Zaloguj się, aby obserwować  
Jackal-pl

Monitory LCD - Temat ogólny (nowości, matryce, parametry, sprawy techniczne)

2468 postów w tym temacie

Dnia 22.11.2008 o 16:48, Erunn0 napisał:

To samo powiedziano mi kiedyś w Media Markt, ale ja nie pytałem czy one faktycznie mają
tyle kolorów ile jest napisane czy taki kontrast jaki wymyślił sobie producent, tylko
który z nich najlepiej wybrać... Parametry podałem tylko po to, żeby łatwiej było porównać
monitory. A więc która firma najlepsza?


Napisałem ci to po to, aby wykazać, że te parametry nie mają żadnego związku z rzeczywistością, więc na ich podstawie NIE DA SIĘ określić, który lepszy.
Ale z tej trójki brałbym Samsunga. Co prawda wszystkie są do chrzanu pod kątem jakości obrazu, ale nie wiem - może potrzebne ci do pracy w Wordzie albo coś. A wtedy ten Samsung okaże się najlepszym wyborem, bo rzeczywiście jest ździebko lepszy niż pozostałe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co mozecie powiedziec na temat Samsunga SyncMaster2493HM, wlasnie niedawno go sobie kupilem, ma jakie opcje, o ktorych warto by wiedziec?:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.11.2008 o 19:26, Konrad162 napisał:

Czy mógłbym się dowiedzieć :) jaki polecacie telewizro LCD do 2000zł?? i jeszcze jedno
czy ta technologia 100Hz jest przydatna/do czego?


czy mógłby być np. taki telewizor Samsung 32" LCD LE32A551?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.11.2008 o 15:05, Logan10 napisał:

A co mi możesz powiedziec o tym, nie patrząc juz nawet na matryce,mniejsza o wypalone
piksele:
Chodzi mi głównie o to czy to dobry monitor i czy lepszy czy tez gorszy od tego mojego
CRT.
http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/372454


Będę szczery - gorszy. Naprawdę bardzo mało LCD może się pochwalić jakimikolwiek parametrami lepszymi niż CRT. I zdecydowanie nie są to te monitory z dolnych półek cenowych.

Rzecz jasna, możesz ten monitor kupić. Może nawet będziesz zadowolony. Ale jednak porównanie poprzez ustawienie obok CRT-ka i LCD od razu wykaże, że to CRT jest znacznie lepszy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A no tak, rozumiem.Jeszcze tylko jedno pytanie, czy takie gry jak wiedźmin lub Crysis (ogólnie gry) będą wyglądać normalnie na panoramce ? (wkońcu mam zwykłego crt, z panoramicznym monitorem nie mialem doczynienia).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.11.2008 o 07:46, Logan10 napisał:

A no tak, rozumiem.Jeszcze tylko jedno pytanie, czy takie gry jak wiedźmin lub Crysis
(ogólnie gry) będą wyglądać normalnie na panoramce ? (wkońcu mam zwykłego crt, z panoramicznym
monitorem nie mialem doczynienia).


Crysis - tak. Wiedźmin - chyba też. O ile gra wspiera rozdzielczość 1680*1050, to na pewno będzie dobrze wyglądać na monitorze panoramicznym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co robic / co się bedzie działo w przypadku gdy gra nie wspomaga takiej rozdzielczosci ? np. Icewind Dale albo Baldurs gate (ogólnie starsze gry).Gra będzie wyglądać do 4 liter , nie bedzie zajmowac pełnego ekranu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.11.2008 o 13:49, Logan10 napisał:

A co robic / co się bedzie działo w przypadku gdy gra nie wspomaga takiej rozdzielczosci
? np. Icewind Dale albo Baldurs gate (ogólnie starsze gry).Gra będzie wyglądać do 4
liter , nie bedzie zajmowac pełnego ekranu ?


O ile u mnie pogorszenie jakości w takich wypadkach nie jest jeszcze tak duże (bądź co bądź matryca PVA robi swoje :)) i w tytuły pokroju Diablo II grać się da bez odruchu wymiotnego, o tyle u mojego znajomego (ma Samsung 223BW, czyli jeden z lepszych monitorów na matrycy TN) stare gry wyglądają KOSZ-MAR-NIE! Diablo II - jedno wielkie rozmyte i porozciągane paskudztwo. Baldur''s Gate II - o dziwo całkiem nieźle, jeżeli wybieramy najwyższą możliwą rozdzielczość. Icewind Dale - oparte na silniku BG, więc powinno być tak samo jak w nim. Age of Empires I i II - na usta ciśnie się kilka nieprzyzwoitych słów, patrząc na jakość obrazu. Innych tytułów u niego nie widziałem.
Ogółem rzecz biorąc - gry nieprzystosowane do monitora będą rozciągane do szerokości monitora = beznadziejna jakość obrazu. Jedynym, co wtedy można zrobić, to uruchamiać je w oknie. Tyle tylko, że okienko duże nie będzie. Dla przykładu gra mająca rozdzielczość 800x600 zajmuje mniej więcej 1/4 pulpitu. Jeżeli mamy grę w 1024*768, to już lepiej, bo zajmie prawie połowę ekranu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.11.2008 o 12:08, ziptofaf napisał:

Crysis - tak. Wiedźmin - chyba też. O ile gra wspiera rozdzielczość 1680*1050, to na
pewno będzie dobrze wyglądać na monitorze panoramicznym.


A no właśnie, ale chyba można grać w te gry na tym monitorze w mniejszych rozdzielczościach ? Bo 1680x1050 to max. rozdziałka monitora a nie taka w której trzeba odpalać gierki ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.11.2008 o 14:48, Logan10 napisał:

A no właśnie, ale chyba można grać w te gry na tym monitorze w mniejszych rozdzielczościach
? Bo 1680x1050 to max. rozdziałka monitora.


To nie jest max. rozdziałka. To jest jego jedyna rozdziałka :) Tzn. uruchomienie każdej innej = miazga z jakości obrazu (choć tutaj działa zasada - im droższy monitor, tym mniej psuje się jakość. Są i takie o możliwościach równych CRT, ale kosztują 25.000 zł).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.11.2008 o 14:53, ziptofaf napisał:

> A no właśnie, ale chyba można grać w te gry na tym monitorze w mniejszych rozdzielczościach

> ? Bo 1680x1050 to max. rozdziałka monitora.

To nie jest max. rozdziałka. To jest jego jedyna rozdziałka :) Tzn. uruchomienie każdej
innej = miazga z jakości obrazu (choć tutaj działa zasada - im droższy monitor, tym mniej
psuje się jakość. Są i takie o możliwościach równych CRT, ale kosztują 25.000 zł).


Czyli jeśli gra nie obsługuje takie rozdziałki jak 1680x1050 tylko mniejsze (np. PES 08, Counter Strike i nie wiem jak Far Cry w którego teraz tne) to mam wała :/

Nie nie nie, w takim razie nie ma sensu inwestować w ładniutki ,leciutki LCD i męczyć się z nim ,zamianił stryjek siekierke na kijek.
Dzięki za dobre rady ziptofaf :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.11.2008 o 14:55, Logan10 napisał:

Czyli jeśli gra nie obsługuje takie rozdziałki jak 1680x1050 tylko mniejsze (np. PES
08, Counter Strike i nie wiem jak Far Cry w którego teraz tne) to mam wała :/


O ile będą to rozdzielczości niewiele mniejsze (1440*900, od biedy chociaż 1280*1024), to jeszcze nie jest tak źle i utrata jakości jeszcze nie jest olbrzymia...Ale jednak odczuwalna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.11.2008 o 14:58, ziptofaf napisał:

> Czyli jeśli gra nie obsługuje takie rozdziałki jak 1680x1050 tylko mniejsze (np.
PES
> 08, Counter Strike i nie wiem jak Far Cry w którego teraz tne) to mam wała :/

O ile będą to rozdzielczości niewiele mniejsze (1440*900, od biedy chociaż 1280*1024),
to jeszcze nie jest tak źle i utrata jakości jeszcze nie jest olbrzymia...Ale jednak
odczuwalna.


A to jeszcze cos innego zapytam, cow przypadku jeśli na takim lcd chce odpalic gre na wyższej rozdziałce, jak bedzie wtedy wyglądać sprawa ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.11.2008 o 15:00, Logan10 napisał:

A to jeszcze cos innego zapytam, co w przypadku jeśli na takim lcd chce odpalic gre na
wyższej rozdziałce, jak bedzie wtedy wyglądać sprawa ?


W wyższej niż natywna? Będzie pogorszenie jakości zamiast poprawienia. LCD ma tylko jedną rozdzielczość, na której warto grać. Wszystkie pozostałe są brzydsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.11.2008 o 15:36, ziptofaf napisał:

W wyższej niż natywna? Będzie pogorszenie jakości zamiast poprawienia. LCD ma tylko jedną
rozdzielczość, na której warto grać. Wszystkie pozostałe są brzydsze.


Aha, pytalem właśnie kumpla, on ma ten monitor i jest z niego zadowolony:

http://www.komputronik.pl/Monitory_LCD/Monitory_w_proporcjach_16_10_panoramiczne_/20_22__rozdzielczosc_1680_x_1050_/LG/22_LG_Flatron_W2284F_PF/pelny,id,59378/

Ale nie wiem czy jest on lepszy jakościowo od 17"o calowego CRT.
W moim crt da sie jeszcze pracowac w rozdziałce 1152 na 864 przy odświeżaniu 75Hz bo na wyższej (max 1280 na 1024) oczy bolą i można ustawić tylko 60Hz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.11.2008 o 15:38, Logan10 napisał:

Aha, pytalem właśnie kumpla, on ma ten monitor i jest z niego zadowolony:

http://www.komputronik.pl/Monitory_LCD/Monitory_w_proporcjach_16_10_panoramiczne_/20_22__rozdzielczosc_1680_x_1050_/LG/22_LG_Flatron_W2284F_PF/pelny,id,59378/

Ale nie wiem czy jest on lepszy jakościowo od 17"o calowego CRT.


99% ludzi twierdzi, że jest zadowolona z tego, co kupiła. Nawet, gdyby to było kiepskie :)
Co do tego LCD-ka - całkiem, całkiem - bez rewelacji, ale może być. Chociaż osobiście wolałbym 19" na matrycy PVA (np. w podobnej cenie jest Samsung 971P). Może i mniejszy, ale jakość obrazu pewna :) Ewentualnie zamiast tego LG (gdybym już musiał brać TN-kę) wziąłbym Samsung 226CW. Jest po prostu lepszy pod względem jakości obrazu (choć nadal PVA toto nie jest).
http://www.ceneo.pl/321212 - Samsung 971P. Moim zdaniem najlepszy wybór w tej klasie cenowej.
http://www.ceneo.pl/804309 - Samsung 226CW. Jeden z lepszych monitorów na matrycy TN. Jedyna wada (dla mnie wielka) - kąty widzenia są nędzne (plus oczywiście wszystkie inne wady monitorów na matrycy TN).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.11.2008 o 15:48, Logan10 napisał:

No tak, ale ten LG jest lepszy od 17" CRT ?

Jeżeli masz na myśli takie parametry, jak kontrast, odwzorowanie kolorów, kąty widzenia i czas reakcji, to nie. Jedyną jego zaletą jest rozmiar, pozostałe parametry jednak odstają od CRT-ków. Jak pisałem wcześniej - z nimi mogą się mierzyć tylko monitory na matrycy PVA wzwyż.

Dnia 25.11.2008 o 15:48, Logan10 napisał:

A ten samsung 22" 226CW jest w panoramie 4:3 ?

Tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować