Zaloguj się, aby obserwować  
Jackal-pl

Monitory LCD - Temat ogólny (nowości, matryce, parametry, sprawy techniczne)

2468 postów w tym temacie

Witam

Mam pytanie , mam monitor LG 22cal , Full HD , HDMI itp. i mam go podłączone do kompa za pomocą kabla z dwoma złączami SVGA ( przy karcie przejściówka na DVI ) , i takie pytanie czy jak podłącze monitor za pomocą kabla DVI - HDMI to czy uzyskam lepszy obraz od aktualnego kabla SVGA(niebieski kolor) (z przejściówką do karty na DVI) ???a i w jakim stopniu obraz się poprawi ?

chodzi o np. taki kabel http://www.allegro.pl/item908945959_kabel_hdmi_19pin_dvi_5_metrow_gold_v1_3b.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.02.2010 o 10:27, rino1983 napisał:

> Witam
>ciach
tak obraz będzie trochę lepszy ale cudów się nie spodziewaj



aha dzięki , to narazie zostanę przy obecnej instalacja , najwyżej jak będę miał okazję to kupię :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.02.2010 o 10:10, Shiraco napisał:

Witam

Mam pytanie , mam monitor LG 22cal , Full HD , HDMI itp. i mam go podłączone do kompa
za pomocą kabla z dwoma złączami SVGA ( przy karcie przejściówka na DVI ) , i takie
pytanie czy jak podłącze monitor za pomocą kabla DVI - HDMI to czy uzyskam lepszy obraz
od aktualnego kabla SVGA(niebieski kolor) (z przejściówką do karty na DVI) ???a i w jakim
stopniu obraz się poprawi ?

chodzi o np. taki kabel http://www.allegro.pl/item908945959_kabel_hdmi_19pin_dvi_5_metrow_gold_v1_3b.html


Pytałem sie kuzyna to powiedział że niewiele sie poprawi ale zawsze mozna sie przekonac ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.02.2010 o 10:01, barth89 napisał:

ciach

Jeśli tak, to czy nie ma problemu w grach z rozdzielczością 1366x768? nie nie będziesz miał problemów możesz go brać tego BenQ choć ja bym brał tego LG

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.02.2010 o 10:18, rino1983 napisał:

> ciach
Jeśli tak, to czy nie ma problemu w grach z rozdzielczością 1366x768? nie nie będziesz
miał problemów możesz go brać tego BenQ choć ja bym brał tego LG



A możesz uzasadnić jakoś? :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja tam bym nie brał monitora, który ma jasność ledwo 250cd/m2, to trochę mało :) Standardem, takim rozsądnym minimum, jest teraz 300 cd/m2. Lepiej zrobisz dopłacając do tamtego LG''ka, z parametrów wygląda całkiem ciekawie jak na cenę (i ma pivot, przydaje się do pracy biurowej i jak chcesz mieć dwa monitory), aczkolwiek za jakieś 650 zł masz LG 1945 TQ-PF, który ma już czas reakcji 2 ms (co może mieć duże znaczenie, jeżeli grywasz dużo w multi w FPP / RTS, niektórych wolny czas reakcji irytuje).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.02.2010 o 10:25, barth89 napisał:

> > ciach
> Jeśli tak, to czy nie ma problemu w grach z rozdzielczością 1366x768? nie nie będziesz

> miał problemów możesz go brać tego BenQ choć ja bym brał tego LG
>
>

A możesz uzasadnić jakoś? :P

no azvar mnie uprzedził więc nie będę już uzasadniał. dodam że ten monitor ma wystarczający czas reakcji na wszystkie gry to jak byś miał dokładać trochę więcej kasy to już do większego monitora

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.02.2010 o 11:01, Azvar napisał:

Ja tam bym nie brał monitora, który ma jasność ledwo 250cd/m2, to trochę mało :) Standardem,
takim rozsądnym minimum, jest teraz 300 cd/m2. Lepiej zrobisz dopłacając do tamtego LG''ka,
z parametrów wygląda całkiem ciekawie jak na cenę (i ma pivot, przydaje się do pracy
biurowej i jak chcesz mieć dwa monitory), aczkolwiek za jakieś 650 zł masz LG 1945 TQ-PF,
który ma już czas reakcji 2 ms (co może mieć duże znaczenie, jeżeli grywasz dużo w multi
w FPP / RTS, niektórych wolny czas reakcji irytuje).


A za cenę 500zł znajdę coś lepszego? I czy czas reakcji ma aż takie znaczenie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.02.2010 o 14:31, barth89 napisał:

A za cenę 500zł znajdę coś lepszego? I czy czas reakcji ma aż takie znaczenie?


Nie koniecznie. W przedziale cenowym do 700-800 zł raczej cudów nie oczekuj, a tymbardziej monitora idealnego do gier, multimediów i pracy biurowej. Dobry monitor to wydatek na ponad tysiąc złotych :) A i tak idealnego do wszystkiego raczej nie znajdziesz bez bardzo grubego portfela.

Czy czas reakcji ma znaczenie? Nie wiem, kiedyś był to czynnik decydujący przy CRT vs LCD do gier - stare LCD miały bardzo powolny czas reakcji, a im szybszy tym lepiej, bo obraz nie smuży i nie pozostawia cienii poprzednio wyświetlanych klatek. Obecne, nowoczesne monitory LCD (nawet te tańsze na matrycy TN, które uważane są za najszybsze ze względu na technologię wykonania) nie są już tak bardzo uwstecznione, jednak jakieś tam minimalne różnice istnieją (ale zauważy to tylko ktoś komu to przeszkadza, bądź dużo i profesjonalnie grywa w multi w FPP/RTS, gdzie z reguły dużo się dzieje).

Pamiętaj, że praktycznie wszystkie wartości podawane przez producenta są zakłamane bądź nawet fałszywe... Najlepszy efekt uzyskasz samemu testując monitor (polecam centra handlowe i sklepy tj Saturn / Media Markt). Przykładowo często wychwalany jest kontrast monitora, tymczasem okazuje się że dotyczy on tylko kontrastu dynamicznego, a nie statycznego... Podobnie jest z czasem reakcji - monitor cechujący się czasem reakcji 2ms nie koniecznie musi być tak strasznie lepszy od 5ms... To dlatego, że podawane liczby dotyczą przejścia kolorów pikseli "Gray to Gray", czyli dotyczy to tylko samych odcieni szarości, a jak monitor sobie radzi z kolorowym obrazem to już cholera wie (albo producent wie, tylko się nie ma czym pochwalić). Także zanadto się nie sugeruj parametrami i postaraj się we własnym zakresie przetestować różne modele, czy to w sklepie czy gdzieś u kumpla. Poczytaj sobie też opinie choćby na ceneo.pl / , http://www.testfreaks.com/monitors/ i http://www.productwiki.com (jak poszukasz na google, to może znajdziesz więcej).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za tak obszerne i szczegółowe wyjaśnienie :) A czy możesz jakikolwiek monitor od siebie polecić (absolutnie górna granica to 500zł), czy w tym przedziale cenowym nie ma różnicy?

Bo tego BenQ już wykreśliłem, więc pozostaje LG :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.02.2010 o 16:17, barth89 napisał:

Dzięki za tak obszerne i szczegółowe wyjaśnienie :) A czy możesz jakikolwiek monitor
od siebie polecić (absolutnie górna granica to 500zł), czy w tym przedziale cenowym nie
ma różnicy?


Niespecjalnie, nie wiem czy byłyby to dobre rekomendacje :) Aha, nie zapomnij o wypalających się pixelach, dobrze jest móc sprawdzić monitor przed zakupem. Dokładnie sprawdź czy w którymś miejscu nie świeci się jakaś kropka, czyli piksel (bądź w liczbie mnogiej nawet), jeżeli tak to nie bierz takiego monitora, bo wada może być już trwała. Typowa gwarancja tego nie obejmuje, przynajmniej nie w 100% (musiałoby się pojawić kilka takich padniętych pixeli obok siebie, co zdarza się rzadko). Więcej info choćby tutaj: http://en.wikipedia.org/wiki/ISO_13406-2 , niektórzy producenci udzielają specjalnej gwarancji na choćby 1 padnięty pixel (LG, NEC i Iyama na miesiąc, Philips i bodajże Dell na 3 lata), ale trzeba się dowiedzieć czy na konkretny model taka gwarancja przysługuje.

EDIT: I od siebie jeszcze tylko dodam: nie kupuj monitora jak nie ma złącza DVI, bo nie będzie to zbyt przyszłościowy zakup :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.02.2010 o 14:31, barth89 napisał:

> Ja tam bym nie brał monitora, który ma jasność ledwo 250cd/m2, to trochę mało :)
Standardem,
> takim rozsądnym minimum, jest teraz 300 cd/m2. Lepiej zrobisz dopłacając do tamtego
LG''ka,
> z parametrów wygląda całkiem ciekawie jak na cenę (i ma pivot, przydaje się do pracy

> biurowej i jak chcesz mieć dwa monitory), aczkolwiek za jakieś 650 zł masz LG 1945
TQ-PF,
> który ma już czas reakcji 2 ms (co może mieć duże znaczenie, jeżeli grywasz dużo
w multi
> w FPP / RTS, niektórych wolny czas reakcji irytuje).
>

A za cenę 500zł znajdę coś lepszego? I czy czas reakcji ma aż takie znaczenie?



Jak nie chesz LED-owego G922HDL(zauważalnie lepszy kontrast i przyjemniejszy dla oka) to popatrz na BenQ G2220HD http://www.benq.pl/products/LCD/index.cfm/page/specifications/product/1070
22” i fullHD a na agito jest za 508 zł
http://www.agito.pl/?switch=offer&cmd=&pid=&phrase=benq+G2220HD&cid=1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.02.2010 o 17:11, play-pray napisał:

> > Ja tam bym nie brał monitora, który ma jasność ledwo 250cd/m2, to trochę mało
:)
> Standardem,
> > takim rozsądnym minimum, jest teraz 300 cd/m2. Lepiej zrobisz dopłacając do
tamtego
> LG''ka,
> > z parametrów wygląda całkiem ciekawie jak na cenę (i ma pivot, przydaje się
do pracy
>
> > biurowej i jak chcesz mieć dwa monitory), aczkolwiek za jakieś 650 zł masz
LG 1945
> TQ-PF,
> > który ma już czas reakcji 2 ms (co może mieć duże znaczenie, jeżeli grywasz
dużo
> w multi
> > w FPP / RTS, niektórych wolny czas reakcji irytuje).
> >
>
> A za cenę 500zł znajdę coś lepszego? I czy czas reakcji ma aż takie znaczenie?


Jak nie chesz LED-owego G922HDL(zauważalnie lepszy kontrast i przyjemniejszy dla oka)
to popatrz na BenQ G2220HD http://www.benq.pl/products/LCD/index.cfm/page/specifications/product/1070

22” i fullHD a na agito jest za 508 zł
http://www.agito.pl/?switch=offer&cmd=&pid=&phrase=benq+G2220HD&cid=1


Czyli twierdzisz, że ten BenQ za 407zł (z mojego linka) jest dobry?
No ale ma jasność 250 cd/m², a nie 300.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie tylko nie wiem czy w tym temacie ale zaryzykuje. Otóż na moim monitorze widac slady "cienie". Za kazdym wlaczonym oknem pojawiaja sie cienie i nie wiem czy to jest teraz wina monitora czy karta. Prosze o pomoc w tej sprawie czy ss by pomoglo z tej sprawie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.02.2010 o 16:00, Azvar napisał:

/.../ Podobnie jest z czasem reakcji - monitor cechujący się czasem reakcji 2ms nie koniecznie
musi być tak strasznie lepszy od 5ms... To dlatego, że podawane liczby dotyczą przejścia
kolorów pikseli "Gray to Gray", czyli dotyczy to tylko samych odcieni szarości, a jak
monitor sobie radzi z kolorowym obrazem to już cholera wie (albo producent wie, tylko
się nie ma czym pochwalić). /.../

Święta prawda. Miałem (bo już nie mam) monitor EIZO 16", tam podawali uczciwie czas reakcji na 25 ms. I niczym się ten czas reakcji nie różnił od monitorów, gdzie producent podawał 2 ms. Trzeba zobaczyć jak monitor działa i wtedy się decydować. Ja, jak zwykle, optuję za iiyamą - mam 26" ProLite E2607WS 1920x1200 i świetnie się sprawdza. Tyle, ze dość drogi, teraz ponad 1600 zł. Ale, moim zdaniem, warto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Ostatnio widziałem w Euro nowy BenQ M2700HD z pilotem full HD, można go spokojnie porównać z Eizo 26".
Ja osobiście jestem za BenQ - mam projektor i monitor tej firmy i jestem zadowolony.
Ostatnio gram na na konsoli podłączonej do projektora, to dopiero jest super jazda ! - POLECAM !


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować