kris2005a

CD-ACTION

38291 postów w tym temacie

Co może osłodzić koniec wakacji i coraz wyraźniej nadciągającą jesień? My polecamy niezawodne lekarstwo, czyli najnowszy numer CDA (10/2014), który do sprzedaży trafi we wtorek 26.08. 132 strony, 2 DVD, 15,99 zł, a w środku więcej niż zwykle. Oprócz najnowszych recenzji, przeglądu ponad 60 gier z Gamescomu, świetnego zestawu pełniaków (Risen PL, Driver San Francisco PL), audiobooka do pobrania i zestawu Arcabit Internet Security PL (antywirus i firewall z licencją na ROK, także do zastosowań komercyjnych!) mamy coś jeszcze.
Co takiego? Z różnych przyczyn dziś nie mogę wam tego zdradzić – musicie poczekać do poniedziałku. Powiem tylko, że to bonus w ramach przeprosin za zamieszanie z niewłaściwymi kodami nadrukowanymi na płytach z poprzedniego numeru. Z tymi kodami to zresztą spore zamieszanie było i o tym też piszemy w numerze (w specjalnym, wartym poczytania dwustronicowym dodatku do Action Redaction).

Ale może zacznijmy od początku. Nasza kilkuosobowa ekipa wróciła ledwie żywa z Gamescomu – zobaczyć i opisać potem kilkadziesiąt gier to nie jest bułka z masłem. Na każdą z wartych wzmianki zaprezentowanych tam produkcji znaleźliśmy miejsce ( mamy też dwustronicową fotorelację z imprezy).

Na tym jednak dział W produkcji się nie kończy. Ograliśmy przedpremierowo m.in. Hand of Fate (bardzo interesujący miks karcianki, planszówki i gry akcji), zręcznościową samochodówkę The Crew, Fifę World (kopanka EA Sports w wersji free-to-play), Crypt of the NecroDancer (rytmiczny dungeon crawler) i Afterfall: Reconquest. Łącznie zamieściliśmy 9 beta-testów.

Recenzji jest albo 13 albo 32 – zależy jak patrzeć, gdyż w tekście „Najpopularniejsze mobilne” recenzujemy 19 popularnych obecnie produkcji. Spośród tradycyjnych tekstów polecam Risena 3: Władców tytanów (5 stron + dwustronicowy otwieracz), Sacred 3, doskonały remake Metra (Redux) oraz Dark Souls II: Crown of the Sunken King (a to dlatego, że redakcyjny fanboj Soulsów, Berlin, nie był tym DLC zachwycony).
Bardzo obrodziła nam w tym numerze publicystyka, zarówno ilościowo, jak i jakościowo (prywatnie uważam, że to najlepszy w tym roku numer, jeśli idzie o zawartość tego działu). Zaczynamy od dużego tekstu „Wiwisekcja hejtera”. Papkin spędził naprawdę dużo czasu na różnych forach by – podając się za studentkę socjologii – wypytać rozmaitych pieniaczy kim są, dlaczego hejtują itd. Zapytał też paru naukowców, co sądzą na temat nienawiści w sieci. Wyniki jego pracy są ciekawe. Dopełnieniem tego artykułu jest felieton MQca „Co siedzi w głowach hejterów?”. W „Złodziejach kodu” Hut nie tylko przypomina aferę z wyciekiem kodu źródłowego Half-Life’a 2, ale przybliża też los „kradzieja” oraz przypomina inne słynne wycieki (w tym także ten związany z najnowszym Wiedźminem). Jeden z naszych czytelników fachowo demitologizuje Bioshocka, czyli obala dość powszechny w branży i wśród graczy pogląd, że twórcy gry zawarli w niej filozofię obiektywizmu Ayn Rand. Temat nie jest lekki, ale tekst napisano przystępnie i dla zainteresowanych takimi rzeczami jest perełką.
W „Stamper Bros.” Smuggler przypomina historię dwóch braci - sprzedali 90 milionów egzemplarzy swoich gier, które są do dziś uznawane za absolutną klasykę. Tyle że mało kto pamięta o ich twórcach… W Epitafium polski akcent, czyli nietypowe The City of Metronome, które miało być połączeniem horroru z... grą muzyczną. W cyklu „Wielcy branży” gościmy tym razem Cliffa Bleszinskiego znanego przede wszystkim jako ojciec serii Gears of War. „Ciekawy przypadek postarzania gier” to tekst o demakach, czyli odwrotności rimejków (a więc np. Dark Souls zrobionym tak, jak mogłoby wyglądać na ZX Spectrum).

Jako że w naszym zestawieniu najważniejszych gier z lat 1996-2014 nie znaleźliście serii Gothic, nadrabiamy to, poświęcając dziecku Piranha Bytes cały dział Gier Wiecznie Żywych. Najpierw dwie strony o tym, jak powstawała pierwsza część („Od zera do bohatera”), dalej strona o tym, że o klasie świata nie stanowi jego rozmiar, lecz wiarygodność („Jaki ten świat mały”), a na koniec CormaC tłumaczy w felietonie, na czym polega dla niego geniusz niemieckiej serii i jak wpłynęła ona na jego odbiór innych erpegów („Gothic i ja”). Dyskutujemy też (MQc i Berlin z gościnnym udziałem Smugglera) o kontrowersyjnych zmianach w Twitch.tv, które nastąpiły po przejęciu serwisu przez Google’a.

Ale to wciąż nie koniec. W felietonie „Żerowanie na nostalgii” Cross recenzuje film „Video Games: The Movie”. Rozkłada go na czynniki pierwsze i każdy element starannie wdeptuje w ziemię – i uzasadnia dlaczego. Allor w „Nowym, małym Microsofcie” zastanawia się nad kierunkiem, w jakim pójdzie ta firma pod wodzą nowego prezesa. A teraz zgadnijcie, o czym jest felieton Krigora „Szczucie cycem”. Podpowiedź – nie zgadniecie. :) Będą też Szpile, a jakże, oraz propozycja, byście zajęli się… tworzeniem gier. O CDA. Szczegóły w numerze.
W dziale sprzętowym megatestujemy powerbanki, ładowarki i akumulatorki. Dalej znajdziecie Nvidia Shield Tablet 16 GB WiFi, tablet/laptopa Acer Aspire Switch 10, Nokię Lumię 1320, myszki gamingowe, akcesoria sieciowe i minikomputer z Androidem. Poradnik poświęciliśmy pakietom biurowym na PC, urządzenia mobilne oraz działającym online.

Oczywiście nie braknie też Na Luzie oraz Action Redaction (przypominamy – większego niż zwykle!).
A na DVD? Tytuły pełniaków już znacie – Risen PL (RPG) oraz Driver San Francisco PL (akcja/samochodówka). Do tego pełna wersja pakietu Arcabit Internet Security (antywirus + firewall, roczna licencja, także do zastosowań komercyjnych!), e-booki (+ audiobook „Rewolucja.exe” – efekt współpracy Jacka Dukaja z fanami – do pobrania), gameplaye z komentarzami recenzentów, zwiastuny, freeware’y, mody do Skyrima i Risena, demaki, kolejna odsłona Pod ostrzałem (Krigore) i masa innych atrakcyjnych rzeczy.

W zafoliowanym pudełku oprócz 2 płyt będzie COŚ JESZCZE, ale na razie tyle tylko mogę powiedzieć.
Zainteresowanym przypominam: premiera we wtorek 26.08. Wymagania systemowe: 15,99 zł i dużo czasu na czytanie oraz granie.

##############################SPIS TRESCI######################

Relacja z targów Gamescom 2014
Info
##############W PRODUKCJI##############
Gamescom 2014 – przegląd gier
JUŻ GRALIŚMY:
Hand of Fate
Crypt of the NecroDancer
The Crew
FIFA World
Sunless Sea
Legends of Eisenwald
Lords of Xulima
Son of Nor
Afterfall: Reconquest

##############RECENZJE##############
Risen 3: Władcy tytanów
Sacred 3
Abyss Odyssey
Metro Redux
Gods Will Be Watching
Road Not Taken
Oddworld: New ‘n’ Tasty
Magic 2015: Duels of the Planeswalkers
Halfway
Shantae: Risky’s Revenge
Dark Souls II: Crown of the Sunken King
OlliOlli
The Fall
Popularne mobilne

##############PUBLICYSTYKA##############
Wiwisekcja hejtera
Felieton: Co siedzi w głowach hejterów?
Złodziej kodu
Demitologizacja BioShocka
Stamper Bros.
Epitafium: The City of Metronome
Wielcy branży: Cliff Bleszinski
Ciekawy przypadek postarzania gier
Gry Wiecznie Żywe – Gothic
Od zera do bohatera
Jaki ten świat mały
Felieton: Gothic i ja
Dyskusja: Twitch.tv
Felieton: Żerowanie na nostalgii
Felieton: Nowy, mały Microsoft
Felieton: Szczucie cycem
Szpile

##############TECHNOLOGIE##############

Info

MEGATEST
Energia w kieszeni – test powerbanków, akumulatorków i ładowarek

TESTY
Nvidia Shield Tablet 16 GB WiFi
Nvidia Shield Wireless Controller
Acer Aspire Switch 10
Phablet Nokia Lumia 1320
Mysz Aorus Thunder M7
Mysz Logitech G402
Dysk SSD Plextor M6e PCIe SSD 256
Inteligentne gniazdko Fritz!Dect 200
Router Netis WF2780
TP-Link TL-WA860RE
Minikomputer z Adroidem Measy B4A

Poradnik
Office dla każdego – pakiety biurowe na pecety, urządzenia mobilne i online

##############INNE##############
Gra o CDA – konkurs
Na Luzie
Action Redaction
Prenumerata
Kod: czerwony alarm
Zawartość DVD

##############ZAWARTOŚĆ DVD##############
PEŁNE WERSJE
Driver San Francisco PL
Risen PL

PROGRAMY
Arcabit Internet Security PL

FREEWARE
Caster Trap
Charge
Jonathan Stemmildt’s The Piano
Life After Us: Shipwrecked
Life After Us: The System
Life After Us: Fading Light
Nexuiz Classic
Space Radiance
X-Bomber

MODULATOR
Mody do Skyrima i Risena

DEMAKE
Gang Garrison 2
Soundless Mountain II
Galeria

NA LUZIE

GAMEPLAYE
Risen 3: Władcy tytanów
Sacred 3

BONUSY
ActionMag
Alterpop
Esensja
FAQ – wersja 3.3.1
Moebius – nieoficjalny poradnik
Tapety

E-BOOKI
Kłopotliwe pytania
Świt nr 4
Aniołki Czackiego. Romeo i Julia

URODZINY CD-ACTION
Pod ostrzałem – Krigore

ZWIASTUNY
Elite: Dangerous
The Expendabros
Recruits

SKARB SOBIESKIEGO

###
Driver San Francisco PL
Gatunek: wyścigi
PEGI: 12
Producent: Ubisoft Reflections
Wersja PL: napisy
Ocena w CDA: 7 (09/2011)
Multi: split screen dla 2, online do 16 osób
PC: XP/Vista/7, CPU dwurdzeniowy 2,4 GHz, 1 GB RAM, GF 8600/ATI 2600XT

Powstały w studio Ubisoftu Reflections, domu swych pierwotnych twórców, okazał się wszystkim, na co fani marki czekali w zasadzie od premiery oryginału, a więc dobre 13 lat! W Driverze San Francisco ponownie stajemy się Johnem Tannerem, policyjnym detektywem jakby wprost ze starego serialu o gliniarzach. Znów też, jak za dawnych czasów, przychodzi nam gonić zza kółka jego dawne nemezis – superprzestępcę Jericho. Tym razem jednak to starcie gigantów rozgrywa się w otwartym świecie stworzonym na obraz i podobieństwo San Francisco i prócz głównej linii fabularnej oferuje całą masę atrakcji dodatkowych – wyścigów ulicznych i innych wyzwań typowych dla samochodowych zręcznościówek, np. skoków.

Tym, co wyróżnia Drivera San Francisco na tle masy podobnych gier, jest nie tylko spory otwarty świat, ale przede wszystkim funkcja shiftu. Dzięki niej Tanner może przenosić się swobodnie pomiędzy samochodami, dosłownie wcielając się w ich kierowców. Zdolność ta, której pochodzenia nie zdradzę z obawy przed spoilerami, pozwala nie tylko bezproblemowo zmieniać autka na co ładniejsze (łącznie w grze jest ponad 100 licencjonowanych pojazdów, od taksówek po superwyścigówki, a także autobusy i inny sprzęt ciężki – wszystkie z funkcjonalnymi wnętrzami!), ale też stwarza unikatowe możliwości taktycznego rozgrywania pościgów. Nic przecież tak skutecznie nie zatrzyma przeciwników jak straż pożarna postawiona na torze jazdy albo – co lepsze – posłana precyzyjnie na czołówkę.

Driver San Francisco to poślizgowa zręcznościówka, ale różnice w zachowaniu poszczególnych samochodów bywają ogromne. Znakomity jest także multiplayer (19 trybów!) z graczami shiftującymi dziko pomiędzy pojazdami i kłębiącymi się wściekle na drodze. Gra jest przy tym wciąż naprawdę ładna i ma świetną ścieżkę dźwiękową, więc powinna spodobać się nawet tym, którzy nie lubią na ogół autek. Warto zagrać wreszcie dlatego, że Driver San Francisco to w pewnym sensie prototyp najnowszego dzieła Ubisoftu Reflections – testowanego w numerze The Crew.


Uwaga, gra wymaga zalogowania się w serwisie Uplay, kod nadrukowany jest na płycie.


####
Risen PL
Piranha Bytes

Gatunek: RPG
PEGI: 16
Producent: Piranha Bytes
Wersja PL: napisy
Ocena w CDA: 8 (11/2009)
Multi: brak
PC: XP/Vista/7, CPU 2 GHz, 1 GB RAM, grafika GF 7900/ATI X1800

Godny spadkobierca tradycji kultowej serii Gothic. To oznacza z jednej strony nieprawdopodobnie wciągające fabułę i klimat, z drugiej bezwzględność właściwą erpegom naprawdę starej szkoły.
Risen reprezentuje klasycznie gothicowy styl eksploracji świata. Zadań do wykonania jest całe mnóstwo – w zasadzie każdy, kto chce zamienić słowo, będzie także czegoś żądać w zamian. System walki także wymaga treningu – wydaje się prosty, wręcz zręcznościowy, lecz w rzeczywistości okazuje się mocno taktyczny... i zdumiewająco satysfakcjonujący. Do wyboru przy tym mamy archetypicznego woja lub maga – każdy ze swym pakietem zalet i wad – więc tylko od gracza, a ściślej jego wyboru, zależy, czy zamierza bić wręcz, czy z daleka.

Nie pozostaje wam zatem nic innego jak sprawdzić, dlaczego tak wielu graczy pokochało tę serię tak bardzo, że Piranha Bytes mogła stworzyć i Risena 2, i recenzowanego w numerze Risena 3: Władców tytanów.

####
Arcabit 2014

Pełna roczna licencja dla zastosowań domowych i biznesowych!

W skład pakietu wchodzą:
– antywirus i antyspyware
– firewall
– ochrona poczty
– antyspam
– ochrona przeglądarki
– kontrola rodzicielska
– kontrola portów USB
– ochrona w chmurze
– narzędzia systemowe

Wymagania systemowe: Windows XP SP3/Vista SP2/7 SP1/ 8/ 8.1


Kod do tego programu nadrukowany jest na płycie DVD.


####

Audiobook w prezencie!
Specjalnie dla was prezentujemy premierowo audiobook „Rewolucja.exe” do pobrania z serwisu audioteka.pl. Unikatowy kod na to fantastyczne opowiadanie współtworzone przez Jacka Dukaja znajdziecie na karcie upominkowej dołączonej do naszego pisma. Książka będzie dostępna także w ruchu na smartfonach z systemami Android, iOS i Windows Phone.


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Heh, Smuggler wiedział co rzecze.
Kupię, odświeżę sobie Risena.. I zobaczę co tam CDA zmieniło albo odświeżyło po 2 latach :))

edit: Jeden z naszych czytelników fachowo demitologizuje Bioshocka, czyli obala dość powszechny w branży i wśród graczy pogląd, że twórcy gry zawarli w niej filozofię obiektywizmu Ayn Rand.
Ojj ciekawe, wreszcie ktoś to napisał. Chcę to zobaczyć..
I felieton "Co siedzi w głowach hejterów?" zapowiada się super.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się z Drivera SF. Co prawda przeszedłem go 2 razy jakiś czas temu ale gry się pozbyłem a chętnie pojeździłbym jeszcze po San Francisco. Na prawdę świetna gra.

Antywir też się przyda, muszę tylko przeczytać recenzje czy warto. Obecnie korzystam z AVG i się zastanawiam czy warto się przesiadać;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Risen 1? Bardzo dobra gra i najlepszy Risen :)
Choć R3 jeszcze nie skończyłem (jestem w trakcie, 32 h za mną), to stwierdzam, że R1 był najlepszy, więc jak ktoś jeszcze nie ma tej gry, to polecam :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie Risen to średniak. Gorszy od Gothiców, a Dark Waters moim zdaniem też było lepsze, czerpało całymi garściami z klimatu z obozu piratów w Nocy Kruka. No i był już fajny dubbing.

Fajne są posty marud które gadają o jakiejś rekompensacie za błędne kody. Ci ludzie nie zdają sobie chyba sprawy z faktu że w ten sposób dostali tak naprawdę cztery gry, bo klucze można aktywować na steamie i dostać z poprzedniego numeru Alan Wake i Alien Rage. Jeżeli więc ktoś nie kupił numeru z czerwca (czyli np. ja) to się nieźle obłowił :)
W innym wypadku zawsze można spróbować je odsprzedać za parę złociszy albo wręczyć komuś na prezent przy jakiejś okazji.

Jak dla mnie mogą częściej dokonywać takich wpadek.
Podejrzewam jednak że tłocznia, czy też osoba odpowiedzialna za nadruki musiała już nieźle dostać po uszach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.08.2014 o 10:40, Darkstar181 napisał:

Fajne są posty marud które gadają o jakiejś rekompensacie za błędne kody. Ci ludzie nie
zdają sobie chyba sprawy z faktu że w ten sposób dostali tak naprawdę cztery gry, bo
klucze można aktywować na steamie i dostać z poprzedniego numeru Alan Wake i Alien Rage.
Jeżeli więc ktoś nie kupił numeru z czerwca (czyli np. ja) to się nieźle obłowił :)
W innym wypadku zawsze można spróbować je odsprzedać za parę złociszy albo wręczyć komuś
na prezent przy jakiejś okazji.

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę z faktu, że tłocznia wydrukowała stare klucze, więc masz 2 razy więcej gier tylko jeśli nikt wcześniej ich nie aktywował. Ale Smuggler napisał, że i na taką ewentualność redakcja jest gotowa :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.08.2014 o 11:45, aragorn14 napisał:

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę z faktu, że tłocznia wydrukowała stare klucze, więc
masz 2 razy więcej gier tylko jeśli nikt wcześniej ich nie aktywował. Ale Smuggler napisał,
że i na taką ewentualność redakcja jest gotowa :)


To cholernie dużo ich zostało. W moim mieście w zasadzie każda znana mi osoba kupująca magazyn (a trochę ich jest) bez problemu aktywowała gierki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie tak, pod warunkiem, że - jak już wspomniano - nikt wcześniej kodów nie wykorzystał. Mi udało się tylko aktywować A. Wake''a, co nie zmienia faktu, że takie wpadki są bardzo miłe. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.08.2014 o 17:58, Jagged napisał:

Cześć, dlaczego są już reklamy nowego CDA, że dostępne są już w kioskach ?:>


Bo juz sa.

A jakby ktos nie wiedzial to dodatkowym bonusem sa kody na Uplay i Steam do sciagniecia sobie tych gier, ktorych kody byly schrzanione w 09/14. Do tego tez sa kody na obydwa bonusy (kasa do Royal Questa i do dogry.pl).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.08.2014 o 10:40, Darkstar181 napisał:


Jak dla mnie mogą częściej dokonywać takich wpadek.


Zapomnij.

Dnia 23.08.2014 o 10:40, Darkstar181 napisał:

Podejrzewam jednak że tłocznia, czy też osoba odpowiedzialna za nadruki musiała już nieźle
dostać po uszach.


Delikatnie powiedziane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Okej, kupilem nowy numerek i obadałem co nieco. Ostatnio czytałem osiemnastkowy i widzę, że trochę się zmieniło... ale na lepsze.
Po pierwsze - sporo jest teraz reklam, jak za "starego CDA" :P jedni powiedzą że to wada, a mi tam w sumie przywraca to wspomnienia związane z czytaniem za małolata... no i przynajmniej nie strach, że CDA się nie utrzyma.
Dużo tekstów publicystycznych. Nie wiem czy to efekt sezonu ogórkowego i małej ilości recenzji ciekawych gier(za to jest fajna, obszerna relacja z GC''14), tak czy siak suche recenzje trochę mi się przejadły i lubię poczytać po prostu o branży, albo jakieś Grelietony.
No i pełniaki spoko, skończyłem kiedyś Drajwera i Risena, ale Drivera już nie mam, więc chyba zaraz zainstaluję i pośmigam, bo giera zacna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Heh, trochę śmiesznie wygląda debata w numerze nad Twitchem "przejętym" przez Google, gdy własnie okazało się, że nabywcą jest Amazon :D W tekście o hejterach z kolei mam wrażenie, że pomijano istotną kwestią - spora ilość hejtu w sieci to zwykły trolling, a nie żadni wściekli czy frustraci. Tacy udają hejt żeby sprowokować innych i zrobić zamieszanie, aczkolwiek często trudno odróżnić w takich przypadkach, co jest prawdziwe, a co nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To może jakiś tam wycinek tych hejterów. Większość z nich to polaczki-cebulaczki mający ból dupy że komuś coś wychodzi i czekają tylko na najmniejszą ich pomyłkę. Prowokatorzy to zwykli trole, nie hejterzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, to tylko jakaś ich część, aczkolwiek tego nie da się już dokładnie zbadać. Hejter po prostu może być czasem jedną z ról, w które wciela się troll (a wtedy trudno stwierdzić czy opluwa kogoś/coś na serio czy tylko jest to wymyślone żeby sprowokować innych). Trzeba nie zapominać, że w internecie pełno jest fałszywych wypowiedzi. W pewnych przypadkach (ogólnie, nie tylko dotyczących rzeczy związanych z grami), gdy atakowana jest np. jakaś konkretna firma czy produkt, zdarza się, że robią to osoby specjalnie do tego najęte.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że trola od hejtera bardzo łatwo wyróżnić. Był tu taki Ostrowiak na forum, cosik go dawno nie widziałem. On nie hejtował, on sprawiał że to w Tobie buzowała się krew i w pozostałych wypowiadających się, przez co powstawał dobry flejm. Trol to zapalnik, hejter - wykonawca :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.08.2014 o 00:56, Kirabaxior napisał:

On nie hejtował, on sprawiał że to w Tobie buzowała się krew
i w pozostałych wypowiadających się, przez co powstawał dobry flejm.

Oczywiście, jest to jedna ze spotykanych form trollingu. Mogą oni to robić bardziej subtelnie lub nie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się