Zaloguj się, aby obserwować  
DJ_Danielus

BIOS - Niebieski cud

30 postów w tym temacie

Witam!

Znam kilka porad oraz sztuczek dotyczących BIOSu.
Masz problem? Nie wiesz jak zrobić to i owo? A może chcesz mieć polepszyć swój komputer? To napisz! Na pewno coś wymyślę lub podam konkretny link!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.08.2007 o 14:13, pat frist napisał:

pomocy jak wejsć do biosu bo mi sie komp rozwala

Podejrzewam, że jeśli nawet nie wiesz jak się do BIOSu dostać, to w twoim przypadku grzebanie w nim może spowodować więcej szkody niż pożytku.
Ale jeśli chcesz zaryzykować...
...to w zależności od tego, jaki BIOS posiadasz, wystarczy nacisnąć klawisz Delete lub F2 na ekranie startowym (tam, gdzie się robi memtest itp.) BIOSu po odpaleniu kompa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.08.2007 o 14:16, Krejt napisał:

> pomocy jak wejsć do biosu bo mi sie komp rozwala
Podejrzewam, że jeśli nawet nie wiesz jak się do BIOSu dostać, to w twoim przypadku grzebanie
w nim może spowodować więcej szkody niż pożytku.
Ale jeśli chcesz zaryzykować...
...to w zależności od tego, jaki BIOS posiadasz, wystarczy nacisnąć klawisz Delete lub F2 na
ekranie startowym (tam, gdzie się robi memtest itp.) BIOSu po odpaleniu kompa


dzięki będę podkręcał bios z gazetą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mimo to uważaj! Patrz dokładnie na temperatury! Przy napięciu lepiej nie grzeb! Tylko radzę zajmij się FSB. Ale nie przeginaj! Rób małe kroki. W razie gdyby PC się nie uruchamiał daj RESET, jeżeli to nie pomoże wyłącz na chwilę zasilanie lub wyciągnij bateryjkę BIOSu.

Zapisz ustawienia standardowe! Pamiętaj, że po przywróceniu ustawień, w niektórych procesorach parametry mogą się różnić niż przed podkręceniem!

Mój przypadek.
Procesor fabrycznie - 1800
FSB - 133 Mnożnik 13,5
Po podkręceniu i powróceniu do ustawień - 1795,5 , bo 133 x 13,5 = 1795,5


Pytajcie też o inne rzeczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.08.2007 o 14:25, DJ Danielus napisał:

Mimo to uważaj! Patrz dokładnie na temperatury! Przy napięciu lepiej nie grzeb! Tylko radzę
zajmij się FSB. Ale nie przeginaj! Rób małe kroki. W razie gdyby PC się nie uruchamiał daj
RESET, jeżeli to nie pomoże wyłącz na chwilę zasilanie lub wyciągnij bateryjkę BIOSu.

Zapisz ustawienia standardowe! Pamiętaj, że po przywróceniu ustawień, w niektórych procesorach
parametry mogą się różnić niż przed podkręceniem!

Mój przypadek.
Procesor fabrycznie - 1800
FSB - 133 Mnożnik 13,5
Po podkręceniu i powróceniu do ustawień - 1795,5 , bo 133 x 13,5 = 1795,5


Pytajcie też o inne rzeczy.



na karcie głównej jest takie małe coś i to zeruje bios

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.08.2007 o 14:32, DJ Danielus napisał:

To zależy jaką masz płytę, na mojej nie ma czegoś takiego.


Musi być. Pat first chodziło pewnie o którąś ze "zworek". :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.08.2007 o 14:49, DJ Danielus napisał:

/.../


A da się jakoś "podkręcić" kartę albo RAM? Jeśli nie, to się nie śmiać - nie siedze w tym temacie ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kartę da się podkręcić, czyli zwiększyć częstotliwość taktowania zegara (Zwiększyć "ilość" Mhz) niby da się tą samą operacje przeprowadzić na RAM''ie lecz jest to piekielnie ryzykowne i mało wydajne:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kartę, zależy jaką! Grafikę już nie z biosu!
Wszystko można podkręcić za pomocą magistrali systemowej - FSB. Komunikuje się ona ze wszystkimi sprzętami na płycie.
RAM - tylko komunikację oraz timingi - CAS Latency - nie polecam tego drugiego, daje dużo, ale jak przegniesz to nawet systemu nie zobaczysz, bo od razu należy zrestartować :( Niektóre płyty posiadają "suwaki" do zmieniania częstotliwości, ale tylko niektóre!
PCI - Niektóre płyty posiadają "suwaki" do zmieniania częstotliwości, ale tylko niektóre! Czyli jak wyżej. Można czasem zwiększyć napięcie, ale dużo ryzykujesz!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.08.2007 o 15:16, DJ Danielus napisał:

Kartę, zależy jaką! Grafikę już nie z biosu!
Wszystko można podkręcić za pomocą magistrali systemowej - FSB. Komunikuje się ona ze wszystkimi
sprzętami na płycie.
RAM - tylko komunikację oraz timingi - CAS Latency - nie polecam tego drugiego, daje dużo,
ale jak przegniesz to nawet systemu nie zobaczysz, bo od razu należy zrestartować :( Niektóre
płyty posiadają "suwaki" do zmieniania częstotliwości, ale tylko niektóre!
PCI - Niektóre płyty posiadają "suwaki" do zmieniania częstotliwości, ale tylko niektóre! Czyli
jak wyżej. Można czasem zwiększyć napięcie, ale dużo ryzykujesz!


Aha, czyli lepiej pozostane przy ustawieniach fabrycznych ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zależy jak bardzo Ci zależy. Mówiłeś, że nie bardzo się znasz na BIOSie. Lepiej sam tam nie wchodź, bo wciśniesz coś nie tak i będą cyrki. Poproś kogoś, kto się zna, aby to zrobił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja pamiętam jak byłem młodszy to chciałem podkręcić procesor bo czytałem artykuł w Komputer Świecie. No to wchodze w BIOSa i podkręciłem tylko o 33 mhz (jeszcze miałem wtedy Pentium 2 :P) no to wkurzyłem się i dałem o 100% i już nigdy się nie włączył ... Spaliłem procesor i płytę główną :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Różne są przypadki. Mój procek ma jakieś zabezpieczenie termiczne (?).
Volty na max. - chodzi, FSB max. nie chodzi, ale reset i już gra.
Także jest bezpieczny, do czasu... Pewnego razu jak flashowałem BIOS (na szczęście z Windows''a i to mnie chyba uratowało) najnormalniej w świecie zawiesił się! Niezłego miałem w tedy stracha! Ale po resecie jakoś się włączył.

Mimo iż grzeje się niemiłosiernie - nawet do 75 stopni to działa. Jedyną granicą w podkręcaniu jest pamięć - w starszych modelach zależna od FSB. Aby wycisnąć 2250 MHz potrzebuję DDR 400, a mam.... DDR 100!!! I tak cudem podkręciłem do 20%, ale dalej nie rusza - wina pamięci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli się nie boisz to wejdź do BIOSU.
Zaraz po włączeniu naciskaj del. W BIOSie szukaj zakładki ADVANCED (przynajmniej w ASUSach tak jest) w razie problemów pomyszkuj, aż znajdziesz ustawienia FSM - magistrali systemowej.
Uważaj przy tych czynnościach!!!
Podkręć ją trochę w górę i zapisz ustawienia, ważne, byś pamiętał poprzednie! Jeżeli komputer się uruchomi daj dalej w górę, w razie nie rozruchu systemu zwiększ minimalnie napięcie. W razie kompletnego nie rozruchu za pomocą zworek wyczyść ustawienia BIOSu. Można też spróbować wyłączyć komputer z gniazdka lub wyjąć baterię - nie polecam! I tyle. Podczas czynności podkręcania pilnuje temperaturę i nie pozwól się przegrzać! Zmieniaj FSB małymi krokami.
W starszych modelach procesorów da się podkręcić max.20 - 25%.

Miej baczną uwagę!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam procesor Core 2 Duo E6600 2,4 Ghz podkręcone na 3,0 Ghz. Płyta główna Asus P5B Deluxe. Ile radził byś jeszcze podkręcić na chłodzeniu boxowym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
Zaloguj się, aby obserwować