Zaloguj się, aby obserwować  
Jackal-pl

Monitory LCD - Temat ogólny (nowości, matryce, parametry, sprawy techniczne)

2468 postów w tym temacie

Witam. Chcę kupić monitor 20", ake mam pytanie co do czasu reakcji. Na czym on polega? Jeden z moich kolegów ma monitor lcd, i kieduy co kolwiek na nim robi to zostawia mu ślad na ekranie (wiecie jak np. można zrobić, aby myszka mu zostawiała ślad, ale mu wszystko tak ziostawia ślady, tekstury w grach etc.). Teraz moje pytanie:
Jestem kompletnie w tym zielony, jaki mi polecacie monitor (najlepiej na allegro) 20", i następne pytanie, co to jest dokładnie ten czas reakcji?

Narazie chcę wybrać monitor z pośród tych dwóch: Jaki polecacie?
http://allegro.pl/item266500418_monitor_lg_lcd_20_l206wtq_sf.html
i
http://allegro.pl/item264048611_hit_monitor_lcd_20_benq_fp202w_warszawa.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.11.2007 o 16:22, Jackal-pl napisał:

Witam. Chcę kupić monitor 20", ake mam pytanie co do czasu reakcji. Na czym on polega? Jeden
z moich kolegów ma monitor lcd, i kieduy co kolwiek na nim robi to zostawia mu ślad na ekranie
(wiecie jak np. można zrobić, aby myszka mu zostawiała ślad, ale mu wszystko tak ziostawia
ślady, tekstury w grach etc.). Teraz moje pytanie:
Jestem kompletnie w tym zielony, jaki mi polecacie monitor (najlepiej na allegro) 20", i następne
pytanie, co to jest dokładnie ten czas reakcji?

Narazie chcę wybrać monitor z pośród tych dwóch: Jaki polecacie?
http://allegro.pl/item266500418_monitor_lg_lcd_20_l206wtq_sf.html
i
http://allegro.pl/item264048611_hit_monitor_lcd_20_benq_fp202w_warszawa.html



A by dowiedzieć się co to jest czas reakcji wystarczy udać się na Wikipedię i wpisać zagadnienie. Wyskakuje nam tak strona ---------------> http://pl.wikipedia.org/wiki/Czas_reakcji - w której mowa, że czas reakcji to czas, w którym system lub obiekt odpowiada reakcją na nadany sygnał. Czas reakcji jest jedna z ważniejszych parametrów charakteryzujących monitory LCD.

Pozdrawiam...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.11.2007 o 16:24, Chester001 napisał:

jest temat o upgrade kompów i tam z powodzeniem mozesz sie spytac o to a nie tworzyc temat...
kłudeczka


Jest od tego Moderator

Ostrzeżonko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.11.2007 o 16:27, RobeN napisał:

> jest temat o upgrade kompów i tam z powodzeniem mozesz sie spytac o to a nie tworzyc temat...

> kłudeczka

Jest od tego Moderator

Ostrzeżonko


Ostrzeżenie dla mnie?

A co z wyborem monitora?
Sry ale dla mnie upgrade kompa to upgrqade ''''skrzyni", a osobnego tematu ogolnego o monitorach...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.11.2007 o 16:34, Jackal-pl napisał:

Ostrzeżenie dla mnie?


Chester001 - Za pseudomoderatorstwo.

Dnia 15.11.2007 o 16:34, Jackal-pl napisał:

A co z wyborem monitora?
Sry ale dla mnie upgrade kompa to upgrqade ''''skrzyni", a osobnego tematu ogolnego o monitorach...


Karty graficzne są???
Procki są???
RAM jest???

To niech Monitory LCD też sobie będą.

Jeśli ktoś ma ogólne pytanie dot. całości, to jak najbardziej temat o Upgrade jest dobry.
Ale jeśli ma precyzyjne pytanie, to może mieć i precyzyjny temat ;)
16.11.07

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.11.2007 o 17:11, RobeN napisał:

> Ostrzeżenie dla mnie?

Za pseudomoderatorstwo.


Jackal-pl ---> RobeN miał raczej na myśli Chester001, a nie Ciebie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie dawałbym wiary w te 2ms monitora LG. Producenci często podają przekłamane dane. Raz o mało co naciąłbym się na taki jeden monitorek Samsunga, który rzekomo miał 2ms a w rzeczywistości miał 8-16 i smużył nawet w filmach. Nie oszukujmy się, LG nie robi jakichś super monitorów i wątpię, żeby ta matryca miała rzeczywisty czas reakcji 2ms. Prędzej uwierzyłbym w te 8ms monitora BenQ, co nie znaczy, że jest on lepszy. Ja swój monitor EIZO mam od ponad roku. Wydałem na niego kupę kasy i ma on matrycę 8ms. Na początku trochę ciężko było przyzwyczaić się do smużenia w szybkich grach FPS, ale z czasem przestałem to zauważać. Uważam, że 8ms rzeczywistego czasu reakcji to absolutne maksimum, powyżej tego monitor nie nada się do giercowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W skrócie:

Czas reakcji matrycy jest to czas, który informuje o szybkości działania matrycy wyrażony w ms (milisekundach) a konkretnie czas zapalenia lub zgaszenia piksela podczas zmiany stanu np. przejście z czarnego do białego tła.

Czas reakcji matrycy (GTG) - czas (ms) podawany przez producentów w tej formie jest czasem dla odcieni szarości i jest on pozornie lepszy od opisanego powyżej. Można się spotkać z następującymi określeniami tego czasu : Grey-to-Grey, Szary-do-Szarego, czy też GTG.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Siemano mam pytanie mam monitor LG L194WT i to jest monitor panoramiczny i gdy chce ja kies film obejżeć na DVD to film nie jest wyświetlany na pełnym ekranie tylko jest czarne miejsce zostawione z góry i dołu jak by nie był panoramiczny czy można cos z tym zrobić w jakiś ustawieniach aby film był na pełnym ekranie czy juz ma tak być ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.11.2007 o 16:22, Jackal-pl napisał:

Witam. Chcę kupić monitor 20", ake mam pytanie co do czasu reakcji.


Smugi zostają jak LCD ma zbyt duży czas reakcji. Jak chcesz mieć monitor z szybkim czasem reakcji, to szukaj paneli na matrycy TN ( gorsze kąty widzenia i odwzorowanie kolorów ). Możesz też spróbować czegoś na matrycy PVA, która ma lepsze odwzorowanie kolorów, ale za to większe czasy reakcji i jest chyba droższa. Co do czasów reakcji, to zależy od człowieka, bo jeden to widzi a inny nie. Najlepiej samemu sie wybrać do sklepu, porównać monitory i przekonać się na własne oczy.
Co do monitora, to nie lepiej kupić 19 cali ? 20 ma większą natywną rozdzelczość, potrzeba lepszej karty graficznej i chyba mało gier obsługuje 1680x1050, natomiast 1280x1024 ( 19 cali ) znaczna większość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam mam problem z moim monitorem LCD. Moj monitor pokazuje tak jakby ktore ktore molowal malarz tzn ze nie ma jednolitego koloru tylko na jedny obrazku sa rozne odcienie. a tak dokladnie to ja niewiem jak to wytlumaczyc ;/
moze jak bym zrobil fotke to byscie zobaczyli jak to dokladnie wyglada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na to składa się kilka czynników:

Ustawienia ilość kolorów - powinno być 32bit
Ustawienia kolorów/jasności w sterowniku karty - trzeba samemu dobrać odpowiednie ustawienia Gamma/Jasność/Kontrast/Cyfrowe wzmocnienie kolorów
Ustawienia samego monitora - tu to samo co wyżej, ale w interfejsie monitora

Dalej zależy to od matrycy i samego monitora, po części też od karty graficznej i sterowników.
Różne efekty można uzyskać np. na tym samym monitorze, ale na 2 różnych kartach (modelach) a tym bardziej różnych producentów.

Obraz może też diametralnie różnie wyglądać na wyjściu analogowym D-SUB i na cyfrowym DVI-D. Wiele średniej klasy monitorów posiada jedynie wyjście analogowe D-SUB.

