Zaloguj się, aby obserwować  
RobeN

Kart Graficznych Kącik (informacje, porównania)

30553 postów w tym temacie

Dnia 25.03.2006 o 21:42, RobeN napisał:

Otóż nie całkiem.
Wiele firm zmienia BIOS, część (w tym i ASUS) potrafi zmieniać i PCB.


jaką byla ostatnia karta (topowa) ktorej zmienil PCB? poza tym to tylko problemy stwarza. inne biosy nie dzialaja na takich kartach kartach jak powinny oraz sa klopoty z OC (np asusowski FX5900) :/

Dnia 25.03.2006 o 21:42, RobeN napisał:

Zmieniają również rozwiązania zasilania karty, a także podstawowe napięcie.
Zmieniają także timingi, czasami dają inne pamięci.
Różnią się też jakością wykonania oraz klasą komponentów (Kondziołki, Mosfety i cała reszta)
Te wszystkie składowe powodują, iż jedne karty są nieco lepsze do O/C, a inne gorsze.
Płyty główne też są na tych samych chipsetach, a jednak potrafią różnić się o wiele bardziej
niż się wydaje.


tutaj przyznam Ci racje, bo w sumie zapomnialem chocby o pamiatkach. ale takie modyfikacje wystepuja glownie z kartach sredniej klasy. wszystkie karty nvidii 7900/7800 posiadajace aktywne chlodzenie wygladaja tak samo i maja identyczna wydajnosc.to samo tyczy X1800 czy X1900. zmienianie konstrukcji takich kart jest zbyt kosztowne, gdyz jakby nie patrzec, sa one juz dosc drogie przy referencyjnych konstrukcjach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.03.2006 o 22:12, Archaon2 napisał:

jaką byla ostatnia karta (topowa) ktorej zmienil PCB? poza tym to tylko problemy stwarza. inne
biosy nie dzialaja na takich kartach kartach jak powinny oraz sa klopoty z OC (np asusowski
FX5900) :/


Może nie całe nowe ale lekka zmiana układu zasilania w linii 6800 jest.
Nie da się przez to zmienić napięcia na jądro za pomocą zwykłej edycji BIOS. Da się jedynie wykorzystać istniejącą tablicę VID (inne zabawy poprostu nie przynoszą efektu - napięcie pozostaje takie samo) lub w modelach LowEndowych bawić się ołówkiem 6B ;)
Leadtek w 6600 również zmienił - nie da się za pomocą edycji BIOS zmienić ani jednego ustawienia Voltage''u w karcie 6600GT 256MB DDR3. Zatem za zasilanie odpowiada stała konstrukcja na PCB karty.
Jeśli wszystkie 7X00 są rzeczywiście identyczne wówczas ceny muszą być niemal identyczne - bez względu na firmę (tu ewentualny dodatek związany z marką).
Jednak każda firma może umieścić inne pamięci - a to umożliwi lub ukróci O/C.
Poza tym ASUS jest jednym z 2 producentów który jak na razie zapowiada wprowadzenie w krótkim czasie nowych kart opartych o AGEIA PhysX i tu ASUS również wykonał własne PCB.
Galaxy wypuszcza Double 7600GT - to też jest chyba autorski projekt w tym wypadku.
Zatem dosyć często możemy obserwować modyfikacje. Większe lub mniejsze, czasem wręcz niewidoczne ale bardzo często są.
A jak wspomniałem przy płytach głównych, to każda firma ma swój własny projekt.

I potwierdzam jak najbardziej, że stwarza to tylko problemy - np. zgodności 2 różnych kart w SLi, gdzie wgranie tego samego BIOSu często problem mogłoby rozwiązać.
Ale zapobiega też zbytnim zabawom.
Nie tak dawno uczestniczyłem w pewnej dyskusji, gdzie ludzi z MVKtech.net oskarżyła nVIDIA o "współudział" w przestępstwie.
Chodziło o zmianę parametru Vendor w BIOSach, co powodowało iż karta dla przykładu GT stawała się realną Ultrą oraz mogłą zmienić Firmę - takie produkty pojawiały się później na e-Bay itp.
nVIDIA zakazała tej modyfikacji oraz zabroniła publikowania sposobów i przepisów na jej przeprowadzanie.
Sprawa jednak wycichła - finału nie znam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.10.2005 o 00:54, RobeN napisał:

Postanowiłem opisać jak postepować w przypadku zmiany sterowników - dotyczy to zarówno graficznych
jak i chipsetu płyty czy karty dźwiękowej.


Pamiętasz jak rozmawialiśmy o dźwięku, te ustawienia na mojej płycie były "prawidłowe" porty PCI nie kolidowały, jak wcześniej nadmienił inny forumowicz jest to problem z driver''ami Creativa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.03.2006 o 07:03, Harmegidon napisał:

Pamiętasz jak rozmawialiśmy o dźwięku, te ustawienia na mojej płycie były "prawidłowe" porty
PCI nie kolidowały, jak wcześniej nadmienił inny forumowicz jest to problem z driver''ami Creativa.

Czyli na innych sterownikach (KX) działa prawidłowo karta???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.03.2006 o 21:42, RobeN napisał:

Otóż nie całkiem.
Wiele firm zmienia BIOS, część (w tym i ASUS) potrafi zmieniać i PCB.
Zmieniają również rozwiązania zasilania karty, a także podstawowe napięcie.
Zmieniają także timingi, czasami dają inne pamięci.
Różnią się też jakością wykonania oraz klasą komponentów (Kondziołki, Mosfety i cała reszta)

Te wszystkie składowe powodują, iż jedne karty są nieco lepsze do O/C, a inne gorsze.

Płyty główne też są na tych samych chipsetach, a jednak potrafią różnić się o wiele bardziej
niż się wydaje.


Roben powiedział właściwie wszystko, więc mi nic nie zostało :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jaki model karty polecacie za cene do 300 zl? nie chce za duzo na karte wpakowac bo za rok zmiania sprzetu :)
wybrac ATI czy NVIDIE? help:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.03.2006 o 13:40, RobeN napisał:

Czyli na innych sterownikach (KX) działa prawidłowo karta???

Jasne, ale sądze że gdybym miał Win 98 lub Me to Creative by zadziałał. Nie mam pojęcia ale przypyszczam że to sprawka systemu, a nie sprzętu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.03.2006 o 15:26, Radzisz napisał:

jaki model karty polecacie za cene do 300 zl? nie chce za duzo na karte wpakowac bo za rok
zmiania sprzetu :)
wybrac ATI czy NVIDIE? help:)

Zależy czy chcesz kartę nową, czy używaną. Ja osobiście jestem zwolennikiem Nvidii, więc wybrałbym któryś model 6200

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.03.2006 o 15:31, Harmegidon napisał:

> Czyli na innych sterownikach (KX) działa prawidłowo karta???
Jasne, ale sądze że gdybym miał Win 98 lub Me to Creative by zadziałał. Nie mam pojęcia ale
przypyszczam że to sprawka systemu, a nie sprzętu.


Ja przedwczoraj monowałem kumplowi nowe chłodzenie na karcie i musiałem przenieść SB Live! 1024 do innego slotu.
Tam karta była wykrywana ale sterowniki nie działały po instalacji - dlaczego??? (Initialization failed czy jakoś tak)
A właśnie poprzez współdzielenie IRQ z USB 2.0 - rozwiązałem problem poprzez Zarezerwowanie przerwania IRQ 7 na wyłączność 4tego slotu PCI. I dopiero w tym momencie karta zaczęła działać prawidłowo.

Owszem zależy to też od zdolności sterowników - niektóre są tak napisane, że to one wymuszają posiadanie Niewspółdzielonego IRQ sprzętu. Być może w Twoim przypadku sterki Creative''a też by zadziałały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Akurat u mnie instalacja przebiegła pomyślnie tylko opcje sterownika nie mogły sie załączyć przez ten błąd o którym mówiłem ;]. Nie stoję zabardzo dobrze z tym dźwiękiem więc moje twierdzonka są w pewnym sensie domysłami lub obserwacjami. Ważne że działa na innych sterownikach i teraz moge ją spokojnie opylić bo wiem że karta nie jest zepsuta :)).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.03.2006 o 18:04, Harmegidon napisał:

Akurat u mnie instalacja przebiegła pomyślnie tylko opcje sterownika nie mogły sie załączyć
przez ten błąd o którym mówiłem ;].


Jak widzisz u mnie też sterowniki nie mogły się załączyć, mimo iż karta była wyryta.
Sprawką było to iż SB dzieli IRQ z USB 2.0 a sterownik Creative tego mnie potrafi obsłużyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pytanko , czy opłaca się smarować nową kartę ? (jakby co to brat mi ją posmaruje bo umie:D). Jest "nowa" (ma 4miechy) i strasznie się grzeje jak pocinam w toce 3 :) i po chwili wyłacza mi sie komp :| co na to poradzicie ? oprócz wiatraka :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.03.2006 o 22:03, Jack Bauer napisał:

a ja mam pytanko , czy opłaca się smarować nową kartę ? (jakby co to brat mi ją posmaruje bo
umie:D). Jest "nowa" (ma 4miechy) i strasznie się grzeje jak pocinam w toce 3 :) i po chwili
wyłacza mi sie komp :| co na to poradzicie ? oprócz wiatraka :)

Raczej proponuje ustawienie obudowy w miejscu, gdzie przepływa duża ilość powietrza (pomiędzy otwartymi oknami - powinno skutkować ;) ) Jeśli jest nowa i się przegrzewa to jest coś z nią nie tak - chyba, że jest kręcona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.03.2006 o 22:06, Grucha91 napisał:

> a ja mam pytanko , czy opłaca się smarować nową kartę ? (jakby co to brat mi ją posmaruje
bo
> umie:D). Jest "nowa" (ma 4miechy) i strasznie się grzeje jak pocinam w toce 3 :) i po
chwili
> wyłacza mi sie komp :| co na to poradzicie ? oprócz wiatraka :)
Raczej proponuje ustawienie obudowy w miejscu, gdzie przepływa duża ilość powietrza (pomiędzy
otwartymi oknami - powinno skutkować ;) ) Jeśli jest nowa i się przegrzewa to jest coś z nią
nie tak - chyba, że jest kręcona.


Była kręcona ale programowo i później robiłem formata także raczej wszystko wróciło do normy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować