• 0
Zaloguj się, aby obserwować  
Konrad162

Linux pomocy!

Pytanie

Prosze pomóżcie jak usuwać programy w Linux''ksie (knoppix). Tak jak w WinXP Dodaj/usuń. I jeszcze jedno jak zmienić palete kolorów z 32bit na 16bit. Prosze pomóżcie!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

538 odpowiedzi na to pytanie

  • 0
Dnia 18.09.2007 o 09:16, sig. napisał:

> Witam!
> Jaka dystrybucje linuxa (64 czy 32 bitową?) najlepiej ściągnąć aby udało się uruchomić
na niej
> Counter-Strike 1.6??
a ma wersje linuksową, 64 bitową? jeśli nie, to 32 bitowego (jeśli chcesz grać przez cenegę
to napewno takiego, bo ma problemy z 64 bitami. Ogólnie na 64 bity jest jeszcze za wcześnie,
ze względu na brak oprogramowania (chociaż już jest coraz lepiej, bo procesory 32 bitowe wypadły
ze sprzedaży).
ps na 64 bitowym procesorze x86 bez problemu uruchomisz 32 bitowy system, bo to po prostu procesor
32 bitowy rozbudowany do 64 bitów (a nie projektowany od podstaw jak np itanium intela).


Ok, ale mam jeszcze jedno pytanie- mam myszkę razer deathadder i na stronie producent nie ma sterowników do linuxa. Czy myszka by chodziła w linuxie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Oczywiście, że myszka będzie Tobie chodziła pod linuxem ale oczywiście standardowo nie będą wykorzystywane dodatkowe funkcje tej mychy (nawiasem mówiąc dobra mycha :D ), ale jest na to sposób zwany "Razer DeathAder Linux mouse configuration tool version 003", ten programik znajduje się:

http://razerblueprints.net/index.php?option=com_docman&task=cat_view&Itemid=69&gid=70&orderby=dmdate_published&ascdesc =DESC

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 20.09.2007 o 19:22, gesio napisał:

Mam pytanko:
Jak zainstaluję linuxa na jednej partycji z windowsem to nie będzie sie gryzł z oknami?

na jednej partycji? obawiam się że mogą być z tym problemy. zainstalować się go da tylko na własnych partycjach albo fat32 (w teorii, bo nie mam pojęcia jak ta procedura wygląda. po prostu słyszałem że jest taka możliwość) a ty masz pewnie ntfs (obsługuje tylko do odczytu, zapis przy wykorzystaniu windowsowych bibliotek (w sumie nie jestem pewien czy taka "pożyczka" do końca z prawem zgodna jest, a ścisłej licencją windowsa). lepiej wydziel mu trochę miejsca, i tam zrób osobne partycje (z wyborem co ma być uruchomione Linux poradzi sobie znakomicie) ew ściągnij jakieś livecd/livedvd, i tam sobie sprawdź czy ci pasuje ( tu się uruchamia kompa z płyty, więc nie trzeba nic na dysku grzebać.

ps tak już czepiając się na koniec, to przy odmianie słowa Linux x zamienia się na ks ( zainstaluję Linuksa, czy też program działający pod Linuksem (zasada przejęta z Uniksa)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

siemka,
znam juz podstawy linux''a jednak nadal mam problem instalacjii gier w których jest dużo plików dla porółnania np z instalacją gier takich jak wormux radze sobie bez problemu ale gdy widze jakieś pliki Makefile, COPYING to wymienkam poniewaqż zawsze jak chce je uruchomić przez terminal jakieś błędy są.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 29.09.2007 o 13:59, Pediator napisał:

siemka,
znam juz podstawy linux''a jednak nadal mam problem instalacjii gier w których jest dużo plików
dla porółnania np z instalacją gier takich jak wormux radze sobie bez problemu ale gdy widze
jakieś pliki Makefile, COPYING to wymienkam poniewaqż zawsze jak chce je uruchomić przez terminal
jakieś błędy są.

Bo takie rzeczy trzeba kompilować samodzielnie.
wpisujes zpo kolei w konsoli
./configure
sudo make
sudo make install
No i jak nie bedzie jakiegoś errora, to sie zainstaluje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

starczy samo sudo (zapyta o chasło roota, podaj je)
a potem
./configure
make
make install
(w zasadzie to sudo można by między make i make install, tyle że wtedy zainstaluje się w twoim katalogu domowym a co za tym idzie narobi dodatkowych katalogów, i tylko user z którego robiłeś ./configura i make będzie mógł skorzystać z tego programu)
ps komendy te wykonujesz naturalnie w katalogu z tymi plikami, fachowo nazywa się je źródłami (bo zawierają kod źródłowy programu, oraz informacje potrzebne do jego instalacji)
pps prawie zawsze jest tam też plik install albo readme, a w nim wprost podane potrzebne komendy (czasem może się okazać że akurat ten, konkretny program kompiluje się niestandardowo). nie przetrasz się tylko słowa kompilacja, to naprawdę proste jest, przecież uniemożliwiające ją bugi już ktoś usunął ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Jak zainstalować modem chello w Linux-ie?

Mój kolega zainstalował OpenSuse 10.3 i nie wie jak zainstalować modem chello. Ten modem to Arris model CM450B... Na płytce w folderze LINUX są tylko jakieś pliki .pdf w których nic nie ma na temat instalacji w Linux-ie

Pozdrawiam i proszę o pomoc!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Dnia 13.10.2007 o 13:05, Laki.men napisał:

Pozdrawiam i proszę o pomoc!

a nie da się go czasem podłączyć przez kartę sieciową? wtedy żadne sterowniki nie będą potrzebne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

A w ogóle potrzeba jakis sterowników do chello? Ja mam modem wprawdzie Motoroli, ale sterów nei musiałem instalować a net działał. Tylko taką kwestię miałem, że net działa tylko jak system odpalam i instaluję z LiveCD, jak próbuję tradycyjnego instalatora to dupa zbita. Aha i podłaczony mam modem przez USB.

Jeszcze ewentualnie zobacz czy na stronie chello, albo producenta modemu nie ma sterowników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Mam taki oto lamerski problem z najnowszym opensuse 10.3 kupionym za całe 5 zł na allegro. Po instalacji komputer się restartuje aby zainicjować pierwsze uruchomienie. Nie uruchamia się program rozruchowy tylko od razu wczytywany jest Windows. Sprawa wygląda tak: na dysku ustawionym jako master mam dwie partycje, jedną z windowsem xp a drugą z danymi. Na drugim dysku 10GB (podłączonym jako slave na taśmie od cd-romu) nie mam nic. Na trzecim dysku 40GB podłączonym jako slave również nic nie mam i właśnie na tym dysku chciałem postawić opensuse. Ktoś mi może powiedzieć czemu nie uruchamia się program rozruchowy? Ani GRUB ani LILO bo oba próbowałem. Przy GRUBie przy próbie uruchomienia opensuse z livecd wyskakuje do tego Error 22 i tyle. Przy LILO natomiast pojawia się konsola, w której pisze coś o tym, że czeka na partycję 2 na czymś tam po coś tam. Czy tak rzeczowo opisany problem;) pozwala Wam już stwierdzić co jest nie tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Na dzień dzisiejszy sprawa wygląda tak, że odłączyłem dysk 10GB, ten podłączony pod First IDE jako slave (na taśmie razem z dvd-romem ustawionym na master)- tak dla "picu" bo wpływu to raczej nie ma. W każdym razie mam teraz dwa dyski na Second IDE: dysk pierwszy (master) z dwoma partycjami: 1. windows 2. dane. oraz dysk drugi (slave) na, którym udało mi się zainstalować 100% poprawnie opensuse 10.2. Poprawnie, to znaczy, że program rozruchowy zadziałał i pokazał mi opcje wyboru systemu. Co ciekawe zainstalowałem 10.2 na już zainstalowane (tyle, że nie pokazujące programu rozruchowego) 10.3. I w tym momencie pomyślałem sobie, że w takim razie teraz zainstaluje 10.3 na 10.2- ale się nie da. Nie ma ani możliwości aktualizacji ani instalacji.
Zostawiam narazie kompa tak jak jest bo wszystko działa. A narazie sam sobie ściągam opensuse 10.3. Chciałem jeszcze sprawdzić sumy md5 dla tego zakupionego DVD ale wtedy chyba musiałbym tworzyć najpierw obraz płyty i dopiero go sprawdzać, czy tak? Nie da się sprawdzić sum kontrolnych na włożonym dysku dvd?:)
W każdym razie pozostaje teraz pytanie: czy gdyby wszystko było okej z tą płytą to czy w takim razie nie powinno się dać zaktualizować czy "nagrać jedno na drugie"? Znaczy się mając zainstalowane 10.2 "nadpisać" na nie 10.3?
Ściągnę teraz sobie samodzielnie 10.3 i zobaczę czy wszystko będzie grać. Wtedy pozostaje "tylko" kwestia uruchomienia neostrady na opensuse...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Możesz przecież zmienić źródła, z których korzysta YAST na te z pakietami dla wersji 10.3 i zaktualizować system. Co do neostrady, to już mi całkiem obrzydły te modemy na USB i każdorazowe ich instalowanie. Za nieco ponad miesiąc mam koniec umowy i zmieniam dostawcę na takiego, który oferuje modem ze złączem RJ-45.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Jestem świeżo po zainstalowaniu Knoppixa 5.0 na hdd. Wcześniej moje doświadczenia z Linuxem były biewielkie (miałem na dysku Debiana, bo chwilowo był potrzebny ale tak to nie korzystałem, poza tym u brata się kiedyś bawiłem ;)). W związku z tym parę pytań od n00ba:
- jak zrobić update systemu?
- jak w ogóle instaluje się te paczki gz? (Firefox 2 na przykład)
- jak uzyskać dostęp do partycji windowsoych w ntfs jako zwykły user? Na jednej partycji mam muzykę, anime, fajne grafiki, chciałbym mieć do tego bezproblemowy dostęp.

Pozdrawiam ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 14.10.2007 o 23:43, tykus napisał:

Jestem świeżo po zainstalowaniu Knoppixa 5.0 na hdd. Wcześniej moje doświadczenia z Linuxem
były biewielkie (miałem na dysku Debiana, bo chwilowo był potrzebny ale tak to nie korzystałem,
poza tym u brata się kiedyś bawiłem ;)). W związku z tym parę pytań od n00ba:
- jak zrobić update systemu?

poszukaj w "menu start" system, tam powinien być program do tego (nie mam knopixa to ci nie powiem, ale w mandrivie jest wszystko na logiczne kategorie podzielone, więc pewnie znajdziesz bez problemu

Dnia 14.10.2007 o 23:43, tykus napisał:

- jak w ogóle instaluje się te paczki gz? (Firefox 2 na przykład)

spróbuj kliknąć na którąś prawym klawiszem myszki, powinno być zainstaluj w menu. jak nie to systemowy instalator który sam ściągnie co mu trzeba i zainstaluje powinien być tam gdzie program do aktualizacji (mogą być nawet zintegorwane w jeden program do aktualizowania, instalowania i usuwania)

Dnia 14.10.2007 o 23:43, tykus napisał:

- jak uzyskać dostęp do partycji windowsoych w ntfs jako zwykły user? Na jednej partycji mam
muzykę, anime, fajne grafiki, chciałbym mieć do tego bezproblemowy dostęp.

poszukaj w katalogu głównym (systemu a nie domowym) katalogu mnt (starsze wersje Linuksa) lub media (nowsze) tam będą partycje ntfs w trybie wszystko do odczytu. zapis wymaga skorzystania z zewnętrznego oprogramowania, i oryginalnych, windowsowych bibliotek (nie jestem do końca pewien co do legalnośći takiego postępowania), ponieważ z powodu braku specyfikacji odczyt w jądrze zrobiono korzystając z metody "zrobię pod windowsem to czy tamto, i zobaczę jakie operacje na dysku zostały wykonane". Zapis też tak zrobili, ale jest domyślnie wyłączony ze względu na fazę bardzo eksperymentalną (istnieje niebezpieczeństwo że przy zapisie bez korzystania z windowsowych bibliotek wszystkie dane na partycji zostaną nieodwracalnie uszkodzone)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 14.10.2007 o 23:43, tykus napisał:

- jak zrobić update systemu?

apt-get update pobiera aktualne listy pakietów z repozytoriów i porównuje je z lokalnymi
apt-get upgrade pobiera i instaluje zaktualizowane pakiety, o ile nie zmienia to ich wersji
apt-get dist-upgrade jak wyżej, z tym, że instaluje pakiety w nowszych wersjach; z reguły (przy aktualizacji całego systemu do nowszej wersji) wymaga też uaktualnień wpisów w pliku /etc/apt/sources.list

Dnia 14.10.2007 o 23:43, tykus napisał:

- jak w ogóle instaluje się te paczki gz? (Firefox 2 na przykład)

gz to spakowane archiwum, a nie paczka. To pierwsze to z reguły źródła programu, choć nie zawsze. Pakiety do dystrybucji wywodzących się z Debiana mają format deb i instaluje się je poleceniem dpkg -i nazwa_pakietu.deb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Dobra, to teraz ja:D
Wie ktoś może jak "dopiąć się" do sieci bezprzewodowej na suśle (dokładnie OpenSUSE 10.3)? W takim PC-BSD, czy DesktopBSD wystarczyło podać nazwę sieci, szyfrowanie, hasło i czy DHCP automatycznie, czy wpisać wszystkie parametry tego ręcznie. Tu konfiguracja sieci (w zasadzie karty sieciowej) jest przez YaST''a i bynajmniej nie ogranicza się do tych danych. Wpisałem te same dane, które podawaję w *BSD a resztę zostawiłem ale nawiązać system połączenia nie może (nie znajduje żadnej sieci). A może to problem z kartą WiFi? Pokazuje mi, że mam nie taką jak mam (pokazuje Ralink''a). No ale w *BSD jest podobnie (też Ralink) i problemów żadnych nie miałem. Więcej pomysłów nie mam. Szkoda by ten nowy suseł rzeczywiście w porównaniu z wersją 10.2 nieźle pomyka. O uruchamianiu się systemu już nie wspomnę (u mnie na oko prawie 3x szybciej od starego):)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Po wielu próbach zinstalowania opensuse 10.3 tak żeby grub wykrywał windowsa w swoim menu udało mi się dojść do tego, że... teraz już nawet instalator opensuse 10.3 nie wykrywa partycji windows. Sam dysk wykrywa ale partycji już na nim nie widzi, a co za tym idzie, nie widzi ich grub. Natomiast inne linuxy takie jak Mandriva 2008 RC2 widzą partycje windowsa i normalnie wszystko automatycznie ustawiają w menu gruba. To samo tyczy się opensuse 10.2. BTW: czy tak powinno być, że instalator opensuse 10.3 wykrywa wszystkie dyski jako sata? Wszystkie dyski mam na ATA i nie wiem czy to kwestia oznaczeń bo w 10.3 pozmieniali chyba coś z oznaczeniami i teraz nie ma hda, hdb itd. tylko jest sda, sdb...

Mam trzy dyski:
hda (9GB pusty)
hdb (dysk z windowsem i partycjami hdb1, hdb2)
hdc (37 GB pusty- tu chcę zainstalować opensuse 10.3)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować