HumanGhost

Filmy i seriale - co warto obejrzeć a czego nie [M]

36655 postów w tym temacie

Tak jak napisał Cedricek, wiele horrorów to thrillery i odwrotnie. Dlatego może połączyć oba gatunki i stworzyć z tego jeden plebiscyt?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.07.2014 o 20:06, Kraju napisał:

Tak jak napisał Cedricek, wiele horrorów to thrillery i odwrotnie. Dlatego może połączyć
oba gatunki i stworzyć z tego jeden plebiscyt?

Czy horror od thrillera nie różni się tym, że w pierwszym groza związana jest z elementami sci-fi (zjawiska paranormalne albo np. kosmici), a w drugim jest czysto "ludzka"? Jeśli przyjąć taki podział, to można by zrobić dwa plebiscyty, ale nie mam nic przeciwko połączeniu. Chociaż wtedy obok siebie wylądują takie tytuły jak "Coś" czy "Obcy" i "Siedem" czy "Wyspa tajemnic" (oczywiście w różnych dekadach).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Można to rozdzielić, tylko trzeba by jasno nakreślić różnice między horrorem a thrillerem. Bo jednak to dwa różne gatunki, ale w wielu filmach się przenikają, a byłoby bezsensu, gdyby te same filmy pojawiły się dwa razy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.07.2014 o 20:06, Kraju napisał:

Tak jak napisał Cedricek, wiele horrorów to thrillery i odwrotnie. Dlatego może połączyć
oba gatunki i stworzyć z tego jeden plebiscyt?


Horror to gatunek który już w swoim założeniu zakłada nadnaturalność i brak na zachowanie wiary w rozum.
Natomiast dreszczowiec ma za zadanie cytując Alfreda Hitchcocka keeps the audience on the "edge of their seats", przy czym każde zdarzenie da się racjonalnie wytłumaczyć.
Oczywiście istnieją thrillery typu What Lies Beneath (2000) połączenie obydwu tych gatunków ale generalnie thriller racjonalnością stoi np.:

Absolute Power

JFK

In the Line of Fire

Silence of the Lambs

Copycat

Color of Night

Basic Instinct

Presumed Innocent

The Jury

The Day of the Jackal

The Man Who Knew Too Much

The Good Son

Misery

Spy Game

Traitor, Tinker, Tailor, Soldier, Spy

itd. itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.07.2014 o 20:46, ManweKallahan napisał:

Czy horror od thrillera nie różni się tym, że w pierwszym groza związana jest z elementami
sci-fi (zjawiska paranormalne albo np. kosmici), a w drugim jest czysto "ludzka"?


Dokładanie. Masz 100% racji.

>Jeśli

Dnia 09.07.2014 o 20:46, ManweKallahan napisał:

przyjąć taki podział, to można by zrobić dwa plebiscyty, ale nie mam nic przeciwko połączeniu.
Chociaż wtedy obok siebie wylądują takie tytuły jak "Coś" czy "Obcy" i "Siedem" czy "Wyspa
tajemnic" (oczywiście w różnych dekadach).


Ktoś tu już poruszył temat przynależności gatunkowej w związku z tym zaproponowałem, aby rozstrzygającym były dwa serwisy filmowe:

http://www.imdb.com/

oraz

http://www.filmweb.pl/

Trzymając się tej nomenklatury Coś i Obcy to połączenie SF z horrorem chociaż biorąc pod uwagę poziom wiedzy taka istota jak Obcy mogła by istnieć naprawdę a i Coś dzięki Peterowi Watts-owi nabrało realnych kształtów.
Oczywiście kwestia jest mocno dyskusyjna np.

Spoiler

przetrwanie hibernacji i warunków próżni.


Natomiast Wyspa tajemnic i Siedem to thrillery czystej wody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.07.2014 o 02:30, pibel napisał:

Oglądał ktoś nowych X-Menów? Polecacie? Warto obejrzeć ?

Oglądałem i warto - bardzo dobre widowisko, po raz kolejny fabuła świetnie wpleciona w rzeczywiste wydarzenia historyczne, główni bohaterowie też znowu bardzo dobrze zagrani i nie jest to show jednej postaci. Wypadałoby jednak znać poprzednie części serii, bo inaczej można czasem nie wiedzieć o co chodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wypadałoby jednak znać poprzednie części serii, bo

Dnia 10.07.2014 o 15:05, ManweKallahan napisał:

inaczej można czasem nie wiedzieć o co chodzi.



No ja poprzednie części oglądałem, także wiem o co kaman :D No to nie pozostało mi nic, prócz obejrzenia tego filmu, dzieki ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli następny plebiscyt będzie dotyczył horrorów, tak? Zaproponowałbym komedię, ale pewnie zostałbym przegłosowany. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.07.2014 o 22:35, Demi23 napisał:

Czyli następny plebiscyt będzie dotyczył horrorów, tak? Zaproponowałbym komedię, ale
pewnie zostałbym przegłosowany. ;)


vox populi, vox Dei

Przy kolejnych głosowaniach podawajcie typy jakiego gatunku ma dotyczyć kolejny plebiscyt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przyszedłem tutaj po "polecankę". Zatem, poszukuje jakiegoś dobrego filmu, który będzie przedstawiał ciemną naturę ludzką, coś bardzo ciężkiego, coś co utwierdzi mnie w przekonaniu że ludzie to najgorsze bestie na ziemii. Tak film, który siądzie na mnie i kilka dni będę na ciężkim kacu po nim. Pomożecie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pierwszym takim filmem jaki widziałem jest "Pif-Paf! Jesteś trup!" i do dzisiaj chyba najlepszy jeśli chodzi o pokazanie ludzi jako okrutnych bestii. Byłem w młodym wieku kiedy go widziałem, więc może dlatego mną tak wstrząsnął i nie wiem czy dzisiaj by zrobił takie wrażenie. Pewnie są lepsze filmy, ale nic innego mi nie przychodzi do głowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znam ten film, oglądałem kiedyś i też zrobił na mnie (wtedy) wrażenie. Jednakże poszukuję czegoś czego nie widziałem (dlatego od razu piszę, An American Crime i Girl next Door też odpadają). W każdym razie dzięki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.07.2014 o 00:01, PAPISHON napisał:

Przyszedłem tutaj po "polecankę". Zatem, poszukuje jakiegoś dobrego filmu, który będzie
przedstawiał ciemną naturę ludzką, coś bardzo ciężkiego, coś co utwierdzi mnie w przekonaniu
że ludzie to najgorsze bestie na ziemii. Tak film, który siądzie na mnie i kilka dni
będę na ciężkim kacu po nim. Pomożecie?


Każdy ma inną wrażliwość, mam nadzieję że choć klika filmów spełni Twoje oczekiwania.

Przylądek strachu (1991)
Noc myśliwego (1955)
Król szczurów (1965)
Pola śmierci (1984)
White Heat (1949)
Dolores (1995)
Kolekcjoner (1965)
Misery (1990)
Prosty plan (1998)
Kiss Me Deadly (1955)
American Psycho (2000)
Pułapka (2005)
Synalek (1993)
Taksówkarz (1976)
Prawo zemsty (2009)
Szpieg (2011)
Uwolnienie (1972)
Uśpieni (1996)
8 milimetrów (1999)
Łowca (2011)
Harry Brown (2009)
Zabić Sekala (1998)
Bandyta (1997)
Midnight Express (1978)
Spartan (2004)
Stalingrad (1993)
Zły porucznik (1992)

Ps. Zagłosujesz ? http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=255&pid=33474

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trochę mniejsza bieda, czyli:

Plebiscyt SF, lata 70.
1. The Andromeda Strain (1971)
2. Close Encounters of the Third Kind (1977)
3. Star Wars (1977)
4. Le Gendarme et les extra-terrestres (1979)
5. Star Trek (1979)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.07.2014 o 19:21, cedricek napisał:

Hmm, wiesz, że odpowiem "horror" :)
Aczkolwiek niektóre horrory uważa się za thrillery i odwrotnie...

Oba te gatunki można podciągnąć jako kino grozy i problem rozwiąże się sam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.07.2014 o 11:13, Transylvanian_Hunger napisał:

Oba te gatunki można podciągnąć jako kino grozy i problem rozwiąże się sam.


No ba - że tak powiem :)
I nie można, a należy. Groza to słowo-klucz do bardzo wielu granicznych sytuacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Seria Man behind the Sun, seria Guinea pig [ choć to strasznie dziwne filmy są ... Azjaci ... ], The Road po części, The Divide także się łapie. Dodałbym też Różę bo choć człowiek i to jaki zły potrafi być nie jest tam głównym motywem to zdecydowanie warto obejrzeć. A z takich dziwnie-choro-zabawno-innych to jeszcze Człowiek pogryzł psa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.07.2014 o 00:01, PAPISHON napisał:

Przyszedłem tutaj po "polecankę". Zatem, poszukuje jakiegoś dobrego filmu, który będzie
przedstawiał ciemną naturę ludzką, coś bardzo ciężkiego, coś co utwierdzi mnie w przekonaniu
że ludzie to najgorsze bestie na ziemii. Tak film, który siądzie na mnie i kilka dni
będę na ciężkim kacu po nim. Pomożecie?

Parę tytułów, które normalnie bym wymienił, już padło, ale wciąż mam coś w zanadrzu (część z pewnością zaliczona, ale różnie to bywa):
"cube"
"the divide"
"exam"
"Mad Max"
"star trek: the wrath of Khan" (niestety znajomość uniwersum jest tutaj też dość ważna)
"star trek: nemesis" (tu już film bardziej przystępny dla normalsów)
"hellraiser"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się