Zaloguj się, aby obserwować  
PtaQ15

Liceum vs.Technikum - co lepsze czyli podpowiedzi dla gimnazjalistów.

263 postów w tym temacie

Dnia 25.08.2008 o 15:52, MKRaven napisał:

Nie chcę się wymądrzać bo jestem dopiero na etapie studiów. Jednak z doświadczeń innych
osób z mojej rodziny, w tym i mojego brata, którego przebieg kariery zawodowej mogłem
z dość bliska obserwować to wiem, że już podczas studiów bez wykształconego zawodu można
zarabiać na tyle, żeby się spokojnie utrzymać (i to w dużym mieście, gdzie to tanie nie
jest) i że w tym samym dużym mieście dyplom wyższej uczelni wpisany w CV ma co najmniej
10x taką wartość jak wpisane tam wykształcenie średnie.


Przy założeniu że pójdziesz na studia, ba o ile się dostaniesz na dobrą uczelnię . Zwróć uwagę co się w tej chwili wyrabia . Chińczycy mają nam budować bo nie ma siły roboczej .Wszyscy się pchają na studia , tam niestety przesycenie jest już znaczne . Wykształcenie wyższe jest coraz mniej lukratywne , a jako robotnik wykwalifikowany możesz zarabiać nie mniej a niejednokrotnie i więcej niż nie jeden uczony .Wszystko zależy od szczęści i umiejętności .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A kto powiedział, że po ukończeniu studiów nie można mieć praktyki zawodowej? Jasne, że na dziennych jest to utrudnione, ale naprawdę da się zrobić. A znam wielu ludzi, którzy kończąc studia już mieli zapewnioną posadę w firmie, w której mieli praktyki i to z grrrrrrubą kasę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Obecnie jest taki niedobór inżynierów i chętnych aby nimi zostać, że na dobre uczelnie techniczne jest się śmiesznie łatwo dostać (wiem co mówię, przeżywałem to w tym roku), aczkolwiek obserwując listy przyjętych widać, że powoli ilość chętnych, a zatem i trudność dostania się na nie, zaczyna się zwiększać.
Tak - masz rację, że teraz, szczególnie przed Euro, robotnicy są pożądani i coraz lepiej opłacani, ale warto pamiętać, że przy obecnym rozwoju technologii zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych pracowników raczej będzie rosło. No i nie można zapominać, że wykwalifikowani polscy czy to inżynierowie, lekarze i inne grupy zawodowe są witane z otwartymi rękoma na zachodzie, przy lepszych zarobkach i nie raz firmy oferują jeszcze np. pomoc w wynajmie mieszkania aby się tam przeprowadzić z rodziną i zostać stałym pracownikiem.
Oczywiście istnieje też takie zjawisko, że ludzie mają zbyt wysokie kwalifikacje do wykonywania danego zajęcia, przez co nie są zatrudniani bo pracodawca nie jest w stanie zaoferować im zarobków adekwatnych do wykształcenia.
Ja z tego co widziałem wiem (albo wydaje mi się, że wiem), że w segmencie usług wykształcenie wyższe jest raczej niezbędne i wyżej opłacane. Oczywiście zależy pewnie też w jakim regionie kraju.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.08.2008 o 16:39, MKRaven napisał:

Ja z tego co widziałem wiem (albo wydaje mi się, że wiem), że w segmencie usług wykształcenie
wyższe jest raczej niezbędne i wyżej opłacane. Oczywiście zależy pewnie też w jakim regionie
kraju.


Podam Ci przykład mojego szwagra .Ukończył podstawówkę , uciekł z wycieczki do Niemiec i podjął tam pracę na czarno . Tak pracował do zeszłego roku .Jest dosłownie złotą rączką . Uwierz , niejeden inżynier pozazdrościł by mu kasy jakiej się dorobił . Dom , autko , wszystko z najwyższej półki , bez wykształcenia . Z drugiej strony są ludzie z doktoratem którzy przymierają głodem . Wykształcenie to nie wszystko .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale żelazna kurtyna jak się uciekało, a nie wyjeżdżało za granicę to już nieco nie czasy pszem Pana, więc porównanie z obecnymi uznałbym za czysto teoretyczne ;) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ehhh . Jescze wakcje sie nie skończyły , a tu juz takie tematy na topie ... :P


Co do wyboru Liceum lub Technikum . I Technikum i Liceum są dobre, i właściwie żadne podpowiedzi Ci nie pomogą . Ty SAM musisz zobaczyć jaki rodzaj szkoły jest dla Ciebie dobry . Poczytaj co to jest Liceum i Technikum i zobacz co bardziej odpowiada Twoim preferencją, bo wybór tych szkół będzie dla Ciebie BARDZO ważny :)


Ja osobiście poszedłem do Liceum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Chyba dokładnie nie przeczytałeś mojego posta napisałem że udanie się do technikum zapewni mi lepszy start na Politechnice nie napisałem nic o tym że po technikum zamierzam iść do pracy itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.08.2008 o 17:22, MKRaven napisał:

Ale żelazna kurtyna jak się uciekało, a nie wyjeżdżało za granicę to już nieco nie czasy
pszem Pana, więc porównanie z obecnymi uznałbym za czysto teoretyczne ;) .

Tylko że on wrócił w zeszłym roku . I to nie dla tego że za mało zarabiał, tylko dlatego że swoje już zarobił ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jestem obecnie w 1 klasie LO o profilu humanistycznym, dowiedziałem się niedawno, że w technikum informatycznym zwolniło się miejsce. Czy warto byłoby się przepisać? Dodam, że przyszłość wiążę właśnie z informatyką :-D
PS Po szkole zamierzam iść na studia (najprawdopodobniej na zaoczne). Co Wy sądzicie o tym? Warto się przepisać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.09.2008 o 16:07, kibot napisał:

PS Po szkole zamierzam iść na studia (najprawdopodobniej na zaoczne). Co Wy sądzicie
o tym? Warto się przepisać?

Jeśli chcesz iść na studia to zdecydowanie LO, ale wybrałeś nieszczególnie dobry profil.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.09.2008 o 16:10, Cmq napisał:

Jeśli chcesz iść na studia to zdecydowanie LO [...]


Ło Jezu ... sory jestem po budowlance, mam już doświadczenie zawodowe ale mimo to idę dalej na studia xD I szczerze - dobrze się z tym czuje. Tak więc nie wiem skąd to "zdecydowanie" ... xD

LO jest dla ludzi niepewnych, bądź tych którzy chcą po szkole średniej iść na jakiś uniwerek. Jeżeli jesteś w miarę zdecydowany co do swojego przyszłego zawodu i byś chciał kształcić się w szkole wyższej dalej w tym samym kierunku to ZDECYDOWANIE technikum, czemu? Otóż współczuje ludziom, którzy np. po LO wybierają studia budowlane, masa nowych, niespotkanych wcześniej rzeczy. Technikowi większość zagadnień nie będzie już obca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.09.2008 o 16:07, kibot napisał:

Jestem obecnie w 1 klasie LO o profilu humanistycznym, dowiedziałem się niedawno, że
w technikum informatycznym zwolniło się miejsce. Czy warto byłoby się przepisać? Dodam,
że przyszłość wiążę właśnie z informatyką :-D


Uczciwie należy przyznać - technikum informatyczne daje tyle, co...nic. Masz niby jakieś tam doświadczenie, ale twoje szanse na dostanie się na studia w tym zakresie są niższe. Nie bez powodu na najlepszych uczelniach studiują tylko ludzie z LO. Oczywiście, technikum ma sens, jeżeli studia mają być dodatkiem, a nie rzeczą obowiązkową. Tak, czy inaczej, maturę zdasz gorzej (tyle mówi sama statystyka). A gorzej zdana matura = gorsze studia.

Dnia 12.09.2008 o 16:07, kibot napisał:

PS Po szkole zamierzam iść na studia (najprawdopodobniej na zaoczne). Co Wy sądzicie
o tym? Warto się przepisać?

Nie warto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.09.2008 o 18:55, kibot napisał:

Po technikum zawsze już ma się zawód i można już podjąć się pracy. A jeśli nie zdam matury
w liceum to i tak kicha :P


Dyplom zawodowy w roku poprzednim zdobyła niecała połowa przystępujących do egzaminu, więc nie wiem, czy takie to fajne. xP

Dnia 12.09.2008 o 18:55, kibot napisał:

Jestem niezdecydowany :P


Idź do LO. xP

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.09.2008 o 19:01, Probos napisał:

Idź do LO. xP

Chyba jednak zostanę, zawsze jakby co mogę po liceum zrobić dwuletnią policealkę i także zdobyć Technika Informatyka albo jak dostanę się na dobre studia to tam pójść :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.11.2008 o 16:05, kibot napisał:

A czy to prawda, że technikum daje solidne podstawy jeżeli ktoś zamierza kontynuować
naukę na politechnice w tym samym kierunku?

Jeśli nie będziesz sie obijał i szkoła będzie na dość dobrym poziomie, to to daje sporą przewagę na polibudzie przez dobre półtora roku nad byłymi licealistami, ale podobno trudniej zdać maturę. Zawsze jakieś "ale" :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm jako że jestem świerzym studentem Politechniki wypowiem się w tym temacie. Na różnych zajęciach na uczelni widzę dość duży kontrast między absolwentami techników i leceów. Chodzi mi przedew wszystkim o dwa przedmioty będące podstawami na miażdżącej większości kierunków technicznych: fizyka i matematyka.

Osoby z liceów mają o wiele większą wiedzę teoretyczną i są lepiej przygotowane do robienia różnego typu zadanek. Ponadto bardzo dużo osób z techników ma ogromne problemy z podstawowymi operacjami typu wyliczenie pierwiastków trójmianu kwadratowego, funkcjami trygonometrycznymi i ich własnościami, wzorami skróconego mnożenie dla 3-ciej potęgi. A to przekłada się na to że około 90% osób po technikach nie rozumie tematów typu: liczby zespolone, macierze, całki itd. Ciężko mi się wypowiadać na temat praktyki ale z tym raczej po technikum będzie łątwiej... jednak żeby dojść do zajęć z praktyką trzeba także znać teorię... a do tego IMO lepiej są przygotowani absolwenci liceów.

No ale jeżeli nie chce się iść na studia to oczywista sprawa że technikum będzie lepszym wyborem. No i wszystko zależy od preferencji danej osoby... Ja skończyłem liceum i nie żałuje swojego wyboru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować