Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Saga Baldur’s Gate - okiem Szarego Płaszcza

142 postów w tym temacie

Lucas the Great

Nadszedł czas zabrać się za najtłustsze ryby z najnowszego wysypu eXtra Klasyki. Coś na co czekaliśmy od dawna, pojedyncza płytka DVD mieszcząca zawartość poniewierających się po półkach licznych CD. Dla jednych ostatnia okazja uzupełnienia kolekcji, dla innych dodatkowy backup kultowych gier...

Przeczytaj cały tekst "Saga Baldur’s Gate - okiem Szarego Płaszcza" na gram.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cena 19,90. Bezedura.
Czas na opanowanie zasad i mechaniki gry - 5 minut? Nie sądze, prędzej żeby dobrze zacząć od początku trzeba gre pare razy zacząć i kawałek poprzechodzić wyciągając wnioski z błędów i przeglądając instrukcje po drodze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Minusy:
- to stara gra
- wykorzystuje archaiczną mechanikę AD&D
- grafika retro
Czas na opanowanie: 5 minut

Taaaaaaaa swietne podsumowanie, czy wiek gry jest jej wada ??? W tym wypadku nie bo Saga ma w sobie wszystkie najnowsze pacze i pojdzie na kazdym systemie... beznadziejne myslenie, na poziomie dzisiejszych najmlodszych graczy stara gra = zła gra...

AD&D moze i jest archaiczne, ale trzyma sie kupy, trzeba pomyslec jaka postac bedziemy prowadzic, nie ma "przekilkania sie na inna klase w 20sec", wszystko trzeba sobie zaplanowac... No i swietnie wywazony sytem, z masa klas i rasami - gdzie tu autor tego textu widzi wady - nie wiem.

A ten czas opanowania zabił mnie - ze smiechu oczywiscie :) dajcie Baldura komukolwiek bez znajomosci D&D to niemiłosiernie spartoli postac :) zarowno w Baldurze jak i w Icewindzie postacie/druzyny robi sie kilkanascie/kilkadziesiat minut :). Walka moze i jest prosta i intucyjna bo licza sie statystki (a nie szybkie klikanie) ale czas OKOŁO godziny bedzie czasem idealnym na dokladne poznanie zasad i mechaniki gry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2007 o 23:39, ashar napisał:

zetknalem sie kiedys z tym tytulem, wylaczylem bezpowrotnie po 10 minutach...

... po czym wróciłem do starego dobrego tetrisa... :P
A tak poza tym... Co za ciołek ''rzucił okiem'' na sagę Baldurka. Grał jegomość chociaż? Bo trochę dyrdymały wypisuje.......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanko do GRAM.PL:

czy to sa tak genialne mody jak te do Fallout 1 z Fallout Saga ??? Juz wyjasniam: po zaaplikowaniu niektorych otrzymujemy PL-ENG versje gry - polowa opisow jest po Polsku, a polowa po Angielsku - po co dawac wogole takie nieprzystosowane mody to ja nie wiem...

wiec jak GRAM.PL ??? Wszystkie 21 modow jest w pełni kompatybilne z Baldursami PL (z akcentem PL), bo granie z nowymi itemkami jest fajne, ale granie w versje PL-ENG juz nie :) albo PL albo ENG, ale zadne mieszanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Baldur''s Gate to gra legenda, pierwszą część kupiłem zaraz jak tylko pojawiła się w sklepach (ach to piękne wydanie, ta mapa z pieczęcią, teraz to nawet wydania kolekcjonerskie tak nie wyglądają;)), potem zakupiłem całą sagę, kolejny raz przepięknie wydaną przez cdprojekt na 12 cd (!!!), zawierającą wszystkie karty pomocy, mapy, instrukcje itp;)) Coś pięknego:) Nigdy nie grałem w tytuł, który pozwoliłby mi sie na pełniejsze wczucie w świat fantasy pokazany na ekranie monitora, jest to zasługa przede wszystkim genialnego tłumaczenia i tego że ludzie w bioware są prawdziwymi geniuszami ! Tą wersję też kupię, żeby mieć do kompletu takie śliczne wydanie, ale grać to chyba i tak będę z moich starych 12 płytek, tak z sentymentu;) Pozdrawiam wszystkich fanów BG !!! Pamiętajcie żeby zawsze kroczyć ścieżką helma.. ścieżką prawości (jak to dzielny Ajantis rzekł mawiać;))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno:

"W przeciwieństwie do skromnej części pierwszej - w Baldur''s Gate II Bohaterów Niezależnych jest aż nadto i istnieje wiele kombinacji tworzenia drużyny zarówno dobrych, złych, jak i neutralnych postaci.''

Zdaje mi się jednak, że BG1 zawiera 25 NPC do przyłączenia, natomiast BG2 wraz z dodatkiem zaledwie 17.

Warto poprawić też fragment

"Poza oficjalnym rozszerzeniem w wydaniu Saga znajduje się jeszcze.21 modów."

w 2 akapicie czwartej strony, czy nikt tego nie przegląda przed korektą? Firefox błędów nie wyświetla czy jak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Dnia 27.07.2007 o 23:47, Mistic napisał:

Zdaje mi się jednak, że BG1 zawiera 25 NPC do przyłączenia, natomiast BG2 wraz z dodatkiem
zaledwie 17.


poszli w jakość...


- to stara gra - rozwaliło mnie to...

Bym kupił ale mam "kolekcjonerską" tą extra starą. Chyba z 2003.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja kupiłem mimo, że mam pierwszą kolekcjonerske BG1 i premierowe wersje BG2 wraz z Numerowaną Sagą na 2 DVD ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jedyna gra ktora przeszedlem 11 razy. i to 11 roznych razy, za kazdym razem inaczej. jeszcze nikt nie stworzyl gry tak genialnej, z taka grywalnoscia, z taka muzyka i przede wszystkim z taka fabula

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Baldur''s Gate - klasyk nad klaski. Już nie mogę się doczekać rozpoczęcia przygody w jedynce kapłanką Yukie ^^. Ale to dopiero w poniedziałek... Sam się załatwiłem, bo omyłkowo wziąłem przesyłkę pocztową zamiast kurierskiej. A zorientowałem się dopiero po wysłaniu :P.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wait, what ?

Kilka kwestii które mnie w tej recenzji rozłożyły:

1). Sprawa otwartych przestrzeni, można by to tak podkreślać gdyby przed BG nie ukazał się Ishar, Daggerfall, Ultima, Fallout czy Robinson Requiem. W tych grach, niektórych mających dużo, dużo więcej lat niż Baldury również można było podróżować po otwartych przestrzeniach a nie zatęchłych lochach.

2). Być złym jest absurdalnie ciężko, obniżenie reputacji do pewnego poziomu, owocuje ściągnięciem na kark ataków Płomiennej Pięści, a zabijanie ich obniża reputację jeszcze bardziej. Efekt ? Po jakimś czasie przy każdym przejściu z lokacji do lokacji trzeba się z nimi użerać. Poza tym śmiesznie mało jest questów które można by wykonać na "zły" sposób. Owszem, obie części nie są jednorazowe, szczególnie dwójka z jej questami klasowymi i rozbudowanymi wątkami drużynowmi, ale możliwość bycia naprawdę złym tu nie istnieje, to nie Fallout.

Polska lokalizacja jedynki jest słaba, spójrzmy prawdzie w oczy, jeden Fronczewski nie wystarczy żeby zrekompensować "Hej, to ja, Imołen". Niektóre głosy postaci są dobrane tak kiepsko, że unikałem brania ich do drużyny po to żeby nie słuchać ich głosów, np Dynaheir. Z dwójką jest na szczęście lepiej, chociaż parę rzeczy też mi nie leżało.

Autor zgrabnie unika spoilerów, a mimo to we fragmencie o "Tronie Bhaala" zdradza informację która chyba każdemu kto nie gra może popsuć nieco zabawę.

Tyle czepiania się na szybkiego ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2007 o 23:57, gothicsheep napisał:

Baldur''s Gate - klasyk nad klaski. Już nie mogę się doczekać rozpoczęcia przygody w jedynce
kapłanką Yukie ^^. Ale to dopiero w poniedziałek... Sam się załatwiłem, bo omyłkowo wziąłem
przesyłkę pocztową zamiast kurierskiej. A zorientowałem się dopiero po wysłaniu :P.

Kapłanka Yukie :P. Też bym takową zagrał, ale moja przygoda w BG1 aktualnie nie pozwala mi na to. Po prostu gram facetem... Aczkolwiek żałuję, że nie ma jakiegoś moda, który pozwalałby na przyłączenie Yukie :P jako NPC-a. Tylko nie wiem, czy akurat miałaby być to kapłanka........hmmmm?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja gry takie jak "ajsłind", "baldjur", Torment traktowałem jako świetną książkę. Książkę tylko, że taką interaktywną. To jest moim zdaniem istota gier cRPG.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować