Zaloguj się, aby obserwować  
RobeN

Kart Graficznych Kącik (informacje, porównania)

30553 postów w tym temacie

Dnia 24.05.2009 o 19:32, GANGSTERR napisał:

o to obudowa nie jest mała, choć pewnie termoobiegu nie zbyt idealnego.


Nie wiem, w ciagu ostatnich 11 lat mialem tylko dwie obudowy ;] ...

Dnia 24.05.2009 o 19:32, GANGSTERR napisał:

Nie podałeś jeszcze jaką masz dokładnie wersję tej grafiki (link nie działał)


Luk4s mowi, ze to Vapor-x, ale w google mowi co innego :P Wejdz na cdiscount.fr, pisz w wyszukiwarce "4870", i otworz tego radka za 159,90 Euro. To ten.

Dnia 24.05.2009 o 19:32, GANGSTERR napisał:

Po cofnieciu karty nadal masz problemy?


Mialem blue screena jednego dzisiaj jak wylaczalem kompa, ale poza tym (i wys. temp.) jest OK.

P.S. Te temperatury mierzylem PO cofnieciu karty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie jest ok (nie widziałem wcześniejszego linku)
Wiec albo grafika jest rypnieta (caly czas, szczególnie w grach miałbyś artefakty) lub to wina systemu (jaki masz?)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.05.2009 o 20:02, GANGSTERR napisał:

Chłodzenie jest ok (nie widziałem wcześniejszego linku)
Wiec albo grafika jest rypnieta (caly czas, szczególnie w grach miałbyś artefakty) lub
to wina systemu (jaki masz?)


W grach, jak karta chodzi na fabrycznych taktowaniach to artefaktow nie ma; dopiero jak podkrecilem to sie zaczely pojawiac... A system mam Windows XP Pro 32-bit, od niedawna Service Pack 3...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.05.2009 o 20:10, zBiK93ck napisał:

GF 8800GTX 512MB czy GF 9600GT 512MB która karta lepsza? I o ile?


Oczywiscie 8800 gtx jest lepsza/wydajniejsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.05.2009 o 10:11, DJ_Danielus napisał:

CoreTemp - procesor, GPU-Z - grafika, Everest - wszystkie podzespoły.



Dobra a na ludzkie mam everest ultimate edition 5.01.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej, mam mały problem. Niedługo mnie rok, od kiedy posiadam Radeona HD 4850 (od Sapphire), karta sama w sobie jest świetna, tylko ma wkurzającą wadę- beznadziejne chłodzenie. Niepotrzebnie się napaliłem i kupiłem oryginalną, pierwszą wersję, zamiast poczekać na tą ze zmienionym chłodzeniem (chyba Toxic?). Cóż, mój błąd i teraz muszę średnio co trzy tygodnie czyścić wiatraczek, bo gdy zapcha się kurzem, temperatura karty rośnie o około 10C (a nawet i więcej, zależy jak długo nie czyszczę) i przy większym obciążeniu robi się gorąco.. Muszę co jakiś czas kontrolować temperaturę, no i w zależności od sytuacji zmieniać prędkość wiatraczka (fanfix, bo fabryczne ustawienia to jakaś porażka- w spoczynku 80C oO), domyślnie mam 60% (wtedy przy czystym wiatraku w spoczynku mam 48C).
Problem w tym, że ostatnio aż przeraziłem się, bo podczas grania w Mass Effect (na najwyższych detalach, przy sporym obciążeniu- planeta na której ostro pada śnieg, wieżyczki z rakietami itp. :P) nagle poczułem... swąd czegoś przypiekanego. I wyraźnie pochodził on z komputera. Wyłączyłem jak najszybciej grę i.. przestało śmierdzieć :P Nic się nie stało, rozbierałem dziś komputer, wszystko wygląda ok, nic się nie spaliło i działa. Tyle że obawiam się, że o mało co do tego nie doszło :/ Nie wiem nawet czy to sama karta zgrzała się niebotycznie i np. przypalił się na niej kurz, czy to może co innego (zasilacz? on dość niepewny jest, tak mi przynajmniej wszędzie mówią, choć nigdy nie miałem z nim widocznych problemów).
Trochę denerwuje mnie fakt, że mam naprawdę niezłą kartę grafiki, a nie mogę wykorzystać pełni jej możliwości, bez obawy że się nie spali :/ Pomyślałem nawet czy nie zastosować jakichś filtrów przeciwkurzowych, bo to kurz jest moim największym wrogiem jak się okazuje (a zmiana chłodzenia na karcie na własną rękę raczej nie wchodzi w grę, bo ponoć traci się wtedy gwarancję, zresztą nie wiem czy bym potrafił). Takie filtry zamontowane przy wszystkich kratkach wentylacyjnych obudowy to dobry pomysł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to apropo temperatury twojej karty: http://www.techfanatyk.net/4870-goraczka-kart-czy-userow/

zamiana chłodzenia nie zmieni faktu, ze dalej ono będzie sie zatykało kurzem: wniosek, lepiej sprzątaj pokój

co do zasilacza, to nic nie powiem dopóki nie powiesz mi jaki on jest. Albo on zaraz sie spali albo przypiekł ci się kurz w chłodzeniu (nigdy nie słyszałem o palącym sie kurzu)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ten artykuł, to ok, może jestem przewrażliwiony czy coś w tym stylu, ale na pewno kieruję się stereotypami i tymi wszystkimi opiniami fanboyów Nvidii czy ATI, szczerze mówiąc mam to gdzieś, bo już wiele razy zmieniałem kartę, miałem i ATI i Nvidię i jedyny wniosek jak się nasuwa jest taki, że nie ma żadnej reguły ;) Natomiast moja panika dotycząca temperatur wynika z mojego konkretnego przypadku- 80C w spoczynku to może i normalka dla nowoczesnej karty grafiki, ale nie można tego powiedzieć o pozostałym sprzęcie w mojej obudowie. Może i mam skopaną cyrkulację powietrza, choć moja obudowa jest całkiem standardowa i nie powiedziałbym, że na niej oszczędzałem, dokonując zakupu. Tak czy inaczej- już na samym początku miałem problemy na tle temperatur- podczas obciążenia następował black screen, no signal itp. Na wszystkich forach powiedzieli mi - na 100% zasilacz (btw- mam Linkworlda 580W- możesz zacząć kamieniować ;) zamierzam dla świętego spokoju go wymienić na jakiegoś Corsaira jak tylko uzbieram trochę pieniędzy, choć zaznaczam, że wielokrotnie ludzie mi go przeklinali zwalając na niego wszystkie nieszczęścia świata, a za każdym razem problem dotyczył zupełnie czego innego...), a ostatecznie okazało się, że temperatura wewnątrz komputera przy obciążeniu była zbyt wysoka i jeden z dysków twardych (położony nieco bliżej karty) po prostu wariował i wywalał sterownik.

Zresztą, fanfix w moim przypadku jest niezbędny, wbrew temu artykułowi, moja karta nie ma żadnych oporów by nagrzać się do ponad 100C przy obciążeniu, automatyczna regulacja to tylko głupi algorytm, który nie może wyjść poza ramy swojego programu- jak sam autor artykułu przyznał, obroty wiatraka zwiększają się przy obciążeniu średnio do 35%. Dla porównania moja karta przy obciążeniu i obrotach 60% nagrzewa się nawet do 87C (czyli tyle ile wg. autora nagrzewa się jego karta bez fanfixów maksymalnie).
Z pewnością jest to wina cyrkulacji powietrza, złej wentylacji, jak i położenia komputera- stoi w kuchni (choć oczywiście z dala od wszelkich kuchennych maszyn :P). Nic na to nie poradzę, bo już takie mam mieszkanie. Mogę jedynie często sprzątać (co i tak robię, bo nienawidzę brudu i kurzu). Dlatego myślę o tych filtrach, tylko nie wiem czy w ogóle to coś daje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanie czy czyściłeś kartę z kurzu, ostatnio z radiatora wykałaczką wyciągnąłem całkiem pokaźny kłaczek, gdy karta osiągała moim zdaniem za duże temperatury. Poza tym filtry ograniczą mocno cyrkulację powietrza w obudowie co może skutkować jeszcze wyższymi temperaturami. Poza tym kuchnia nie jest najlepszym miejscem dla komputera, gdyż wszystkie opary i inne osadzają się na wszystkich elementach w pomieszczeniu i są dość trudno usuwalne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zasilacz do wymiany, bo to tykająca bomba, i naprwdę nie zdziwiłbym się, jakby to on tak smiedział

pytanie, jak czyścisz karte, bo moze po prostu na radiatorze zalegaja straszne ilości kurzu. Jesli masz możliwośc, to rozkręc chłodzenie swojego radeon''a. Ja na swoim HD 4870 w stresie mam 85 stopni przy obrotach na jakieś własnie 30-35%. Ewentualnie, jesli nie rozkręcisz to kup spręzone powietrze, wprowadz rurkę do karty i sprobój wydmuchać (jesli kurz jest mocno zbity to raczej małe szanse na powodzenie). Z tego co wiem, referenty nie mają plomb gwanacyjnych.

A co do za obudowa na której nie oszczedzałeś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyścisz refa hd4850 nie odkręcając tego plastiku? Gwarant, że nigdy nie usunąłeś całego kurzu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.05.2009 o 16:29, GANGSTERR napisał:

zasilacz do wymiany, bo to tykająca bomba, i naprwdę nie zdziwiłbym się, jakby to on
tak smiedział

Mam nadzieję, że jeszcze trochę będzie "tykać", dopóki nie zarobię na nowy zasilacz. A tyka już prawie dwa lata.

Dnia 25.05.2009 o 16:29, GANGSTERR napisał:

pytanie, jak czyścisz karte, bo moze po prostu na radiatorze zalegaja straszne ilości
kurzu. Jesli masz możliwośc, to rozkręc chłodzenie swojego radeon''a. Ja na swoim HD
4870 w stresie mam 85 stopni przy obrotach na jakieś własnie 30-35%. Ewentualnie, jesli
nie rozkręcisz to kup spręzone powietrze, wprowadz rurkę do karty i sprobój wydmuchać
(jesli kurz jest mocno zbity to raczej małe szanse na powodzenie). Z tego co wiem, referenty
nie mają plomb gwanacyjnych.


Hmm, kiedyś miałem już taką sytuację, że standardowe czyszczenie za pomocą odkurzacza i pędzelka nie pomogło, i wtedy był to właśnie spory kłaczek który przylegał pod wiatrakiem. Udało mi się to usunąć po wyjęciu karty i przedmuchaniu, co prawda nie sprężonym powietrzem, ale odkurzaczem z odpowiednią końcówką ;) Ale nieważne jak bardzo ją wyczyszczę, temperatury w spoczynku nie schodzą poniżej 49C (przy fanfixie 60% oczywiście) a około 90C maksymalnie w stresie. Sytuacja była identyczna tuż po zakupie, kiedy trudno raczej było posądzać o to zalegający kurz. Tak więc jeśli o to chodzi, to albo obudowa+powietrze, albo złe warunki (kuchnia..) albo po prostu wadliwy model. No, możliwe też że to mieszanka powyższych. Trzecią opcję mogę wyeliminować po zmianie zasilacza- jeśli z kartą będzie dalej coś się działo (chodzi mi o jakieś smrody czy błędy typu "no signal"), to oddam na gwarancję. Póki co, muszę po prostu uważać by nie przesadzić z obciążeniem.

Dnia 25.05.2009 o 16:29, GANGSTERR napisał:

A co do za obudowa na której nie oszczedzałeś?

Źle mnie zrozumiałeś, nie mam jakiejś high-endowej obudowy ;D Chodzi mi po prostu (w odniesieniu do artykułu), że to nie była obudowa za "kilkadziesiąt złotych", wydałem na nią ponad stówę z tego co pamiętam. Ale nie jest to nic rewelacyjnego, ot, standardowa obudowa, możliwe że to też przez nią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.05.2009 o 17:00, igor8472 napisał:

Czyścić elektonikę odkurzaczem z wszystkimi elektrostatycznymi ładunkami które się na
końcu gromadzę?? No comments...

Ee? Przecież nie dotykam elektroniki rurą, tylko pędzelkiem lub czymś w tym stylu co pozwala pozbyć się kurzu... Boję się wszelkiego rodzaju płynów i środków, typu sprężone powietrze, które po wyczerpaniu się puszcza często taką kropelkę- to jest dopiero niebezpieczne.

@Luk4s: tak, myślę że to całkiem możliwe niestety :/ Tyle że bawić się w rozkręcanie grafiki można raz na jakiś czas, a nie co 3 tygodnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.05.2009 o 16:47, Soamid napisał:

Ale nieważne jak bardzo ją wyczyszczę, temperatury
w spoczynku nie schodzą poniżej 49C (przy fanfixie 60% oczywiście) a około 90C maksymalnie
w stresie.


Ja na swoim Radeonie 4850 też mam przy 60% wentylatora w stresie ok 90C ale jakoś się tym nie przejmuję, zazwyczaj jadę na auto gdzie temp w stresie dochodzą do 100-105C i jest ok. Moim zdaniem nie masz co się przejmować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam kartę radeon HD 4850 512MB. nie pasuje mi jednak jedna rzecz:w danych technicznych pisze że pamięć taktowana jest na 2000MHz natomiast mi w właściwościach ekranu pisze 993MHz. czy trzeba coś gdzieś może ustawić żeby pokazywało inaczej czy tak ma byc jak jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować