Zaloguj się, aby obserwować  
RobeN

Kart Graficznych Kącik (informacje, porównania)

30553 postów w tym temacie

Dnia 18.08.2011 o 21:23, Szynkars napisał:

Dlatego też lepiej kupić sprzęt średniej klasy i go potem modernozować, niż kupić najnowszy
i najdroższy sprzęt i potem nie zmieniać w nim nic. Jak nietrudno się domyśleć, po kilku
latach osoba, która skorzystała z tego pierwszego sposobu, będzie miała lepszy komputer
niż gdyby skorzystała z drugiego sposobu.

Jednak jak pokazuje doświadczenie ostatnich ok. 15 lat. Mimo wszystko bardziej opłaca się kupić droższą wersję niż tańszą. Przede wszystkim dlatego, że karty medium a tym bardziej low mają źle dobrane wydajności poszczególnych elementów. Poszczególne elementy mają odpowiednią wydajność w stosunku do siebie wyłącznie w kartach high-end, które są jedynym produktem oryginalnie zaprojektowanym jako spójna całość. W takich kartach nie ma wąskich gardeł bo to jest właśnie celem projektu. W kartach pociętych najczęściej jednostka podstawowa jest bardzo wydajna i nowoczesna, ale pozostałe okrojone mocno komponenty są wąskimi gardłami. W efekcie z powodu zbyt niskiej wydajności w kartach tanich i tak musisz wyłączyć wszystkie nowsze efekty wydajnościowe, co sprowadza taką kartę do poziomu poprzedniej generacji (tylko w segmencie o oczko wyżej).

Dnia 18.08.2011 o 21:23, Szynkars napisał:

Akurat 5 lat temu chyba jeszcze nie było 8800 GTX.

4,7. :)

Dnia 18.08.2011 o 21:23, Szynkars napisał:

Tak czy inaczej jest tak jak mówiłem - lepiej kupić sprzęt za 3 tys i kolejny tysiąc włożyć w regularną wymianę
podzespołów niż kupić komputer za 5 tys i potem nic w nim nie zmieniać.

Ale ja tego nie napisałem. Lepiej kupić podzespoły nieokrojone, a potem sprzedawać je w połowie żywotności za przyzwoitą wciąż cenę, kupować znowu high-enda, za praktycznie połowę ceny i tak w kółko.
Wychodzi taniej niż branie medium, zaraz potem trzeba obniżać detale i jeżeli nie przetrzyma się jej do moralnej śmierci, to dostaje się a nią śmieszne pieniądze przy odsprzedaży. W ten sposób kasy starcza znowu tylko na medium, ale częstotliwość wymian jest jakieś dwa razy większa.
Dwa flagowe przykłady żywotności kart high-end, to Radek 9700/9800Pro oraz ostatnio GF 8800GTX. Na pierwszej wciąż można pograć w niektóre wciąż wychodzące edycje gier, na drugiej ledwo, ale chodzi wszystko. Wtedy kręcenie naprawdę się przydaje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>/.../ > To była tylko teoria. Dajmy na ten przykład - mamy do wydania 5 tysięcy. Lepiej kupić

Dnia 18.08.2011 o 22:58, Szynkars napisał:

komputer za 3 tys zł i potem go stopniowo modernizować, niż kupić sprzęt za 5 tys bez
perspektywy dalszej wymiany podzespołów. Pierwszy sposób jest bardziej "przyszłościowy"
:)

Przykład kiepski.
Mam 5k zł, kupuję komputer z najwyzszej półki, czekam 2 lata (może rok, a może trzy lata!) i wtedy go modernizuję. Perspektywy modernizacji mam, po dwóch latach, takie same, jak w przypadku kupna modelu ze średniej półki. po dwóch miesiącach, albo po czterech.. Niby dlaczego, kupując sprzęt droższy, nie mam możliwości wymiany podzespołów!? Ja sam kupiłem, ponad trzy lata temu, komputer niemal z "najwyższej półki". Parę miesięcy temu zmieniłem w nim kartę grafoczną. Wiedźmin 2 chodzi bez zacięć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.08.2011 o 07:21, Olamagato napisał:

Jednak jak pokazuje doświadczenie ostatnich ok. 15 lat. Mimo wszystko bardziej opłaca
się kupić droższą wersję niż tańszą. Przede wszystkim dlatego, że karty medium a tym
bardziej low mają źle dobrane wydajności poszczególnych elementów.

Okrojone wersje kart są i będą. Tego się nie zmieni. Jednakże to, że są okrojone, nie znaczy, że są nieopłacalne. Dajmy na przykład Radeona HD6790 1GB. Jest to mniej więcej lekko wykastrwany HD6850, ale nadal jest opłacalny, ze względu na dobry stosunek wydajności do ceny. Są oczywiście i nieopłacalne kastraty, jak GTX 460 1GB SE.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.08.2011 o 13:06, KrzysztofMarek napisał:

Przykład kiepski.
Mam 5k zł, kupuję komputer z najwyzszej półki, czekam 2 lata (może rok, a może trzy lata!)
i wtedy go modernizuję /.../

A co, jeśli nie za bardzo masz jak sprzęt zmodernizować? Gdy kupowałeś sprzęt z najwyższej półki za 5 tys zł, to mógły to być zestaw oparty na procesorze, którego potem nie za bardzo będzie na co wymienić. Wymarła podstawka, a mocniejszych modeli na ten konkrent socket już nie ma. Wtedy trzeba się bawić w wymianę całej podstawki, a co za tym idzie procesora, płyty głównej i możliwe, że także pamięci RAM.
Jeśli kupiłeś wcześniej sprzęt trochę gorszy, to teraz wymieniasz procesor na mocniejszy z tej samej podstawki, dokładasz RAMu i kupujesz nową kartę graficzną, ewentualnie podkręcasz nabyty właśnie procesor, by dał sobie radę z obecnymi tytułami. Jakby na to nie patrzeć wyjdzie taniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.08.2011 o 14:56, Szynkars napisał:

Okrojone wersje kart są i będą. Tego się nie zmieni. Jednakże to, że są okrojone, nie
znaczy, że są nieopłacalne. Dajmy na przykład Radeona HD6790 1GB.

Tak, ale jeżeli cięta jest tylko nieco prędkość taktowania, a cena idzie wyraźnie w dół. Jeżeli cięte są jednostki (a często jest to więcej niż połowę), wrzucana pamięć niespełniająca w ogóle parametrów wydajnościowych GPU (ale za to ładowanie jej ile wlezie), okrajane szyny danych (512->256->128 bit), to takie karty idą właśnie do niższych segmentów. Na przykład karty z nazwami GT są zazwyczaj tylko lekko przyciętymi wersjami pełnych produktów i wciąż są w tym samym segmencie wydajnościowym.

Dnia 19.08.2011 o 14:56, Szynkars napisał:

Jest to mniej więcej lekko wykastrwany HD6850

Marketing swoje jednak robi. ATI z trzech segmentów kart (x8xx, x6xx-x5xx i x4xx-x1xx) zrobiła cztery i ludzie to łyknęli. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.08.2011 o 15:02, Szynkars napisał:

A co, jeśli nie za bardzo masz jak sprzęt zmodernizować? Gdy kupowałeś sprzęt z najwyższej
półki za 5 tys zł, to mógły to być zestaw oparty na procesorze, którego potem nie za
bardzo będzie na co wymienić. Wymarła podstawka, a mocniejszych modeli na ten konkrent
socket już nie ma.

W tym masz rzeczywiście rację. Taka strategia sprawdza się głównie na długich seriach zgodnego ze sobą sprzętu. Kiedy serie są krótkie (jak u Intela), to frajerzy muszą płacić frycowe. Z drugiej strony dlaczego AMD tak dba o wysoką zgodność (przynajmniej w jedną stronę) socketów, chipsetów i procków? Moim zdaniem dlatego, że jest spora grupa ludzi, którzy przestali dawać się rąbać. I przypadkiem jest to właśnie silnie opiniotwórcza grupa. A na opinii idzie sprzedaż. Takie pogaduchy między znajomymi lub w internecie można wycenić na grube miliony zielonych. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.08.2011 o 15:51, Olamagato napisał:

Tak, ale jeżeli cięta jest tylko nieco prędkość taktowania, a cena idzie wyraźnie w dół.
Jeżeli cięte są jednostki (a często jest to więcej niż połowę), wrzucana pamięć niespełniająca
w ogóle parametrów wydajnościowych GPU (ale za to ładowanie jej ile wlezie) /.../

Coś za coś. Wrzucanie pamięci ile wlezie to chyba najprostszy zabieg marketingowy, nawet GF GT 430 ma 1GB pamięci na pokładzie, z czego potafi wykorzystać może 128MB. Ogólnie masz rację, co tu dużo pisać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.08.2011 o 15:02, Szynkars napisał:

>> A co, jeśli nie za bardzo masz jak sprzęt zmodernizować? Gdy kupowałeś sprzęt z najwyższej
półki za 5 tys zł, to mógły to być zestaw oparty na procesorze, którego potem nie za
bardzo będzie na co wymienić. /.../

Trzy i pół roku temu kupiłem komputer z E 8400 i radeonem 3870. Parę miesiecy temu wymieniłem w nim kartę graficzną na GF GTX 460 - tylko dlatego nie na 560, bo by mi do obudowy nie weszła. I gram sobie dalej. Mogę jeszcze zmienić procesor na 4-rdzeniowy (a są takie na podstawkę 775), a jak sie uprę, to i kartę graficzną (bo mam wolną większą obudowę). I znowu ze dwa lata pochodzi. Gdybym kupił te ponad trzy lata temu sprzęt ze średniej półki, to wymieniłbym po roku podzespoły na takie, które mam teraz. I gdzie tu sens?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.08.2011 o 17:24, KrzysztofMarek napisał:

Trzy i pół roku temu kupiłem komputer z E 8400 i radeonem 3870. Parę miesiecy temu wymieniłem
w nim kartę graficzną na GF GTX 460 - tylko dlatego nie na 560, bo by mi do obudowy nie
weszła. I gram sobie dalej /.../

Twoje szczęście (albo i nie), że masz podstawkę 775. Gdyby była to 1366 czy 1156 to już byłby problem, zwłaszcza gdybyś miał jakiś mocny procesor z tychże podstawek. Intel ostatnio lubi się bawić podstawkami.
Swoją drogą, gdy zmieniałeś kartę chyba jeszcze nie było GTX 560. Tak czy inaczej do GTX 460 1GB przydałby się już jakiś czterordzeniowiec, dwurdzeniowiec i to w dodatku niekręcony będzie ją zwyczajnie ograniczał, co zapewne jak mniemam odczuwasz.

Dnia 19.08.2011 o 17:24, KrzysztofMarek napisał:

Gdybym kupił te ponad trzy lata temu sprzęt ze średniej
półki, to wymieniłbym po roku podzespoły na takie, które mam teraz. I gdzie tu sens?

Nie, teraz byś taki procesor zapewne wymienił na Quada i miałbyś lepszy sprzęt :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.08.2011 o 17:24, KrzysztofMarek napisał:

Trzy i pół roku temu kupiłem komputer z E 8400 i radeonem 3870. Parę miesiecy temu wymieniłem
w nim kartę graficzną na GF GTX 460 - tylko dlatego nie na 560, bo by mi do obudowy nie
weszła. I gram sobie dalej. Mogę jeszcze zmienić procesor na 4-rdzeniowy (a są takie
na podstawkę 775)


Płytę główną mam Gigabyte GA-P35-DS3 z podstawką 775 i może wejść w nią procesor 4 rdzeniowy Intel Core 2 Quad. Ja zrobiłem podobnie jak Ty z modernizacją kompa. 3 lata temu kupiłem procesor Intel Core 2 Duo E8500 @3.16 GHz, dokupiłem 1 GB RAMu oraz kartę graficzną Zotac 8800 GT. Teraz wymieniłem zasilacz z 400 W na 550 W firmy Chieftec, dokupiłem 2 Gb RAMu i kartę graficzną od Asusa GTX 460 DirectCu TOP. Chciałbym jeszcze zmienić procesor, ale brakło kasy. Najbardziej podoba mi się procesor Q9650 @3.00 GHz, myślę, że powinien starczyć na conajmniej kolejne 2-3 lata. Jego wada to cena, kosztuje w przedziale 1100-1300 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.08.2011 o 17:56, Szynkars napisał:

> /.../ > Swoją drogą, gdy zmieniałeś kartę chyba jeszcze nie było GTX 560.

Ależ była! I jest nadal. 560 Titanium! Tylko była za długa, no i tą 460 kupiłem tanio.

Dnia 19.08.2011 o 17:56, Szynkars napisał:

Tak czy inaczej do
GTX 460 1GB przydałby się już jakiś czterordzeniowiec, dwurdzeniowiec i to w dodatku
niekręcony będzie ją zwyczajnie ograniczał, co zapewne jak mniemam odczuwasz.

Skoro gry, w które gram, chodzą, to nie odczuwam. Z wyjątkiem Gothic''a 3, który chodzi gorzej, niż na Radeonie 3870 (ale może to wina płyty z CDA - jak wgrałem poprzednio fanowską poprawkę, to wszystko chodziło lepiej i było parę zadań więcej).

Dnia 19.08.2011 o 17:56, Szynkars napisał:

/.../
Nie, teraz byś taki procesor zapewne wymienił na Quada i miałbyś lepszy sprzęt :)

Aaaa! To sugerujesz, że teraz wymienić nie mogę!? Niby dlaczego? Ktoś mi zabroni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/..../

Chciałbym jeszcze zmienić procesor,

Dnia 19.08.2011 o 17:57, ANDERSEN100 napisał:

ale brakło kasy. Najbardziej podoba mi się procesor Q9650 @3.00 GHz, myślę, że powinien
starczyć na conajmniej kolejne 2-3 lata. Jego wada to cena, kosztuje w przedziale 1100-1300
zł.


Q9650 jest za drogi.
Szukaj Q9450 lub Q9550.
Oba maja po 12 mb L2.

Na upartego, mozna sprzedac E8500 za jakies 300 zl i kupic Q6600, ktory bedzie sporo wydjaniejszy w obecnych grach, niz E8500, ale wtedy, gdy podkrecisz Q6600 do 3.0 ghz lub wyzej.

http://allegro.pl/procesor-intel-core-2-quad-q6600-2-40ghz-775-i1776993486.html

Rewizja G0 jest najlepsza, a taka wlasnie posiada ten Q6600.
Ja bym sie bardzo powaznie zastanowil nad taka wymiana :))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.08.2011 o 18:03, KrzysztofMarek napisał:

Ależ była! I jest nadal. 560 Titanium! Tylko była za długa, no i tą 460 kupiłem tanio.

Pisałem o GTX 560, bez Ti (czyli taki podkręcony GTX 460 1GB):
http://pclab.pl/art45875.html

Dnia 19.08.2011 o 18:03, KrzysztofMarek napisał:

Skoro gry, w które gram, chodzą, to nie odczuwam. Z wyjątkiem Gothic''a 3, który chodzi
gorzej, niż na Radeonie 3870 (ale może to wina płyty z CDA - jak wgrałem poprzednio fanowską
poprawkę, to wszystko chodziło lepiej i było parę zadań więcej).

Jednakże zapewne trochę odczuwasz, że gry jakby chciały chodzić lepiej, a nie mogły (częste i gwałtowne spadki fps-ów itp.).

Dnia 19.08.2011 o 18:03, KrzysztofMarek napisał:

Aaaa! To sugerujesz, że teraz wymienić nie mogę!? Niby dlaczego? Ktoś mi zabroni?

Ależ nie! Oczywiście, że możesz wymienić :) Tyle, że gdybyś wcześniej zamiast C2D E8400 kupił przykładowo E4400, to po pewnym czasie zauważyłbyś, że czas go wymienić na coś lepszego. Wtedy zaś Twój wybór padłby zapewne na jakiegoś Quada :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Popieram Misquamaqusa. Nie ma sensu kupować nowego Quada, gdyż ich ceny są wręcz kosmiczne w porównaniu do takich np. Phenomów. Najlepiej kup wspomnianego Q6600 i go podkręć. Zaoszczędzisz sporo pieniędzy niż w przypadku kupna nowego Quada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.08.2011 o 18:17, Szynkars napisał:

>/.../ > Jednakże zapewne trochę odczuwasz, że gry jakby chciały chodzić lepiej, a nie mogły (częste
i gwałtowne spadki fps-ów itp.).

Jak zaczne to odczuwać, to albo zmodernizuje komputer, albo kupię nowy (to znaczy złożę nowy).

Dnia 19.08.2011 o 18:17, Szynkars napisał:


> Aaaa! To sugerujesz, że teraz wymienić nie mogę!? Niby dlaczego? Ktoś mi zabroni?
Ależ nie! Oczywiście, że możesz wymienić :) Tyle, że gdybyś wcześniej zamiast C2D E8400
kupił przykładowo E4400, to po pewnym czasie zauważyłbyś, że czas go wymienić na coś
lepszego. Wtedy zaś Twój wybór padłby zapewne na jakiegoś Quada :)

No i sam się złapałeś. Przecież zamiast wcześniej wymienić mogę później!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.08.2011 o 18:23, KrzysztofMarek napisał:

No i sam się złapałeś. Przecież zamiast wcześniej wymienić mogę później!


Tu mnie masz :) Z drugiej strony, gdybyś wcześniej dokonał modernizacji na Quada, to później również nie musiałbyś go przez długi czas wymieniać, szczególnie po OC. Jak widać to działa także w obie strony :) Pieniądze zaoszczędzone, a wydajność większa :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej chce kupić geforce 560 ti ale nie wiem czy mi pójdzie
Procesor Amd athlon II 2 250
Ram 4 gb dostępna 3.5
System 32 bitowy system operacyjny
Komputer obsługujący interfejs acpi
Zasilacz 500 W

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.08.2011 o 11:32, Kamilson914 napisał:

Hej chce kupić geforce 560 ti ale nie wiem czy mi pójdzie
Procesor Amd athlon II 2 250
Ram 4 gb dostępna 3.5
System 32 bitowy system operacyjny
Komputer obsługujący interfejs acpi
Zasilacz 500 W


Wiecej danych podaj:
model i moc zasilacza,
jaki system - xp, vista czy win 7,
za slaby procesor - karta bedzie ograniczana.
Trzeba by (jak sie da, odblokowac pozostale rdzenie), a jak sie nie da , zmienic procesor na 4 rdzenie.

GTX 560 ti, to karta z wyzszej - sredniej polki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.08.2011 o 14:30, Kamilson914 napisał:

system 7 zasilacz musze sprawdzić


Jak to jest markowy zasilacz, to wystarczy.
Jezeli to jest zasilacz z "czarnej" listy, to trzeba go bedzie zmienic do tak silnej karty.
Otworz bude i przepisz model i moc zasilacz lub zrob fotke i daj na forum.Bedzie latwiej.
Karta bedzie oczywiscie dzialac na dwurdzeniowym amd, ale nie wycisniesz z niej pelnej mocy w grach wielowatkowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować