kris2005a

CD-ACTION

38291 postów w tym temacie

Przed nami wakacje, E3, a przede wszystkim premiera najnowszego CDA, który pojawi się w kioskach 3.06 (wtorek). Tradycyjnie 2 DVD i 132 strony za 15,99 zł. Tradycyjnie też będzie w co pograć i co poczytać!

Zacznijmy od pogrania. Na DVD zamieściliśmy 3 pełne wersje - bardzo dobrą grę ekonomiczną (Patrician IV PL), niezwykłą przygodówkę studia Double Fine (Stacking) oraz znakomity survival horror o posmaku twórczości Stephena Kinga (Alan Wake PL). Naturalnie nie będzie to wszystko, co czeka was na DVD, ale póki co zajmijmy się zawartością pisma.

Okładka zdradza, że w środku znajdziecie duży artykuł o najnowszej odsłonie Call of Duty, czyli Advanced Warfare (wieści prosto z siedziby producenta). Przekazujemy też, co zdradzili twórcy Wiedźmina 3 podczas naszego CD-Action Expo (naturalnie relacja z tej imprezy także w numerze). Z najważniejszych zapowiedzi trzeba też wymienić Risena 3: Władców tytanów oraz Tales from the Borderlands - przygodówkę Telltale Games osadzoną w świecie znakomitego FPS-a. To oczywiście nie wszystkie teksty z tego działu.

W betatestach aż kipi. Postrzelaliśmy w Sniper Elite III: Afrika, sprawdziliśmy kosmiczny symulator stworzony z myślą o okularach rzeczywistości wirtualnej Oculus Rift (Eve: Valkyrie), pościnaliśmy łby Uruk-hai w Śródziemiu: Cieniu Mordoru, ścigaliśmy się w Gridzie Autosport, hackowaliśmy w nowej grze Double Fine (Hack ‘n’ Slash). Ucieszą się również fani Lords of the Fallen, a także... Lemingów (Flockers to duchowy spadkobierca tego klasyka). Mieliśmy też w rękach przedpremierowe wersje Ultra Street Fightera IV oraz niecodziennego sandboksa ekonomicznego Factorio. No i jest jeszcze Storium - tytuł przeglądarkowy o ubogiej oprawie, ale fantastycznym pomyśle na rozgrywkę (gracze wspólnie opowiadają historie na wzór sesji RPG, opisując sytuacje i działania swoich bohaterów).

W recenzjach dominują dwie produkcje stanowiące wdzięczne tematy do żarliwych dyskusji. Pierwsza to Watch Dogs, której wysoko zawiesiliśmy poprzeczkę, upatrując w niej silnego konkurenta GTA V. enki jak zwykle podszedł do tematu ze stoickim spokojem i... sprawdźcie sami, co myśli o jednej z najgorętszych premier tego roku. Drugą ważną recenzją jest Wolfenstein: The New Order - tytuł ten spotkał się w redakcji z bardzo różnym przyjęciem, czego dowodem jest spora przepaść między oceną główną Berlina i wystawioną w minirecenzji przez Smugglera. 9kier chwali Transistora, Papkin niespecjalnie chwali action RPG Bound by Flame, enki natomiast zupełnie nie chwali Men of War: Oddziału szturmowego 2. Sentymentalni starsi gracze mogą uronić łezkę przy Tesla Effect: A Tex Murphy Adventure, wspominając czasy, gdy przyszłością gier zdawały się „filmy interaktywne”. Berlinowi bardzo spodobała się mordobijka Dynasty Warriors 8: Xtreme Legends, CormaC nie krył rozczarowania poziomem The Amazing Spider-Man 2, a enki z angielskim dystansem odniósł się do Sir, You Are Being Hunted. Wiecie, że dojechałem dopiero do połowy zrecenzowanych gier? Więc może tu przerwę, a resztę tytułów (a jest wśród nich kilka wysoko ocenionych) sprawdźcie w spisie treści.

Tłusty jest w tym wydaniu dział publicystyczny. Zaczynamy od „Poszukiwaczy zaginionego E.T.”, czyli tekstu poświęconego akcji odnalezienia egzemplarzy najgorszej gry świata zakopanych 30 lat temu przez Atari na pustyni (przy okazji przypominamy produkcję, która niemal uśmierciła ówczesną branżę elektronicznej rozrywki). W artykule o przewrotnym tytule „Dlaczego Japończycy nie potrafią robić RPG-ów?” Berlin opisuje fenomen jRPG, tłumacząc, dlaczego gry z tego gatunku tak różnią się od Baldur’s Gate’a czy Wiedźmina. W wartym uwagi tekście „Mars, czyli tam i bez powrotu” enki przybliża kontrowersyjny program kolonizacji Marsa będący dla kolonistów podróżą w jedną stronę. Nie zabrakło też czwartej części przeglądu najlepszych gier lat 1996-2014.

Dwa minifelietony poświęciliśmy CD-Action Expo, choć w jednym z nich impreza jest tylko pretekstem do refleksji nad tym, jak gracze są ignorowani przez mainstreamowe media. Trzeci, większy felieton pokazuje, w jaki sposób twórcy sprzętu żerują na graczach. Jest też kontrowersyjny artykuł o grach tworzonych przez transseksualistów („Gry tych innych”). Zainteresowanym tematyką rzeczywistości wirtualnej polecamy bardzo ciekawy tekst „Oculus Rift był do bani”, w którym Allor wyjaśnia, z jakimi problemami borykają się twórcy i odbiorcy tytułów przygotowywanych z myślą o okularach VR. I to nadal nie jest koniec! Mamy jeszcze blok Gry wiecznie żywe poświęcony Wolfensteinowi 3D. Będzie o jego historii („Witajcie w zamku Wolfenstein”), ale nie tylko (tytuły pozostałych dwóch tekstów - „Jak przestałem się przejmować i pokochałem strzelanie do nazistów” oraz „Nazistowskie czarodziejki z Księżyca” - powinny zachęcić Was do lektury). Jak zwykle na końcu pisma znajdziecie też Szpile.

Dominującym elementem działu sprzętowego jest megaporadnik poświęcony smartfonom na każdą kieszeń (od urządzenia za 300 złotych po flagowe modele znanych producentów). Uspokajam, że iPhone nie wygrał w żadnej kategorii. ;) Tym, którzy już mają telefon z Androidem i ochotę, by go „tuningować”, polecam artykuł „CyanogenMod - nieoficjalny Android”. Przeczytacie też testy kilku myszek w różnych cenach, słuchawek, głośników, a także pięciu aparatów fotograficznych do zadań specjalnych. Trendy poświęciliśmy natomiast wielkiemu imperium, jakim stał się Amazon.

Nie zabraknie też Na Luzie oraz Action Redaction, to oczywista oczywistość.

Na płytach oprócz trzech świetnych pełniaków (przypomnijmy: Patrician IV PL, Stacking, Alan Wake PL) znajdziecie 11 gier freeware, mody do Wiedźmina, rozmaite bonusy (w tym e-booki), sporo materiałów urodzinowych (wideorelacja i megagaleria z CDA Expo - w tym cosplayerzy i cosplayerki, Pod ostrzałem poświęcone Berlinowi, filmiki od czytelników), zwiastuny gier i masę innych atrakcji.

Zainteresowani? Przypominam: 3.06, wtorek, 15,99 zł. Do zobaczenia!


SPIS TREŚCI

CD-Action Expo - relacja
Info

###W PRODUKCJI
Call of Duty: Advanced Warfare
Wiedźmin 3: Dziki Gon
Risen 3: Władcy tytanów
Chaos Reborn
Universum: War Front
Heart Forth, Alicia
Rise of Incarnates
Skylanders: Trap Team
Tales from the Borderlands
Sniper Elite III: Afrika [już graliśmy]
Eve: Valkyrie [już graliśmy]
Śródziemie: Cień Mordoru [już graliśmy]
Storium [już graliśmy]
Grid Autosport [już graliśmy]
Hack ‘n’ Slash [już graliśmy]
Flockers [już graliśmy]
Factorio [już graliśmy]
Lords of the Fallen [już graliśmy]
Ultra Street Fighter IV [już graliśmy]


####RECENZJE
Watch Dogs
Transistor
Bound by Flame
Wolfenstein: The New Order
Men of War: Oddział szturmowy 2
Tesla Effect: A Tex Murphy Adventure
Dynasty Warriors 8: Xtreme Legends
The Amazing Spider-Man 2
Sir, You Are Being Hunted
Fract OSC
Atelier Escha & Logy: Alchemists of the Dusk Sky
Pokémon Link: Battle!
Professor Layton vs. Ace Attorney
Age of Mythology: Extended Edition
Jojo’s Bizarre Adventure: All Star Battle
Croixleur Sigma


###PUBLICYSTYKA
Poszukiwacze zaginionego E.T.
Dlaczego Japończycy nie potrafią robić RPG-ów?
Mars, czyli tam i bez powrotu
Najlepsze gry 1996-2014, część 4
Felieton: Gracze... a kogo to obchodzi?
Felieton: Baterie naładowane
Gry wiecznie żywe - Wolfenstein 3D
Witajcie w zamku Wolfenstein
Jak przestałem się przejmować i pokochałem strzelanie do nazistów
Nazistowskie czarodziejki z Księżyca
Gry tych innych
Oculus Rift był do bani
Felieton: Dla graczy, czyli drogie
Szpile

###TECHNOLOGIE

Info

MEGAPORADNIK
Wybieramy smartfona

TESTY
Mysz Zalman ZM-GM4
Mysz bezprzewodowa A4Tech Bloody R8
Mysz Logitech G502g
Mysz bezprzewodowa SteelSeries Sensei Wireless
MyszCM Storm Mizar
Słuchawki bezprzewodowe SteelSeries H Wireless
Słuchawki Bluetooth Razer Adaro Wireless
Głośniki stereo Microlab solo 9c
Aparaty fotograficzne do zadań specjalnych: Panasonic DMC-FT5, Canon PowerShot D30, Olympus Stylus TG-2, Nikon 1 AW1, Sony DSC-TX30

PORADNIK
CyanogenMod - nieoficjalny Android

TRENDY
Świat według Amazona

########INNE

Na Luzie
Action Redaction
Zawartość DVD
Prenumerata


ZAWARTOŚĆ PŁYT DVD


PEŁNE WERSJE
Alan Wake PL
Patrician IV PL
Stacking

FREEWARE
A Mother’s Inferno
A Purr Tale
Alister
Bob the Hamster in the Crypt of Baconthulhu
Call of Khafra
Don’t Fry the Fly
Dungeon of the Serpents
Infernal Underground
Metal Venture
Snow Day
Space Engine

MODULATOR
Mody do Wiedźmina

GALERIE
Bound by Flame
Hack ''n'' Slash
Tesla Effect: A Tex Murphy Adventure

NA LUZIE
Obrazki i animowane GIF-y
Rysunki Marka Lenca

BONUSY
ActionMag
Broken Sword: The Serpent''s Curse - nieoficjalny poradnik
Esensja
FAQ - wersja 3.3.1
Tapety

E-BOOKI
Słowo na pe
Świt ebooków nr 3
Jak tygrys szablozęby pożarł moją przyszłość

URODZINY CD-ACTION
Pod ostrzałem - Berlin
Życzenia od CD Projekt RED
Filmiki od czytelników
CD-Action Expo - relacja wideo
CD-Action Expo - megagaleria

ZWIASTUNY
Enemy Front
Flockers
Gas Guzzlers Extreme: Full Metal Frenzy
JoJo''s Bizarre Adventure: All Star Battle
Shiness
Sunset Overdrive
Superhot
Viktor


Alan Wake PL
Gatunek: survival horror
PEGI: 16
Producent: Remedy Entertainment
Wersja PL: napisy
Ocena w CDA: 9 (CDA 05/2010)
Multi: brak
PC: XP/Vista/7, CPU dwurdzeniowy 2 GHz, 2 GB RAM, grafika 512 MB obsługująca DX10

Survival horror nowej generacji, autorstwa twórców serii Max Payne - fińskiego studia Remedy - wydany pierwotnie na Xboksa 360 i następnie w wersji poprawionej na PC. Wcielamy się w nim w pisarza popularnych powieści grozy, tytułowego Alana Wake’a, który wraz z żoną Alice ucieka przed nowojorskim zgiełkiem do spokojnego miasteczka Bright Falls. W wynajętym domku na wyspie na jeziorze zamierza wreszcie pokonać trapiącą go bezsenność, a być może także i niemoc twórczą. Szybko okaże się jednak, że trafił w sam środek koszmaru, z którego nie sposób się wybudzić: Alice zniknie bez śladu, on sam zaś zmuszony będzie stawić czoło wytworom własnej wyobraźni. I to zgodnie z fabułą książki, której pisania nie pamięta!

Alan Wake to jednak nie tylko niezły scenariusz, znakomite postacie poboczne i sugestywny, kingowski klimat całości. Ogromnymi zaletami gry są także fantastyczny system walki oraz świetne grafika i muzyka.

Uwaga, gra wymaga konta w serwisie Steam. Kod aktywacyjny znajdziesz nadrukowany na płycie.


Stacking
Gatunek: przygodowa
PEGI: 7
Producent: Double Fine Productions
Wersja PL: napisy
Ocena w CDA: 8+ (CDA 05/2012)
Multi: brak
PC: XP/Vista/7, CPU 1,8 GHz, 1 GB RAM, GF 6800/ATI HD 3850 (128 MB)

Dzieło unikatowe nawet jak na standardy Tima Schafera i Double Fine. To niezwykła przygodówka/łamigłówka bazująca na koncepcji laleczek matrioszek, utrzymana w konwencji teatrzyku kukiełkowego i niemego filmu w jednym. Ze Stacking warto zaprzyjaźnić się również dla znakomitego soundtracku, w którym znalazły się dzieła muzyki klasycznej.

Uwaga, gra wymaga konta w serwisie Steam. Kod aktywacyjny znajdziesz nadrukowany na płycie.


Patrician IV PL
Gatunek: strategia ekonomiczna
PEGI: 12
Producent: Kalypso Media
Wersja PL: napisy
Ocena w CDA: 7 (CDA 09/2011)
Multi: brak
PC: XP/Vista/7, CPU 2 GHz, 1 GB RAM, GF 6000/ATI X1000 (256 MB)

Najnowsza odsłona słynnej handlowej serii Patrician - Conquest by Trade - zgodnie z oczekiwaniami okazuje się złożona, ale także zaskakująco przystępna. To zasługa niezłego samouczka łagodnie wprowadzającego na coraz szersze wody kariery obiecującego kupca hanzeatyckiego. Można wreszcie postawić na przygody: rozbudować flotę i tworzyć konwoje, walczyć z piractwem albo uprawiać je czy - tylko dla najodważniejszych - założyć rodzinę. Wszystko to w przyzwoitej oprawie graficznej i przy kojących ambientowych dźwiękach.

Uwaga, gra wymaga założenia konta i zalogowania się na stronie Kalypso Media.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.05.2014 o 16:35, Arcling napisał:

Trzeba przyznać, że w tym miesiącu trochę "zaszaleli". Znacznie lepszy dobór gier niż
w poprzednim. Oczywiście zawsze znajdzie się ktoś narzekający, że niepotrzebnie dają
tak znany tytuł, który "każdy ma", ale nic na to się nie poradzi ;)



Sa lepsze i gorsze miesiace. Ale reakcje ludzie mozna podzielic na

1. Jakies syfy, pierwszy raz slysze te tytuly, daliby zamiast tego np. Battlefield albo GTA IV...
2. Leee, po diabla daja gry, ktore juz wszyscy maja, zamiast takich "hitow" daliby cos mniej ogranego, albo klasyki.
3. Iiii, nie odpale nawet, straszne starocie, nie po to kupowalem GF770 zeby w takie stare gry grac.
4. Bez sensu, czemu daja gry o takich wymaganiach, na moim kompie nie pojda... :(
5. Co, na Steam? Bez sensu, nie kupie.
6. Nie ma na Steam, eeee... to nie kupie.

:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2014 o 09:20, TojaSmuggler napisał:

> /.../> 5. Co, na Steam? Bez sensu, nie kupie.
6. Nie ma na Steam, eeee... to nie kupie.

:)

Ja kupuję CDA i dla tekstów i dla pełniaków.
Teksty przeczytam i po wyjściu nowego numeru wyrzucam, płyty, z reguły, trzymam. Ale... zawsze się znajdzie jakieś "ale". Ja chcę być człowiekiem wolnym i swobodnym, nie chcę być ciągle ograniczany koniecznością zarejestrowania się w jakimś systemie, który wgrywa mi do komputera coś, czego ogarnąć nie mogę i nad czym nie panuję. Steam toleruję, bo tego wymaga Skyrim, Diablo III wymaga Blizzarda. Ale jeszcze inny system? A do diabła z nim! I z grami, które tego potrzebują! Jak gry tego potrzebują, to ja nie potrzebuję takich gier.
Tak, wiem, jestem dinozaurem, a nowoczesność wymaga (tu wpisz, czego, według Ciebie, wymaga) czegoś, co dziwnie mało mnie obchodzi.
Ale dotąd kupuje CDA i kiedyś nadejdzie chwila, w której (wszystkie gry będą przywiązane do jakiegoś systemu) CDA przestanie mnie interesować.
Pewnie, głos dinozaura może mało Cię obchodzić. Ale weź pod uwagę i to, że młodsi też tak czasem rozumują.
Pozdrawiam przyszłego dinozaura!
Krzysztof

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2014 o 09:20, TojaSmuggler napisał:

5. Co, na Steam? Bez sensu, nie kupie.


Akurat to jest powód, dla którego ktoś może nie mieć ochoty kupić danej gry. Te wszystkie dodatkowe, zasrane platformy, wymuszające ciągłe aktualizacje, ograniczenia i bycie online nie są szczytem marzeń wszystkich graczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja tego całego zamieszania wokoło różnych ''platform'' nie rozumiem w ogóle. Kiedyś wydawało mi się, że to będzie coś upierdliwego na co nie mam ochoty, a okazało się że w ogóle się tego nie zauważa podczas grania(ba, jest nawet lepiej bo nie trzeba się już zajmować ręcznie patchami, itp). A jak się akurat nie gra nie muszą być odpalone przecież.
Gry z CDA traktuję jako coś niemalże za free(zawsze miałem poczucie, że płacę za pracę ludzi tworzących pismo, a nie gry dodawane do niego), więc jeśli pojawia się tam jakaś w którą chcę zagrać, to konieczność instalacji ''czegoś tam'' to raczej nic szczególnego. Ot, kiedyś tego nie było, teraz jest, będzie pewnie jeszcze więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2014 o 16:59, Nephren-Ka napisał:

A ja tego całego zamieszania wokoło różnych ''platform'' nie rozumiem w ogóle. Kiedyś
wydawało mi się, że to będzie coś upierdliwego na co nie mam ochoty, a okazało się że
w ogóle się tego nie zauważa podczas grania

Dlatego część DRM się przyjęła, bo za bardzo "nie wchodzi w drogę". Przynajmniej przez większość czasu, dopóki np. nie zaczną się problemy z przeciążeniem serwerów. Dało to też ciche przyzwolenie na gromadzenie różnych danych do statystyk i informacji oraz co dany użytkownik ma zainstalowane na komputerze, ale to teraz robi większość firm. Osobiście, z takich klientów korzystam tylko w ostateczności (mój Steam ma ledwie niecałe 30 gier, a i też od 2 lat jest praktycznie nieużywany).

Dnia 30.05.2014 o 16:59, Nephren-Ka napisał:

(ba, jest nawet lepiej bo nie trzeba się już
zajmować ręcznie patchami, itp).

To akurat jeden z najczęstszych błędnych argumentów. Do czegoś takiego nie były nigdy niezbędne wynalazki typu Steam, nie był on zresztą nawet pierwszy, który wprowadził coś takiego. Przed wprowadzeniem obecnych DRM autopatchowanie też istniało. Uruchamiało się jedynie zazwyczaj przy próbie wejścia na multi. Dzisiaj jest to sprawdzane przy każdym uruchomieniu klienta, a i też nawet w sporo gier single często bez najnowszego patcha się nie pogra.

Najważniejszą wadą jest tymczasowość posiadania gier. No ale oczywiście mało kogo obchodzi, że w to, co dzisiaj zakupił, np. za 15 lat nie zagra. No ale mówi się trudno. Sam pewnie jeszcze nieraz zostanę "przymuszony" do tego czy innego klienta (na razie był to głównie Blizzard launcher i trochę Origin).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mój post pewnie pasowałby bardziej do tematu "szukam gry", jednak myślę, że nie będzie strasznym offtopem, jeśli napiszę go tu, ponieważ ma to związek z CDA.

Przechodząc do sedna- od lat mam w głowie obraz pewnej gry, która NA PEWNO była dodana do CD Action. Ponieważ był to jeszcze etap, gdy nie miałem internetu, nie kupowałem gier, wszystko co znalazło się na pc pochodziło z CDA. Sprawa byłaby ułatwiona, gdyby to był jakiś pełnia. Ale to była niewielka gra, prawdopodobnie dodana jako jakieś freeware czy bonus.

Było to na pewno gdzieś w 2003-2006 roku. W tym okresie nie miałem internetu, kupowałem regularnie CD Action. Co więcej o samej grze? Pamiętam niestety niesamowicie mało. Był to na pewno side-scroller 2D z pikselowatą grafiką. Kojarzę, że występowały jednak jakieś dialogi, fabuła była obecna. Jak teraz o tym pomyślę, to kojarzy mi się trochę z Cave Story.

Jednak główny element rozpoznawczy i obraz, który utknął w mojej głowie jest widok w tle głównego menu tej gry. Znajdowała się tam dziewczynka czytająca książkę pod drzewem na wzgórzu. Było to podczas zachodu słońca, dominował pomarańczowy kolor. W tle chyba było widać jakąś wioskę. Spróbowałem nawet odtworzyć tę scenę przy pomocy moich szalonych umiejętności w paincie. Efekt na załączonym obrazku.
Aha- historia w tej grze to była właśnie najprawdopodobniej fabuła książki, którą ta dziewczynka czytała.

Mało prawdopodobne, ale może jednak ktoś też w to zagrał? Nie mam już kompletnie pojęcia jak odnaleźć tę grę, a nie daje mi to spokoju.

20140530174403

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ogolnie
Juz widze jaka bedzie fala postow za sama ocene Watch Dogs, nie wazne jaka bedzie cyfra i jakie plusy/minusy, bez czytania recenzji i tak sie posypia posty z czesto powtarzana trescia,
-recenzja ma byc obiektywana/subiektywna(jaka w koncu ma byc?), -lapowka -za wysoka/niska ocena.
A samą oceną z jednej recenzji nie ma co sie kierowac przy zakupie, trzeba uzyc wlasnych modyfikatorow np. cena >100, patrzec na wydawce, czy dotrzymali "obietnic", gatunek gry. itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.06.2014 o 12:08, kaczek93 napisał:

Co dostało WD i Wolf?


Watch Dogs:

Spoiler

Ocena ogólna: 7
Grywalność: 7
wideo: 8
audio 6



Wolf:
Spoiler

Ocena ogólna: 5
Grywalność: 5
Wideo: 8
Audio: 9

Inny redaktor te gre ocenił na 7

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czytając recenzje Wolfa to mam wrażenie, że redaktor zbyt bardzo starał się wziąć tą grę na powaznie. To tak jakby IronSky uważać za powazne kino.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

7/10 dla Watch dogs ? ok Bo redaktor odpowiednio uargumentował swoją reckę i jestem w stanie przyjąć że

Spoiler

Fabuła i miasto

mu się nie podobają. Natomiast 5/10 dla wolfa stanowcza przesada jak to zwykle bywa w przypadku Recenzji redaktora Berlina.Moim skromnym zdaniem ten pan jeszcze ani razu nie napisał dobrej recenzji dla tego pisma tutaj można spokojnie dodać 2-2.5 punktu do tej oceny ( bo recka jest naprawdę wg mnie słabo napisano i autor za bardzo skupia się na rzeczach które w fps-ach nie są takie ważne ) Tak samo było ze stanowczo przesadzonym 10/10 dla Dark souls 2 które zasługiwano na max naciągnięte 8 ( ale tu akurat w większości recenzji były oceny w granicach 9-9.5 więc po prostu może mi ta gra po świetnej jedynce nie za bardzo przypasowała bo byłą już trochę za łatwa )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że Berlin może mieć odmienne zdanie na temat nowego Wolfa niż większość serwisów i recenzentów. Przecież o to właśnie chodzi, żeby osoba który dany tytuł ogrywa pisała bez zbędnego upiększania jak ona go widzi. Niemniej jednak zabrakło mi argumentów, które byłyby w stanie tak niską ocenę (nikt mi nie wmówi, że średniaki w CDA dostają 5, może 10 lat temu tak było) uzasadnić. Jak dla mnie Wolf to silne 7.5-8 i pewnie byłoby o wiele więcej gdyby nie silnik graficzny, którego wyjtątkowo nie lubię. Dobrze,że obok oceny znalazł się krótki komentarz Smugglera bo pewnie znaleźliby się i tacy, którzy patrząc na sam numerek gotowi byliby stwierdzić, że nie warto zagrać. Watch Dogs za to na 7 w pełni zasługuje, tylko tak szczerze to lepiej ostatnim czasem bawiłem się w Wolfie, ale to tylko moja opinia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że jak to często w przypadku tamtego recenzenta, ocena nowego Wolfensteina została zaniżona byle tylko było "kontrowersyjnie". Bywało już, że często dawał niższą ocenę niż reszta redakcji przy różnych porównaniach opinii w ramkach. W sumie najłatwiejszy sposób żeby się wyróżnić. Nie chodzi tutaj tylko o opinię, ale też o fakt, że o wiele gorzej dopracowane technicznie otrzymywały już lepsze oceny (czego przykładem jest nawet Watch Dogs z nowego numeru, aczkolwiek tę ocenę jeszcze można uznać za wyważoną), w tym te przehypowane. Nie sądzę żeby nowy Wolfestein był grą wybitną, bo na takową nie wygląda, ale mimo wszystko jest to po prostu dość solidna strzelanka singleplayerowa w stylu, który dzisiaj nie jest zbyt powszechny, gdy większość stawia na farmę unlocków w multi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wspominając o Mass Effect 2, operze mydlanej która dostała 10. Widać pewną niekonsekwencję u recenzentów, którzy różną wagę przywiązują do skali ocen. Dla jednego ósemka oznacza średniaka, dla innego mocną pozycję(na to wszystko składają się reakcje czytelników, którzy mam wrażenie traktują wszystko poniżej 8 za totalnie niegrywalne).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, bardzo różna interpretacja skali też jest problemem. Dla niektórych 7 to już pozycja słaba, podczas gdy taka ocena powinna raczej oznaczać dość solidnie wykonaną grę, aczkolwiek nie wybitną i niepozbawioną pewnych wad.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się