• 0
Zaloguj się, aby obserwować  
Akashi

Wiedźmin - oficjalny temat Pomocy Technicznej

Pytanie

Jeżeli masz jakiś problem z zainstalowaniem gry Wiedźmin, albo uruchamiasz grę i pojawia Ci się czarny ekran lub gdy nie masz zielonego pojęcia czemu nagle pojawia się jakiś komunikat podczas gry to ten temat powstał właśnie z myślą o Tobie.

W tym temacie możesz zgłaszać swoje problemy dotyczące wszystkich problemów z instalacją, uruchomieniem czy działaniem gry Wiedźmin.

Zachęcamy także do czytania postów poprzedników. Możliwe, że jakiś użytkownik napotkał się na taki sam problem jak Ty i umieścił we wcześniejszych postach rozwiązanie problemu.
Co może zaoszczędzić czasu oczekiwanie na odpowiedz.

Temat ten poświęcony jest tylko problemom związanych z kwestiami technicznymi, wszystkie inne rozmowy na temat gry proszę prowadzić w temacie:
Wiedźmin (The Witcher) - temat ogólny” pod poniższym linkiem: http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=851&tpage=1

Oczywiście przed zgłoszeniem jakiegoś problemu proponujemy najpierw upewnić się, że dany problem nie został opisany w naszej bazie Pomocy Technicznej pod poniższym linkiem: http://www.gram.pl/pomoc_lista.asp?g=895 oraz czy posiadany komputer spełnia minimalne wymagania gry, a także czy posiada najnowsze sterowniki.

Wymagania gry znajdują się pod poniższym linkiem jeżeli macie jakieś wątpliwości czy gra będzie wam działać sprawdźcie najpierw wymagania zanim zaczniecie zadawać kolejne niepotrzebne pytania: http://www.gram.pl/pomoc_problem.asp?g=895&p=1798
Jeżeli konfiguracja komputera nie spełnia minimalnych wymagań niestety nie ma szans by gra się uruchomiła czy działała prawidłowo.

Wszystkie posty nie związane z problemami czy kwestiami technicznymi będą usuwane!!!

W przypadku problemów związanych z zamówieniami oraz dostawą zamówionych w sklepie gram.pl proszę kontaktować się z obsługą sklepu poprzez formularz kontaktowy: http://www.gram.pl/kontakt_formularz.asp?r=4 lub telefonicznie (022) 519-69-68

Więcej informacji na temat sklepu znajdziecie na stronie http://www.gram.pl/sklep_pomoc.asp

Wymagania gry
minimalne:

Microsoft ® Windows ® XP Service Pack 2, Vista (System Operacyjny musi posiadać dostępne aktualizacje)
Procesor: Intel Pentium 4 2.4GHz lub AMD Athlon 64 +2800
Pamięć RAM: 1024 MB RAM w przypadku Microsoft ® Windows ® XP / 1536 MB dla Microsoft ® Windows ® Vista
Karta graficzna: 128 MB Video RAM, z obsługą DirectX9 Vertex Shader/ Pixel Shader 2.0 (NVIDIA GeForce 6600 / ATI Radeon 9800)
8.5 GB wolnego miejsca na dysku twardym
Karta dźwiękowa zgodna z DirectX 9.0c
Napęd DVD

zalecane:
Microsoft ® Windows ® XP Service Pack 2, Vista (System Operacyjny musi posiadać dostępne aktualizacje)
Procesor: Intel Core 2 Duo 2.13 GHz lub AMD X2 5600+
Pamięć RAM: 2 GB RAM Karta graficzna: NVIDIA GeForce 7900 GTX / ATI Radeon X1950 PRO
8.5 GB wolnego miejsca na dysku twardym
Karta dźwiękowa zgodna z DirectX 9.0c
Napęd DVD


Pozdrawiamy
Zespół Pomocy Technicznej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

3273 odpowiedzi na to pytanie

  • 0
Dnia 05.12.2007 o 16:48, Gryczka napisał:

Może jeszcze jakieś sugestie ?;)


Sprawdziłeś na wszystkich najniższych detalach i przy najniższej rozdzielczości. Nic już raczej nie pomoże.
Przechadzki nocą, gdy nie ma ludzi za dużo? Ale to nie zawsze tak się da.
Być może patch 1.2 będzie poprawiał wydajność w Handlowej - może wówczas coś się zmieni?
Handlowa i Stara powodują ostre spadki FPS nawet na dobrych maszynach, więc jest to element, który aż prosi się o poprawki.

Swoją drogą 9600 to rzeczywiście karta, która już jedną nogą jest w muzeum :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 04.12.2007 o 23:21, rafekx 12 napisał:

> WITAM! Ja mam taki problem- otóż, kiedy zapiszę stan gry i wychodzę z niej ,
> to wyskskuje komunikat " wystąpił problem z aplikacją THE WITCHER i zostanie ona zamknięta".

> Pytanie, czy ktoś miał ten problem, i jak go ominąć?.
z tego co słyszałem błędy przy zamykaniu gry nie są groźne ale jeśli ci to szczególnie przeszkadza
to sciagnij patcha

Patch został zainstalowany razem z grą.(upgrade kompa).Kiedy grałem na starej konfiguracji
problemu nie było. Teraz jest.
Ale dzięki za odpowiedż.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 05.12.2007 o 17:59, mateuszbanach0 napisał:

Mam pytanie: w wymaganiach wszyscy piszą że 1 GB RAM na Vistę na Wiedźmina nie starczy. Starczy,
czy potrzeba 1,5 GB??


Do uruchomienia gry może i starczą tylko do pełnej przyjemności z rozgrywki nie licz (bardzo długie wczytywanie się obszarów oraz długie zapisywanie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 05.12.2007 o 18:56, fish13 napisał:

> Mam pytanie: w wymaganiach wszyscy piszą że 1 GB RAM na Vistę na Wiedźmina nie starczy.
Starczy,
> czy potrzeba 1,5 GB??

Do uruchomienia gry może i starczą tylko do pełnej przyjemności z rozgrywki nie licz (bardzo
długie wczytywanie się obszarów oraz długie zapisywanie).

aha, dziex za info

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

ostatnio włączając wiedźmina wyskoczyła mi tabliczka: "Komputer nie spełnia minimalnych wymagań programu". Wcześnie wszystko działało normalnie i wymagania są spełnione, ale w komputerze płyta główna poszła do wymiany, nowa to jakiś asus, co do modelu pewien nie jestem. Co radzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 05.12.2007 o 17:22, RobeN napisał:

Sprawdziłeś na wszystkich najniższych detalach i przy najniższej rozdzielczości. Nic już raczej
nie pomoże.

Mój błąd - to nie były najniższe detale. Filtrowanie azo..w każdym razie filtrowanie, miałem ustawione na dwójke. Zrobiłem na jedynke :D

Dnia 05.12.2007 o 17:22, RobeN napisał:

Przechadzki nocą, gdy nie ma ludzi za dużo? Ale to nie zawsze tak się da.

Sprawdziłem. Działa. Z zacinkami, ale chodzi. Doszedłem nawet do karczmy ;) Ale nie uwazasz, że taka gra to nie gra ? Postaci połowe brakuje, widoków podziwiać nie można, a do tego jeszcze pełno "małych kikimorek" i bandytów. Pomijając już oglądanie ciekawych wygibasów wirualnych ludzi, czy dołapanie jakiegoś dodatkowego questa. W każdym razie, ja tak grać nie chce...

Dnia 05.12.2007 o 17:22, RobeN napisał:

Być może patch 1.2 będzie poprawiał wydajność w Handlowej - może wówczas coś się zmieni?

Kiedy ten patch zawita ? Tyle czekać, kiedy na dysku gra jest do skonczenia ;) ?

Dnia 05.12.2007 o 17:22, RobeN napisał:

Swoją drogą 9600 to rzeczywiście karta, która już jedną nogą jest w muzeum :)

Obraziłem się :P
Szczerze, to myślałem, że z nią ukończe gre. Tylko tyle, bez bajerów, ważne żeby na tym sprzecie dotrwać. Poźniej można pozwolić sobie na nowy, ale chciałem jeszcze trochę przeczekać. Tak więc jest wyjście ; nowa karta graficzna, rozumiem, że tyle wystarczy ?
@@Akashi@@ ------->
Tryb selek.. ee ? Jak możesz, to zapisz sobie gdzieś, że do Gryczki trza z instrukcjami. Jaki tryb selektywny ? Jak go włączyć, o instrukcje proszę :) Zgłoszenie wysle, choć wątpie czy to coś pomoże.
Od jutra zaczynam nową zabawę w namawianie na nową kartę graficzną. Ciężko będzie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

No widzisz, czyli jednak coś dało się zrobić.
I tak na 1GB RAM przy karcie lepszej (osobiście testowałem na 7800GS) gra się dobrze (nie idealnie, ale dobrze) przy 1280x1024 z wyłączonym rozmyciem i filtrowaniem - reszta na High/Med.
Lagi są tylko po załadowaniu obszaru - ale to trwa kilka sekund (do 10) więc da się wytrzymać.

Co do trybu selektywnego - chodzi o to, by uwolnić jak najwięcej zasobów poprzez wyłączenie jak największej ilości zbędnych programów standardowo uruchamianych przy starcie Windows.

Cały proces opisany jest tu:

http://www.gram.pl/pomoc_poradnik.asp?p=798

i tu:

http://www.tweaks.pl/czytaj,zapchany_tray...,45.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Wiedźmin nie obsługuje oficjalnie kart zintegrowanych.
Być może gra się uruchomi, ale mogą występować problemy ze stabilnością oraz z obrazem - pomijam wydajność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Czy po zmianie płyty instalowałeś wszystkie sterowniki związane z płytą?
Również sterowniki graficzne i dźwiękowe należy zainstalować jeszcze raz.
(Być może część sprzętu nie jest poprawnie skonfigurowana.)

P.S. Nie napisałeś, czy Windows był instalowany na nowo - choć w obydwu przypadkach wina może leżeć w braku sterowników.

Sprawdziłbym Panel Sterowania/System/Sprzęt/Menadżer Urządzeń => czy tutaj wszystko jest poprawnie (brak żółtych wykrzykników, prawidłowe nazwy sprzętu).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 05.12.2007 o 23:26, RobeN napisał:

Czy po zmianie płyty instalowałeś wszystkie sterowniki związane z płytą?
Również sterowniki graficzne i dźwiękowe należy zainstalować jeszcze raz.
(Być może część sprzętu nie jest poprawnie skonfigurowana.)

P.S. Nie napisałeś, czy Windows był instalowany na nowo - choć w obydwu przypadkach wina może
leżeć w braku sterowników.

Sprawdziłbym Panel Sterowania/System/Sprzęt/Menadżer Urządzeń => czy tutaj wszystko jest
poprawnie (brak żółtych wykrzykników, prawidłowe nazwy sprzętu).


Nie instalowałem sterowników, nie pomyślałem o tym. spróbuję i napiszę co wyszło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Popróbuj z różnymi wersjami sterowników. Te starsze nie obsługują niektórych efektówi siłą rzeczy ich nie ma. Może oczywiście wtedy gra nie działać poprawnie, ale warto spróbować. A jaki masz procesor i RAMy? Ja Wyzime Handlową przeszedłem na starych sterownikach, a teraz gram na Catalystach 7.11 i działa dobrze z wszytkimi efektami na low/med 1280x1024. Problem tylko jest w nocy, bo wtedy zaczyna mi strasznie lagować i musze zazwyczaj wyłączyć gre i włączyć jeszcze raz na najniższych detalach.

Mój sprzęt: Pentium 4 2.4GHz -> 2.52GHz, 1GB DDR RAM, Radeon 9600.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Mam problem podczas gry na postaciach pokazują się kropki ciemne kwadraty a czasem dziury w postaci.
Może mi ktoś pomóc albo powiedzieć czemu tak się dzieje, naprawdę odbiera to radość z gry.

20071206192221

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 06.12.2007 o 19:23, Piterek-3 napisał:

Mam problem podczas gry na postaciach pokazują się kropki ciemne kwadraty a czasem dziury w
postaci.
Może mi ktoś pomóc albo powiedzieć czemu tak się dzieje, naprawdę odbiera to radość z gry.

Bah, ja wiem. Pierwszy raz odpowiadam na problem z Wiedźminem, więc mały stresik jest ;)
Zainstaluj najnowsze sterowniki do karty graficznej, miałem to samo i instalacja pomogła :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

no więc tak. Instaluje wiedźmina, było ponad połowa instalacji tak z 70 % i wyskoczyło takie okienko. Jak dałem OK to po chwili okienko instalacji wyłączyło sie i zacząłem instalować 2 raz i znowu to samo. Co mam zrobić????

20071206195505

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 06.12.2007 o 14:28, sirLOD napisał:

Mój sprzęt: Pentium 4 2.4GHz -> 2.52GHz, 1GB DDR RAM, Radeon 9600.

Procesor jednak robi swoje ;) Też gram z 7.11, też mam 1 GB RAM, ale procesor...wstydzik - AMD Athlon 2200+.
@@RobeN@@
Zrobiłem ten tryb selektywny, uwalniając mój system od zbędnych programów. Czyli jeśli nie zadziała, pozostaje mi tylko wysłać formularz do pomocy.
Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 06.12.2007 o 19:56, Kamilos D. napisał:

no więc tak. Instaluje wiedźmina, było ponad połowa instalacji tak z 70 % i wyskoczyło takie
okienko. Jak dałem OK to po chwili okienko instalacji wyłączyło sie i zacząłem instalować 2
raz i znowu to samo. Co mam zrobić????


Złożyć reklamacje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 06.12.2007 o 20:53, TMERLIN napisał:

Złożyć reklamacje.


ale ja kupiłem to 60km ode mnie, więc niby jak. Jest jakieś rozwiązanie. A niedługo bede miał nowego kompa więc zobacze czy na nim pójdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 06.12.2007 o 21:11, Kamilos D. napisał:

> Złożyć reklamacje.

ale ja kupiłem to 60km ode mnie, więc niby jak. Jest jakieś rozwiązanie. A niedługo bede miał
nowego kompa więc zobacze czy na nim pójdzie.


Reklamacje nie w miejscu zakupu, ale w firmie cdproject ... bylo opisane na forum

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować