Zaloguj się, aby obserwować  
RobeN

Kart Graficznych Kącik (informacje, porównania)

30553 postów w tym temacie

Dnia 23.10.2014 o 13:46, ziptofaf napisał:

- na chwilę obecną najbardziej popularne jest w końcu zwykłe FullHD, gracze z bliżej
nieznanych mi przyczyn mimo posiadania dobrego sprzętu są niechętni do wyższych rozdzielczości
- więc nie ma na to za bardzo rynku ani w przypadku optymalizacji gier ani w przypadku
samych producentów kart.


Wydaje mi się, że większość graczy nie posiada jeszcze nawet FHD, niektórzy jadą jeszcze na 1280x1024. A może to tylko ja odnoszę takie wrażenie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2014 o 14:30, lis_23 napisał:

Wydaje mi się, że większość graczy nie posiada jeszcze nawet FHD, niektórzy jadą jeszcze
na 1280x1024. A może to tylko ja odnoszę takie wrażenie?


Tylko ty. Zgodnie z danymi zbieranymi przez Steam na chwilę obecną:
1920x1080 jest używane przez 33.31% graczy.
Drugą najpopularniejszą jest notebookowe 1366x768 (25.97%). Potem mamy 1600x900 (7.68%), następnie 1280x1024 (6.21%). Potem 1680x1050 itd.
Rozdzielczości powyżej FullHD stanowią na dzień dzisiejszy jakieś 3% rynku.

Tym niemniej 1920x1080 jest już standardem wśród PC-tów. Co mnie nie dziwi bo w końcu nawet R7 250X za 250 zł zazwyczaj starcza by grać w niej płynnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

mam laptopa MSI GE40 z kartą GeForce GTX 850M i trafiłem ostatnio na oprogramowanie od MSI, mianowicie Afterburner. Chciałbym trochę podkręcić parametry karty. Szukałem na yt i przez google jakiegoś poradnika, ale nic ciekawego nie widzę. Może to nie ma sensu albo się nie da - ktoś ma podobne doświadczenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Podkręcanie czegoś z gamingowej serii MSI? Spalisz sobie laptopa, on nawet przy standardowych taktowaniach się potrafi przegrzać przy dłuższej rozgrywce i musi zmniejszać zegary.
W skrócie - odradzam. Tego typu eksperymenty mają sens w zasadzie tylko na PC-tach. Dać się oczywiście da, to jest dosłownie kwestia przesunięcia kilku suwaków. Tylko że da ci to efekt odwrotny do zamierzonego - karta szybciej dobije do swojej granicznej temperatury i w tym momencie zmniejszy swoje zegary o kilkadziesiąt % mordując wydajność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.10.2014 o 20:43, Hommicide napisał:

I czy ten Palit to jakaś okrojona wersja 970''tki, bo jakoś podejrzanie tani.


Oczywiście że nie, to pozostałe są podejrzanie drogie. Czy może raczej - jak porównujesz do Gigabyte Windforce który jest jednym z najdroższych systemów chłodzenia (choć nie ma co ukrywać, jest też jednym z najwydajniejszych, karty z nim się nie przegrzewają nawet pod maksymalnym obciążeniem) to jasne że ten drugi wydaje się tani :P Zresztą te karty powinny kosztować ok. 1200-1300 zł, to że u nas te ceny są wyższe bierze się z "podatku od nowości".

Tym niemniej - różnica w wydajności to:
1050-1187 MHz rdzeń vs 1111-1253
Czyli pewnie z 3-5%.
To co ma znaczenie to jednak inny system chłodzenia - ten Gigabyte WindForce można wykręcić dużo bardziej niż wersję referencyjną, będzie też chłodniejszy i cichszy.

Osobiście więc wybrałbym taki:
http://www.morele.net/karta-graficzna-zotac-geforce-970-4gb-gddr5-256-bit-2xdvi-hdmi-dp-box-zt-90101-10p-665620/
bądź
http://www.morele.net/karta-graficzna-palit-geforce-gtx970-jetstream-4gb-gddr5-256-bit-dvi-hdmi-3x-minidp-box-ne5x970h14g2j-649213/

Tańsze od wersji Gigabyte''a, też mają zmienione chłodzenie i zwiększone taktowania (Palit JetStream jest równy temu Gigabyte'owi, Zotac jest odrobinę wolniejszy ale dostępny od ręki) pozostając przy tym wyraźnie tańsze.

http://pclab.pl/art59688.html < tutaj masz wersje od Gigabyte''a, Asusa, MSI, Palit JetStream i Zotac AMP!, sam możesz spojrzeć jakie są realne różnice między nimi jeśli chodzi o głośność/wydajność/temperatury.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.10.2014 o 17:56, ziptofaf napisał:

/.../


dzięki też za taką informację, nie zepsuje sobie laptopa. ;)
poza porządną podkładką chłodzącą pod laptopa i przerwami co jakiś czas w grze są jakieś sposoby ustawienia karty, żeby ani jej, ani całego sprzętu nie przegrzać aż do zepsucia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.10.2014 o 20:05, Maaxp napisał:

dzięki też za taką informację, nie zepsuje sobie laptopa. ;)
poza porządną podkładką chłodzącą pod laptopa i przerwami co jakiś czas w grze są jakieś
sposoby ustawienia karty, żeby ani jej, ani całego sprzętu nie przegrzać aż do zepsucia?


W sumie to nie ma. MSI i jego gamingowa seria to technologiczna breja (no, poza najnowszymi Dominatorami z GTX980M, te mają od podstaw przeprojektowaną obudowę i sporo miejsca w środku więc temperatury są niezłe i do przegrzania w normalnej sytuacji raczej nie dojdzie). Dlatego zresztą są tak tanie i konkurencyjne notebooki o porównywalnej mocy kosztują kilkaset złotych więcej. Ot, płacisz za tę przyjemność właśnie wytrzymałością czy nie do końca przemyślanym obiegiem powietrza w środku.

W praktyce nie za bardzo jest co z tym robić - warto raz na jakiś czas na pewno przeczyścić wnętrze laptopa, czy to samemu czy poprzez serwis, żeby pozbyć się nadmiaru kurzu. Poza tym to nie jest tak że karta od razu spłonie - w momencie uzyskania zbyt wysokiej temperatury dojdzie po prostu do drastycznego obniżenia zegarów. Nie jest to dobre dla żywotności jeśli dochodzi do tego zbyt często ale też nie zniszczy od razu notebooka. Bardziej irytującym jest wpływ na wydajność gdy z 70 klatek na sekundę nagle masz 25 bo doszło do przegrzania układu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy karta graficzna gigybyte hd7850 - ati radeon bedzie pasowala do mojego kompa ? Czy moge ja wsadzic do plyty glownej P5KR?

Moj komp:
procesor: Intel(R) Core(TM)2 Quad CPU Q6600 @ 2.40GHz (4 CPUs)
2048MB RAM
płyta główna: P5KR
i obecna karta graficzna to: NVIDIA GeForce 8800 GT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podaj jeszcze jaki masz zasilacz (marka, model, moc)

Pasowac, pasowac bedzie (wsadzic mozesz), ale procesor bedzie ja mocno ograniczac, najlepiej jakbys go podkrecil do 3.5 GHz lub wyzej, lub (lepiej) wymienil na Xeona na LGA771, jesli bedzie dzialac na Twojej plycie (pogooglaj) i go podkrecil, lub (najlepiej) zmienil cala platforme.

Jesli bys krecil podaj jakie masz obecnie chlodzenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Potrzebuję taniej, byle działającej karty obsługującej najnowsze sterowniki AMD, w tym Catalyst. Mianowicie zależy mi najbardziej na zastosowanie nowszej technologii Eyefinity dzięki której będę mógł podpiąć różne monitory o różnej rozdzielczość do swojej karty graficznej, i będzie to wszystko elegancko działać.

Aktualnie posiadam: http://www.gigabyte.pl/products/page/vga/gv-r685oc-1gd/
Moja propozycja: http://www.gigabyte.pl/products/page/vga/gv-r779oc-1gd/
Na wszelki wypadek model mojej aktualnej płyty głównej to: http://www.asrock.com/mb/Intel/P67%20Pro3/index.pl.asp (rzekomo niektóre karty graficzne nie mają kompatybilności z poszczególnymi płytami)

Chciałbym aby karta była podobnej wydajności co moja aktualna, gdyż lepszej praktycznie nie potrzebuje. Ważnym aspektem jest również niska cena. Tutaj nasuwa się parę pytań:
- Czy na pewno na proponowanej karcie Gigabyte Radeon HD 7790 będą działać sterowniki Catalyst w wersji bodajże 14.6 z najnowszą obsługą Eyefinity z Mixed Resolution?*
- Czy warto kupić proponowaną kartę, używaną niecały niecały rok, na gwarancji za cenę ok. 350zł, biorąc pod uwagę moje niewielkie wymagania?
- Za ile mogę sprzedać swoją aktualną kartę, biorąc pod uwagę iż nigdy nie była podkręcana, nie ma gwarancji, ale ma pełne okablowanie i pudełka w idealnym stanie. Była używana przez ok. 2 lata, nigdy nie było z nią problemów i bangla do dzisiaj.

(*Słyszałem, ale nie dam sobie głowy obciąć, iż od radków serii 7xxx mixed resolution jest już dostepny i w moim przypadku będę mógł podpiąć 3 monitory o rozdzielczościach i skalach: 2x 1280x1024 - 4:3, 1x 1920x1080 - 16:9 oraz będzie to ze sobą działać za pośrednictwem nowych sterowników eyefinity, proszę o potwierdzenie informacji)

Wiem, że osoby udzielające się na tym forum i pomagające takim osobom jak ja, robią to dobrowolnie, ale zależy mi na naprawdę szybkiej odpowiedzi ze względu na ofertę sprzedaży.
Będę bardzo wdzięczny!
Dziękuję! ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@edit
Przepraszam za drugi post z rzędu ale nie miałem możliwości edycji poprzedniego.
Chciałbym również powielić pytania dla mojej drugiej propozycji:
Moja druga propozycja: http://www.gigabyte.pl/products/page/vga/gv-r726xoc-1gd/overview/
- Czy na pewno na proponowanej karcie Gigabyte Radeon R7 260X będą działać sterowniki Catalyst w wersji bodajże 14.6 z najnowszą obsługą Eyefinity z Mixed Resolution?
- Czy warto kupić proponowaną kartę, używaną, na krótkiej rozruchowej gwarancji wynoszącą parę miesięcy za cenę ok. 350zł, biorąc pod uwagę moje niewielkie wymagania?

Oczywiście prosiłbym o odpowiedź na moje poprzednie pytania
Jeszcze raz będę bardzo wdzęczny i jeszcze raz dziękuję! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.11.2014 o 02:07, DuuDFat napisał:

Moja druga propozycja: http://www.gigabyte.pl/products/page/vga/gv-r726xoc-1gd/overview/
- Czy na pewno na proponowanej karcie Gigabyte Radeon R7 260X będą działać sterowniki
Catalyst w wersji bodajże 14.6 z najnowszą obsługą Eyefinity z Mixed Resolution?

Co do Catalystów - nawet 14.11 ci tam wchodzi. R7 260X jest mimo wszystko kartą z wciąż najnowszej rodziny AMD więc jest ciągle wspierana. Radzę tylko spojrzeć na coś innego - jakie złącza masz na tej karcie (potrafią się różnić w zależności od konkretnego dystrybutora kart). Bo z doświadczenia mogę powiedzieć że np. R9 290 nie ma ani jednego DVI-I. A tylko DVI-D które wyklucza podłączenie starszego monitora bez konwertera.

Dnia 25.11.2014 o 02:07, DuuDFat napisał:

- Czy warto kupić proponowaną kartę, używaną, na krótkiej rozruchowej gwarancji wynoszącą
parę miesięcy za cenę ok. 350zł, biorąc pod uwagę moje niewielkie wymagania?


Nie za bardzo - dopłacasz z 60-80 zł i masz już nówkę. Używana karta bez gwarancji to znak zapytania - nie wiadomo skąd się toto wzięło a ewentualne wyegzekwowanie takiej gwarancji rozruchowej (bo kto wie, może po prostu karta trzaśnie w transporcie) jest wielokrotnie trudniejsze niż od firmy. Zwłaszcza że większość starszych Radeonów była wykorzystywana do kopania kryptowalut. Co skutecznie zabija karty. Ot, bez gwarancji to ja bym karty AMD nie kupował.

Co do twojej obecnej karty - 150-200 zł.

7790 a R7 260X to w środku dokładnie ta sama karta tylko nazwa inna więc teoretycznie powinny wspierać te same rozwiązania. Tym niemniej tu sobie głowy za to uciąć nie dam.

To co mnie jednak zastanawia - piszesz że masz HD6850. Który zgodnie z tym co pisze AMD działa na sterownikach 14.9 i 14.11 beta:
http://support.amd.com/en-us/kb-articles/Pages/AMDCatalyst14-11-2-BetaWINReleaseNotes.aspx#
AMD Radeon™ HD 7000 Series
AMD Radeon™ R7 260 Series
AMD Radeon™ HD 6000 Series

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za odpowiedź. Jesli chodzi o kupno jednej z obu wymienionych kart to wiem chyba wszystko, jednakże czy jest jakaś inna w podobnej cenie która się bardziej opłaca? Oczywiście mam na myśli Radeony.

À propos sterowników w wersji beta. Próbowałem 14.7 RC3, 14.9 Beta i 14.11.2 Beta. Wszystkie mają kompatybilność z moją kartą, jednakże nigdzie eyefinity nie działa w mixed resolution. Ewentualnie to ja jestem głupi/ślepy i nie potrafię znaleźć prawidłowych ustawień. Jest jak zawsze, panoramiczny monitor skaluje się do rozdzielczości obu starszych Samsung''ów, efektem czego jest 1280x1024 z dwoma czarnymi paskami po boku. Osobiście nie mam pomysłu, sądzę, że wszystko robię jak należy. Może Bety nie obsługują mixed resolution? Ale wtedy pozostaje ciągle 14.7 RC3 który betą nie jest. A możę się zwyczajnie mylę i coś robię źle?

Co ciekawe przy najnowszej aktualizacji dla mojej karty, czyli 14.11.2 Beta jest pewna sprzeczność w informacjach o sterowniku i wersji programu catalyst. Przesyłam załącznik w formie dwóch screenów.
Ziptofaf, masz jakieś wytłumaczenie bądź rozwiązanie problemu?

20141126213533

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.11.2014 o 21:36, DuuDFat napisał:

Dzięki wielkie za odpowiedź. Jesli chodzi o kupno jednej z obu wymienionych kart to wiem
chyba wszystko, jednakże czy jest jakaś inna w podobnej cenie która się bardziej opłaca?
Oczywiście mam na myśli Radeony.

Nie ma. Będzie nie wcześniej niż za pół roku bo pojawią się budżetowe 3xx.

Dnia 26.11.2014 o 21:36, DuuDFat napisał:

Może Bety nie obsługują mixed resolution?

Obsługują.

Dnia 26.11.2014 o 21:36, DuuDFat napisał:

Ale wtedy pozostaje ciągle 14.7 RC3 który betą nie jest. A możę się zwyczajnie mylę i
coś robię źle?

I tu natrafiamy na pewien problem - mam kartę która na 100% wspiera Eyefinity. Ale nie mam drugiego ekranu pod ręką więc nie jestem w stanie sprawdzić.

Zgodnie z tym co można przeczytać na stronie AMD:
http://community.amd.com/community/amd-blogs/amd-gaming/blog/2014/05/30/mixed-resolution-eyefinity
"All AMD Radeon™ R7 Series and R9 Series graphics cards support mixed resolutions. To try it out, you first need to download the latest AMD Catalyst™ Driver."
Więc prawdopodobnie same sterowniki to jedno ale tylko najnowsza rodzina ma wsparcie. Jak pisałem - nie mam niestety jak sprawdzić.

Zaś co do problemu z wyświetlaniem wersji - nie przejmowałbym się nim. Ot, wyświetla złą wersję, zdarza się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Ziptofaf, kieruję pytania do Ciebie, bo widzę, że jesteś jednym z najbardziej ogarniętych osób na forum jeśli chodzi o ten temat, a jednocześnie jestem pewien, że chętnie pomożesz. Mam parę pytań, a mianowicie:

Czym różnią się poszczególne modele kart graficznych, a bardziej ich modele zadedykowane producentami?
Mamy Radki i GF''y, każdy model zadedykowany jest firmami Gigabyte, MSI, Saphire, AMD bądź innymi. Czy te same karty graficzne, tyle, że z innymi producentami, różnią się od siebie pod względem wydajnościowym bądź obliczeniowym? Jeśli tak to który producent uchodzi za najlepszego, a od którego kart lepiej nie kupować?

Jak sam wielkiej różnicy z mojej perspektywy nie widzę, i znam tych producentów, to jednakże zauważyłem na Allegro, że prócz tych bardziej znanych jest też "Club". To coś nowego na rynku? Widzę, że ich karty są aktualnie najtańsze, pewno jest jakiś powód, ale jaki?

Czym się różnią karty które w nazwie mają OC? Domyślam się, że chodzi tu o Overclocking. Czy parametry tej samej karty, z OC i bez tej funkcji, są takie same? Czy w przypadku niemienia zamiaru podkręcania karty, warto kupować OC?

Czy prócz Bechnmark.pl istniej strona która ma bogatsze zbiory kart graficznych? Z tego co zauważyłem benchmark dysponuje naprawdę wieloma modelami ale głównie AMD i MSI, ale brakuje wielu innych producentów. W przypadku porównania Gigabyte i Saphire to już tak wolnej ręki nie mam i sam musze latać po stronach producentów.

Jak zawsze będę bardzo wdzięczny za pomoc ;)
Dzięki i pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować