kris2005a

CD-ACTION

38291 postów w tym temacie

Z opiniami na temat Quake Live mamy ciekawy kontrast, bo z tego co czytałem, wielu grającym akurat zmiany wprowadzone w Live aby grę zrobić bardziej "na czasie" nie spodobały się. Oceną oceną, ale można się zastanawiać czy w ogóle był sens robić recenzję takiej odświeżonej wersji. Zwykle takie gry nie dostają recenzji. Bardziej już może pasowałoby to na artykuł do "gry wiecznie żywe".

Za to wyjątkowo zgodzę się (a co rzadko się zdarza) z niezbyt entuzjastyczną opinią redaktora Berlina z zapowiedzi Shadow Realms. Bioware zwyczajnie przesadziło z tą kampanią marketingową, określając grę jako zupełnie nową jakość. W ogóle to śmieszne, jak dzisiaj w grach niemal wszystko oczywiście musi być "epickie".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.10.2014 o 20:18, Gumisiek2 napisał:

Widzę, że CDA powoli zmierza w stronę Clicka! czy Playa i recenzuje największe hity na
dwóch-trzech stronach. Lipa.


Lotf 4 + 2 (ale to otwieracz, to sie nie liczy)
Cienie Mordoru: 5 stron
FIFA 15 -3 strony

2 gry z ocenami 9 do Forza 2 i Bayonetta, ktore nie wiem czy mozna zaliczyc do "najwiekszych hitow" ale co tam.

Ale powiem tak: nie ma u nas ograniczen. To autor, gdy juz pogra sobie pare/nascie godzin ustala ile potrzebuje miejsca na recenzje, a jak przyjdzie i powie "ale mi kurde wyszlo na strone wiecej..." to jesli gra jest tego warta, to nie ma problemu. Ogolnie chodzi o to, zeby autor powiedzial o grze wszystko, co powiedziec warto, a nie wszysto co na jej temat wie.

Dnia 21.10.2014 o 20:18, Gumisiek2 napisał:

Pamiętam kilkustronicową recenzję trzeciego Gothika (którą,
nawiasem mówiąc, znałem swego czasu na pamięć - do tej pory pozostaje to moja ulubiona
recenzja w CDA) czy reckę Diablo II - długie, a nie nudziły ani przez sekundę, wręcz
przeciwnie - po ich przeczytaniu wciąż było mi mało.


Jesli trafi sie gra, ktora bedzie warto zrecenzowac na 10 stron - taka recenzja powstanie.

Dnia 21.10.2014 o 20:18, Gumisiek2 napisał:

Ten numer CDA jest też pierwszym od długiego czasu numerem, w którym, moim zdaniem, recenzje
są dużo lepsze od publicystyki, która to w ogóle mnie nie zainteresowała.


De gustibus est non disputandum.

Dnia 21.10.2014 o 20:18, Gumisiek2 napisał:

No i dycha dla tego tytułu to trochę taki śmiech na sali :P Na takiej samej zasadzie
rimejki gier, które dostały w CDA dychę, lub wycięte moduły multiplayer z "dychowych"
tytułów nastawionych na rozgrywkę sieciową (np. z Unreal Tournament) powinny też dostawać
dychę. Zwłaszcza że developer podobno olewa tytuł.


Smiech nie smiech, olal czy nie olal, jesli co najmniej trzech ludzi w CDA uwaza, ze gra jest warta dychy, to ja dostanie. W czym problem? Ze dycha przysluguje tylko Wielkim Grom Wspieranym przez Wydawce? Chyba nie tedy droga.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.10.2014 o 21:14, Arcling napisał:

Z opiniami na temat Quake Live mamy ciekawy kontrast, bo z tego co czytałem, wielu grającym
akurat zmiany wprowadzone w Live aby grę zrobić bardziej "na czasie" nie spodobały się.
Oceną oceną, ale można się zastanawiać czy w ogóle był sens robić recenzję takiej odświeżonej
wersji. Zwykle takie gry nie dostają recenzji. Bardziej już może pasowałoby to na artykuł
do "gry wiecznie żywe".


Sprawa dyskusyjna. Mozna bylo tak, mozna bylo siak.


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.10.2014 o 12:02, TojaSmuggler napisał:

Lotf 4 + 2 (ale to otwieracz, to sie nie liczy)


Z tym, że pierwsze dwie strony (nie licząc otwieracza) mają pół strony tekstu i pół strony obrazka. Można więc przyjąć, że jest tam jedna strona tekstu. Wynika z tego, że ekskluzywna (bo pierwsza na świecie, wyprzedziła nawet Sieć) recenzja gry, która dostała 9/10 i znak jakości ma długość trzech stron. Moim zdaniem słabiutko.

Dnia 22.10.2014 o 12:02, TojaSmuggler napisał:

Cienie Mordoru: 5 stron


Tu ponownie mamy wielką grafikę, która zajęłaby całą stronę, więc zostają nam cztery strony tekstu. Niemniej jednak jest dobrze, zwłaszcza że gra otrzymała dość średnią ocenę, więc nie można było wymieniać mnóstwa zalet (jak w przypadku najlepszych tytułów) bądź mnóstwa wad (jak w przypadku najgorszych kaszanek). A może właśnie recenzja powinna być długa, bo gry o ocenach 7-8/10 mają i sporo zalet i kilka wad? ;-)

Dnia 22.10.2014 o 12:02, TojaSmuggler napisał:

FIFA 15 -3 strony
2 gry z ocenami 9 do Forza 2 i Bayonetta, ktore nie wiem czy mozna zaliczyc do "najwiekszych
hitow" ale co tam.


No właśnie. Gra z oceną 6+/10 otrzymuje więcej miejsca od gier z ocenami 9/10. "Bayonetta 2 jest cudowna" - recenzja na dwie strony. Forza otrzymała 9/10 i znak jakości, a jej recenzja zajmuje zaledwie jedną stronę (bo ogromna grafika).

No i dwustronicowa recenzja "dyszkowej" gry, czyli zjawiska niesamowicie rzadkiego.

Dnia 22.10.2014 o 12:02, TojaSmuggler napisał:

Ale powiem tak: nie ma u nas ograniczen. To autor, gdy juz pogra sobie pare/nascie godzin
ustala ile potrzebuje miejsca na recenzje, a jak przyjdzie i powie "ale mi kurde wyszlo
na strone wiecej..." to jesli gra jest tego warta, to nie ma problemu. Ogolnie chodzi
o to, zeby autor powiedzial o grze wszystko, co powiedziec warto, a nie wszysto co na
jej temat wie.


Domyślam się. Wiem też, że recenzję gry 10/10 można zmieścić na jednej stronie. Chciałoby się jednak o tych największych hitach poczytać trochę więcej niż kilka zdań.

Dnia 22.10.2014 o 12:02, TojaSmuggler napisał:

Jesli trafi sie gra, ktora bedzie warto zrecenzowac na 10 stron - taka recenzja powstanie.


Jestem pewny, że takie gry się trafiają. Pytanie tylko, czy redaktorzy CDA potrafią jeszcze pisać tak długie recenzje.

Dnia 22.10.2014 o 12:02, TojaSmuggler napisał:

De gustibus est non disputandum.


Oczywiście, że tak. To już nie był zarzut, lecz opinia, stąd osobny akapit.

Dnia 22.10.2014 o 12:02, TojaSmuggler napisał:

Smiech nie smiech, olal czy nie olal, jesli co najmniej trzech ludzi w CDA uwaza, ze
gra jest warta dychy, to ja dostanie. W czym problem? Ze dycha przysluguje tylko Wielkim
Grom Wspieranym przez Wydawce? Chyba nie tedy droga.


Pytanie tylko, jaką wagę w przyznawaniu dychy miał sentyment, a jaką faktyczna grywalność. Mniemam, że Unreal Tournament HD też dostanie dychę? No i dlaczego recenzujecie owy tytuł dopiero teraz, skoro wyszedł on z wersji beta 4 lata temu?

@Manigoldo

Dnia 22.10.2014 o 12:02, TojaSmuggler napisał:

Młodzi nie pamiętają dobrego Kwaka... ;) Quake Live zasłużenie dostał 10/10 jak dla mnie.


Niezbyt rozumiem, co masz na myśli. Jeśli chodzi o mnie, to godzinami zagrywałem się w Quake II oraz Q3A. W moim sercu tylko dm17 (wiem, nie wyróżniam się, ale spędziłem na tej mapie więcej godzin, niż w większości gier, w które grałem) oraz Railgun Mod (nie jest to dosłowna nazwa, w każdym razie jedyną dostępną bronią był railgun, który miał przyspieszony czas przeładowania, a w grze praktycznie nie używało się klawiatury, lecz poruszało się za pomocą rail jumpów) :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.10.2014 o 12:02, TojaSmuggler napisał:

De gustibus est non disputandum.

Wydawało mi się, że ten zwrot powinien brzmieć: "De gustibus non disputandum est", ale sprawdziłem w necie i okazuje się, że najbardziej popularna jest trzecia forma tj. "De gustibus non est disputandum" :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.10.2014 o 12:03, TojaSmuggler napisał:

Sprawa dyskusyjna. Mozna bylo tak, mozna bylo siak.

Tylko Quake Live funkcjonował już od lat, teraz weszła tylko nowa jego wersja. Gdyby trzymać się tej zasady, dział miałby więcej recenzji różnych remaków/nowszych edycji, niż prawdziwie nowych gier.

Manigoldo:

Dnia 22.10.2014 o 12:03, TojaSmuggler napisał:

Młodzi nie pamiętają dobrego Kwaka... ;) Quake Live zasłużenie dostał 10/10 jak dla mnie.

Trochę dziwne stwierdzenie, bo to właśnie głównie ci "starzy" krytykowali Quake Live, że za bardzo odszedł od tego "starego, dobrego Kwaka".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.10.2014 o 15:19, Gumisiek2 napisał:

Z tym, że pierwsze dwie strony (nie licząc otwieracza) mają pół strony tekstu i pół strony
obrazka. Można więc przyjąć, że jest tam jedna strona tekstu. Wynika z tego, że ekskluzywna
(bo pierwsza na świecie, wyprzedziła nawet Sieć) recenzja gry, która dostała 9/10 i znak
jakości ma długość trzech stron. Moim zdaniem słabiutko.


teksat liczy sobie prawie 20KB. Autor powiedzial wszystko, co chcial. Jesli klase tekstu mierzysz masa, to na tej zasadzie ksiazka telefoniczna jest lepsza do czytania niz ksiazka Sapkowskiego, bo zawiera wiecej KB tekstu :)

Dnia 22.10.2014 o 15:19, Gumisiek2 napisał:

No właśnie. Gra z oceną 6+/10 otrzymuje więcej miejsca od gier z ocenami 9/10.


Bo jak gra klasy AAA otrzymuje ocene 6+ to wypada szczegolowo uzasadnic ZA CO, nieprawdaz?

Dnia 22.10.2014 o 15:19, Gumisiek2 napisał:

No i dwustronicowa recenzja "dyszkowej" gry, czyli zjawiska niesamowicie rzadkiego.


Jak wyzej. Lac wode mozna byloby na nastepne 2 a jakby sie uprzec to i wiecej. Ale czy dolanie litra wody do butelki wodki sprawi, ze wodki bedzie wiecej? Tzn. czy wypicie tej mikstury da wiekszy efekt niz samego pol litra? Watpie. A tylko bedzie narzekanie, ze wodka slaba, nie kopie itd

Dnia 22.10.2014 o 15:19, Gumisiek2 napisał:

Domyślam się. Wiem też, że recenzję gry 10/10 można zmieścić na jednej stronie. Chciałoby
się jednak o tych największych hitach poczytać trochę więcej niż kilka zdań.


Juz mowilem - jesli autor uznal, ze na 2 stronach powiedzial wszystko, co wazne, to po co ciagnac tekst na sile? Mamy go do tego zmuszac? To napisze ale tekstowi taki przymus na zdrowie na pewno nie wyjdzie

Dnia 22.10.2014 o 15:19, Gumisiek2 napisał:

Jestem pewny, że takie gry się trafiają. Pytanie tylko, czy redaktorzy CDA potrafią jeszcze
pisać tak długie recenzje.


A skad. Butow tez juz nie potrafimy zawiazac...

Dnia 22.10.2014 o 15:19, Gumisiek2 napisał:

Pytanie tylko, jaką wagę w przyznawaniu dychy miał sentyment, a jaką faktyczna grywalność.


Tego nie wiem, bo jak to precyzyjnie okreslic? Tak czy siak wszelkie recki sa subiektywne, a w kategorii oldskulowych FPSow chyba nic lepszego obecnie nie ma, czyz nie?


Dnia 22.10.2014 o 15:19, Gumisiek2 napisał:

Mniemam, że Unreal Tournament HD też dostanie dychę?


Skad mam wiedziec? Dostaniemy gre, pogramy, zobaczymy?

Dnia 22.10.2014 o 15:19, Gumisiek2 napisał:

No i dlaczego recenzujecie owy tytuł
dopiero teraz, skoro wyszedł on z wersji beta 4 lata temu?


Zeby sprawdzic jak zniosl probe czasu? Ze przez ten czas byla dopracowywana i patchowana etc?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.10.2014 o 18:23, A-cis napisał:

Wydawało mi się, że ten zwrot powinien brzmieć: "De gustibus non disputandum est", ale
sprawdziłem w necie i okazuje się, że najbardziej popularna jest trzecia forma tj. "De
gustibus non est disputandum" :-)


Quidquid Latine dictum sit, altum videtur :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.10.2014 o 15:19, Gumisiek2 napisał:

która dostała 9/10 i znak
jakości ma długość trzech stron. Moim zdaniem słabiutko.

Naprawde uważasz że długość recek jest najwazniejsza? Kurde, ja tam lubie luźne teksty, nie za długie, bo czytania w CDA jest i tak od groma. Kiedyś był Play a w nim recenzje na mniej niż stronę. Te to dopiero były krótkie :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2014 o 22:34, Kirabaxior napisał:

Naprawde uważasz że długość recek jest najwazniejsza? Kurde, ja tam lubie luźne teksty,
nie za długie, bo czytania w CDA jest i tak od groma. Kiedyś był Play a w nim recenzje
na mniej niż stronę. Te to dopiero były krótkie :P


Nam tez sie zdarzaja recenzje na pol strony :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.10.2014 o 12:28, Kirabaxior napisał:

O grach mobilnych nie napisałbym więcej niż pół strony :P


Nie tylko o mobilnych. W najnowsztm numerze bedzie znana gra na PC i konsole i tez na pol strony. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.10.2014 o 21:43, TojaSmuggler napisał:

teksat liczy sobie prawie 20KB. Autor powiedzial wszystko, co chcial. Jesli klase
tekstu mierzysz masa, to na tej zasadzie ksiazka telefoniczna jest lepsza do czytania
niz ksiazka Sapkowskiego, bo zawiera wiecej KB tekstu :)


Oczywiście, że nie. Nie wymagam, aby każda recenzja miała 3-4 strony samego tekstu. Chciałbym jednak, aby recenzje największych hitów (bądź gier, na które jest ogromny hype, a które okazują się niewypałami) były dłuższe.

Dnia 22.10.2014 o 21:43, TojaSmuggler napisał:

Bo jak gra klasy AAA otrzymuje ocene 6+ to wypada szczegolowo uzasadnic ZA CO, nieprawdaz?


A jak gra klasy AAA dostaje 9 (Forza Horizon 2) to nie wypada?

Dnia 22.10.2014 o 21:43, TojaSmuggler napisał:

Jak wyzej. Lac wode mozna byloby na nastepne 2 a jakby sie uprzec to i wiecej. Ale
czy dolanie litra wody do butelki wodki sprawi, ze wodki bedzie wiecej? Tzn. czy wypicie
tej mikstury da wiekszy efekt niz samego pol litra? Watpie. A tylko bedzie narzekanie,
ze wodka slaba, nie kopie itd


Nie spodziewałem się, że gra z oceną 10/10 jest warta tego, aby opisać ją jedynie na dwóch stronach, a reszta będzie już laniem wody ;-)

Dnia 22.10.2014 o 21:43, TojaSmuggler napisał:

Tego nie wiem, bo jak to precyzyjnie okreslic? Tak czy siak wszelkie recki sa subiektywne,
a w kategorii oldskulowych FPSow chyba nic lepszego obecnie nie ma, czyz nie?


Równie dobrze można było umieścić Quake III Arena czy Quake Live! w "Dałbym dychę!".

Dnia 22.10.2014 o 21:43, TojaSmuggler napisał:

Zeby sprawdzic jak zniosl probe czasu? Ze przez ten czas byla dopracowywana i patchowana
etc?


Czekam na recenzję czwartego sezonu League of Legends. Przypominam także, że np. Guild Wars 2 wciąż otrzymuje patche z nowym contentem. Może tytuł już zasłużył na dychę? ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2014 o 22:34, Kirabaxior napisał:

Kiedyś był Play a w nim recenzje na mniej niż stronę. Te to dopiero były krótkie :P


Właśnie dlatego był :D

Cofnijmy się zresztą do 2006 roku.

Gothic 3 jest godnym następcą serii. Grafika w grze jest przepiękna, kuleje jedynie wygląd postaci. Udźwiękowienie jest rewelacyjne, dzięki mnogości utworów nie ma tu mowy o zbytniej powtarzalności, a każdy z nich stoi na takim samym, bardzo wysokim, poziomie. Polski dubbing trzyma poziom poprzednich gier z serii, czyli nie ma się o co martwić. Przypływamy na kontynent jako silny bohater, a naszym celem jest odnalezienie Xardasa. Myrtana jest jednak opanowana przez Orków, co powoduje dodanie do gry nowego elementu w serii: odbijania miast z rąk zielonoskórych. Możemy to robić za pomocą setek broni oraz kilkudziesięciu czarów. Umiejętności są znacznie bardziej rozwinięte. Nie jest ich już kilka, lecz kilkadziesiąt. Oprócz tego mamy naturalnie kilkanaście rodzajów potworów, które czyhają na nas na każdym kroku, a ich występowanie jest uzależnione od krainy, w jakiej aktualnie się znajdujemy (mroźny Nordmar, europejsko-wiosenne Krainy Centralne, a może pustynny Varant?). Polecam grę każdemu miłośnikowi serii.

Oto moja recenzja gry Gothic 3. Dowiedziałeś się z niej o: grafice, udźwiękowieniu, fabule, contencie (ilości broni, czarów, umiejętności, potworów), świecie gry, grywalności oraz o tym, że fani serii nie będą zawiedzieni. I jak, jest git? Mogę pisać recenzje do czasopism? ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.10.2014 o 17:02, Gumisiek2 napisał:

Właśnie dlatego był :D

Był przez kryzys, w czasopismach nie bylo praktycznie reklam. Zobacz ile ich jest teraz w CDA :)

Dnia 24.10.2014 o 17:02, Gumisiek2 napisał:

Cofnijmy się zresztą do 2006 roku.

Dnia 24.10.2014 o 17:02, Gumisiek2 napisał:

Oto moja recenzja gry Gothic 3. Dowiedziałeś się z niej o: grafice, udźwiękowieniu, fabule,
contencie (ilości broni, czarów, umiejętności, potworów), świecie gry, grywalności oraz
o tym, że fani serii nie będą zawiedzieni. I jak, jest git? Mogę pisać recenzje do czasopism?
;-)

Ech, dlaczego na tym forum, jak ktoś zaczyna dyskusje, to musimy przechodzić do skrajności? Nie, niestety nie.
Ja nie lubię recenzji przesadnie krotkich i takie, ktore sie ciagna i ciagna, a autor sam juz nie wie co napisać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się