Krótkie info:
D-SUB czy DVI-D
http://www.idg.pl/news/128318.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.11.2007 o 17:59, azur65 napisał:

Co sądzicie o monitorze NEC Multisync WGX20Pro? Bo w recenzji w CDA go zachwalali, a teraz
staniał. Poza tym gdzie można go tanio kupić?

Ponoć rzeczywiście jest całkiem niezły. A gdzie kupisz go najtaniej sprawdzisz na: www.skapiec.pl lub www.ceneo.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
Nie wiem, czy wiesz, ale monitory LCD to rozwiązanie przejściowe. A nie warto inwestować w rozwiązania tymczasowe. Lepiej zrobisz kupując markowego CRT''ka (np. LG, Samsung). Zapłacisz max. 300 zł (na allegro z gwarancją), a dostaniesz:
dowolne kąty widzenia, zero smużenia (można powiedzieć 0 ms czasu reakcji), możliwość zmiany rozdzielczości i nieco lepsze odwzorowanie barw (ale tu różnica jest niewielka). Na
Jeżeli jednak jesteś zdecydowany na LCD, to: minimum 20", panoramiczny. Bo panoramiczność to chyba jedyna cecha, która rzeczywiście daje przewagę LCD''kom.
PS Pierwsze wychodzące OLED''y (następcy LCD) mają "trochę" lepsze właściwości: kontrast 100000:1, czas reakcji 0 ms itd. Łączą w sobie najlepsze cechy LCD''ka (małe rozmiary i panoramiczność) oraz CRT''ka (czas reakcji, kąty widzenia). Niestety na razie są potwornie drogie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.11.2007 o 18:09, ziptofaf napisał:

/.../
Nie wiem, czy wiesz, ale monitory LCD to rozwiązanie przejściowe. A nie warto inwestować w
rozwiązania tymczasowe. Lepiej zrobisz kupując markowego CRT''ka (np. LG, Samsung). Zapłacisz
max. 300 zł (na allegro z gwarancją), a dostaniesz:
dowolne kąty widzenia, zero smużenia (można powiedzieć 0 ms czasu reakcji), możliwość zmiany
rozdzielczości i nieco lepsze odwzorowanie barw (ale tu różnica jest niewielka). Na
Jeżeli jednak jesteś zdecydowany na LCD, to: minimum 20", panoramiczny. Bo panoramiczność to
chyba jedyna cecha, która rzeczywiście daje przewagę LCD''kom.
PS Pierwsze wychodzące OLED''y (następcy LCD) mają "trochę" lepsze właściwości: kontrast 100000:1,
czas reakcji 0 ms itd. Łączą w sobie najlepsze cechy LCD''ka (małe rozmiary i panoramiczność)
oraz CRT''ka (czas reakcji, kąty widzenia). Niestety na razie są potwornie drogie...



Mam CRT''ka 18cali, płaski kineskop i chyba 1cm filtru wbudowanego, ale chodzi mi HDTV(!). Kartę mam dobrą (GeF 7300GT 128ddr3) więc nie powinno być problemów. A jaką firmę polecacie? Ja jestem bardziej za flatronami LG (taki monitor [crt] mam. Flatron 775FT).

Z góry dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobra, czas ożywić temat :P
Mam problem... potrzebuje monitora do 900zł
Nie interesują mnie głośniki, milinu wyjść podświetlane dziadostwa ani korniszonki w zestawie:P
Najbardziej odpowiadałby mi matryca w okolicach 17" - 20", w miare przyzwoity czas reakcji i nizła głębia:P
A i proszę o niepodrzucanie mi tu tworów techniki typu Gateway bo to działa ładnie tylko gdy się spie.... to nie ma gdzie tego naprawić:/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.11.2007 o 11:34, Splocky napisał:

/.../ Uważam, że 8ms rzeczywistego
czasu reakcji to absolutne maksimum, powyżej tego monitor nie nada się do giercowania.

Chyba przesadziłeś. Ja mam EIZO 16" (1280x1024) od 5 lat, z teoretycznym czasem reakcji 25 ms a w grach i filmach żadnego smużenia nie widzę. Na statycznym obrazie, jak coś włączam, wyłączam, to ślad pozostaje ale ani na filmie ani w grze, ani przy ogladaniu telewizji tego nie widzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować