Zaloguj się, aby obserwować  
zawor1

Chemia

290 postów w tym temacie

Dnia 10.03.2010 o 17:59, Adamzzz napisał:


a) 2 NaBr + Cl2 -> 2 NaCl + Br2
b) 2 KCl + Br2 -> 2 KBr + Cl2

Po prostu musi nastąpić reakcja wymiany, w poprzednim przykładzie nie była możliwa. :)

EDIT: Masz przedstawić te reakcje w postaci jonowej i jonowej skróconej?


Właśnie nie wiem. Mam wyjaśnić, czy taka reakcja jest możliwa, jeżeli tak to mam ją zapisać, jeżeli nie, to mam nic nie robić. Pozostałe przykłady są podobne i w każdej teoretycznie jest możliwa reakcja wymiany, jednak właśnie nie wiem, jak mam poznać czy taka reakcja zajdzie faktycznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

(góra90)(dół38)Sr ulega przemianie B z okresem połowicznego rozpadu wynoszącym 29 lat próbkę
(góra90)(dół38)Sr o masie 10 mg pozostawiono na okres 100 lat
Odczytaj z wykresu masę (góra90)(dół38)Sr w próbce po upływie tego czasu

Heeeellppp meee :) trzeba niby wykres zrobić a następnie do tego obliczenia... uhm,..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.04.2010 o 18:38, I_dont_know napisał:

Mógłby mi ktoś to wytłumaczyć :).


Cóż są błędy.
1. Tlen w związkach jest na stopniu utlenienia -II, chlor w HCl na -I.
2. AgCl się nie rozpuszcza w wodzie (no, rozpuszcza się, ale baardzo słabo).

Pytanie brzmi: co tłumaczyć? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chodziło o to, że chciałbym umieć rozwiązywać takiego typu zadania:
1.Uzupełnij równania reakcji otrzymywania soli przez działanie odpowiednim kwasem na tlenek metalu.
2.Przedstaw zapisy cząsteczkowe równań reakcji otrzymywania wymienionych soli trzema sposobami
(na obrazku zadania są rodzielone)

20100419204307

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Muszę na poniedziałek przygotować jakieś porządne doświadczenie z chemii. Problem polega na tym, że muszę przynieś własne odczynniki. Jak wiadomo nie mam czasu na bawienie się ze sklepami chemicznymi, tylko normalne sklepy wchodzą w grę - znacie może jakieś proste doświadczenia które można przygotować w domowych warunkach (i w klasie, podczas zajęć)? Byłem przekonany, że znalezienie czegoś takiego w necie będzie proste - wszystko jednak co znajduje to "proste do przeprowadzenia reakcje" ale z zastosowanie specjalnych odczynników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.05.2010 o 16:48, KrisK91 napisał:

Muszę na poniedziałek przygotować jakieś porządne doświadczenie z chemii. Problem polega
na tym, że muszę przynieś własne odczynniki. Jak wiadomo nie mam czasu na bawienie się
ze sklepami chemicznymi, tylko normalne sklepy wchodzą w grę - znacie może jakieś proste
doświadczenia które można przygotować w domowych warunkach (i w klasie, podczas zajęć)?
Byłem przekonany, że znalezienie czegoś takiego w necie będzie proste - wszystko jednak
co znajduje to "proste do przeprowadzenia reakcje" ale z zastosowanie specjalnych odczynników.

http://www.eioba.pl/a72970/doswiadczenia_dla_dzieci
Najprostsza w wykonaniu będzie chromatografia bibułowa, możliwe że wszystko znajdziesz w domu i nie będziesz musiał nic kupić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przejdz sie do sklepu ogrodniczego, tam znajdziesz materialy na kilka doswiadczen (karbid, azotan amonu, azotan potasu, siarka), w aptece nadmagnanian potasu, w Sieci mozesz sobie zamowic KClO3/KClO4 (chloran/nadchloran potasu) i wiorki Aluminium i masz proch blyskowy, ale badz bardzo ostrozny, ja rok temu musialem nowa podloge w pokoju klasc...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

8 mole at.chloru at.2 czyli 8Cl2<-2 małe na dole to będzie 16g moli Chloru czyli 16gx6,02x10 do potęgi 23?
Czy,że 16g dzieli się przez :8g i wychodzi 2 mole Chloru?

MOLE...Takie pytanie mam,bo nie wiem czy to by było dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.05.2010 o 21:23, I_dont_know napisał:

chlorek niklu(III) NiCl3
fosforan (V) sodu Na3PO4
siarczan (VI) glinu AL2(SO4)3
jest dobrze? :), z góry dzięki.

Mam podobne tematy.Dobrze :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.05.2010 o 21:23, I_dont_know napisał:

chlorek niklu(III) NiCl3
fosforan (V) sodu Na3PO4
siarczan (VI) glinu AL2(SO4)3
jest dobrze? :), z góry dzięki.

Niby wzory są dobre, tylko coś mi się nie zgadza. Skąd wzięła się to (VI) przy siarczanie glinu? Glin jest trójwartościowy i gdyby było (III) to bym się nie czepiał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.05.2010 o 22:05, KrzysztofMarek napisał:

Niby wzory są dobre, tylko coś mi się nie zgadza. Skąd wzięła się to (VI) przy siarczanie
glinu? Glin jest trójwartościowy i gdyby było (III) to bym się nie czepiał.


Ta wartościowość to do siarki.Bo są przecież IV i VI wartościowe siarczany.Mogłoby być siarczan VI glinu III ,no ale akurat glin jest trójwartościowy.Z tego co wiem zawsze.

EDIT: Tak samo fosforan (V) :) No kto by pomyślał ,że ze mnie taki chemik :DDD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.05.2010 o 22:09, Nikodem95 napisał:

Ta wartościowość to do siarki.Bo są przecież IV i VI wartościowe siarczany.Mogłoby być
siarczan VI glinu III ,no ale akurat glin jest trójwartościowy.Z tego co wiem zawsze.

To w takim przypadku nie zgadza się przy chlorku niklu. Albo podajesz wartościowość metalu, albo pierwiastka tworzącego kwas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.05.2010 o 22:14, KrzysztofMarek napisał:

To w takim przypadku nie zgadza się przy chlorku niklu. Albo podajesz wartościowość metalu,
albo pierwiastka tworzącego kwas.

Ale przecież wartościowość (III) jest po prawej stronie niklu.A chlor w chlorkch jest I.A w późniejszych wrtościowościach jest po prawej stronie siarczanu i fosforanu .a nie sodu i glinu.

Być może masz rację ,tyle że ty jesteś już dorosły.A to są ćwiczenia dla gimnazjalistów ( pewnie ze zbioru zadań ). A w gim trzeba znać wartościowość I i II ,III a ,a reszta jest podowana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.05.2010 o 22:18, Nikodem95 napisał:

>/.../> Być może masz rację ,tyle że ty jesteś już dorosły.A to są ćwiczenia dla gimnazjalistów
( pewnie ze zbioru zadań ). A w gim trzeba znać wartościowość I i II ,III a ,a reszta
jest podowana.

Ja wcale nie muszę mieć racji - szkoła ma swoje wymagania. Racja tutaj jest względna - w szkole podaje się wiedzę tak, żeby ją było łatwiej zrozumieć. Dla mnie to wygląda nieco inaczej. Tak, czy inaczej sprawa jest wyjaśniona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Możecie mi powiedzieć jak nazywają się te związki chemiczne: N2H4O3 i N2H8O3C? Bo za cholerę nie mogę nigdzie znaleźć ich nazw. Wiem że ten pierwszy to chyba azotyn amonu ale nie jestem pewny. Z góry dzięki za odp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować