Zaloguj się, aby obserwować  
RobeN

Kart Graficznych Kącik (informacje, porównania)

30553 postów w tym temacie

Dnia 29.11.2014 o 02:00, DuuDFat napisał:

Czym różnią się poszczególne modele kart graficznych, a bardziej ich modele zadedykowane
producentami?

Rodzajem zamontowanego chłodzenia, zegarami, czasem ilością pamięci.

Dnia 29.11.2014 o 02:00, DuuDFat napisał:

Mamy Radki i GF''y, każdy model zadedykowany jest firmami Gigabyte, MSI, Saphire, AMD
bądź innymi. Czy te same karty graficzne, tyle, że z innymi producentami, różnią się
od siebie pod względem wydajnościowym bądź obliczeniowym?

Modele referencyjne - nie. Tylko nalepką na obudowie. Niereferencyjne tak - temperaturą, wydajnością, rozmiarem.

Dnia 29.11.2014 o 02:00, DuuDFat napisał:

Jeśli tak to który producent uchodzi za najlepszego, a od którego kart lepiej nie kupować?

Nie ma takiej zależności. W przypadku kart referencyjnych różnią się tylko nalepką - czy to Asus czy MSI - nie ma znaczenia. W przypadku niereferencyjnych modeli (aka fabrycznie podkręcone ze zmienionym chłodzeniem) - tutaj zazwyczaj większość kart jest w porządku ale czasem trafiają się felerne serie. Np. R9 280X od Asusa w wersji z chłodzeniem DirectCU był śmieciem niesamowitym, walił artefaktami bo za bardzo podkręcili pamięci ale radiatorów na nie już nie zamontowali. Podobnie GTX970 od EVGA ma źle wymierzony układ chłodzenia i jest gorętszy niż być powinien.

Dnia 29.11.2014 o 02:00, DuuDFat napisał:

Jak sam wielkiej różnicy z mojej perspektywy nie widzę, i znam tych producentów, to jednakże
zauważyłem na Allegro, że prócz tych bardziej znanych jest też "Club".
To coś nowego na rynku?

No... tak w 2002 roku widziałem już ich karty. Więc nie aż tak nowe :) Miałem od nich R9 280X, całkiem nieźle wykonany (choć system chłodzenia jak na high-end to znacząco gorszy niż Sapphire VaporX czy Gigabyte Windforce - nieco wyższe temperatury mimo 500 RPM szybciej pracujących wentylatorów)

Dnia 29.11.2014 o 02:00, DuuDFat napisał:

Widzę, że ich karty są aktualnie najtańsze, pewno jest jakiś powód, ale jaki?

Nie ma konkretnego powodu. W pewnych segmentach cenowych najtańszy jest Club3D, w innym Vertex3d a czasem i XFX. Albo Palit. Są to dystrybutorzy mniejsi niż Asus/Gigabyte cechujący się nieco niższą renomą (co nie oznacza że ich karty są gorsze) a przez to nieco tańsi. Wyjątki - warto spojrzeć na czas trwania gwarancji. EVGA np. często daje 5-10 letnie na swoje karty.

Dnia 29.11.2014 o 02:00, DuuDFat napisał:

Czym się różnią karty które w nazwie mają OC? Domyślam się, że chodzi tu o Overclocking.

Tak, ten skrót dobrze rozszyfrowałeś.

Dnia 29.11.2014 o 02:00, DuuDFat napisał:

Czy parametry tej samej karty, z OC i bez tej funkcji, są takie same?

Nie. OC w nazwie karty oznacza model FABRYCZNIE podkręcony, często też z autorskim systemem chłodzenia. Dla przykładu - zwykły R9 280X ma zegary 1000 MHz na rdzeniu i 1500 na pamięciach. Sapphire Tri-X standardowo ma 1100/1600. Całkiem miła poprawa wydajności.

Rekordzistą jeśli chodzi o fabryczne podkręcenie w przypadku nowoczesnych kart jest obecnie GTX780. Niektóre jego wydania są o 20-30% szybsze niż modele referencyjne (ta karta standardowo przegrywa z R9 290 ale w momencie gdy zamiast 'standardowej' wersji weźmiesz np. Zotac AMP! czy Gigabyte GHz to nagle wyprzedzają R9 290X i referencyjne GTX780Ti... oraz wyrównują z GTX970).

W przypadku niektórych serii kart w zasadzie odradza się modele referencyjne - np. R9 290, GTX780. Powód? Referencyjny R9 290 ma jeden wentylator. I rozgrzewa się w grach do 92 stopni Celsjusza. Teraz dopłacasz te 50 zł np. do Gigabyte Windforce. I z 92 robi się 75 mimo wyższych zegarów.

Dnia 29.11.2014 o 02:00, DuuDFat napisał:

Czy w przypadku niemienia zamiaru podkręcania karty, warto kupować OC?

Jak najbardziej o ile różnica cenowa nie jest chora.

Dnia 29.11.2014 o 02:00, DuuDFat napisał:

Czy prócz Bechnmark.pl istniej strona która ma bogatsze zbiory kart graficznych? Z tego
co zauważyłem benchmark dysponuje naprawdę wieloma modelami ale głównie AMD i MSI, ale
brakuje wielu innych producentów. W przypadku porównania Gigabyte i Saphire to już tak
wolnej ręki nie mam i sam musze latać po stronach producentów.


Ja tam tylko patrzę na specyfikację modelu referencyjnego i porównuję z tym co oferują poszczególni producenci. Zazwyczaj różnice między konkretnymi modelami są niewielkie. W praktyce - w przypadku mid/high-endu - byleby miała niereferencyjne chłodzenie, potem decyduje cena. Czasem warto też wpisać w google nazwę modelu żeby się nie okazało że ten akurat jest lekko trzaśnięty (np. R9 280X DirectCU od Asusa). Poza tym np. pclab zazwyczaj jak testuje jakąś kartę graficzną to bierze 3-5 modeli naraz, można sobie porównać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź!
Trochę, a nawet bardzo rozjaśniłeś mi sytuację. Mam jeszcze tylko parę krótkich pytań.

Skoro niektóre modele kart są wydawane razem z OC, to:
- Nie można zaoszczędzić parę grosza i samemu je sobie podkręcić?
- Nie można ich wydać jako nowe modele, a nie jako modele z OC?

Widze, że jest pewne zagrożenie jeśli chodzi o kupno używanych kart z półki R7, R9. Masa ludzi kopie na nich kryptowaluty i z tego co wiem, to karty w takim przypadku są poddane wysokiemu obciążeniu. Na allegro znalazłem pewną ciekawą ofertę, gdzie w sprzedaży jest Sapphire Dual-X Radeon R9 280X za cenę która sądzę, nie przekroczy 500zł. Nowa karta kosztuje ok. 780zł, więc jest to pewna forma zaoszczędzenia pieniędzy.

Allegrowicz owy pisze iż karta była używana jedynie 2 miesiące i posiada gwarancję do stycznia 2016 roku. Wszystko spoko, ale ciężko mi w to uwierzyć, gdyż na swoim allego sprzedał już co najmniej 3 takie same modele tej karty, tyle, że w innych aukcjach tłumacząc iż "syn woli laptopa". Coś mi tu wieje ściemą. Dodam, że w jego komentarzach ktoś coś wspomniał o "dodgecoinach", więc z pewnością wszystkie z tych 3 kart (w tym ta na którą mam oko) były wykorzystywane do kryptowalut, pytanie jeszcze ile? Czy więcej niż 2 miesięce, da się to jakoś sprawdzić?

Nie wiem o ile legalne czy nielegalne jest kopanie kryptowalut, nigdy się w to nie bawiłem i raczej nie mam zamiaru. Moje pytanie jest takie - czy warto kupić kartę która była wykorzystywana do kopania kryptowalut przez czas nieprzekraczający paru miesięcy, z roczną gwarancją, zaoszczędzając na tym 1/3 ceny? Ze szczególną uwagą na tą daną aukcję. Czy da się sprawdzić ile karta faktycznie była wykorzystywana? Jest jakiś program do ukazywania aktywności karty w danym terminie?

Jak zawsze z góry dzięki za odpowiedź ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.11.2014 o 18:56, DuuDFat napisał:

Skoro niektóre modele kart są wydawane razem z OC, to:
- Nie można zaoszczędzić parę grosza i samemu je sobie podkręcić?


Mozna. Zalezy ile masz zaoszczedzic, jakie jest to OC, jesli duze to moga byc inne napiecia i nie zawsze mozna je zmienic bez podmiany BIOSu (nie wszyscy maja na to ochote).

Dnia 29.11.2014 o 18:56, DuuDFat napisał:

Widze, że jest pewne zagrożenie jeśli chodzi o kupno używanych kart z półki R7, R9. Masa
ludzi kopie na nich kryptowaluty i z tego co wiem, to karty w takim przypadku są poddane
wysokiemu obciążeniu.


Jesli karta kopala kilka miesiecy to bym sie nie przejmowal. Jesli kopala 2-3 lata lub dluzej (5xxx, 6xxx, 7xxx) to juz bym sie bardziej martwil. Na 14 kart ktore lacznie mialem jak kopalem przez kilkanascie miesiecy w 2011 i 2012 tylko dwie zdechly, z czego jedna z powodu innego od kopania. Bardzo duzo zalezy jak je wlasciciel traktowal/jak nimi operowal, jesli kopal nimi tak, ze z przegrzewania sie mu sie wieszal system, albo przegrzewal sie VRM lub VRAM i mimo wszystko dalej chodzila (jeszcze gorzej :P) to nawet po kilku tygodniach moze karta nie nadawac sie do grania jak bedziesz mial pecha.

Jesli karta nie jest w dobrym stanie / dziala dobrze, nie przegrzewa sie, nie ma artefaktow w grach i inny soft korzystajacy z GPU/OpenCL dziala poprawnie to wszystko powinno byc w porzadku, wazne zebys po zakupie dokladnie ja sprawdzil.

Nie da sie sprawdzic czy karta byla wykorzystywana do kopania kryptowalut (czy innego hashowania). No moze daloby sie zbadac laboratoryjnie paste, ale na tym sie nie znam ;)

Mozliwe, tez ze karta do kopania miala obnizane napiecie (czasami sie to robi, aby zmniejszyc zuzycie pradu, kosztem mniejszego lub zadnego O/C albo downclockingu) i to by akurat tylko na dobre moglo wyjsc.

I nie, nie jest to nielegalne.

Niewykluczone, ze sprzedajacy chcialby uniknac bycia powiazanym z kopaniem wlasnie z podobnego powodu z jakiego napisales posta - niektorzy kupujacy obawiaja sie, ze z karta obciazaona w 100% i chodzaca 24/7 przez miesiace moze byc cos nie tak. Jesli nie ufasz sprzedajacemu, uwazasz ze probuje cos wiecej zataic, ma komentarze negatywne lub neutralne, ktore nie wzbudzaja zaufania to moze gdzie indziej lepiej kupic. 500zl to bylaby bardzo dobra cena za R9 280x z roczna gwarancja, jestes pewien, ze nie urosnie? Jesli to licytacja to raczej urosnie.

Dnia 29.11.2014 o 18:56, DuuDFat napisał:

da się sprawdzić ile karta faktycznie była wykorzystywana? Jest jakiś program do ukazywania
aktywności karty w danym terminie?


Nie i nie.

Duza czesc kart AMD z srednio-wysokiej i wysokiej polki od drugiej polowy 2011 na allegro byla uzywana do kopania kryptowalut, sam takie karty sprzedawalem i skupywalem i wiekszych problemow nie mialem (raz trafilem na uszkodzona sztuke to sie udalo dogadac ze sprzedajacym), obecnie jako, ze glownie ogrywam tylko zalegle gry to siedze na HD 5870, ktory wczesniej chodzil prawie rok non-stop 24/7 i karta caly czas mi sluzy, temperatura tylko wzrosla o ok. 4 stopnie.

TL;DR jesli nie masz powodow, aby nie ufac sprzedajacemu to kupuj za te 500zl jesli mozesz, masz gwarancje, wiec to zawsze dobra rzecz, wazne tylko zebys przetestowal karta dokladnie (2-3 wspolczesne bardzo wymagajace gry po 3h co najmniej i cos z OpenCL np. oclhashcat albo soft do kopania przez co najmniej 24h i porownaj predkosc z wynikami innych wlascicieli tej karty w internetach, i FurMark oddzielnie; obserwuj tylko temperatury z GPU-Z). Sprawdz tez czy dziala dobrze wentylator, jesli wlasciciel mial go na 100% caly czas to po kilku miesiacach moze halasowac albo miec mniejsza maksymalna predkosc obrotowa.

Edycja - w wiekszosci przypadkow (~98%?) wystarczy, ze odpalisz jedna wymagajaca gre i pograsz 2-3h to co ja podalem to tak na wszelki wypadek co ja bym zrobil, aby miec pewnosc, ze z karta jest wszystko OK z prawdopdobienstwem 99,97%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
500 zł? Chyba w licytacji bo w kup teraz nie widziałem niczego nawet używanego (a nowe kosztują powyżej 900) za mniej niż 650 zł. Więc na to że wydasz mniej to bym się nie nastawiał, ta karta wyrównuje wydajnością z GTX770.

Więc ta cena jest zastanawiająca... o ile, znowu, to nie licytacja. Ja tam swojego 280X samemu wystawiałem od złotówki i niech leci. Poszedł za 750 ;P Tam akurat największe 20-30% skoki cenowe zdarzają się dosłownie w ostatniej minucie więc jeśli teraz widzisz 500 to na chwilę przed zakończeniem aukcji zobaczysz nie mniej niż 600.

Poa tym jednak - używane R9 są w porządku. Za dużo to one nie nakopały - nie miały okazji, kopanie kryptowalut z użyciem kart graficznych ostatecznie dokonało żywota w okolicach lipca-sierpnia a przestało być opłacalne (i piszę to z doświadczenia kogoś kto miał w tym celu 4 karty graficzne z tych serii) w okolicach lutego 2014 roku - przy cenie 50 groszy za kilowatogodzinę miałeś z 5 zł dziennie zysku mimo zasilacza klasy 80Plus Platinum (1100W poboru energii robi swoje...). W swoim czasie dało się robić po 30-50 zł dziennie przy takiej konfiguracji, wtedy to miało sens. Ale przy tak niskich kwotach większość osób wyłączała już swoje koparki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź, trochę to wyjaśniło.
Widać jak każdy inny jestem poddany swego rodzaju manipulacji, co przewidział sprzedający i dlatego śmiem podejrzewać iż okłamał mnie, jak i innych, którzy odwiedzali jego aukcje, obawą słabego zainteresowania kartą.
W każdym razie wreszcie nie kupiłem, zapomniałem odwiedzić aukcję na czas, moja wina :P

Nie sądze oczywiście, że kopanie kryptowalut jest nielegalne, ale po prostu trudno mi sobie wyobrazić walutę, która nie ma swojego materialnego odpowiednika. Każdy z nas wie, że światem żadzą wirtualne pieniądze które są jedynie nastepną "cyferką w systemie", ale bitcoiny, dodgecoiny i inne to coś zupełnie innego. W każdym razie nie mam zamiaru kopać względem braku pieniędzy na inwestycje i z tego co już od was usłyszałem, przestaje to być opłacalne.

Jakiejkolwiek bym karty nie kupił w najbliższym czasie, prawdopodobnie będzie ona używana, ale zapewniam iż zastosuję się do twoich rad dotyczących jej sprawdzenia.

Dziękuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.11.2014 o 22:48, ziptofaf napisał:

500 zł? Chyba w licytacji bo w kup teraz nie widziałem niczego nawet używanego (a nowe
kosztują powyżej 900) za mniej niż 650 zł.


500zł to faktycznie niedużo jak na taką kartę graficzną. Chciałem się tylko upewnić, czy mimo gwarancji, kryptowaluty przypadkiem nie zaszkodziły tej karcie, ale uzyskałem odpowiedź iż nie, więc jestem spokojny. W każdym razie karty nie kupiłem, ale mam dowody co do absurdalnie niskiej ceny.
Ten sam człowiek, ta sama karta - nawet te same zdjęcia mimo tego iż są to inne aukcje. Jest jednak jedna, mocno zauważalna różnica - cena. Co o tym sądzisz?

http://allegro.pl/karta-graf-sapphire-dual-x-r9-280x-3gb-gwar-bcm-i4757715507.html
http://allegro.pl/karta-graf-sapphire-dual-x-r9-280x-3gb-gwar-bcm-i4804239810.html
http://allegro.pl/karta-graf-sapphire-dual-x-r9-280x-3gb-gwar-bcm-i4829021470.html
(wbrew pozorom, nie są to 3 te same linki, a różne aukcje)

Teraz widzisz dlaczego pozwoliłem sobie oszacować cenę 500zł, tyle wynosi średnia z pierwszej oraz drugiej aukcji. Widzę, że grubo się pomyliłem i karta została wylicytowana za cenę mniej więcej o 100zł mniejszą od nówki, to już chyba nieopłacalne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2014 o 16:54, DuuDFat napisał:

Ten sam człowiek, ta sama karta - nawet te same zdjęcia mimo tego iż są to inne aukcje.
Jest jednak jedna, mocno zauważalna różnica - cena. Co o tym sądzisz?

Bardzo popularna praktyka. Albo miał 3-4 karty i po prostu sprzedawał po kolei (i tak lepiej ode mnie, ja po prostu brałem zdjęcie ze strony Sapphire! :P), stad podobieństwo aukcji... albo zauważył że cena jest za niska więc poprosił znajomego/miał drugie konto i sam sobie wykupił ta kartę żeby przypadkiem ktoś inny tego nie zrobił bo to wiązało by się z umową o mocy prawnej i musiałby tą kartę przesłać.

Dnia 30.11.2014 o 16:54, DuuDFat napisał:

Teraz widzisz dlaczego pozwoliłem sobie oszacować cenę 500zł, tyle wynosi średnia z pierwszej
oraz drugiej aukcji. Widzę, że grubo się pomyliłem i karta została wylicytowana za cenę
mniej więcej o 100zł mniejszą od nówki, to już chyba nieopłacalne.


Jak mówiłem - poniżej 650 ciężko na dzień dzisiejszy. Za miesiąc-dwa już może będzie się dało bo pojawi się R9 380X i GTX960. Karty które są bezpośrednimi następcami 280X. Ba, jak się pojawi wówczas coś w okolicach tysiaka to pewnie sam będę wówczas sprzedawać swojego ostatniego 11 miesięcznego R9 280X za te 500zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2014 o 17:04, ziptofaf napisał:

Bardzo popularna praktyka. Albo miał 3-4 karty i po prostu sprzedawał po kolei (i tak
lepiej ode mnie, ja po prostu brałem zdjęcie ze strony Sapphire! :P), stad podobieństwo
aukcji... albo zauważył że cena jest za niska więc poprosił znajomego/miał drugie konto
i sam sobie wykupił ta kartę żeby przypadkiem ktoś inny tego nie zrobił bo to wiązało
by się z umową o mocy prawnej i musiałby tą kartę przesłać.

Sprzedawanie po kolei to banalny i skuteczny pomysł. Większa ilość kupujących, nikt nie zauważy iż karty służyły do kopania kryptowalut, a do tego jak sam piszesz, wyrobił się przed premierą nowych modeli. Jednakże ciekaw jest jak można nie próbować chociażby kupić tego Radka za cenę 415zł + dać ewentualny maks do 500-550zł.

Dnia 30.11.2014 o 17:04, ziptofaf napisał:

Jak mówiłem - poniżej 650 ciężko na dzień dzisiejszy. Za miesiąc-dwa już może będzie
się dało bo pojawi się R9 380X i GTX960. Karty które są bezpośrednimi następcami 280X.
Ba, jak się pojawi wówczas coś w okolicach tysiaka to pewnie sam będę wówczas sprzedawać
swojego ostatniego 11 miesięcznego R9 280X za te 500zł.

Póki co kombinuje gdzie jak najszybciej i najtaniej znaleźć ową kartę bądź podobny technologicznie model. Wiem, żę nie jest to temat handlu i wymian, jednakże, gdyby nie udało mi się znaleźć satysfakcjonującej oferty w ciągu owych 2 miesięcy to pamiętaj o mnie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam raz kolejny.
Jak najbardziej zdaję sobie z tego sprawę iż mimo swojego doświadczenia jak i wiedzy, wszechwiedzącym nie jesteś, przez co nie wiem czy będziesz w stanie odpowiedzieć na moje pytanie. Mianowicie:

Co możesz mi powiedzieć o karcie: Radeon R9 290 XFX 4GB 947/5000MHz DP&HDMI&2xDVI (PCI-E) Core Edition?

Szukałem opinii w polskim i angielskim internecie (tak to nazwijmy), jednakże jedyne co znalazłem to dwie negatywne opinie na temat hałasu. Cała reszta opinii, które mogłem wyliczyć na palcach jednej ręki, była całkiem pozytywna i w większości oceniana 5/5.
Hałas jaki karta rzekomo potrafi osiągnąć sięga 75db przy 70% szybkości wiatraka, zaś w przypadku większości kart (z tego co czytałem), przy prędkości wiatraka 100% osiągają one nie więcej niż 50-55db. Różnica jest zasadnicza. Czy jest to bardzo uporczywe?
Trudno mi powiedzieć ile decybeli moja karta osiąga przy maksymalnym wysiłku, rzadko się mocno grzeje więc często się nie wysila, nie wiem jak bardzo hałas owej R9 byłby uporczywy w moim przypadku komputera z otwartą obudową który stoi praktycznie pół metra ode mnie na biurku, choć mocno ratują mnie zawsze nałożone na uszy zamknięte słuchawki.
W każdym razie czy prócz rzekomego, nie stuprocentowo potwierdzonego hałasu, możesz mi powiedzieć coś jeszcze o tym modelu karty?
Czy jest możliwość ograniczenia szybkości wiatraków przez catalyst, bądź inny sterownik/program? Czy jest to bardzo szkodliwe dla karty? Jakie są twoje doświadczenia z głośnymi kartami, jak sam odczuwałeś hałas i jak bardzo Ci przeszkadzał?

Jak zawsze będę niezmiernie wdzęczny.
Z góry dziękuję za odpowiedź ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, może wyjdę na babę ale rozmyśliłem się i raczej prędko tej karty nie ruszę. Czytałem iż cena w porównaniu do jakości jest zakakująco dobra, lecz hałas mnie przytłacza. Na YT jest od cholery wszelkiej gamy "noise testów", które bardzo wyraźnie uświadamiają mnie iż wolałbym cały dzień stać na lotnisku, niż siedzieć przy komputerze z tą kartą.

Dla zainteresowanych, jeden z owych "noise testów": https://www.youtube.com/watch?v=u5YJsMaT_AE

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

To jest referent. Miałem identyczny model ale od Gigabyte''a. I powiem tak - ona jest głośna. I nie ma tutaj mowy o zmniejszeniu prędkości obrotowej (standardowo jest nawiasem mówiąc zaniżona a nie zawyżona) bo grzeje się do 90 stopni Celsjusza. Tej karcie ta temperatura zresztą nie szkodzi ale jakoś tak nieprzyjemnie na to patrzeć.

Dokładny poziom jej hałasu w pełnym stresie (99% Load) jest wyższy niż 3x R9 280X obok siebie (wentylator musi pracować na blisko 3000 RPM). W normalnym użytkowaniu też nie zalicza się do cichych kart - da się to znieść - co najwyżej dokup z jedną-dwie maty wygłuszające i wstaw do środka komputera. Chyba że masz kiepsko wykonaną lekką obudowę która wpada w drgania, wtedy raczej trzymałbym się od tej karty z daleka.

Są wówczas dwa rozwiązania tego problemu:
Pierwszym jest kupno modelu niereferencyjnego - Sapphire Tri-X, Gigabyte WindForce itd. Te mają po 2-3 wentylatory, ich temperatury nie przekraczają 75 stopni zaś prędkość obrotowa spada do okolic 800-1200 RPM. Które jest w zasadzie niesłyszalne.

Opcją numer dwa jest kupno nietypowego systemu chłodzenia. Albo blok wodny (EK Water Blocks oferuje takie które pasują na R9 290/290X, ok 300 zł + rezerwuar itd itp, ogólnie wychodzi drogo) albo http://www.tomshardware.com/reviews/r9-290-accelero-xtreme-290,3671-2.html - Arctic Accelero Xtreme III - dostępny od 200 zł. Jak łatwo jednak zgadnąć jego wstawienie zniszczy ci gwarancję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak już zdążyłeś mnie poznać pod względem kupowania kart graficznych, to pewnie zauważyłeś, że jestem biednym studentem polującym na okazję używanej karty, byle z gwarancją i obsługą eyefinity 2.0. Ta używana R9-tka była w atrakcyjnej cenie i prawdopdoobnie w takiej też zostanie (może nie jest to odnalezienie el dorado, ale zawsze coś).
Jak już pisałem, co do wyboru karty zachowuję się odrobinę jak stereotypowa baba która nie wie czego chce - i tak też jest, poluje, rezygnuje, już mam myszkę na "kup teraz"... ale nie, jednak nie.
Mimo wszystko w owej karcie hałas doporowadziłby mnie do szału, biorąc pod uwagę iż cenię sobie spokój i ciszę. Kupno tej karty za cenę 800-900zł z roczną gwarancją byłoby okazją, ale jakbym miał jeszcze wymienić chłodzenie bądź wstawić maty do komputera to bym się chyba za... powiesił. Tym bardziej, że lubię mieć otwartą obudowę komputera - ot taki fetysz.
Co do obudowy, posiadam starszą wersję Modecom''a Harry, która służy mi doskonale, a nie wygląda tak źle i jest w miarę zadbana.

Zobaczę za ile uda mi się kupić pewną inną kartę którą mam na oku, również z roczną gwarancją, a moją starą HD 6850 postaram się sprzedać za ok. 200zł, w końcu jest sprawna, nigdy nie podkręcana i nigdy jakoś obficie nie obciążana.

A i oczywiście dziękuję kolejny raz za odpowiedź.
Nie wiem, czy mogę tutaj o tym mówić, gdyż na forum są również nieletni, ale za te wszystkie pytanie które Ci zadałem przez ostatnie parę tygodni (a pewnie będzie ich jeszcze więcej), postawiłbym Ci bez wahania przynajmniej czteropak :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No i zakupiłem tego VTX R9 280, ale nie wiem czy jednak dobrze zrobiłem. Traktor. W recenzji karta dostała 4/5, głównie przez głośność i cewki, ale pomijając, że ów cewki słychać nawet przy małym obciążeniu to przy dużym czuję, jakby jechał obok mnie jakiś kombajn. Fakt, że nie mam obudowy, ale no bez przesady.

Myślę nad oddaniem, ale... Jakoś nie mogłem jej z początku zamontować. Przy drugiej próbie zacząłem nią lekko przesuwać (naprawdę delikatnie), ale nadal nie mogła wejść. Gdy tak zacząłem się jej przyglądać to dostrzegłem 3 małe zarysowania na złączu. W końcu jednak karta się zmieściła. Nie wiem czy to już było, czy zrobiłem to ja, ale karta działa, zrobiłem test w Ungine Heaven, który wypadł baaardzo dobrze. Zagrałem w World of Tanks na max detalach z ilością klatek od 40 do 100 ze średnią jakichś 70, ale hałas jest niesamowity. W Ungine miałem jednak kilka dziwnych przycięć (totalnych zacięć obrazu), a w Wocie może jedno małe (natomiast w czołgach karta była jeszcze głośniejsza). Stery zainstalowałem ze strony AMD. Nie instalowałem tych z dołączonej płyty.

Szczerze mam ochotę oddać kartę, ale pomijając to, że nie wiem czy np. przesiadka na MSI 270X będzie milsza co do odgłosów durnych cewek, to nie wiem czy w ogóle przyjmą mi zwrot ze względu na ów 3 zarysowania złącza, chociaż nie wiem jak to możliwe bym je stworzył (idealnie obok siebie, jakby czymś przejechane).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.12.2014 o 15:33, Barnette napisał:

Fakt, że nie mam obudowy, ale no bez przesady.

280 kombajnem? 290tkę byś zobaczył, sama z siebie jest głośniejsza niż 3x R9 280X.

Dnia 04.12.2014 o 15:33, Barnette napisał:

Szczerze mam ochotę oddać kartę, ale pomijając to, że nie wiem czy np. przesiadka na
MSI 270X będzie milsza co do odgłosów durnych cewek, to nie wiem czy w ogóle przyjmą
mi zwrot ze względu na ów 3 zarysowania złącza, chociaż nie wiem jak to możliwe bym je
stworzył (idealnie obok siebie, jakby czymś przejechane).

Wątpię żeby ktokolwiek to w ogóle zauważył, wada fabryczna pewnie. Tylko że zmiana na 270X jeśli jesteś do tego stopnia uwrażliwiony na hałas niewiele zmieni bo TDP tych kart aż tak bardzo się nie różni, podobna ilość ciepła do odprowadzenia. Musiałbyś brać coś pasywnie chłodzonego...albo zamknąć obudowę + wrzucić tam jakąś matę wygłuszającą za 10 zł, pewnie też rozwiązałoby problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.12.2014 o 16:33, ziptofaf napisał:

Wątpię żeby ktokolwiek to w ogóle zauważył, wada fabryczna pewnie. Tylko że zmiana na
270X jeśli jesteś do tego stopnia uwrażliwiony na hałas niewiele zmieni bo TDP tych kart
aż tak bardzo się nie różni, podobna ilość ciepła do odprowadzenia. Musiałbyś brać coś
pasywnie chłodzonego...albo zamknąć obudowę + wrzucić tam jakąś matę wygłuszającą za
10 zł, pewnie też rozwiązałoby problem.


Tylko, że tu nie tyle chodzi mi o sam hałas (przez co rozumiem klasycznie: wiatraki) co terkotanie, świerczenie, piszczenie - w zależności od gry. To chyba są te cewki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.12.2014 o 16:45, Barnette napisał:

Tylko, że tu nie tyle chodzi mi o sam hałas (przez co rozumiem klasycznie: wiatraki)
co terkotanie, świerczenie, piszczenie - w zależności od gry. To chyba są te cewki?


Tak. Cewki w lepszych kartach zazwyczaj piszczą gdy... jest za dużo klatek na sekundę w grach. Więc może to dziwnie zabrzmi ale spróbuj włączyć synchronizację pionową w ustawieniach gry.
Zaś jeśli dana gra tego nie wspiera to wejdź do panelu sterowania Catalyst -> gry -> ustawienia aplikacji 3D -> Kontrola szybkości klatek -> czekaj na odświeżenie pionowe -> włączone jeśli nie wyłączy aplikacja lub zawsze włączone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.12.2014 o 16:48, ziptofaf napisał:

Tak. Cewki w lepszych kartach zazwyczaj piszczą gdy... jest za dużo klatek na sekundę
w grach. Więc może to dziwnie zabrzmi ale spróbuj włączyć synchronizację pionową w ustawieniach
gry.
Zaś jeśli dana gra tego nie wspiera to wejdź do panelu sterowania Catalyst -> gry
-> ustawienia aplikacji 3D -> Kontrola szybkości klatek -> czekaj na odświeżenie
pionowe -> włączone jeśli nie wyłączy aplikacja lub zawsze włączone.


Słyszałem o tym, ale np. podczas testu w Unigine w zależności od sceny było stałe 30 FPS i wcale nie było dużo lepiej. To nieznośne terkotanie występuje nawet gdy przeglądam strony internetowe, przy czym zauważyłem zasadę - im szybciej przewijam stronę, tym bardziej nieznośnie terkocze. Wiedziałem, że ten VTX najcichszy nie jest, ale czegoś takiego się nie spodziewałem. No nic. Mimo wszystko jestem nastawiony na zwrot i już ją spakowałem. Jeżeli dostanę hajs spowrotem to teraz już wiem, żeby szukać jak najcichszej karty.

Dzięki za odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może offtop, może spam, ale mam pewną ciekawostę.
Przeglądam sobie oferty Sapphire Radeon R9 280X na allegro i co widzę? Nówka za 500zł w ofercie kup teraz, niesamowita okazja! Klikam szybko w ofertę, patrzę, zakończona, ah szkoda, nie zdążyłem się zalogować. Spoglądam na ilość wyświetleń, dokładnie 19. Obstawiam, że ktoś miał zamiar wstawić ją z licytacją i się pomylił i szybko wykupił z innego konta (ale na to potrzebowałby niesamowicie szybkiej reakcji), albo ktoś mu właśnie zawinął jego własną kartę za 600zł mniej.

http://allegro.pl/sapphire-radeon-r9-280x-dual-x-oc-3gb-gwarancja-i4867090894.html

Co jak co, serce mi stanęło w gardle, no ale cóż, życie. Minęło 10 minut i doszedłem do wniosku iż sytuacja niezmiernie mnie rozbawiła. Ciekawy jestem jak bardzo zdenerwować się musiała osoba wystawiająca tą aukcję :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Minął czas edycji więc drugi post, przepraszam.
Teraz pytanie czysto psychologiczne, już odchodząc od tematu kart graficznych.
CZY KTOŚ MOŻE MI TO WYTŁUMACZYĆ? CO JEST Z TYM KOLESIEM NIE TAK? :O

Ten sam allegrowicz:
http://allegro.pl/sapphire-radeon-r9-280x-dual-x-oc-3gb-gwarancja-i4867090894.html (500zł - od wystawienia poszła w parę sekund)

http://allegro.pl/sapphire-radeon-r9-280x-dual-x-oc-3gb-gwarancja-i4867236293.html (590zł - tą udało mi się kupić samemu :) )

http://allegro.pl/sapphire-radeon-r9-280x-dual-x-oc-3gb-gwarancja-i4867353591.html (690zł - pewnie pójdzie w godzinę)

Wszystkie karty były wystawione w przeciągu pół godziny. Gwarancja w czeskim sklepie 20 miesięcy, nowa karta po gwarancji. Zakładam iż poprzednie się uszkodziły, producent wymienił je na nowe i zostało jeszcze ponad 1,5 roku owej gwarancji. Do tego model OC. Mimo tego iż kartę kupiłem za 590zł to czuję się jakbym stracił na tym te 90zł w stosunku do jego pierwszej aukcji.
O co tutaj chodzi? Następną wystawi za chwilę i pójdzie za 790? :O
Serio nie łapię! Pomocy ludzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się na nową kartą graficzną. Padło na GeForce GTX 970 tylko nie wiem który model wziąć. Zależy mi:
- na jakości komponentów karty,
- temperaturze (takiej aby była jak najniższa),
- głośności (taka aby przy obciążeniu była do zaakceptowania),
- wydajności.

To którą firmę polecacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować