Zaloguj się, aby obserwować  
SinClers

Windows Seven - Temat Ogólny

4025 postów w tym temacie

witam jakis zcas temu poinstalowałem gry i taka była systuacja ze w grze byłem w połowie, musiałem gdzies pojechac a miałem małego goscia ktory wszedł w komputer i odinstalował mi kilka gier zdenerwowałen sie i załozyłem hasło na konto administratora utworzyłem konto gość.
Jak zrobić aby chociaz konto gość mogło połaczyc się z internetem bo wysakuje na kontu gośc nłod dostepu 5.
Konto gość ma słuzyc aby nie mozna zmieniac nic w kompie ale to dal osob ktore korzystaja jakis zcas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc, to nie wiem o co Ci chodzi. Pisz powoli, używaj przecinków, znaków zapytania, postaraj się nie robić literówek. Serio, to pomaga innym - tym bardziej że chcesz od innych uzyskać pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.08.2012 o 12:38, Cierpik182 napisał:

Szczerze mówiąc, to nie wiem o co Ci chodzi. Pisz powoli, używaj przecinków, znaków zapytania,
postaraj się nie robić literówek. Serio, to pomaga innym - tym bardziej że chcesz od
innych uzyskać pomoc.

Praktycznie ja robie wszystko an komputerze instalowanie programów, sprawy z systemem ale chciałbym zrobic tak aby kazdy miał dostep do tego co posiadam, czyli rodzenstwo itp ale nie miał uprawien do zmian, odinstalowania programu itp.
Wracamz pracy patrze a tu kilka programów i gier usunietych w kilka godzin. Właczam internet dzieciakowi ale zebym miał pewność że nic mi nie poprzestawia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.08.2012 o 12:53, karolekx23x napisał:

Praktycznie ja robie wszystko an komputerze instalowanie programów, sprawy z systemem
ale chciałbym zrobic tak aby kazdy miał dostep do tego co posiadam, czyli rodzenstwo
itp ale nie miał uprawien do zmian, odinstalowania programu itp.
Wracamz pracy patrze a tu kilka programów i gier usunietych w kilka godzin. Właczam
internet dzieciakowi ale zebym miał pewność że nic mi nie poprzestawia.


Swoje kontro [zabezpieczone hasłem] ustaw jako konto administratora [Panel sterowania -> konta użytkowników -> zmień typ swojego konta].
Konta innych osób ustaw jako "użytkownicy standardowi" [Panel sterowania -> konta użytkowników -> zarządzaj innym kontem -> wybierasz konto, które Cię interesuje -> zmień typ konta].

Ja mam taki podział i konto standardowe należące do brata nie może instalować/aktualizować itp. Ja to muszę robić na moim koncie jeśli jemu coś nie działa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.08.2012 o 12:53, karolekx23x napisał:

Wracamz pracy patrze a tu kilka programów i gier usunietych w kilka godzin. Właczam
internet dzieciakowi ale zebym miał pewność że nic mi nie poprzestawia.

Stwórz dzieciom jedno lub kilka kont, a nawet w przypływie paranoi cała grupę "Dzieci". Następnie podokładaj, i pousuwaj prawa dostępu do wszystkiego na czym Ci zależy. Generalnie konto zwykłego użytkownika, też niby daje takie możliwości, ale w wielu wypadkach to nic nie daje bo M$ znowu debilnie skonfigurowal system i na przykład narzędzia systemowe oraz programy mocno krytyczne są nawet w prywatnym menu usera.

Jeżeli na przykład są całe dyski, których mają nawet nie widzieć, to najprościej dla odmówić do nich dostępu całej grupie "Dzieci". Podobnie w przypadku wszystkich folderów publicznych, profilu all users trzeba ustawić ścisłe prawo wyłącznie do odczytu, a w wypadku narzędzi systemowych i administracyjnych zrobić wyjątek i zabrać nawet prawo do listowania katalogu.
Niestety jak w każdym Windows trzeba się sporo namęczyć. Po pierwsze utworzyć nowego czystego usera i różne skróty, które są pakowane i niego lokalnie przenieść do all users (ProgramData), przy okazji najlepiej sensownie grupując różne narzędzia bo to co zrobił M$, to jawny burdel (reklamówki i helpy pomieszane z krytycznymi dla bezpieczeństwa lub żywotności systemu narzędziami).
Do tego trzeba będzie odpowiednie skróty przeniesione już do all users usunąć z profilu Default (User), żeby nowo stworzony user znowu nie dostał do ręki zabawek.
W każdym do tego wszystkiego co chwila w interes będzie się wpierniczał UAC i własność TrustedInstaller (lepszej nazwy nie mogli wymyślić dla czegoś czemu 99% administratorów kompletnie nie ufa i wypieprza z systemu od już na starcie), a ile razy zorientujesz się, że ten system jest nawalony soft i hardliinkami, więc trzeba będzie się czasem naklikać, żeby dojść do źródła. Do tego wszystkiego konsolowe komenda dir nie wyświetla już plików ze wszystkimi możliwymi atrybutami. Jak podasz jawnie, że chcesz systemowe czy ukryte, to Ci nie wyświetli pozostałych, więc potrzebne Ci dodatkowe narzędzie, które da pewność, że to co widzisz, to wszystko, a nie tylko część.

Tak więc jeżeli chcesz zrobić system użyteczny dla administratora (o poziomie dostępności jak w XP), a jednocześnie takiego, którego można bez obawy dać dziecku do ręki, to czeka Cię sporo roboty przerywanej częstymi WTF oraz !@#$.
W każdym razie życzę powodzenia. :)

ps. A co do internetu - to sporo ryzykujesz. Internet może mocno ucierpieć. :)
Jeżeli używasz FF,to możesz na ich kontach podokładać do przeglądarki dodatek noscript, który domyślnie nie pozwoli odpalić niczego aktywnego (można ewentualnie zdjąć odpalanie javy lub silverlighta). To zabezpiecza przez robakami z sieci lepiej niż niejeden antywirus.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Raczej chce aby zrobic brak mozliwosci do instalowania odinstalowania, brak wgladu do dysków i mozliwosci usuniecia, blokada kilku gier moim zdaniem by to wystarczyło a jak nie to zawsze mozna coś zmienic. Niektóre ikony an pulipicie zeby nie widac, im mniej widzy tym jest mniej ciekawy.

Jak mam zrobic zeby dysków nie widział konto standardowe? zcesci ikon tez?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.08.2012 o 13:58, zerohunter napisał:

Przy nowej płycie głównej trzeba zrobić reinstall systemu ?
System nie chce na niej odpalic .

U mnie prosił o nową aktywację.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.08.2012 o 14:24, zerohunter napisał:

Mi w ogóle to się chyba płyta z systemem pogryzła.

Jedyne co mi do głowy przychodzi to próba rozwiązania problemu narzędziami na płytce z Windą, nie myślę jednak, że to coś da.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.08.2012 o 14:46, zerohunter napisał:

Cholera właczylem diagnostykę pamięci, i się zawiesił, dałem ready, i jak się uruchamia
to monitor nie reaguje.


Przy zmianie płyty głównej masz 90% szans że system Ci nie wstanie, 9% szans że się uruchomi ale będzie działał niestabilnie i tylko 1% (zazwyczaj wymiana na inną z tym samym chipsetem) że będzie działał bez problemu. czyli w 99% przypadków trzeba system stawiać na nowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

OMG, nie podpiąłem kabla do karty graficznej.

BTW znajdę coś lepszego od Microsoft Security Essentianls?

Raczej nie narażam siebie na niebezpieczeństwa, ale może jest coś lżejszego/lepszego od tego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.08.2012 o 13:58, zerohunter napisał:

Przy nowej płycie głównej trzeba zrobić reinstall systemu ?
System nie chce na niej odpalić .

Przed wymiana płyty usuwasz z katalogu Windows\inf wszystkie pliki .inf utworzone po dacie instalacji systemu/produkcji systemu (pliku Windows mają wszystkie pliki z tą saą datą), następnie odinstalowujesz z managera systemu absolutnie wszystko za wyjątkiem urządzeń Legacy (nie PnP). Po kilku restartach kiedy w managerze urządzeń nie masz już nic poza sterownikami ze znakami zapytania odinstalowujesz w jednym ruchu te z wykrzyknikami i pytajnikami i po zamknięciu systemu jest on gotowy do wymiany płyty.
Wymieniasz płytę, uruchamiasz Windows pozwalasz aby system po instalował sobie wszystkie urządzenia systemowe (dobrze jest mieć podłączoną sieć i włączone Windows Update). Jeżeli pojawia się jakieś okienka proszące o plik inf, to olewasz i anulujesz wszystkie aż Windows zainstaluje wszystkie sterowniki systemowe. Wtedy odpalasz instalatora do sterowników chipsetu i dopiero kiedy one się zainstalują doinstalowujesz wszystko inne.
W ten sposób nie stracisz ani jednego ustawienia systemu, a system będziesz miał na nowej płycie. Tak to oczywiście wygląda na wersjach box, które nie mają żadnych blokad ładowania sterowników, a aktywację przeprowadzają z marszu.
W przypadku wersji oem może być potrzebny krok lub dwa, w tym na pewno ponowna aktywacja tak postawionego systemu.
Przypadek z wersją oem przechodzi kiedy komputer musi mieć wymienioną płytę z powodu jej uszkodzenia, a serwis nie może dostarczyć dokładnie tego samego modelu lub jej rewizja zmienia się na tyle istotnie, że Windows uważa ją za nowy model.

ps. To so opisał Nufiko występuje wtedy kiedy nie odinstaluje się wszystkich sterowników systemowych. Dlatego dla większości ludzi jest to "niemożliwe" bo mało komu chce się odinstalowywać wszystkie stery. Nie jest to takie proste bo Windows część sterowników ponownie instaluje przy reinstalacji. Dlatego niezbędnym krokiem jest usunięcie plików oemxxx.inf.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.08.2012 o 11:11, karolekx23x napisał:

Raczej chce aby zrobic brak mozliwosci do instalowania odinstalowania, brak wgladu do
dysków i mozliwosci usuniecia, blokada kilku gier moim zdaniem by to wystarczyło a jak
nie to zawsze mozna coś zmienic. Niektóre ikony an pulipicie zeby nie widac, im mniej
widzy tym jest mniej ciekawy.

No to właśnie napisałem że trochę z tym zabawy jest.

Dnia 09.08.2012 o 11:11, karolekx23x napisał:

Jak mam zrobic zeby dysków nie widział konto standardowe? zcesci ikon tez?

Po pierwsze wszystkie dyski poza systemowym przejmij na własność dla grupy Administratorzy.
Pio drugie Każdemu katalogowi głównemu daj takie prawa:
Administratorzy: pełny dostęp
Twórca/Właściciel: pełny dostęp
System: Zmiana (listowanie, odczyt, zapis)
Użytkownicy: Tylko listowanie (przechodzenie przez katalogi)
Takie prawa powinny być propagowane na wszystkie podkatalogi i pliki.
Każdy podkatalog którego użytkownicy powinni odczytywać (np. filmy, muzyka, zdjęcia, nowe gry) powinien mieć dołożone prawo do odczytu i też propagowane na podkatalogi.
Każdy podkatalog, do którego użytkownicy powinni móc zapisywać powinien mieć dołożone prawo do zapisu oraz usuwania plików i katalogów - i też propagowane w dół.
Dzięki temu ani razu nie zajdzie potrzeba całkowitej wymiany praw dostępu, a każdy dodatkowy katalog stworzony przez usera (ale tylko tam gdzie pozwolisz mu coś tworzyć - musi mieć tam prawo zapisu/tworzenia) będzie przez niego w pełni kontrolowany. Przy okazji maksymalna liczba praw będzie dziedziczona z góry, więc będzie to też efektywne.

Taki użytkownik będzie mógł sobie przenieść swoje katalogi prywatne tylko tam gdzie ma prawo tworzenia/dostępu, więc nie będzie mógł zrobić bajzlu na dysku.
Pewnym problemem jest partycja systemowa - właścicielem większości katalogów jest TrustedInstaller, a część katalogów jest pozbawiona nawet praw dostępu dla administratora. Jednak Ciebie interesują tylko katalogi menu profilu all users oraz prywatne katalogi menu użytkownika.
Najprościej dostać się do nich przez kliknięcie w menu start "wszystkie programy", a następnie na dowolnym podkatalogu ppm i otwórz (lub otwórz wszystkich użytkowników). To otworzy Ci okno albo w menu "dla wszystkich", albo w menu Twojego użytkownika. Radziłbym Ci otworzyć dwa okna dla obu tych gałęzi i dla gałęzi "dla wszystkich" katalogu "Menu start" zlikwidować prawo do tworzenia/zapisu przez kogokolwiek poza administratorami i systemem. Jeżeli to nie będzie możliwe, to najpierw ustal czy właścicielem menu start nie jest czasem Trusted Installer i jeżeli tak, to wymień właściciela na Administratorzy. Trusted Installera należy zlikwidować.

Trzeba też uważać na to jak nazywają się foldery systemowe. Wszystkie katalogi systemowe mają nazwy angielskojęzyczne, a ich nazwy lokalne są przechowywane w plikach zasobów, do których przekierowują pliki desktop.ini. Jeżeli więc usuniesz taki plik, to nagle okaże się, że katalogi i pliki mają angielskie nazwy i część programów może przestać dobrze działać.
Generalnie polonizacja Windowsa 7 x64 została zrobiona podle. Część nazw jest spolonizowana, a część nie. Na przykład po polsku są "Pliki programów (x86)", ale katalog od wersji 64-bit ma już nazwę "Program files". Widać, że spolszczona została tylko wersja 32-bitowa tego systemu.
Chodzi o to, że jeżeli działa desktop.ini, to zmiana nazwy spowoduje zmianę spolszczonej nazwy, ale jeżeli plik ten został skasowany, to zmieni się oryginalna angielska nazwa. Trzeba brać to pod uwagę bo można sobie sporo namieszać w polskiej wersji radośnie przerabiając ją pod swoje potrzeby.

Co do prawa instalowania programów, zapisywanie na DVD itp., to poczytaj sobie helpa dot. zasad grupy. Można się tam dostać od razu klikając ppm na komputer i wybierając zarządzaj (odezwie się uac, naturlich :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.08.2012 o 20:20, zerohunter napisał:

Zastrzeżone przez system

Banalnie. Odpalić płytkę instalacyjną do Windows 7 i rozpocząć niby instalację. Dochodzisz do miejsca, gdzie możesz partycjonować i usuwasz, a następnie kończysz instalację przez F3 lub po prostu wyłączenie komputera. Możesz też zmienić rozmiary partycji lub formatować.
To samo można zrobić niemal każdą płytką "Live CD". Blokada partycji zastrzeżonej działa tylko pod uruchomionym systemem.

ps. Warto wiedzieć, że jeżeli ostatnia partycja nie obejmuje pojemności całego dysku, to jest ona zamieniana na partycję rozszerzoną, która całą wolną część obejmuje i w niej jest tworzony wolumin o tym zmniejszonym rozmiarze. Dzięki temu zawsze można mieć prawie nieskończoną ilość dysków logicznych bez względu na ograniczenie posiadania 4 partycji podstawowych (z czego jedną rezerwuje system na potrzeby swojego startu).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować