Zaloguj się, aby obserwować  
RobeN

Kart Graficznych Kącik (informacje, porównania)

30553 postów w tym temacie

Dnia 12.07.2012 o 13:53, ziptofaf napisał:

Erm, to nie przegrzewanie prawdopodobnie.

Wiesz od kilku miesięcy, wiatraczki pracują głośniej, a temperatury i tak są wyższe, nawet Gt540m kiedy nie jest używana(praca w pulpicie/spoczynek, bardziej się grzeje). Więc całkowicie bym tego tematu nie odkładał do szafy.

Dnia 12.07.2012 o 13:53, ziptofaf napisał:

Tak spytam - masz laptop oparty na technologii Nvidia Optimus?

Aye.

Dnia 12.07.2012 o 13:53, ziptofaf napisał:

Tzn. procek Intela z zintegrowaną kartą i osobno ten GT540M który ma
się włączać w bardziej wymagających grach?

Automatycznie? Nie ;p Ogólnie w całym tym aplecie mam globalnie ustawione żeby wszystko było uruchamiane na karcie zintegrowanej. Tylko wybrane aplikacje które chcę uruchomić za pomocą gt540 przestawiam ręcznie. Czy to w tym aplecie, czy to wybierając "uruchom z procesorem graficznym"( z menu kontekstowego). To że z niej korzystam sygnalizowane jest w tray''u w tym panelu sterowanie NVidii

Dnia 12.07.2012 o 13:53, ziptofaf napisał:

Jeśli tak to zapewne przypadkiem zainstalowałeś
jakąkolwiek aktualizację sterowników grafiki - Windows Update automatycznie oferuje update''y
do karty zintegrowanej z prockiem. Ewentualnie aktualizowałeś sterowniki do swojego GeForce''a.

Odnośnie Windows Update to: pewnie ściągał nie wnikam co on robi nawet, odnośnie dedykowanych sterowników ze strony nVidii ściągam każdorazowo nową wersję..

Dnia 12.07.2012 o 13:53, ziptofaf napisał:

I wtedy całkowicie kaszani się Nvidia Optimus.I CAŁY czas będzie jechać na słabszej karcie
niezależnie od tego co wybierzesz.

Technologia optimus odpowiedzialna jest tylko za automatyczne przerzucanie między procesorami graficznymi tak? Czyli jeśli i tak wszystko robie manualnie to co ona mi do tego? Chyba, że jeszcze są jakieś głębsze procesy które działają za jej pośrednictwem?

Dnia 12.07.2012 o 13:53, ziptofaf napisał:

Na Linuxie jest nieco lepiej bo mamy tworzony przez społeczność Bumblebee który jest
jedynym rozsądnym rozwiązaniem gdyż nie rozwala się przy pierwszej aktualizacji driverów.

Na jakiego mi ten gt540 na linuxie ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy ciągłe wahania temperatury karty graficznej są normalne? - u mnie temperatura waha się bez przerwy pomiędzy 35 - 48 stopni c, czy to jest normalne zjawisko i dlaczego temperatura aż tak się zmienia w tak krótkim czasie?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.07.2012 o 15:34, lis_23 napisał:

Czy ciągłe wahania temperatury karty graficznej są normalne? - u mnie temperatura waha
się bez przerwy pomiędzy 35 - 48 stopni c, czy to jest normalne zjawisko i dlaczego temperatura
aż tak się zmienia w tak krótkim czasie?.


Siedzisz i sprawdzasz cały czas, jaka temperature ma karta ?

Jak wchodzisz w monitoring, karta przeskakuje w tryb 3d, stąd podwyższona temp. GPU.
Po chwili karta przechodzi w 2d i temp. spada.

Chyba, że karta sama zmienia tryby bez względu na bezczynność grafiki.

Musisz to doprecyzować.

p.s... uruchom gpu-z w zakładce "sensors" i pozostaw na 5 minut i nic nie rób.
Po tych 5 minutach zrób zrzut ekranu z gpu-z i wklej fotke na forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.07.2012 o 15:42, Misquamaqus napisał:


Siedzisz i sprawdzasz cały czas, jaka temperature ma karta ?

Jak wchodzisz w monitoring, karta przeskakuje w tryb 3d, stąd podwyższona temp. GPU.
Po chwili karta przechodzi w 2d i temp. spada.

Chyba, że karta sama zmienia tryby bez względu na bezczynność grafiki.

Musisz to doprecyzować.

p.s... uruchom gpu-z w zakładce "sensors" i pozostaw na 5 minut i nic nie rób.
Po tych 5 minutach zrób zrzut ekranu z gpu-z i wklej fotke na forum.


Chodzi mi o temperaturę podczas normalnego użytkowania PC ( przeglądanie neta, itp. )
mam na pulpicie gadget, który pokazuje mi temperaturę GPU i na tym wskaźniku ciągle się ona zmienia, pomiędzy 35 a 48 stopni c
zdjęcia nie wchodzą mi na forum ale spróbuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.07.2012 o 16:36, lis_23 napisał:

Fotka po ok. 10 min.:


No i widać, jak karta raz wchodzi na 3d i spada na 2d, stąd zmiany w st C.

Jaki masz zainstalowany sterownik ?

Bardzo dobry jest: 304.79 beta, na którym aktualnie pracuję.

Masz win 8 64 bit ?

Tu jest ten sterownik pod win 8 64 bit:

http://pl.download.nvidia.com/Windows/304.79/304.79-desktop-win8-win7-winvista-64bit-international-beta.exe

20120712170028

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.07.2012 o 13:53, ziptofaf napisał:

I wtedy całkowicie kaszani się Nvidia Optimus.I CAŁY czas będzie jechać na słabszej karcie
niezależnie od tego co wybierzesz.

Niestety wiele kompów ostatnio tak ma. Jest to dla mnie bardzo wnerwiające bo te wirtualne prockowe integry pchane na siłę przez Intela, a ostatnio również AMD niszczy totalnie kompatybilność ze starszymi grami, które tego paskudztwa po prostu nie trawią. O ile trudno było sprawić aby starsze gry działały na nowych dedykowanych grafikach, o tyle jest to niemożliwe na tych cholernych prockowych integrach. Był już kiedyś taki eksperyment, który nazywał się Intel 740 XpressGraphics i dzisiaj pamiętają o tym syfie chyba tylko historycy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.07.2012 o 17:01, Misquamaqus napisał:


Masz win 8 64 bit ?

Mam win 7 64 bit
a sterowniki: 8.17.12.9610 (ForceWare 295.10)/ win 7 64

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.07.2012 o 13:14, treek napisał:

> Co moecie mi powiedyie o 540m?
Mój po niecałym roku stracił na wydajności? Na moje się zaczął przegrzewać, wykuruje
palce u rąk to go rozłożę i wyczyszczę, z dwoma lewymi rękoma się za to nie biorę xD.
A tak poza tym to najgorzej nie było. Jeśli interesuje cię wydajność w grach to sprawdź
sobie wyniki czy to na notebookcheck czy youtubie, jest masa testów tego układu na wybranych
grach. W tych dwóch tysiącach chyba ciężko dostać coś lepszego.

Patrzyłem na neetbook check i tam battlefield 3 chodzi na low a youtube mowi że na wysokich co jest chyba przesadą skoro jest to karta wydajnościowo zbliżona do 8800

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.07.2012 o 15:25, treek napisał:

Wiesz od kilku miesięcy, wiatraczki pracują głośniej, a temperatury i tak są wyższe,
nawet Gt540m kiedy nie jest używana(praca w pulpicie/spoczynek, bardziej się grzeje).
Więc całkowicie bym tego tematu nie odkładał do szafy.

To że wiatraczki pracują głośniej to się nie dziwię - żyłowanie karty zintegrowanej z prockiem na maxa przy laptopie który ma zazwyczaj nieciekawy system wentylacji może do tego doprowadzić.

Dnia 12.07.2012 o 15:25, treek napisał:

Odnośnie Windows Update to: pewnie ściągał nie wnikam co on robi nawet, odnośnie dedykowanych
sterowników ze strony nVidii ściągam każdorazowo nową wersję..

No to zapewne już dawno ci Optimus wyleciał w powietrze i dlatego masz zmniejszoną wydajność.

Dnia 12.07.2012 o 15:25, treek napisał:

Technologia optimus odpowiedzialna jest tylko za automatyczne przerzucanie między procesorami
graficznymi tak? Czyli jeśli i tak wszystko robie manualnie to co ona mi do tego? Chyba,
że jeszcze są jakieś głębsze procesy które działają za jej pośrednictwem?


Nie rozumiesz. Wytłumaczę to nieco dokładniej. Dawno temu była technologia Nvidia Optimus 1.0. Zasadniczo do monitora komputera były wtedy podłączone dwie karty graficzne - i integra, i twój GeForce. Jak przełączenie między nimi nawalało to w BIOS-ie wyłączało się integrę i problem z głowy. Teraz jednak mamy Optimus 2.0 - do monitora laptopa bezpośrednio podłączony jest tylko ten felerny HD3000 zintegrowany z procesorem. Jeśli uruchomisz jakąś grę to obliczenia wykonywane są na GT540M, z niego przesyłane do HD3000, dopiero stamtąd idzie na monitor. I właśnie o to przesyłanie danych karta->karta->monitor dba technologia Optimus. Dlatego jak się skopie to ciężko to naprawić.

I problem jest taki że nie ma czegoś takiego jak "manualne" przełączanie między nimi. Ty możesz sobie klikać i 10000 razy żeby włączyło się przez GT540M ale jeśli nie masz idealnie dobranych sterowników (czyt. TYLKO te które są u producenta laptopa bo Nvidia sama na swojej stronie twierdzi, cytuję: "Notebooks supporting Hybrid Power technology with Intel chipsets are not supported by this release.") to to po prostu nie będzie działać. I czego byś nie robił, użycie tego GT540M będzie wynosić okrągłe ZERO.

Najprostszy sposób jak to sprawdzić - ściągnij sobie GPU-Z. Włączasz, klikasz na Sensors. Wybierasz GT540M i patrzysz na GPU Load. W momencie gdy masz włączoną jakąś grę (czy to automatycznie się uruchomi Optimus czy też ręcznie wybrałeś że ma korzystać z GT540M - bez różnicy) ta wartość powinna podskoczyć nawet do 100%. Jeśli stoi cały czas na zerze - system do reinstalacji. Gwarantuję że nawet nie masz co próbować ręcznie tego naprawiać w inny sposób, w google rozwiązań nie ma (no dobra - są. Dla Linuxów xD), Nvidia cię zignoruje, próba wsadzenia odpowiedniej wersji sterowników od producenta laptopa już nie zadziała bo miałeś nowsze i trzeba by bardzo dokładnie sczyścić te do HD3000 i karty Nvidii.

Dnia 12.07.2012 o 15:25, treek napisał:

Na jakiego mi ten gt540 na linuxie ;p

Ja tam na nim czasem gram (WoW działa świetnie) i pracuję bo jest dla mnie stabilniejsze niż środowisko windowsowe. No i łatwiej się kompiluje wszelkie programy z kodu źródłowego, nie trzeba ręcznie ściągać 2 GB syfu jak na Windowsie. A wsparcie 3D to ogólnie dość przydatna rzecz ;)

@ diabolo20

Wydajnościowo zbliżona do 8800? Kto ci to powiedział? XD Toż GT540M osiąga z 8.5k punktów w 3D Marku 2006 max. Dla porównania - GeForce 8800GT 512 dociąga do 13000, 9600GT do 12k...One są o kilkadziesiąt procent szybsze... W tej chwili w laptopach odrobinkę wydajniejszy jest nowy GT630M ale jak chcesz laptopa na którym najnowsze gry ci będą przyzwoicie działać to minimum jest GT555M.

@ Olamagato
Mnie to raczej zastanawia ile Intel płaci recenzentom na różnych portalach że czasem w ZALETACH danego laptopa widzę "Optimus 2.0"... Dla mnie to jedno z najbardziej skopanych rozwiązań ostatnich lat - zero wsparcia technicznego (i Intel i Nvidia umywają ręce), jedyne wsparcie dla Linuxów zostało zrobione od podstaw przez użytkowników tego systemu, niemożność aktualizacji tego syfu, co by nie mówić - zmniejszona wydajność względem normalnego rozwiązania (sam fakt że trzeba dwukrotnie przesyłać te same dane nim trafią do monitora, to musi zabierać nieco fps-ów). Podejrzewam zresztą że właśnie dlatego droższe laptopy z lepszymi grafikami (typu GT560M) prawie nigdy nie korzystają z Optimusa - karta jest jedna i tak ma zostać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.07.2012 o 17:17, lis_23 napisał:

Mam win 7 64 bit
a sterowniki: 8.17.12.9610 (ForceWare 295.10)/ win 7 64


Stary sterownik bez FXAA.

Tu jest świetna betka 304.79 pod win 7 64 bit:

http://pl.download.nvidia.com/Windows/304.79/304.79-desktop-win8-win7-winvista-64bit-international-beta.exe

Jak chcesz, to sobie zainstaluj jako "świerza instalacja".
Nie trzeba czyścić pozostałości po starych sterownikach, dla tego jest tam opcja w dolnym lewym rogu "świerza instalacja".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.07.2012 o 19:02, ziptofaf napisał:

To że wiatraczki pracują głośniej to się nie dziwię - żyłowanie karty zintegrowanej z
prockiem na maxa przy laptopie który ma zazwyczaj nieciekawy system wentylacji może do
tego doprowadzić.

Tylko, że ja mam tak od samego początku odkąd posiadam lapka i wcześniej tak się podzespoły nie grzały

Dnia 12.07.2012 o 19:02, ziptofaf napisał:

No to zapewne już dawno ci Optimus wyleciał w powietrze i dlatego masz zmniejszoną wydajność.

Mejbi sprawdze to tylko uporządkuje dane dyskach. Zrobię reinstala czy tam odzyskam system.

Dnia 12.07.2012 o 19:02, ziptofaf napisał:

Nie rozumiesz. Wytłumaczę to nieco dokładniej....

A widzisz ja myślałem, że optimus to czysto softowa technologia która ma wybierać na którym procesorze graficznym uruchomić dany program. Zielonego pojęcia nie miałem, że ma związek też czysto hardwarowy

Dnia 12.07.2012 o 19:02, ziptofaf napisał:

Najprostszy sposób jak to sprawdzić

okoko posiadam gpu-z, więc tłumaczyć nie musisz. Więc wklejam Ci loga (chyba bardziej miarodajny) więc tuż przed testem dodatkowo zaktualizowałem sterowniki do geforca ver. 301.42.
https://www.dropbox.com/s/qrt3upl2ul2d6nn/GPU-Z%20Sensor%20Log.txt
Więc? ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.07.2012 o 21:21, treek napisał:

A widzisz ja myślałem, że optimus to czysto softowa technologia która ma wybierać na
którym procesorze graficznym uruchomić dany program. Zielonego pojęcia nie miałem, że
ma związek też czysto hardwarowy


Jakby to było tylko softowe to by to było bardzo fajne rozwiązanie ;)

Dnia 12.07.2012 o 21:21, treek napisał:

Więc? ;p


O dziwo, CHYBA działa poprawnie (minęło kilkadziesiąt sekund zanim od włączenia GPU-Z włączyłeś coś wymagającego, no nie? No i w sumie nie jestem pewny czy to jest test właściwej karty graficznej a nie tego Intela, tego mi log nie powie ^^). Bo widzę tam później 99%. Więc u ciebie rzeczywiście chyba tylko temperatury. Tym niemniej...to masz po prostu farta że ci nie wywaliło Optimusa w powietrze bo Nvidia sama mówi że nie ma wsparcia dla kart z technologią hybrydową xD

Proponowałbym po prostu ściągnąć 3D Marka 06, włączyć go, spojrzeć na wynik - jak poniżej 8k to jest coś nie tak z kompem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.07.2012 o 22:17, ziptofaf napisał:

O dziwo, CHYBA działa poprawnie (minęło kilkadziesiąt sekund zanim od włączenia GPU-Z
włączyłeś coś wymagającego, no nie?

Taaa launcher Allodsa mi się patchował więc trochę mu to zajęło zanim włączyłem grę, w trakcie tych 99 na chwile spada wykorzystanie gpu wtedy minimalizowałem grę do pulpitu

Dnia 12.07.2012 o 22:17, ziptofaf napisał:

No i w sumie nie jestem pewny czy to jest test właściwej
karty graficznej a nie tego Intela, tego mi log nie powie ^^)

Nie powie musisz wierzyć na słowo ;p
>. Bo widzę tam później 99%.

Dnia 12.07.2012 o 22:17, ziptofaf napisał:

Proponowałbym po prostu ściągnąć 3D Marka 06, włączyć go, spojrzeć na wynik - jak poniżej
8k to jest coś nie tak z kompem.

Cóż mi szkodzi sprawdzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Łapaj linki bo dostaje szału przy uploadowaniu tych screenów tutaj na forum... . Przeprowadziłem test 3 krotnie zaraz po sobie.
https://www.dropbox.com/s/jmb9viri4q9f7k6/Bez%C2%A0tytu%C5%82u.png
https://www.dropbox.com/s/0nyd9xnoh0jkuc8/Bez%C2%A0tytu%C5%82u2.bmp
https://www.dropbox.com/s/kkiw7rgjwi2clxu/Bez%C2%A0tytu%C5%82u3.bmp

Linki w kolejności chronologicznej ofkorz ;p Na moje to się przegrzewa(nie tylko karta ale i proc.) i system sam obcina wydajność. Btw tak mnie teraz ukłuło w tamtym logu z gpu-z nie jest dziwne, że zegary mają takie niskie taktowanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszedłem sobie w panel sterowania INVIDIA i sprawdzam zgodność z grami, trochę dziwi mnie fakt, iż wiele nowych tytułów jest '' niezalecanych ", min. Dragon Age 2, Dead Space 2, Dead Island, Age of Conan, Rage, Saboteur, Shogun 2, Splinter Cell Conviction - czy to oznacza że dane tytuły mi nie pójdą?, byłoby to dziwne, gdyż w niektóre z tych gier już grałem ( Rage, Splinter Cell C, itp. )
co jeszcze mogę ustawić w owym panelu sterowania?, mogę jakoś polepszyć jakość i wydajność w grach?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2012 o 18:03, pawbuk napisał:

Nie panikuj! Skoro w część już grałeś, to jak mają Ci nie pójść? :D

Dlatego też się dziwię, że są one '' niezalecane ''
a czy na moim sprzęcie można próbować grać w Metro 2033 na DX11 na max ustawieniach z zaawansowanym Psyhx, bez teselacji,czy od razu przełączyć na DX10?
dodam, że w Crysis 2, ultra, DX11, tekstury w najwyższej rozdzielczości mam 22-30 fps - przy użyciu Game Booster skacze mi do 35-40 fps.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po prostu spróbuj :D karta graficzna Ci nie wybuchnie ;) procek też nie powinien...choć w sumie...może...nie, raczej też nie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2012 o 17:50, lis_23 napisał:

Wszedłem sobie w panel sterowania INVIDIA i sprawdzam zgodność z grami, trochę dziwi
mnie fakt, iż wiele nowych tytułów jest '' niezalecanych ", min. Dragon Age 2, Dead Space
2, Dead Island, Age of Conan, Rage, Saboteur, Shogun 2, Splinter Cell Conviction - czy
to oznacza że dane tytuły mi nie pójdą?, byłoby to dziwne, gdyż w niektóre z tych gier
już grałem ( Rage, Splinter Cell C, itp. )
co jeszcze mogę ustawić w owym panelu sterowania?, mogę jakoś polepszyć jakość i wydajność
w grach?.


Kolejna ofiara reformy systemu edukacji?
Przeczytaj dokładnie czego dotyczy, to o czym piszesz (co byś miał łatwiej zaznaczyłem to na obrazku), czemu te gry są "niezalecane" i jakie błędy się w nich mogą pojawić.

20120713183832

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować