Zaloguj się, aby obserwować  
RobeN

Kart Graficznych Kącik (informacje, porównania)

30553 postów w tym temacie

Dnia 26.09.2014 o 11:30, lis_23 napisał:

Zastanawiam się więc, jak się ma sprawa z tym " Śródziemiem "?
Gra zbiera bardzo dobre oceny ale nie wiem, czy recenzenci grali na PS4 czy na PC? -
Patrząc na ten krótki gameplay z PC i porównując go z długimi już zapisami z rozgrywki
z PS4 to różnica jest widoczna gołym okiem i zakup gry na PS4 się nie opłaca, ponad 200
zł, gdzie za wersję na PC dam 100 zł wraz z metalowym pudełkiem ( pre order na Empik.
com ).


Porównywanie konsol i PC-tów nie ma szczególnego sensu, ten drugi przy odpowiednio mocnej maszynie ZAWSZE będzie wyglądać lepiej. Taka w końcu jego natura, konsole dążą do 60 fps-ach w FullHD a PC-ty kierują się w stronę 120-144 FPS-ów w UltraHD. Ja to tylko czekam na to aż wyjdzie Wiedźmin 3 - na Xbox One w 720p i 30 fps-ach :P "Next-gen"~ Ach, taka mała złośliwość z mojej strony.

Ale już poważniej - o ile mi wiadomo to nikt nie każe ci kupować gier w dniu premiery na konsole, w sprzedaży po chwili przecież zawsze pojawiają się też 2x tańsze używki. Których rynek ma się dobrze w przeciwieństwie do PC-towego. Dochodzą też takie bajery jak PS+ czyli świetne gry w zasadzie za półdarmo (59.90 zł za 3 miesiące i gwarantowane przynajmniej 3 tytuły a czasem i 6 jeśli masz jeszcze np. PS Vita).

Więc pytanie "na jaką platformę" wziąć dany tytuł jest kwestią otwartą. Jeśli masz PC-ta na którym to ruszy przy lepszej grafice niż na konsoli a sama gra jest sensownie wykonana bez tony bugów z konwersji to pewnie brałbym PC-tową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.09.2014 o 11:19, ziptofaf napisał:

Bo bez przesady, twórcy gier maja dane ze Steama/od AMD/od Nvidii. I dobrze zdają sobie
sprawę z tego co posiadają dani gracze oraz co mogą posiadać w nieodległej przyszłości.
Na dzień dzisiejszy 6GB VRAM''u ma chyba tylko GTX Titan Z. Kosztujący skromne 11000
zł. O ile też kojarzę to niektóre zwykłe Titany miały tyle pamięci... i, co ciekawe,
są wolniejsze w KAŻDEJ grze i KAŻDEJ rozdzielczości od GTX780Ti. Że o 980tkach nawet
nie wspomnę.

Bo Titan (zwykły) bazuje na rdzeniu z 780. Titan Black to już poziom 780Ti. Black ma 6GB VRAMu, zwykł 4GB.
Jest też dużo laptopowych kart pokroju 880M, które mają po 8GB VRAMu. No i dawno temu był 7970 Toxic od Sapphire, który też miał 6GB.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.09.2014 o 12:24, Henrar napisał:

Bo Titan (zwykły) bazuje na rdzeniu z 780. Titan Black to już poziom 780Ti. Black ma
6GB VRAMu, zwykł 4GB.
Jest też dużo laptopowych kart pokroju 880M, które mają po 8GB VRAMu. No i dawno temu
był 7970 Toxic od Sapphire, który też miał 6GB.


I do tego częściowo właśnie piję - Titan na rdzeniu 780tki mimo 2x większej ilości VRAM''u w żaden sposób nie mógł wyprzedzić GTX780Ti. Mimo iż te karty wcale nie dzieliło wiele co udowadniają GTX780 GHz, często różnice są na poziomie poniżej 3-4%.

Ot, ilość VRAM''u sama w sobie jest bezużyteczna gdy sama karta jest po prostu zbyt wolna. Nie widziałem sytuacji by R9 280X (który w zasadzie można nazwać HD7970) miał problemy z tego względu że ma "tylko" 3 GB RAM''u. Ot, więcej nie znaczy lepiej. IMHO 6+ GB na dzień dzisiejszy ma sens tylko w konfiguracjach multiGPU.
GTX880M jest wydajnościowo gorszy niż PC-towy R9 270X. Któremu naprawdę nie przeszkadza tylko 2GB pamięci. Bo i co z tego że się zmieszczą większe tekstury jak zabraknie jednostek strumieniowych by móc je płynnie wyświetlić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.09.2014 o 12:44, ziptofaf napisał:

I do tego częściowo właśnie piję - Titan na rdzeniu 780tki mimo 2x większej ilości VRAM''u
w żaden sposób nie mógł wyprzedzić GTX780Ti. Mimo iż te karty wcale nie dzieliło wiele
co udowadniają GTX780 GHz, często różnice są na poziomie poniżej 3-4%.

Bo Titany różniły się od GFów czymś innym. One miały niewykastrowaną sekcję do obliczeń podwójnej precyzji.

Co do reszty się zgadzam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.09.2014 o 13:28, lis_23 napisał:

Z ciekawości, ile takie cudo kosztuje?

Jak składałem zgodnie z ich specyfikacją komputer w USA, to wychodziło coś koło 20 kafli (dolarów). 30, jeśli wliczyć same SSD (chciałem poszaleć). Cena głównie leci za obudowę oraz za chłodzenie, bo tam wszystko jest chłodzone cieczą.
Anyway, 4-way SLI to overkill, w 99% przypadków czwarta karta oznacza SPADEK wydajności względem 3 lub wzrost o 1 klatkę na sekundę. Gry są do tego zupełnie nieprzystosowane.

A co do Shadows of Mordor - http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=901841
Do Ultra potrzeba 6GB VRAMu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.09.2014 o 14:32, lis_23 napisał:

pytanie jeszcze, czy te 6GB Vram to do 4K, czy do FULLHD?, Jeśli to drugie to coś tu
jest nie tak.


Widocznie nawet do HD Ready - to są same tekstury, niezależnie od rozdzielczości. Ot, "świetna optymalizacja". Choć i tak chętnie bym zobaczył test tej gry i czy rzeczywiście chodzi źle na jakimś GTX780.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przy teksturach raczej mowy o optymalizacji nie ma. Jak są duże to są duże i nic na to nie poradzisz.

Jakoś mnie to nie dziwi. Nośnik fizyczny powoli przestaje być ograniczeniem (bo się tego pozbywamy), poprzednia generacja też. W każdym razie to dowód na to, żeby nigdy nie wierzyć ludziom, którzy twierdzą, że dana ilość RAMu wystarczy w zupełności. Pamięci operacyjnej nigdy dość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.09.2014 o 14:58, Henrar napisał:

Jakoś mnie to nie dziwi. Nośnik fizyczny powoli przestaje być ograniczeniem (bo się tego
pozbywamy), poprzednia generacja też. W każdym razie to dowód na to, żeby nigdy nie wierzyć
ludziom, którzy twierdzą, że dana ilość RAMu wystarczy w zupełności. Pamięci operacyjnej
nigdy dość.


Och, to akurat fakt. Mnie po prostu zastanawia czy rzeczywiście jednak karta z mniejszą ilością pamięci niż te 6GB działałaby fatalnie w tym tytule.

A RAMu to fakt, nigdy zbyt wiele. Samemu myślę czy aby nie rozszerzyć u siebie do 32GB bo 16 mi nie starcza... a w serwerze już teraz mam 64. Fakt że to zastosowania profesjonalne ale gry kiedyś też dobiją do tego progu.

Zaś co do tekstur - to półprawda. Bo co, same zajmą 5GB? Czy 4? A może 3? A pozostała pamięć? Nie da się precyzyjnie powiedzieć "to ustawienie wymaga 6GB pamięci GPU niezależnie od rozdzielczości/innych ustawień".
Ech, gdyby ten tytuł miał realne demo to bym zerknął jak to wygląda pod kątem zużycia pamięci. Ale z tego co widzę to na Steamie jest za 44.99€ i jeszcze nawet nie było premiery. Trochę za dużo jak na tytuł który chcę tylko przetestować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.09.2014 o 15:11, ziptofaf napisał:

Ech, gdyby ten tytuł miał realne demo to bym zerknął jak to wygląda pod kątem zużycia
pamięci. Ale z tego co widzę to na Steamie jest za 44.99€ i jeszcze nawet nie było
premiery. Trochę za dużo jak na tytuł który chcę tylko przetestować.


Mam grę zamówioną w pre orderze ale nie wiem, kiedy Empik ją wyśle, 30 września, czy 3 października?
Poza tym, poza tymi teksturami na ultra to gra powinna chodzić " na maxa " na GYX 780 0C?
mało tego, wygląda na to, że " Ryse Son of Rome " na moim sprzęcie pójdzie w max detalach w 1080p, a jest to najnowszy silnik Cry Engine, więc zastanawiam się, co oni wsadzili do tego " Śródziemia "?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziwne to tym bardziej, że w takim Skyrimie mam sporo tekstur w 2K i 4K, choć inną sprawą jest fakt, że ENB generuje dosyć mocny efekt Deep of Fiellds, co pozytywnie wpływa na wydajność, bo sporo rzeczy jest rozmytych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Depth of Field nie powoduje wzrostu wydajności. To, że on coś rozmywa nie oznacza, że FPSy przez to lecą do góry. Bynajmniej - to powoduje spadek wydajności a w przypadku co bardziej szczegółowych efektów (Bokeh) trzeba naprawdę mocnego sprzętu.

I nie, ja akurat w te wymagania dot. VRAMu wierzę. Poprzednie konsole przestały ciągnąć twórców pod tym względem, więc można z teksturami szaleć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.09.2014 o 16:06, Henrar napisał:

Depth of Field nie powoduje wzrostu wydajności.

Heh, do tej pory słyszałem coś odwrotnego, że jeżeli działa DoF to karta nie musi generować wszystkich tekstur i jej obciążenie spada.

Dnia 26.09.2014 o 16:06, Henrar napisał:

I nie, ja akurat w te wymagania dot. VRAMu wierzę. Poprzednie konsole przestały ciągnąć
twórców pod tym względem, więc można z teksturami szaleć.


Tylko jaka w tym logika, skoro posiadacze Titana to ułamek % graczy, a i posiadaczy dwóch lub więcej kart graficznych jest jak na lekarstwo? Mam nadzieję, że 780 OC wystarczy do tekstur na high.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.09.2014 o 16:12, lis_23 napisał:

Tylko jaka w tym logika, skoro posiadacze Titana to ułamek % graczy, a i posiadaczy dwóch
lub więcej kart graficznych jest jak na lekarstwo? Mam nadzieję, że 780 OC wystarczy
do tekstur na high.


W tym nic złego nie ma - po to są detale ULTRA żeby gra chodziła dopiero na ULTRA sprzęcie! Kwestią priorytetową jest zapewnienie niezłej grafiki na typowym sprzęcie. A czy się toto będzie nazywać medium, high czy standard to już nieważne.
Ale dla entuzjastów to można pakować i wymaganie 24GB RAM + 3 kart graficznych. Zwłaszcza że za 3-4 lata takie coś ruszyłoby na typowym w miarę nowym PC-cie.

Ot, ja po prostu piję do tego że jeśli coś wymaga 6GB VRAM'u na dzień dzisiejszy to tak naprawdę chce SLI/Crossfire. I na żadnej pojedynczej karcie graficznej nie warto wrzucać tej ilości bo sama w sobie nic nie da.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.09.2014 o 16:12, lis_23 napisał:

Heh, do tej pory słyszałem coś odwrotnego, że jeżeli działa DoF to karta nie musi generować
wszystkich tekstur i jej obciążenie spada.

Karta musi liczyć co ma rozmazać i jak ma rozmazać. Porównaj sobie wydajność Metro 2033 z zaawansowanym DoF i bez niego. Z DoF FPSy lecą aż miło.

Dnia 26.09.2014 o 16:12, lis_23 napisał:

Tylko jaka w tym logika, skoro posiadacze Titana to ułamek % graczy, a i posiadaczy dwóch
lub więcej kart graficznych jest jak na lekarstwo? Mam nadzieję, że 780 OC wystarczy
do tekstur na high.

To się nazywa "future-proofing". Za parę lat będziesz miał mocny sprzęt i pograsz w jeszcze ładniejszą grę niż teraz. Pierwszy Crysis tak działał - nie było wtedy sprzętu, który by grę pociągnął na maks w dniu premiery. Po paru latach większość graczy już mogła. To samo Doom 3. Osobiście wolę coś takiego na PC aniżeli maksowanie gry od razu. Tutaj widać, że twórcy pomyśleli o sprzęcie przyszłości.

Anyway, widząc jak ludzie płaczą na forach o wymagania tej gry i Evil Within - niektórzy zachowują się tak, jakby granie na PC wymagało grania na Ultra a inne ustawienia nie istniały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.09.2014 o 16:19, Henrar napisał:


Anyway, widząc jak ludzie płaczą na forach o wymagania tej gry i Evil Within - niektórzy
zachowują się tak, jakby granie na PC wymagało grania na Ultra a inne ustawienia nie
istniały.


Ja tam nie płaczę, liczę, że pogram z teksturami na wysokich ale nie powiem, że mnie te 6GB Vram dziś zszokowało, skoro nawet Watch_Dogs wymagało 3GB Vram.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować