Zaloguj się, aby obserwować  
CH1CKEN

Jak dołożyć RAMu do komputera???

17 postów w tym temacie

Mam problem, chciałbym dokupić RAMu do komputera. Wiem, że muszę zwracać uwagę na częstotliwość (FSB), ilość PIN, rodzaj (SDRAM, DDRAM), DIMM lub RIMM. Jaka jest różnica pomiędzy pamięciami jednostronnymi, a dwustronnymi? Czy na to też muszę zwracać uwagę? Przypusćmy, że mam już trochę pamięci zamontowanej w kompie. Powiedzmy, że przebrnąwszy przez to wszystko zakupiłem już odpowiednie pamięci. Jak je teraz zamontować tj. wsadzic w odpowiednie miejsce? I co potem, gdy już urochomię komputer? Odpali WINDOWS czy bede zmuszony dokonać zmian w BIOSie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>Jak je teraz zamontować tj. wsadzic w odpowiednie miejsce?
Wsadzasz je w odpowiednie miejsce na płycie głównej i tyle.

Dnia 26.12.2005 o 15:57, CH1CKEN napisał:

I co potem, gdy już urochomię komputer? Odpali WINDOWS czy bede zmuszony dokonać zmian w BIOSie?

Windows sam wykryje Ramy. Nic nie będzie musiał robić.

Tu masz temat o RAM-ach.
http://www.gram.pl/forum_post.asp?tid=1180&u=55

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm jak wsadzić w odpowiednie miejsce? Kosc pamięci jest specyficzna - będzie pasować tylko do jednego rodzaju slotu na płycie. Wsadzisz, zatrzaśniesz zatrzaski i już. Nic potem nie trzeba zmieniać w biosie. Korzystasz z kompa normalnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź przede wszystkim jaki typ pamięci obsługuje Twoja płyta główna - po co kupować drogie 400''tki skoro płyta obsługuje 300''tki i będą pracowały jak one. No i sprawdź czy płyta obsługuje SDRAMy czy DDRAMY. Podejrzewam, że masz na tyle nowy komputer, że będą to pamięci DIMM ;)) Co by tu jeszcze... Jeżeli chcesz uzyskać blisko dwukrotną wydajność Ramiątek, możesz ustawić jest w tryb Dual DDR. O ile wiem opcja ta jest możliwa od chipsetu nVidii nForce 2 i VIA Apollo KT400 (moge się mylić) - polega to na osadzeniu pamięci o takich samych częstotliwościach, w dwóch z trzech slotów DIMM. Efektem jest blisko 80 - 90% wzrost przepustowości pamięci - a jaką to ma wartość w grach, programach graficznych... ha ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.12.2005 o 18:44, Vovin napisał:

a jaką to ma wartość w grach, programach graficznych... ha ;)

Heh :)
Wiesz, co mówisz... Wczoraj dołożyłem sobie właśnie swie kosteczki po 512 RAMU... tak... dual channel ;)
I mogę sobie w corelu obrabiać pliki po 30k na 30k pikseli i komputer sobie radzi :D
Przedtem przy kilku tysiącach pikseli już się krztusiło i wieszało...

ale 512 nijak się ma 1536 ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.12.2005 o 16:00, WoWmen napisał:

Jak już włożysz Ram to wejdź do BIosu i ustaw częstotliwość w Biosie taką jaką ma RAM by działały
optymalnie nic więcej.


Bez tych ustawień w BIOSie też właściwie da się żyć, ale żeby to życie było bardziej komfortowe, to rzeczywiście, do BIOSu trza wejść ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.12.2005 o 08:24, spider88 napisał:

Najprościej jeśli nie czujesz się mocny w tych sprawach to weź komputer do sklepu gdzie kupisz
ram , oni tam na pewno go założą.


Eeeee - powiem tak : rozumiem, że nikt nie rodził się z wiedzą komputerową, ale TAKIE RZECZY TRZEBA UMIEĆ. Za przeproszeniem, po co iść do komputerowego i płacić (bo wątpie że by założyli za free) za założenie pamięci, skoro można zrobić to samemu (wystarczy manual do płyty głównej).

Po pierwsze - wiesz już jak to się robi, i na przyszłość będziesz umiał (a nawet możesz komuś pomóc)
Po drugie - zostaje ci te kilkanaście złociszy, które możesz spożytkować na pewien bursztynowy napój z pianką ;)

Wybór zostawiam Wam ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.12.2005 o 18:54, Monastor napisał:

> a jaką to ma wartość w grach, programach graficznych... ha ;)
Heh :)
Wiesz, co mówisz... Wczoraj dołożyłem sobie właśnie swie kosteczki po 512 RAMU... tak... dual
channel ;)
I mogę sobie w corelu obrabiać pliki po 30k na 30k pikseli i komputer sobie radzi :D
Przedtem przy kilku tysiącach pikseli już się krztusiło i wieszało...

ale 512 nijak się ma 1536 ;)


Hmmm lepszy rydz niż nic ;) Ja w swoim komputerze (który służy mi defacto do grania w Capitalism i pisania tekstów), mam archaiczne 66''tki SDRAMy, i narazie nie myślę ich wymieniać. Zbieram narazie pieniądze na nową obudowę ATXową (mam AT), i płytę główną pod Socket 462 (chipset Via KT600), no i wtedy pomyślę nad Dual DDR, bo faktycznie skoro będę miał 2 takie same kości, to dlaczego miałbym nie wskrzesić duużo więcej wydajności ? Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.12.2005 o 10:38, Vovin napisał:

> Najprościej jeśli nie czujesz się mocny w tych sprawach to weź komputer do sklepu gdzie
kupisz
> ram , oni tam na pewno go założą.

Eeeee - powiem tak : rozumiem, że nikt nie rodził się z wiedzą komputerową, ale TAKIE RZECZY
TRZEBA UMIEĆ. Za przeproszeniem, po co iść do komputerowego i płacić (bo wątpie że by założyli
za free) za założenie pamięci, skoro można zrobić to samemu (wystarczy manual do płyty głównej).

Po pierwsze - wiesz już jak to się robi, i na przyszłość będziesz umiał (a nawet możesz komuś
pomóc)
Po drugie - zostaje ci te kilkanaście złociszy, które możesz spożytkować na pewien bursztynowy
napój z pianką ;)

Wybór zostawiam Wam ;)

Zgodzę się z tobą , wymiana czy dodanie ramu jest chyba jedną z najprostrzych rzeczy choć wielu ludzi którzy się nie znają na komputerach po zdjęciu obudowy może przerazić ilość przewodów slotów itp. W sklepie myślę że przynajmnie większości jeśli u nich się kupi pamięć to zamątują gratis przecierz to zajmuje jakieś 20sek wraz z odkręceniem obudowy.Natomiast nie każdy musi to umieć ja nie umiem piec chleba więc kupuję go w sklepie i tak jest też z innymi rzeczami .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Natomiast nie każdy musi

Dnia 27.12.2005 o 11:06, spider88 napisał:

to umieć ja nie umiem piec chleba więc kupuję go w sklepie i tak jest też z innymi rzeczami
.


Nie porównuj wymiany RAM-u do pieczenia chleba :/ Nie ma nic prostszego niż owa wymiana, wystarczy śrubokręt, instrukcja od płyty głównej i chęci. Nic więcej!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o to czy ktoś umie czy nie. Każdy z nas zaczynał od zera - ja np. przez 13 lat poznawałem komputery od ZX Spectruma. Chodziło mi dokładnie o to, że poznanie własnego kompa jest nieukninione, i najlepiej samemu nauczyć się podstaw takich jak : format, reinstalka OSa, zmiana hardware''u itd. itd.

Ja wiem, że mogą to wszystko zrobić w dowolnym komputerowym - ale robiąc to samemu uczysz się i następnym razem nie będziesz musiał zapieprzać do sklepu, a wystarczy ci kilkanaście minut, śrub...wkrętak i chwila wolnego czasu.

Aha - i nie chcesz chyba powiedzieć, że wybierasz się z kompem na zakupy ? :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.12.2005 o 11:28, Arclight napisał:

Natomiast nie każdy musi
> to umieć ja nie umiem piec chleba więc kupuję go w sklepie i tak jest też z innymi rzeczami

> .

Nie porównuj wymiany RAM-u do pieczenia chleba :/ Nie ma nic prostszego niż owa wymiana, wystarczy
śrubokręt, instrukcja od płyty głównej i chęci. Nic więcej!

Proszę przeczytaj mój post dokładnie. Dla mnie nie jest potrzebna żadna instrukcja ,ale znam ludzi którzy pocą się na samą myśl o odkręceniu tych śrubek i przeraża ichto co tam zobaczą. Nie chcą umieć grzebać ani w komputerzeani w niczym co jest związane z techniką, obsługi pilota do telewizora uczyli się przez tydzień i wcale im to nie przeszkadza .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem o co Ci chodzi - jeżeli taki człowiek ma dużo kasy : go ahead. Gdybym kupił sobie samochód (co pewnie zrobie za jakieś 5-6 lat), spędze z tydzień w garażu aby się go nauczyć. Nie będę z każdą usterką jeździł do serwisu, bo najprościej w świecie mnie na to nie stać - i dla takich ludzi : którzy nie umią a chcą zaoszczędzić na fachowcach był chyba ten temat i kilka moich postów.

Wystarczą dobre chęci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować