziedzictwo wyobrażani Andrzej Kołodynski
Seans z wampirem

Ps. Wymienione książki te i post wyżej są dostępne na Allegro ceny 10zł - 30zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.03.2009 o 10:03, kerkas napisał:

ciekawe jakby zrobić listę najlepszych filmów z okresu 1980 - 2009 i jakie pozycje by na niej przeważały ?

Gdyby taka lista była robiona w konkretnych gatunkach filmowych (nie jako zbiorówka) to bym się pisał na wzięcie udziału w tym głosowaniu :-)
A dlatego tak, że kilku gatunków filmowych nie trawię i raczej ich nie oglądam więc nie mógłbym się wypowiedzieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z kina w którym byłem na filmie Popiełuszko i powiem wam że naprawdę podobał mnie się ten filmy. Świetni aktorzy a szczególnie odtwórca głównej roli. Naprawdę film pierwsza klasa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.03.2009 o 11:44, Jacobek92 napisał:

Ja bym wam polecił obejrzenie filmu Babylon A.D ...


Hmm. A co takiego polecasz w tym filmie? Słabą grę aktorską czy fakt, że jest to nieudana próba ekranizacji?

Babylon Anno Domini - po Kassovitzu i jego obłędnej Nienawiści spodziewałem się dużo więcej. Ni to kino akcji, ni to dramat. Były środki na dobry film, a wyszły flaki z olejem. Jedyną zaletą są zdjęcia i scena na Syberii, nic poza tym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.03.2009 o 10:44, A-cis napisał:

> ciekawe jakby zrobić listę najlepszych filmów z okresu 1980 - 2009 i jakie pozycje
by na niej przeważały ?
Gdyby taka lista była robiona w konkretnych gatunkach filmowych (nie jako zbiorówka)
to bym się pisał na wzięcie udziału w tym głosowaniu :-)
A dlatego tak, że kilku gatunków filmowych nie trawię i raczej ich nie oglądam więc nie
mógłbym się wypowiedzieć.


Ciekawa propozycja ale niemożliwa do zrealizowania ze względu na hybrydy gatunkowe , eklektyzm itd.

Pulp Fiction
Memento
Gracz 1992 r.
Błękitna stal
Imperium wilków
Nieustraszeni bracia Grimm
Shrek
Faceci w czerni

A poza tym niektóre gatunki filmowe w praktyce nie istnieją np. kryminał w czystej formie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.03.2009 o 08:33, Vesania666 napisał:

przypomniał mi się film Green Street: Hooligans, pewnie każdy o nim słyszał, większośćwidziała,
kto nie widział to polecam ;)

Z tego co wiem wyszedł lub niedługo wyjdzie jego 2 część, a pierwszą też polecam, podobnie jak Football Factry;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.03.2009 o 16:55, Infes napisał:

Tak Shrek,ciekawe ile jeszcze pociągną tą serie? Udało im się ale im dalej idą tym co
raz gorzej.


Dopóki będą z tego pieniądze , aha dziś w tvn24 usłyszałem iż ma być czwarta część Mission Imposible z Tomem
Cruzem.
A podobno trójka była porażką bo dwójka zarobiła 550 mln. $ , a trójka tylko 400 mln $.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.03.2009 o 17:36, kerkas napisał:

> Tak Shrek,ciekawe ile jeszcze pociągną tą serie? Udało im się ale im dalej idą tym
co
> raz gorzej.

Dopóki będą z tego pieniądze , aha dziś w tvn24 usłyszałem iż ma być czwarta część Mission


Mam nadzieję, że jednak tego nie zrobią.
W wywiadzie jaki przed "trójką" oglądałem mówili że są zaplanowane wyłącznie cztery części i że tak jest od pierwszej części

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.03.2009 o 17:40, Camelowaty napisał:

> > Tak Shrek,ciekawe ile jeszcze pociągną tą serie? Udało im się ale im dalej
idą tym
> co
> > raz gorzej.
>
> Dopóki będą z tego pieniądze , aha dziś w tvn24 usłyszałem iż ma być czwarta część
Mission

Mam nadzieję, że jednak tego nie zrobią.
W wywiadzie jaki przed "trójką" oglądałem mówili że są zaplanowane wyłącznie cztery części
i że tak jest od pierwszej części


Niestety w czasach kryzysu mało kto będzie ryzykował dlatego lepiej jest zrobić bezpieczny ciąg dalszy
Piraci z Karaibów 4 , Mad Mad 4 , kolejna część Szybkich i wściekłych.
Poza tym spójrz w polski repertuar kin mało jest ciekawych filmów , a gro z nich to filmy amerykańskie.
Atrofia pomysłów , schematy , brak świeżej krwi i mamy to co mamy nic dziwnego że seriale są lepsze od filmów
fabularnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.03.2009 o 17:56, kerkas napisał:

Niestety w czasach kryzysu mało kto będzie ryzykował dlatego lepiej jest zrobić bezpieczny
ciąg dalszy
Piraci z Karaibów 4 , Mad Mad 4 , kolejna część Szybkich i wściekłych.
Poza tym spójrz w polski repertuar kin mało jest ciekawych filmów , a gro z nich to filmy
amerykańskie.


NIestety to jest to na co cierpi XX wiek, na manię odgrzewania kotletów. Czy wyobraźnia ludzi zanika? Czy już po prostu chodzi tylko o kasę.
NIe czepiałbym się gdyby to były adaptacje na poziomie filmów Burtona, ale gdy sobie przypomnę takiego Spidermana 3 czy Punishera War Zone..
Mamy same remake''i, adaptacje, ekranizacje, biografie etc etc

Dnia 24.03.2009 o 17:56, kerkas napisał:

Atrofia pomysłów , schematy , brak świeżej krwi i mamy to co mamy nic dziwnego że seriale
są lepsze od filmów
fabularnych.


Poczekaj, niedługo zobaczysz plakaty:

Lost: the movie
Lost: Sekret Wyspy
Lost: Nie chcę tam wracać
Lost: Gdzie ja jestem
albo
Gotowe Na wszystko: i nic
Na dobre i na złe: the movie

Ps. Najgorzej ze biorą się za tytuły za które nie powinni. Rozraja mnie ekrnizacja zmierzchu tytanów, przecież wiadom co to będzie, jatka jatka i mnóstwo krwi, lub schematyczna szmira

Ps2. O, o! I CSI: Zodiak atakuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się