Zaloguj się, aby obserwować  
RobeN

Kart Graficznych Kącik (informacje, porównania)

30553 postów w tym temacie

Dnia 13.05.2013 o 15:12, Essau napisał:


Jeśli tylko na tej grze się pojawiają, nie ma problemu, spokojnie. Mi na 580 gtx na BF
3 z nieznanych przyczyn pojawiają się artefakty. Podobno obecne sterowniki sa strasznie
pechowe dla kart z tej serii.


Jeszcze nie wiem, czy tylko na tej grze, potem to sprawdzę
w każdym razie, umówiłem się już z gościem, który przeczyści mi grafę za 20 zł - pytał się jeszcze, czy wymienić pastę ale ja się nie znam, zapytam się ewentualnie, czy bardzo podniesie to cenę - grafę miałem czyszczoną 10 miesięcy temu, więc by się przydało ją przeczyścić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na PC Lab piszą, że owa " szachownica " w " Crysis 3 " to nie wina karty graficznej, lecz samej gry, z którą jest coś nie tak i nie tylko ja tak mam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rob jak chcesz, ale 20 zł za coś, czego Ty byś nauczył się w jakieś 3 minuty to moim zdaniem dość dużo :D Wiesz, ja też kiedyś nie potrafiłem zrobić niczego z kompem, balem się czegokolwiek dotknąć i sam się wszystkiego nauczyłem :)
Zobacz na ile podliczy wymianę pasty i koniecznie dowiedz się jaka to pasta :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.05.2013 o 16:17, lis_23 napisał:

/.../ w każdym razie, umówiłem się już z gościem, który przeczyści mi grafę za 20 zł /.../


Niezły biznes kręci - czego to ludzie nie wymyślą.

Generalnie nie czyściłem przez 18 miesięcy dwóch 6870 - nie dość, że obie padły praktycznie z dnia na dzień to jeszcze w ramach reklamacji dostałem 2x7870. Czystość nie popłaca - oczywiście przed wysłaniem na serwis trochę odkurzyłem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.05.2013 o 14:09, Aurelinus napisał:

Witam,

mam procesor i5 750 (na slot 1156), a więc płytę z PCIex16 ver.2, a przymierzam się do
kupna GTX 660 (z PCIex16 ver.3). Spodziewać się jakichś problemów z rozruchem tej karty
na takiej konfiguracji? O ile wiem, to ver. 3 nic nie wnosi w sensie zasilania, to tylko
kolejny chłyt małketingowy, ale nie mam doświadczenia ze wsteczna kompatybilnoscią kart
i szyn.


Nie będzie żadnych problemów. Szyny i karty graficzne PCIex ver.1, 2 i 3 są z sobą wstecznie i do przodu kompatybilne. Jedyną różnicą jest przepustowność szyny, ale w praktyce różnica pomiędzy ver.2 i 3 jest niezauważalna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.05.2013 o 13:17, Chaos napisał:

Nie będzie żadnych problemów. Szyny i karty graficzne PCIex ver.1, 2 i 3 są z sobą wstecznie
i do przodu kompatybilne. Jedyną różnicą jest przepustowność szyny, ale w praktyce różnica
pomiędzy ver.2 i 3 jest niezauważalna.

Dzięki, mimo, że zdążyłem się w tzw. międzyczasie wyedukować w tej sprawie :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

20 zł za czyszczenie to nie jest tak dużo, standard.

Inna sprawa że i tak strata kasy. Ja za w 15 minut sam sobie wyczyszcze karte i nałoże nową pastę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.05.2013 o 14:05, Darkstar181 napisał:

20 zł za czyszczenie to nie jest tak dużo, standard.

Inna sprawa że i tak strata kasy. Ja za w 15 minut sam sobie wyczyszcze karte i nałoże
nową pastę...

To szybki jesteś. Mnie to by zajęło pół godziny, za to miałbym pewność, ze wszystko zrobiłem dokładnie. Zwłaszcza, ze po jakichś 2-3 larach zaciski radiatora mogą mooocno trzymać i trzeba uważać, zeby czegoś nie przekręcić. Pośpiech jest wskazany w dwóch przypadkach: przy łapaniu pcheł i, jak sama nazwa wskazuje, przy biegunce.
Ale fakt faktem, lepiej to zrobić samemu, nawet gdyby za pierwszym razem miało to trwać dwie godziny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.05.2013 o 19:17, KrzysztofMarek napisał:

To szybki jesteś. Mnie to by zajęło pół godziny, za to miałbym pewność, ze wszystko zrobiłem
dokładnie.

Za pierwszym razem trwało to ponad godzinę, ale potem jak już wiesz czym i które śrubki odkręcić idzie to szybko, zwłaszcza jak czyścisz regularnie i nie ma zbyt dużej warstwy kurzu.
Chociaż pozbycie się starej pasty może trochę zająć, ale raczej z nią do 20 minut się wyrobie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Heh, to mi najczęściej kumpel czyścił odkurzaczem przez jakieś pięć minut, beż żadnego odkręcania radiatora
zresztą, gościu ze sklepu też niewiele dłużej, tyle że on używał sprężonego powietrza i pędzelka ;)

a co do temperatury grafiki to czy możliwe jest, żeby karta miała wyższą temperaturę przez ... małe jej używanie w grach?
tzn. w niedzielę i w poniedziałek pograłem trochę w " Crysisa 3 " i od tej pory temperatura nie skacze, póki co do 40 stopni ani ich nie przekracza - dziwne to.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.05.2013 o 00:19, lis_23 napisał:

a co do temperatury grafiki to czy możliwe jest, żeby karta miała wyższą temperaturę
przez ... małe jej używanie w grach?
tzn. w niedzielę i w poniedziałek pograłem trochę w " Crysisa 3 " i od tej pory temperatura
nie skacze, póki co do 40 stopni ani ich nie przekracza - dziwne to.


Nie do końca rozumiem :D Karta graficzna jest chłodniejsza kiedy nie grasz, tak? Czy kiedy grasz? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.05.2013 o 00:25, pawbuk napisał:


Nie do końca rozumiem :D Karta graficzna jest chłodniejsza kiedy nie grasz, tak? Czy
kiedy grasz? :D


Kiedy gram ;)
może to być też spowodowane tym, że ostatnio zbyt gorąco nie jest, kaloryfery nie grzeją a w moim pokoju jest chłodno - tyle, że i wcześniej gorąco nie było i kaloryfery nie grzały, więc nie wiem, jak interpretować tę ostatnią zmianę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.05.2013 o 00:19, lis_23 napisał:

a co do temperatury grafiki to czy możliwe jest, żeby karta miała wyższą temperaturę
przez ... małe jej używanie w grach?
tzn. w niedzielę i w poniedziałek pograłem trochę w " Crysisa 3 " i od tej pory temperatura
nie skacze, póki co do 40 stopni ani ich nie przekracza - dziwne to.

Jest to możliwe. Nowoczesne grafiki i płyty główne sterują obrotami wiatraków. Kiedy jest niewielkie wykorzystanie układu, to dopóki nie przekroczy się progu, w którym pasywne chłodzenie zacznie zagrażać trwałości urządzenia (zwykle jakieś 50 st.C) wiatraki potrafią stać lub bardzo wolno się kręcić aby nie produkować "szumu" - dźwięk też jest niekorzystnym efektem. Wszystko wynika z optymalizacji i faktu fizycznego iż większa różnica temperatur powoduje szybszy przepływ energii z miejsca o wyższej temperaturze do miejsca o niższej.
Krótko mówiąc opłaca się nie włączać wiatraka dla radiatora mającego np. 40 st.C tak długo jak nie przekroczy on np. 55 st.C bo przy takiej temperaturze nawet stosunkowo spora produkcja ciepła może szybko być usuwana z powodu większej różnicy temperatur. Natomiast kiedy włączysz grę powodującą stosunkowo dużą produkcję ciepła na radiatorze, to włączy się wiatrak, który może szybko zbijać temperaturę nawet do okolic 45 st.C. Źle zaprojektowane sterowanie będzie powodować co chwilę włączanie i wyłączanie systemu aktywnego (wiatraków) powodując przez to co chwilę wahania temperatury w zakresie np. 45-60 st.C. Efekt taki jest jednak zabójczy dla każdego urządzenia elektronicznego z powodu bardzo negatywnego wpływu na jego trwałość. Dlatego korzysta się z efektu histerezy, który polega krótko mówiąc na tym, że potrzebna jest inna temperatura na włączanie niż na wyłączanie. Dzięki temu wiatrak może się włączać dopiero po osiągnięciu np. 55st. C, ale wyłączać dopiero po spadku tej temperatury poniżej 40 st. C.
W warunkach jakie opisałem może się więc zdarzyć, że podczas grania mierniki będą notować niższą temperaturę podczas grania niż w trybie idle ponieważ współcześnie montowane chłodzenie radiatora jest bardzo wydajne. Warto pamiętać, że karty graficzne (i ogólnie komputery) sprzedaje się również do krajów w których temperatura powietrza, to 45-50 st. C w cieniu. Komputer nadal musi sobie z takimi warunkami poradzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie martwić się aż tak tymi temperaturami?
standardowo, wentylatory ustawione mam na 20%, gdy włączę MSI Afterburner to moc wentylatorów skacze do 44-43 stopni, temperatura zwykle spada ale i wtedy potrafi przekroczyć te 40 stopni, a GPU nie jest bezużyteczne, gdyż program często pokazuje użycie GPU na poziomie nawet 80 stopni i to tylko podczas przeglądania netu
martwią mnie jeszcze te artefakty, " szachownica " w " Crysisie 3 " ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.05.2013 o 13:05, Kardithron napisał:

Karta graficzna do 150 zł, ew. z małym hakiem w górę. Propozycje? :)


W tej cenie najlepsza będzie integra z procka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.05.2013 o 15:18, KrzysztofT napisał:

W tej cenie najlepsza będzie integra z procka.

Taką właśnie mam. :C I nie wierzę, że za 150 zł nie dostanę nic lepszego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.05.2013 o 20:13, lis_23 napisał:

/.../ nawet 80 stopni i to tylko podczas przeglądania netu martwią mnie jeszcze te artefakty, " szachownica " w " Crysisie 3 " ...


Istnieje duże prawdopodobieństwo, że niedługo pożegnasz się z kartą, szczególnie jeżeli przy dłuższej grze trafisz na więcej podobnym anomalii graficznych. Jeśli masz kartę na gwarancji nie ma się czego bać, taka już kolej rzeczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.05.2013 o 17:42, Shinigami napisał:

> /.../ nawet 80 stopni i to tylko podczas przeglądania netu martwią mnie jeszcze
te artefakty, " szachownica " w " Crysisie 3 " ...

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że niedługo pożegnasz się z kartą, szczególnie jeżeli
przy dłuższej grze trafisz na więcej podobnym anomalii graficznych. Jeśli masz kartę
na gwarancji nie ma się czego bać, taka już kolej rzeczy.


Sorry, źle napisałem - nie 80 stopni a 80% użycia GPU, podczas grania MSI AB pokazuje 99% użyci gpu - mój błąd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.05.2013 o 17:52, lis_23 napisał:

/.../ 99% użyci gpu - mój błąd.


To akurat w większości nowych tytułów normalne, artefakty jednak nie pojawiają się bez powodu, część z nich wcale nie oznacza, że karta padnie na dniach. W jednym przypadku z jakim się spotkałem karta działa przez prawie trzy miesiące, od czasu do czasu wyświetlając dziwne tekstury - do momentu aż nie zmieniła barw na 4 bity ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować