kris2005a

CD-ACTION

38291 postów w tym temacie

Z tego co piszecie to wynika, ze dobrym podejściem jest nie brać pod uwagę ocen(albo degradować rolę do minimium) przy zakupie gry(ogółem nie tylko ocen CDA). Nie wiem czy zazdrościć czy żałować recenzentów, bo w miesiącu grają w więcej gier niż ja, ale z drugiej strony czy oni je kończą i grają tak jak chcą? ;) (pomijając inne rzeczy, które wpływają na odbiór gry)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.12.2014 o 19:46, Sarinew napisał:

Z tego co piszecie to wynika, ze dobrym podejściem jest nie brać pod uwagę ocen(albo
degradować rolę do minimium) przy zakupie gry(ogółem nie tylko ocen CDA). Nie wiem
czy zazdrościć czy żałować recenzentów, bo w miesiącu grają w więcej gier niż ja, ale
z drugiej strony czy oni je kończą i grają tak jak chcą? ;) (pomijając inne rzeczy, które
wpływają na odbiór gry)

Oceny są ogólnie bardzo ogólnikowe i mało miarodajne. Najlepiej jest przeczytać recenzję i obejrzeć gameplaye na youtube. Wtedy ma się dużo pełniejszy obraz gry i można zdecydować czy to coś co cię zainteresuje czy nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.12.2014 o 19:46, Sarinew napisał:

Z tego co piszecie to wynika, ze dobrym podejściem jest nie brać pod uwagę ocen(albo
degradować rolę do minimium) przy zakupie gry(ogółem nie tylko ocen CDA). /.../

De gustibus non est disputandum
Recenzent z założenia musi jednakowo traktować wszystkie rodzaje gier, a i to jego indywidualny gust odbije się na recenzji, która i tak zawsze będzie recenzją subiektywną. Subiektywna ocena nie jest jedynym elementem - ważniejszy jest opis gry, bo, jak już wcześniej napisałem, jeśli recenzent uwielbia wyścigi samochodowe, to ocena 10/10 nic mi nie mówi, a opis - wyścigi samochodowe, mówi mi wszystko, co chciałbym o grze wiedzieć. Ja wyścigówek nie trawię, głównie dlatego, że mam wpojone odruchy kierowcy i musiałbym wielokrotnie się przełamywać, żeby kierować ruchem samochodu klawiaturą i myszą. A dżojstika w kształcie kierownicy + pedały kupować nie zamierzam.
Z kolei bardzo subiektywna ocena przygodówki czy RPG też mi wiele nie mówi - recenzent może ją zjechać od góry do dołu, a na podstawie opisu gry tegoż recenzenta mogę sobie tą grę kupić. Bo gra ma fabułę, i otwarty świat i jeszcze możliwość wyboru drogi rozwoju postaci.
W sumie recenzja dostarcza mi informacji będących podstawą MOJEGO wyboru, niemal niezależnie od tego, czy recenzent grą się zachwycał, czy też zniesmaczył.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Był pierwszy przeciek do CDA: ujawniono dwa bonusy (książki): "Bajty polskie" i "Ostatni dzień pracy"; pierwszym "growym" pełniakiem jest z kolei Deadlings - Rotten Edition.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.12.2014 o 20:17, Arcling napisał:

Na 10 ocenić grę musi co najmniej jeszcze 3 innych redaktorów. Grunt żeby tekst dobrze
uzasadniał, dlaczego dana gra jest tego warta.

Dziś popularne jest lokowanie produktu, w radiu mówią w jakim kinie jaki film leci, w serialach lokują produkty spożywcze na przykład, to co w takim CDA nie lokują swoich reklam producenci gier? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.01.2015 o 14:06, Firefly94 napisał:

Ostatnim pełniakiem jest Ghost Recon: Future Soldier; wymagane jest posiadane
konta Uplay do odpalenia tejże gry.


Trzeba przyznać, że się postarali :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kupię CDA właśnie dla tego Future Soldier. Pytanie mam tylko jeszcze takie: mam kolegę który wyjechał do USA a z którym chciałbym pograć właśnie w tą grę, czy jak mu podrzucę klucz uplay to nie będzie miał problemów z aktywacją? Są tu jakieś ograniczenia terytorialne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Święta, Nowy Rok, ferie zimowe – wszystko przemija. No, prawie wszystko, bo kolejne wydania CDA regularnie co 28 dni pojawiają się w na półkach sklepów i kiosków. Najnowsze - 02/2015 - ma premierę już 13.01. 132 strony, 2 DVD, masa ciekawych tekstów, trzy pełne wersje gier oraz dwa e-booki w pełnych wersjach dla graczy i fanów sf – za to wszystko zapłacicie standardowe 15,99 zł.

Zacznijmy od pełniaków. Tom Clancy’s Ghost Recon: Future Soldier PL to coś dla gustujących w futurystycznych strzelankach taktycznych. Commander: Conquest of the Americas ucieszy miłośników gier ekonomicznych i klimatów karaibskich. Świeżutka polska premiera, czyli Deadlings - Rotten Edition PL, to w sumie gra dla każdego, a jej rozgrywka przypomina nieco Lemmings pomieszane z Meat Boyem.

Zwolennicy retro oraz tekstów Bartłomieja Kluski znajdą na DVD pełną wersję jego najnowszego e-booka "Bajty polskie 2.0" w poprawionej i poszerzonej wersji. Poczytacie w nim m.in. o początkach Bajtka i Top Secretu, o pierwszych polskich grach i komputerach itd. Druga książka - "Koniec wieku pary" - to antologia 20 opowiadań w klimatach steampunka i postapo. Obie są w formatach PDF, epub i mobi, więc bez problemu odpalicie je zarówno na komputerze, jak i na tablecie, smartfonie czy czytniku e-booków.

A skoro już o czytaniu mowa, przejdźmy do zawartości pisma. W dziale zapowiedzi znalazły się m.in. Yakuza 5, The Legend of Zelda, DmC: Definitive Edition i City Skylines. Bardzo obszernie jest w beta-testach - m.in. dlatego, że Krigore pojechał do Japonii na imprezę Jump Festa (mamy reportaż) i pograł w sporo japońszczyzny (a także zachwycił się automatami do gier najnowszej generacji), m.in. Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm 4 oraz Dragon Ball: Xenoverse. Sprawdziliśmy też Star Citizena, The Order: 1886, Primal Carnage: Extinction, Mordheim: City of the Damned, Evolve i jeszcze kilka innych produkcji.

21 recenzji to jak na okołoświąteczną posuchę bardzo dobry wynik. Przede wszystkim jako pierwsi na świecie dorwaliśmy się do finalnej wersji Dying Lighta. Oprócz tego dowiecie się, co myślimy o Elite: Dangerous, Lara Croft and the Temple of Osiris, Assetto Corsa, Kingdom Hearts HD 2.5 Remix, Scrolls, The Talos Principle, Shadows: Heretic Kingdoms, Project Spark, najnowszym dodatku do Battlefielda 4 (Ostateczna rozgrywka) i pecetowej wersji Metal Gear Solid V: Ground Zeroes. A jest jeszcze sporo mniejszych tytułów.

Bardzo się nam rozrósł dział publicystyki. Jak tradycja każe, w pierwszym numerze, który wychodzi w nowym roku, obszernie podsumowujemy (w formie Gamewalkera) minione 12 miesięcy, wyszczególniając, co nam się spodobało, a co nas rozczarowało (zarówno w grach, jak i w technologiach). "Wiwisekcja zombie" to wszystko, co chciałbyś wiedzieć o zombie, ale boisz się zapytać. Nie, nie o zombie w grach, tylko tych prawdziwych. Tak, prawdziwych. Zobaczycie. "Sam, ostatni ośmiobitowiec" to coś dla fanów retro - historia pewnego komputera, z silnym polskim wątkiem. Wspominamy też o pierwszej na świecie konsoli do gier video, Magnavox Odyssey. "O żabach i ludziach" to z kolei dzieje słynnego studia Bullfrog, odpowiedzialnego m.in. za serie Syndicate, Dungeon Keeper i Populous. Zaglądamy też do Garmory - polskiej firmy, która stworzyła Margonem (ale nie tylko). Gry wiecznie żywe poświęcamy trylogii Half- Life. Tak, trylogii, bo piszemy też o jej trzeciej części. W "Dałbym dychę" MQc zachwyca się Portalem. Bardzo obrodziło w tym numerze felietonami - gem zastanawia się, jaka będzie przyszłość marki Warhammer, Papkin wyzłośliwia się o slangu graczy, Berlin przekonuje, że o pewnej japońskiej perełce powinno się uczyć dzieci w szkołach, Krigore zazdrości Japończykom salonów gier z automatami, Cross narzeka, że Telltale jest nudne, a Smuggler udowadnia, że lata 90. XX wieku były dla graczy złotą erą. Na koniec oczywiście wtykamy branży Szpile.

Dział sprzętowy to przede wszystkim megatest kontrolerów dla graczy (myszy, klawiatur, padów itd.), choć rzecz jasna nie zabraknie też standardowych testów: smartfonów i pancernych obudów dla nich, laptopów, słuchawek, smartwatcha, soundbara i innych urządzeń.

W numerze znajdziecie też oczywiście Na Luzie i Action Redaction.

Na DVD w tym miesiącu bardzo ciasno (jeden z pełniaków zajmuje bardzo dużo miejsca), zatem upchnęliśmy tam mniej rzeczy niż zwykle. Zmieściły się 3 pełne wersje (Tom Clancy’s Ghost Recon: Future Soldier PL, Commander: Conquest of the Americas, Deadlings – Rotten Edition PL), mody do Civilization: Beyond Earth, troszkę bonusów (ActionMag i FAQ wersja 3.3.1) oraz wspomniane wcześniej e- booki: "Bajty polskie – wersja 2.0" i "Ostatni dzień pary".

Przypominamy: wtorek 13.01, 15,99 zł. Do zobaczenia!


######################################SPIS TREŚCI#################################


Info


#################W PRODUKCJI

Yakuza 5
The Legend of Zelda
The Devil’s Men
Mother Russia Bleeds
Toy Soldiers: War Chest
Crossing Souls
Cities Skylines
DmC: Definitive Edition

JUŻ GRALIŚMY
Jump Festa:
Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm 4
Dragon Ball: Xenoverse
One Piece: Pirate Warriors 3
Rise of Incarnates
J- Stars Victory VS+
Star Citizen
Eitr
Chaos Reborn
Mordheim: City of the Damned
The Order: 1886
Solstice
Distance
Block N Load
Primal Carnage: Extinction
Evolve
Battle of Empires: 1914-1918
Satellite Reign
Don’t Starve Together

########################RECENZJE

Dying Light
DeadCore
Geometry Wars 3: Dimensions
Adventurer Manager
Lara Croft and the Temple of Osiris
Assetto Corsa
Kingdom Hearts HD 2.5 Remix
The Old City: Leviathan
Scrolls
MXGP: The Official Motocross Videogame
MX vs. ATV Supercross
Project Spark
Emergency 5
Battlefield 4: Ostateczna rozgrywka
Elite: Dangerous
Super Smash Bros.
Dead Effect
Joe Dever''s Lone Wolf HD
The Talos Principle
Shadows: Heretic Kingdoms
Door Kickers
Metal Gear Solid V: Ground Zeroes

######################PUBLICYSTYKA

Gra roku 2014
Rok 2014 technologicznie
Wiwisekcja zombie
Sam, ostatni ośmiobitowiec
O żabach i ludziach (historia Bullfroga)
Felieton: Telltale jest nudne
Felieton: Insert Coin
Felieton: Złoty czas gier
Odyssey - pierwsza konsola
Dałbym dychę: Portal
Felieton: Polska język, trudna język
Felieton: Co z tym Warhammerem?
Felieton: Pokonaj naszego megawielkiego robota!
Garmory - królestwo pikseli
Gry Wiecznie Żywe - Half- Life:
Ta, która mogła się nie wydarzyć
Ta, którą na pewno pamiętasz
Ta, której nie było
Szpile


#####################TECHNOLOGIE

Info

MEGATEST
Myszy, klawiatury i inne peryferia dla graczy

TESTY
Notebook Asus G751JY
Tabletobook GoClever Insignia 1010 Business
Tablet Asus Fonepad 8
Smartfon Huawei Honor 3C
Smartfon Microsoft Lumia 830
Tablet Prestigio Multipad Thunder 8.0i
Pancerna obudowa z baterią iBattz Refuel Armor S
Pancerna obudowa LifeProof nüüd
Słuchawki fitness Jabra Sport Pulse Wireless
Słuchawki JBL T100A
Zegarek MyKronoz ZeWatch2
Soundbar Razer Leviathan
Klawiatura Microsoft All-in-One
Klawiatura Xenic T 402


##########Inne

Na Luzie
Action Redaction
Prenumerata
Zawartość Cover DVD

###################COVER DVD

PEŁNE WERSJE
Tom Clancy’s Ghost Recon: Future Soldier PL
Commander: Conquest of the Americas
Deadlings - Rotten Edition PL

MODULATOR
Mody do Civilization: Beyond Earth

BONUS
ActionMag
FAQ - wersja 3.3.1

E-Booki
Bajty polskie - wersja 2.0
Ostatni dzień pary


Tom Clancy’s Ghost Recon: Future Soldier PL

Gatunek: strzelanka taktyczna
Producent: Red Storm/Ubisoft
Wersja PL: napisy
Ocena w CDA: 8 (07/2012)
Multi: do 4 osób w trybie co- op, do 12 w trybie 6 vs. 6
PC: XP/Vista/7, CPU 3 GHz, 2 GB RAM, GF 8600 GTS/ATI HD 4650

Najnowszy i najnowocześniejszy z Ghost Reconów - najbardziej przyszłościowej strzelanki taktycznej na PC. Wcielamy się w niej w członka czteroosobowego zespołu Duchów - elitarnej jednostki amerykańskiej do zadań niemożliwych. Akcja gry przy tym toczy się w 2024 roku i wiedzie m.in. przez Nigerię, Pakistan i Rosję. Całość, jak na produkt sygnowany przez nieżyjącego już pisarza thrillerów politycznych, Toma Clancy’ego, to naprawdę ostra jazda w dobrym stylu.

To taktyczna strzelanka oferująca częściowo zniszczalne otoczenie, co wymusza stosowne wybieranie osłon. W trakcie gry dane nam również będzie wykorzystać w walce najnowszą technikę wojskową, m.in. drony czy ciekawszy nawet kamuflaż adaptacyjny, pozwalający dosłownie rozpływać się w powietrzu. Kapitalna jest wreszcie modułowość broni z 20 milionami permutacji (!), co widoczne jest zwłaszcza w trybie multiplayer, gdzie każdy gracz dysponować może orężem naprawdę unikatowym. Sama produkcja jest przy tym młoda – premierę miała w 2012 - więc... brać i grać!

Uwaga, gra wymaga zalogowania się w systemie Uplay


Commander: Conquest of the Americas
Gatunek: strategia ekonomiczna
Producent: Nitro Games
Wersja PL: brak
Ocena w CDA: 6 (09/2010)
Multi: brak
PC: XP/Vista/7, CPU 2 GHz, 1 GB RAM, GF 7800/ATI X1800

Kolejna morska epopeja autorstwa Nitro Games - twórców znanych już nam East India Company. Tym razem przeniesie nas na Karaiby z XVI i XVII wieku, pozwalając kolonizować je w imieniu jednej z siedmiu europejskich potęg: Anglii, Francji, Holandii, Hiszpanii, Portugalii, Danii oraz Świętego Cesarstwa Rzymskiego (w skrócie Niemiec). To przy tym gra głównie ekonomiczna, w której ważniejsze jest myślenie makro (zarządzanie szlakami handlowymi oraz stosunkami dyplomatycznymi) niż zmysł taktyczny mikro. Nie da się ukryć jednak przy tym, że najbardziej widowiskową częścią gry są bitwy morskie nawet 30 okrętów. Możliwe jest przy tym przeżycie bitew historycznych, jak również pójście na całość i samodzielne zdefiniowanie warunków starć.

Uwaga, gra wymaga zalogowania się w systemie Steam.


Deadlings - Rotten Edition PL

Gatunek: logiczno-platformowa
Producent: One More Level
Wersja PL: napisy
Ocena w CDA: brak(*)
Multi: brak
PC: XP/Vista/7, CPU 1 GHz, 1 GB RAM, GF 7800/ATI X1800

Sympatyczne, logiczno- zręcznościowe dziełko rodzimego studia One More Level. Rozgrywka przypomina nieco Lemmings pomieszane z Meat Boyem. Celem jest bezpieczne doprowadzenie poruszającego się bezustannie deadlinga do bramki odblokowującej kolejną planszę. Same scenerie zaś - łącznie ponad 100 - to platformowy koszmar, wypełniony kolcami, piłami tarczowymi i... mózgami. Warto też dodać, że każda z plansz ma także swój koszmarny odpowiednik, w którym odnajdą się ci poszukujący ultrawyzwań. Polecamy. Szczególnie że gierka jest bardzo świeża, stworzono ją w 2014.

Uwaga, gra wymaga zalogowania się w systemie Steam.


(*) Nie chcieliśmy recenzować gry, którą dajemy premierowo w Polsce – dlatego zachęcamy do napisania recenzji was. Więcej – w AR w tym numerze.


E- booki

Bajty Polskie 2.0
Bartłomieja Kluskę na pewno znają wszyscy, którzy lubią czytać naszą publicystkę, oraz fani retrogrania. W tym numerze oferujemy wam pełną wersję jego najnowszej książki - do tego edycję poprawioną i rozszerzoną. Jeśli interesuje was np. historia Top Secreta i Bajtka, jeśli chcecie poczytać o pierwszych polskich grach, które powstawały już w czasach, gdy komputery miały rozmiary solidnych szaf, jeśli chcecie poznać początki polskich firm tworzących gry -zapraszamy do lektury. E-book dostępny jest w najpopularniejszych formatach: epub, PDF i mobi.

Antologia opowiadań: Ostatni dzień pary
Coś dla fanów SF, a w szczególności dla miłośników steampunka i postapo. Książka jest antologią 20 opowiadań powstałych na konkurs twórczości utrzymanej w tych klimatach. Dostępna jest w formatach epub, PDF i mobi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie najnowszego numeru - brak oceny dla Dying Light średnio mi się podoba. OK, można wyciągnąć własne wnioski czytając recenzję ale... ocena też jest dla mnie jej fragmentem (nie niezbędnym, jednak jego brak jest odczuwalny).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ghost Recony Ghost Reconami, ale czy nikt nie zauważył, że najnowsze CDA, po raz pierwszy w historii chrześcijańskiej Polski (a przynajmniej od kiedy pamiętam), ma podwójną okładkę (w sensie że tył jest powiązany z przodem)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.01.2015 o 16:11, Madoc napisał:

Ghost Recony Ghost Reconami, ale czy nikt nie zauważył, że najnowsze CDA, po raz pierwszy
w historii chrześcijańskiej Polski (a przynajmniej od kiedy pamiętam), ma podwójną okładkę
(w sensie że tył jest powiązany z przodem)?

Ludzie z techlandu od kilku dni jarali się tą okładką na fejsie. W dodatku wylądowała na niej gra, która nie dostała w piśmie oceny.
Nie czytałem tej recki, ale w obliczu powyższych, zastanawiam się w jakim stopniu jest to recenzja, a w jakim reklama.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

CDA ciekawie podchodzi do wyboru gry roku 2014:
" Śródziemie Cień Mordoru " wśród największych rozczarowań roku, podobnie jak AC Unity - w jego przypadku z wypowiedzi przytoczonych w artykule wynika, że większość tychże recenzentów w grę nawet nie grała, gdyż przeraziła się kwestią optymalizacji. Cóż, nie da się ocenić czegoś, czego nie widziało się na własne oczy.
Wśród wad widnieje fakt, ze gra oferuje jedno miasto, o czym było wiadomo praktycznie od ujawnienia gry. Brawo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może przez to, że Hut wciąż jest współpracownikiem CDA (a pracuje dla Techlandu)? Wprawdzie nie on recenzował, ale może to stanowić jakąś przeszkodę. Pamiętam jak kiedyś Komputer Świat Gry nie wystawiało ocen w recenzjach gier, które wydawało Axel Springer (ich wydawca) poprzez publikacje typu Dobra Gra. Może tutaj jest przyczyna. Ewentualnie jakieś embargo z racji wcześniejszej recenzji na warunkach. Chociaż fakt, nasuwają się przy tym negatywne skojarzenia z reklamą i takich oskarżeń w tego typu sytuacjach trudno uniknąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się