Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Poza firewallem: gry bez prądu

46 postów w tym temacie

Pamiętam, jak sam pisałem o D&D przy okazji Tygodnia z NwN 2. Kawał historii, w której można się czasami pogubić. Zabieram się do lektury i być może poszerzenia wiedzy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lucas the Great

Dziś rozpoczynamy prezentację najbardziej znanego systemu RPG na świecie: Dungeons and Dragons. Stwierdziliśmy, że najlepiej będzie na początek opowiedzieć o historii D&D. O napisanie tekstu na ten temat poprosiliśmy Siwego, autora od jakiegoś czasu mało pisującego dla gram.pl, a będącego Mistrzem Gry od ponad półtorej dekady...

Przeczytaj cały tekst "Poza firewallem: gry bez prądu" na gram.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.09.2007 o 17:51, Kafar napisał:

Ciekawe jak wyjdzie Edycja 4.0 która lada chwile się pojawi. Okładki znów rysowane będą w stylu
2 edycji.


a skad informacje ze 4.0 sie pojawi lada chwila...?
ja slyszalem, ze nad 4.0 sa prowadzone prace, ale nawet jej nie zapowiedziano oficjalnie, stad moje pytanie skad informacje o jakiejkolwiek dacie premiery

zreszta OIDP to 4.0 to juz nie bedzie to samo stare D&D tylko mialo p[ojsc w strone Miniatures

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.09.2007 o 18:05, JaMES` napisał:

a skad informacje ze 4.0 sie pojawi lada chwila...?
ja slyszalem, ze nad 4.0 sa prowadzone prace, ale nawet jej nie zapowiedziano oficjalnie, stad
moje pytanie skad informacje o jakiejkolwiek dacie premiery

zreszta OIDP to 4.0 to juz nie bedzie to samo stare D&D tylko mialo p[ojsc w strone Miniatures

Bo juz niektore sklepy prowadza przedsprzedaz? http://dnd.polter.pl/DD-40-Players-Handbook-w-przedsprzedazy-w20703

Co do tekstu - czemu tak po lepkach opisano 3.0? I wyraz "advanced" wylecial nie dlatego, ze uproszczono cos, tylko tak postanowili spece od marketingu z WotC. Zeby nie odstraszac poczatkujacych graczy. Wypadaloby takze nieco wiecej napisac o 3.5. Nie znalazlem tez wzmianki o SRD, ale moze przeoczylem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Swoją przygodę z D&D zacząłem dopiero niedawno, a dokładnie... miesiąc temu. Muszę powiedzieć, że papierowe eRPGi są lepsze od komputerowych. Możliwości są niemal nieograniczone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamietam była już prezentowała (na razie 3 książki podstawowe). Na stronie wizardów masz datę premiery na wideo (które gdzieś są na yourube). Jest pokazana jakaś gra czy emulator komputerowy tym się nie interesowałem ale brzmi ciekawie. Premiera książek chyba w 2008 może to był 2 kwartał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Daty wydania D&D 4.0: Players Handbook - maj , Monster Manual - czerwiec , Dungeon Master Guide - lipiec wszystko 2008 rok. Tutaj można obejrzeć teaser i prezentacje:
http://www.wizards.com/default.asp?x=dnd/welcome
Z całego D&D najbardziej lubię mechanikę D20, jest prosta, nieźle rozbudowana i co najważniejsze dla mnie - szybka. Co do samych dedeków mam mieszane uczucia - nie przepadam za zbyt potężnymi postaciami graczy ( zarówno jako BG jak i MG ), ale to temat na nieco dłuższą przemowę - toteż system u nas umarł. Aktualnie pogrywamy w Warhammera i Star Wars Saga Edition ( SW jest oparte właśnie na D20 )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> niesławnymi drowami (ciemnymi elfami)

proszę... błagam... ZMIEŃCIE TO!!! zawłaszcza, że to moja ulubiona rasa :/ Od kiedy mroczne elfy to jakieś ciemnoty?!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.09.2007 o 21:10, Fujo napisał:

> niesławnymi drowami (ciemnymi elfami)

proszę... błagam... ZMIEŃCIE TO!!! zawłaszcza, że to moja ulubiona rasa :/ Od kiedy mroczne
elfy to jakieś ciemnoty?!


ciemne elfy nazwa poprawna (IMO) odnoszaca sie do koloru skory, zreszta "mroczene" jak i "ciemne" sa siebie warte. Drow to Drow.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja się za to zastanawiam kiedy wydadzą kolejną serię podręczników z opisem "Zapomnianych Krain" (szczególnie ciekaw jestem jak rozwiązano dla systemu kwestie odrodzenia Bhaala i wojny pomiędzy jego dziećmi...)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No ładnie.. Hm. Tylko artykuł wygląda na "ucięty". Poza tym autor dziwnie podszedł do faktu realistyczności między drugą a trzecią edycją. Po prostu - autorzy przed napisaniem AD&D2 przygotowali się wcześniej, przestudiowali kilka traktatów i zapisków na temat broni średniowiecznej. W trzeciej edycji, która miała być maxi "heroic" (jakoże wydaje ją Wotc) istnieją takie idiotyzmy jak gyrspike - miecz z jednej strony, korbacz z drugiej. Nie muszę mówić co się stanie z jądrami delikwenta który chciałby tego użyć. Poza tym pogorszeniu jakości uległy ilustracje, niektóre zasady też są wręcz okropne. No i wymusza się na autorach politykę modułowości - czyli jeden podręcznik dla jednej zasady ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować