• 0
Zaloguj się, aby obserwować  
MateuszP10

STARE GRY na monitorze PANORAMICZYM

Pytanie

Witam mam problem, kupiłem monitor panoramiczny i jesem zadwolony; nowe gry śmigają lajtowo, lecz se starymi , w których nie są dostępne nowe rodzielczości graj jest w formacie 4:3 i obraz jest neinaturalnie rozciągnięty. A chciałbym sobie pograc w takie smakołyki jak Praetorians. MEdieval I, Indiana Jones and the Infernal Machine,czy inne świetne stare gry. Neistety w monitorze nei mam funkcji zwężania obrazu, czy jest na toinna rada? Z góry THX

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

28 odpowiedzi na to pytanie

  • 0
Dnia 11.10.2007 o 22:22, MateuszP10 napisał:

Witam mam problem, kupiłem monitor panoramiczny i jesem zadwolony; nowe gry śmigają lajtowo,
lecz se starymi , w których nie są dostępne nowe rodzielczości graj jest w formacie 4:3 i obraz
jest neinaturalnie rozciągnięty. A chciałbym sobie pograc w takie smakołyki jak Praetorians.
MEdieval I, Indiana Jones and the Infernal Machine,czy inne świetne stare gry. Neistety w monitorze
nei mam funkcji zwężania obrazu, czy jest na toinna rada? Z góry THX

Nie ma - to jest właśnie wada LCD. Spróbuj co najwyżej uruchomić w 800*600 - co prawda jakość obrazu będzie koszmarna, ale może przynajmniej szerokość będzie normalna. Może.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 11.10.2007 o 22:30, MateuszP10 napisał:

Tzn grę w 800 na 600 czy windows?

Grę, ale nie wiem, czy to coś da. Osobiście mam starego CRT''ka, w którym problemy takie nie istnieją.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 11.10.2007 o 22:32, ziptofaf napisał:

> Tzn grę w 800 na 600 czy windows?
Grę, ale nie wiem, czy to coś da. Osobiście mam starego CRT''ka, w którym problemy takie nie
istnieją.


Widzę, że znasz się na podkręcaniu jak myślisz, czy podkręcenie Athlona 3000 64 na Venice z 2000 do 2340 to dobry wynik. Temp. na firmowym coolerze to 45 C

PS. ANprawdę nie ma jakiegoś programiku do tej rodziałki, cóż jak nie ma będę musiałstarego monita podlączać xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Może taka ostatnia deska ratunku, na monitorze być może masz takie przyciski żeby zmienić jasność szerokość ekarnu, zwężenia i takie bajery. Może zmień sobie być może chociaż trochę będzie lepiej. Panoramiczne monitory sa raczej do oglądania filmów dlatego nawet na nie nie patrzę :D Wolę zwykłe i kineskopowe :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 11.10.2007 o 22:40, 143872 napisał:

Może taka ostatnia deska ratunku, na monitorze być może masz takie przyciski żeby zmienić jasność
szerokość ekarnu, zwężenia i takie bajery. Może zmień sobie być może chociaż trochę będzie
lepiej. Panoramiczne monitory sa raczej do oglądania filmów dlatego nawet na nie nie patrzę
:D Wolę zwykłe i kineskopowe :)


mam tylko przesuwanie obrazu, nie mam zwężania/rozszeżania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 11.10.2007 o 22:38, MateuszP10 napisał:

> > Tzn grę w 800 na 600 czy windows?
> Grę, ale nie wiem, czy to coś da. Osobiście mam starego CRT''ka, w którym problemy takie
nie
> istnieją.

Widzę, że znasz się na podkręcaniu jak myślisz, czy podkręcenie Athlona 3000 64 na Venice z
2000 do 2340 to dobry wynik. Temp. na firmowym coolerze to 45 C

Średni - mój kumpel podkręcił o 700 MHz. Ale do tego trzeba mieć:
- dobry RAM (np. Patriot XBLK, Geil Ultra - żaden Kingston nie wchodzi w grę)
- dobrą płytę główną (najlepiej DFI LanParty, ale to dla tych, którzy podkręcają ekstremalnie)
- nie bać się ryzyka, bo żeby osiągnąć duże wyniki (da się i 1000 MHz, ale trzeba zmienić chłodzenie), trzeba zwiększyć napięcie procesora. A jak przegniesz to procek się spali.

Dnia 11.10.2007 o 22:38, MateuszP10 napisał:

PS. Naprawdę nie ma jakiegoś programiku do tej rodziałki, cóż jak nie ma będę musiał starego
monita podłączać xD

Mi nic o takim nie wiadomo - jak już mówiłem, ja mam zwykły, gdzie takie problemy w ogóle nie występują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 11.10.2007 o 22:44, MateuszP10 napisał:

ja niestety ma tego athlona na 754 i mam nieszczęsne DDR 1

Czemu nieszczęsne? DDR to pamięci lepsze niż DDR2. Pytanie tylko jakiej firmy i jaki model (CPU-Z może podać te informacje)
EDIT
PS Może napisz o podkręcaniu w temacie kącik entuzjastów overclockingu. Tam dostaniesz o wiele więcej fachowych porad.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Po pierwsze: DDR w żadnym wypadku nie jest lepsze od DDR2. Po drugie istnieje funkcja zwężania obrazu na monitorze panoramicznym (jeśli masz GeForce''a to wejdź do panelu sterowania Nvidii i tam masz zakładkę "zmień skalowanie monitora płaskiego"). Tylko wtedy po boku będziesz miał takie 2 czarne paski. Ale to i tak lepsze niż nienaturalny rozciągnięty obraz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 11.10.2007 o 23:07, Mr Black napisał:

Po pierwsze: DDR w żadnym wypadku nie jest lepsze od DDR2.

Dla Athlonów, którym potrzebne są niskie opóźnienia DDR1 jest dużo lepszy od DDR2. A wydajnościowo są zbliżone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 11.10.2007 o 23:08, ziptofaf napisał:

> Po pierwsze: DDR w żadnym wypadku nie jest lepsze od DDR2.
Dla Athlonów, którym potrzebne są niskie opóźnienia DDR1 jest dużo lepszy od DDR2. A wydajnościowo
są zbliżone.



W jakim sensie? Opóźnienia jak wiadomo mają niskie, ale już prędkość zapisu czy odczytu jest wielokrotnie wyższa w przypadku pamięci DDR2. Więc ogólną wydajność lepszą mają pamięci DDR2.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 11.10.2007 o 23:15, Mr Black napisał:

W jakim sensie? Opóźnienia jak wiadomo mają niskie, ale już prędkość zapisu czy odczytu jest
wielokrotnie wyższa w przypadku pamięci DDR2. Więc ogólną wydajność lepszą mają pamięci DDR2.

Zauważ - DDR1 400 MHz CL 2,5 = 800 MHz CL5 - czasem będzie lepiej w DDR1, czasem w DDR2. Dla takich Core 2 Duo nie ma to dużego znaczenia. Za to dla Athlon''ów X2 (które mają zintegrowany kontroler pamięci) duża ilość megaherców nie jest potrzebna. Za to opóźnienia już jak najbardziej tak.
Np. testy w WinRAR (procesor X2 3800+ dla 939 i AM2):
DDR2:
800 MHz CL5: 47 sekund
667 MHz CL4: 43 sekundy
DDR1:
400 MHz CL2: 38 sekund.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

To jakieś wyjątkowe testy masz, ale nieważne ;]. Ja na przykład widziałem inne testy (np. w grach), w których DDR2 wygrywał bezapelacyjnie. Choćby czas ładowania Gothica 3. Na DDR 400 MHz - niecałe 2 minuty. Na DDR2 1066MHz - 50 sekund. Widać różnicę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 11.10.2007 o 23:07, Mr Black napisał:

Po pierwsze: DDR w żadnym wypadku nie jest lepsze od DDR2. Po drugie istnieje funkcja zwężania
obrazu na monitorze panoramicznym (jeśli masz GeForce''a to wejdź do panelu sterowania Nvidii
i tam masz zakładkę "zmień skalowanie monitora płaskiego"). Tylko wtedy po boku będziesz miał
takie 2 czarne paski. Ale to i tak lepsze niż nienaturalny rozciągnięty obraz.


No właśnie an tym polega ten ból, że nei mam takiej opcji mam stery 162.18

PS najważniejsze
informacje o moim kompie są w podpisie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Eee... jak masz monitor panoramiczny, to co tam robią ustawienia do CRT? Zamiast tego powinno być to co mówiłem, czyli "zmień skalowanie monitora płaskiego". Naprawdę nie wiem czemu masz takie coś... może poszukaj coś w opcjach, zobacz jak te sterowniki wykrywają twój monitor albo coś. Bo to trochę dziwne jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 12.10.2007 o 16:59, Mr Black napisał:

Eee... jak masz monitor panoramiczny, to co tam robią ustawienia do CRT? Zamiast tego powinno
być to co mówiłem, czyli "zmień skalowanie monitora płaskiego". Naprawdę nie wiem czemu masz
takie coś... może poszukaj coś w opcjach, zobacz jak te sterowniki wykrywają twój monitor albo
coś. Bo to trochę dziwne jest.


No właśnie nie wiem czemu tak jest. Moze dlateog, że nie instalowałem sterów, ale sterów nie miałem dołączonych.

Mój monitor to Philips 200WS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Rzadko w ogóle występuje coś takiego jak sterowniki do monitora. Ja też ich nie mam, a jakoś karta graficzna poprawnie mój monitor wykrywa. Więc nie wiem, czym to może być spowodowane, a nie chcę gdybać, bo się za bardzo na tym nie znam. Spróbuj o to zapytać na jakimś bardziej specjalistycznym forum o komputerach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować