Zaloguj się, aby obserwować  
zawor1

Chemia

290 postów w tym temacie

Dnia 25.11.2006 o 19:47, jackp napisał:

> No cóż ogólnie to napisałeś w tym drugim przypadku małą herezję

A nie mówiłem? A nie mówiłem?! - Chociaż tyle dobrze wiedziałem... ;)
Dzięki wielkie za pomoc. :D I tak sobie myślę, czy z tej pomocy nie mógłbym częściej korzystać?
Na ten weekend na przykład szef kuchni poleca: zadanka ze stopniem dysocjacji i pH. Jeszcze
trochę sam się z nimi pomęczę, ale byłoby miło, jakby te moje wypociny ktoś kompetentny sprawdził.
Wrzucę je na forum, albo może lepiej zgadać się na gg, jakbyś nie miał nic przeciwko...

zadan powoli nie pamiętam bo się nimi nie zajmuję - tzn kolumn raczej nie liczysz :P ale możesz dać na forum jak będę wiedział to napisze co i jak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.11.2006 o 09:10, hirel napisał:

zadan powoli nie pamiętam bo się nimi nie zajmuję - tzn kolumn raczej nie liczysz :P ale możesz
dać na forum jak będę wiedział to napisze co i jak


Posiedziałem trochę z podręcznikiem i na szczęście z zadaniami raczej nie mam problemu.
Za to męczy mnie takie pytanko: czy Al(OH)3, Na2HPO4, Fe(OH)2Br i powiedzmy Al(OH)Cl2 dysocjują stopniowo, jak np. H2SO4?
P.S. A można wiedzieć skąd tak dobrze znasz chemię - jakieś studia czy coś? I czy "siedzisz" nadal w tym temacie, bo tak jakoś zrozumiałem z Twojego poprzedniego posta...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.11.2006 o 20:30, jackp napisał:

> zadan powoli nie pamiętam bo się nimi nie zajmuję - tzn kolumn raczej nie liczysz :P ale
możesz
> dać na forum jak będę wiedział to napisze co i jak

Posiedziałem trochę z podręcznikiem i na szczęście z zadaniami raczej nie mam problemu.
Za to męczy mnie takie pytanko: czy Al(OH)3, Na2HPO4, Fe(OH)2Br i powiedzmy Al(OH)Cl2 dysocjują
stopniowo, jak np. H2SO4?
P.S. A można wiedzieć skąd tak dobrze znasz chemię - jakieś studia czy coś? I czy "siedzisz"
nadal w tym temacie, bo tak jakoś zrozumiałem z Twojego poprzedniego posta...

Technologia chemiczna - skończona ponad rok temu a teraz pracuje na instalacji chemicznej
co do dysocjacji - tych związków jak dla mnie zawsze dysocjują stopniowo pytanie tylko czy stałe szybkości różnią się znacznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.11.2006 o 21:21, hirel napisał:

Technologia chemiczna - skończona ponad rok temu a teraz pracuje na instalacji chemicznej

Aha, no to teraz wszystko jasne! Coś czuję, że Cię będę częściej męczył... ;)

Dnia 27.11.2006 o 21:21, hirel napisał:

co do dysocjacji - tych związków jak dla mnie zawsze dysocjują stopniowo pytanie tylko czy
stałe szybkości różnią się znacznie.

Czyli że wszystkie podane przeze mnie związki dysocjują stopniowo? Zakładając, że tak, to jak to będzie wyglądało dla Al(OH)Cl2? - Ten związek nie jest chyba wieloprotonowy, to czy nie mógłby po prostu od razu dać: Al3+ + OH- + 2Cl-?

Coś żeśmy ostatnimi czasy ten wątek strasznie zdominowali. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.11.2006 o 23:44, Lak5 napisał:

Tego to ja nienawidze po prostu bzdura po co to wprowadzona, ten przedmiot to moja pięta achillesa
:(

Nie umiem i nie rozumiem więc od razu głupota. Szkoda tylko, że biedaku nie wpadłeś na to, że bez tej chemii (w szczególności biochemii) nie byłoby Cię nawet na świecie. Trawienie oddychanie to również procesy chemiczne... Może i nie widać tego bezpośrednio to skutki tego są wyraźnie odczuwalne (nawet kac to chemia - działanie aldehydu octowego :P). No, ale każdy woli być ignorantem, szczególnie jeśli coś go przerasta.

A i moim zdaniem chemia w gimnazjach/liceach jest rzeczywiście prowadzona bardzo nieciekawie. Piękno tej dziedziny nauki objawia się dopiero w laboratorium, ale żeby tam wejść trzeba mieć odpowiednie podstawy i tu kółko się zamyka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.11.2006 o 22:30, jackp napisał:

Czyli że wszystkie podane przeze mnie związki dysocjują stopniowo? Zakładając, że tak,
to jak to będzie wyglądało dla Al(OH)Cl2? - Ten związek nie jest chyba wieloprotonowy, to czy
nie mógłby po prostu od razu dać: Al3+ + OH- + 2Cl-?


Możesz napisać od razu - gdyż w ogóle taki zapis dysocjacji jest uproszczony. Ale za jedno powinieneś dostać po ... no to prawda, że ten związek nie jest wieloprotonowy szczególnie dlatego, że nie ma tam żadnego protonu, za to jest jedna grupa hydroksylowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.11.2006 o 16:54, hirel napisał:

> Tego to ja nienawidze po prostu bzdura po co to wprowadzona, ten przedmiot to moja pięta
achillesa
> :(
Nie umiem i nie rozumiem więc od razu głupota. Szkoda tylko, że biedaku nie wpadłeś na to,
że bez tej chemii (w szczególności biochemii) nie byłoby Cię nawet na świecie. Trawienie oddychanie
to również procesy chemiczne... Może i nie widać tego bezpośrednio to skutki tego są wyraźnie
odczuwalne (nawet kac to chemia - działanie aldehydu octowego :P). No, ale każdy woli być ignorantem,
szczególnie jeśli coś go przerasta.

A i moim zdaniem chemia w gimnazjach/liceach jest rzeczywiście prowadzona bardzo nieciekawie.
Piękno tej dziedziny nauki objawia się dopiero w laboratorium, ale żeby tam wejść trzeba mieć
odpowiednie podstawy i tu kółko się zamyka.


w to wpadłem, tylko mówie że szkoda że w szkołach tego uczą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Problem z zadaniem

wyznacz wzór sumaryczny alkoholu monohydroksylowego jeżeli wiesz że do całkowitego spalenia 0,1 mola tego związku zużyto 16,8 dm3 tlenu otrzymując 10,8 g wody podaj wzory pół strukturalne tego związku i 3 izomery i ich nazwy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.01.2007 o 17:28, Puszkin napisał:

Problem z zadaniem

wyznacz wzór sumaryczny alkoholu monohydroksylowego jeżeli wiesz że do całkowitego spalenia
0,1 mola tego związku zużyto 16,8 dm3 tlenu otrzymując 10,8 g wody podaj wzory pół strukturalne
tego związku i 3 izomery i ich nazwy.


Mam nadzieję, że nie za późno

20070117121656

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.01.2007 o 12:17, Bertol napisał:

> Problem z zadaniem
>
> wyznacz wzór sumaryczny alkoholu monohydroksylowego jeżeli wiesz że do całkowitego spalenia

> 0,1 mola tego związku zużyto 16,8 dm3 tlenu otrzymując 10,8 g wody podaj wzory pół strukturalne

> tego związku i 3 izomery i ich nazwy.

Mam nadzieję, że nie za późno

Dawno mnie tu nie było.
Zadanie rozwiązane bardzo ładnie tylko 1 uwaga. JEST więcej izomerów :) - nie bawiłeś się atomami węgla :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ogólnie nie lubie chemi. co roku trafia m i sie nauczyciel który sam nie wie o co tak dokładnie chodzi w dziale chemi sam nie umie wytłumaczyc wielu rzeczy związanych z chemia . Moze dlatego nie lubie tego przedmiotu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie jakie reakcje są charakterystyczne dla fenolu i tu mam takie podane:

ROH + NaOH -> RONa + H2O
ROH + HCL -> ROH + H2O
ROH + Na -> RONa + 1/2 H2

i takie coś jeszcze

CaC2->C2H2->C2H4->C2H5CL->C2H4CL2->C2H4(OH)2 i tu jeszcze jakieś katalizatory mają być

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.04.2007 o 15:33, sathorn1 napisał:

Chemia = Zło!


A ja chemie lubie :D nawet mam zamiar rozszerzyć ten przedmiot w liceum ;) no ale nie dziwie sie wam... większość osób mi znanych twierdzi, że chemia to coś okropnego ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.04.2007 o 15:46, Madia napisał:

A ja chemie lubie :D nawet mam zamiar rozszerzyć ten przedmiot w liceum ;) no ale nie dziwie
sie wam... większość osób mi znanych twierdzi, że chemia to coś okropnego ;)


Właśnie tak, mało kto lubi ten przedmiot, a ja za miesiąc i jedcen dzień będę pisła właśnie z tego przedmiotu rozszerzoną maturę:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.04.2007 o 15:50, judyta88 napisał:

Właśnie tak, mało kto lubi ten przedmiot, a ja za miesiąc i jedcen dzień będę pisła właśnie
z tego przedmiotu rozszerzoną maturę:)

To powodzenia... ja za półtora tygodnia mam egzamin gimnazjalny i też sie może pojawić ;) na próbnym było najwięcej z chemi (oprócz matmy) :D mam nadzieje, że też będzie sporo bo chemia mi leży... powodzonka jeszcze raz na maturze :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.04.2007 o 15:54, Madia napisał:

> z tego przedmiotu rozszerzoną maturę:)
To powodzenia... ja za półtora tygodnia mam egzamin gimnazjalny i też sie może pojawić ;) na
próbnym było najwięcej z chemi (oprócz matmy) :D mam nadzieje, że też będzie sporo bo chemia
mi leży... powodzonka jeszcze raz na maturze :D


heh...chyba nie będę dziekować, bo jeszcze zapeszę, ale możesz w tym czasie trzymać za mnie kciuki, napewno nie zaszkodzi :P xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować