Zaloguj się, aby obserwować  
Jackal-pl

Monitory LCD - Temat ogólny (nowości, matryce, parametry, sprawy techniczne)

2468 postów w tym temacie

Dnia 19.12.2012 o 22:54, Citkowsky napisał:

Co polecacie?

http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/4806094_komentarze/
http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/4956296_komentarze/

Ten drugi (i droższy) to matryca TFT/eIPS/LED, którego mam u siebie w postaci LG IPS235V (dzisiaj niedostępnego w sklepach - chyba za tanio sobie go liczyli i teraz próbują naprawić "błąd"). Jeżeli chodzi o obraz, to moim zdaniem bez wad. Łączy zalety profesjonalnej CRT dla grafika (pełna paleta 16M) i szybkiego LCD do gier (5ms), na dodatek sprawdzone 24W poboru pradu. Fabrycznie kalibrowany. Więcej moim zdaniem nie potrzeba bo oczy więcej nie zobaczą (do czasu 4K/3D). Tylko należy od razu zmniejszyć jasność do minimum, żeby kolory mieć jak żywe i czerń bez zarzutu.
Oczywiście są i inne firmy: za ponad 7 klocków DELL
http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/3008857
czy za 2K NEC:
http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/1472256
Jest jeszcze prawie nie nadający się do gier EIZO, którego cena to 6K.
Są jeszcze inne marki, ale to poza polskim rynkiem.

Jak dla mnie ta technologia TFT/eIPS/LED właściwie podważa sens wykupywania od Kodaka patentów monitorów OLED bo elastyczny ekran przy słabszej żywotności, to bardzo dyskusyjna zaleta. No chyba, że monitory OLEDowe będą kosztować w granicach 200 zł za 24". No, ale to już wróżenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>>.........


Ceny tych monitorów są ok także pomyślę;)

Jak powszechne stały się LCDki na TNkach to ja widząc jak ten obraz wygląda itp zamiast kupować takiego LCD po tym jak padło mi LG Flatron F700B (chyba taki model) to kupiłem używany identyczny tylko 19'' i działam na nim po dziś dzień bo obraz ma żyleta jednakże chciałbym już mieć jakiś większy monitor chociażby żeby konsolę podpiać jak już ją kupie.

Te monitory mają wyjścia HDMI? Zapomniałem o tym napisać a zależy mi na nim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.12.2012 o 00:39, Citkowsky napisał:

kupiłem używany identyczny tylko 19'' i działam na nim po dziś dzień bo obraz ma żyleta jednakże
chciałbym już mieć jakiś większy monitor chociażby żeby konsolę podpiać jak już ją kupie.

No to IPS jest w sam raz bo to pierwszy typ matrycy, który po przejściu z CRT nie sprawia niesmaku. Gwarantuję Ci, że uznałbyś obraz na panelach TFT/TN w porównaniu do obrazu CRT za krok w tył.
Ja miałem dobre porównanie bo z CRT Iiyamy przeskoczyłem na TN Samsunga i w ogóle nie mogłem obrabiać tekstur bo część kolorów/gradientu była niewidoczna (szczególnie ważne przy bawieniu się kanałem alfa). Jedyne co zyskałem to panoramę i poczucie, że mój CRT za szybko się zepsuł.
A wszystko wróciło do normy dopiero kiedy przesiadłem się na IPS. Obecnie sens używania CRT przestał dla mnie istnieć skoro w tej samej cenie dostajesz taki sam obraz (kolory i kąty widzenia), panoramę, żyletową geometrię, zero migotania, zero elektryzowania, zero promieniowania i 5 razy mniej zużywanego prądu.

Dnia 20.12.2012 o 00:39, Citkowsky napisał:

Te monitory mają wyjścia HDMI? Zapomniałem o tym napisać a zależy mi na nim.

Oczywiście. Ale ja używam wciąż na D-sub bo ten sam obraz, a HDMI do 1.3 nie ma kanału zwrotnego, więc odpada usypianie i automatyczne skalowanie obrazu w starych trybach bez panoramy. Ma też analogowy audio output więc możesz podłączyć głośniki przez jacka kiedy masz źródło dźwięku z hdmi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie zabrałem się za wymianę mojego już starego monitora (aktualnie posiadam LG W1952S).
I teraz mam takie pytanie, który monitor lepiej wybrać: LG IPS234V czy IPS237L? Oba mają 23".

Generalnie dużo gram, a to jakaś strategia, a to BF3... Poza tym często przeglądam internet, czasem obejrzę jakiś film.
Wie ktoś może, jak jest w rzeczywistości z czasem reakcji i jakością obrazu tych monitorów? Do grania się nadadzą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem sobie monitor Samsung SyncMaster S27B550V. Niestety niespodziewałem się, że będę miał problemy z połączeniem HDMI do HDMi na grafice. Mam grafikę Radeon 6850. Mój monitor nie ma wyjścia DVI, no ale jak wspomniałem nie sądziłem, że tak będę się męczył by go dogodnie ustawić.

Po włączeniu monitora.. obraz jest jakby źle zeskalowany (są takie ramki czarne z każdej strony). ustawiłem natywną rozdziałkę 1920x. Niestety czcionka również niewyrażna i cały obraz. Próbówalem różnych metod. Zawsze jak podłączałem DVI do DVI czy D-Sub to zero kłopotów.. A tu nagle eh.. Chciałem sprawdzić czy może to wadliwy monitor. Podłączyłem go przez D-sub i jest super.. rozciągnięty i automatycznie wszystko wykrył. Podłączyłem konsolę PS3 przez HDMI i jest super! No to w takim razie haczyk jest gdzieś po stronie komputera. Przeinstalowałem ATI Catalyst i nic.

W ustawieniach Catalyst znalazłem opcję do zwiększania i zmniejszania skalowania obrazu - dałem na 100% i niby pomogło :) ALE niedokońca jestem przekonany czy to jest dobrze? Gorzej jest np jak włącze film w 1080p to wtedy znów nie ma prawidłowego skalowania i są boki uciete z każdej strony .

Ten problem wygląda mniej wiecej tak --> https://dl.dropbox.com/u/24272532/DSCF5505.JPG

Dlaczego HDMI i HDMI tak sprawia problemy? Mam przejściówkę i ona powoduje, że monitor nie widzi DVI i nie ma sygnału. (ciągle przełącza się pomiędzy HDMi 1, HDMI2).

W instrukcji niby pisze, że można podłączyć kabel HDMI/DVI, który musiałbym kupić.. Ale skoro przejściówka nie pomogła? A może też warto kupić lepszej jakości kabel HDMI ?? Proszę o pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.01.2013 o 12:38, ziptofaf napisał:

/.../
http://superuser.com/questions/384853/scaling-problems-with-radeon-hd6850-and-acer-s222hql-hdmi

Poza tym to nie przeinstalowywać Catalysta a wrzucić najnowszą wersję i zobaczyć czy
coś dało. I spróbuj dorwać się do opcji Overscan, powinna gdzieś tam być w CCC.


No dorawłem opcje skalowania jak w tym obrazku --> http://extreme.pcgameshardware.de/attachments/312965d1297149492-einstellungen-im-ccc-2-11-1-2r3xx4z.png I niby ok jest rozciagniety jak byc powinno.. To czemu np w filmach nadal jest to samo ?? W grach jest super. ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.01.2013 o 14:07, Henrar napisał:

Sprawdzałeś w ustawieniach samego monitora?


Tak.. No niby już jest dobrze :))) Więc na razie mam spokój.

Panowie czy jest jakis program do kalibracji kolorów, barw i tonacji monitora? Mam wrażenie że mam źle ustawiony kontrast itp.. Ale kurcze kombinuje i nic mi nie wychodzi :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.01.2013 o 14:36, Azazell napisał:

...
Panowie czy jest jakis program do kalibracji kolorów, barw i tonacji monitora? Mam wrażenie
że mam źle ustawiony kontrast itp.. Ale kurcze kombinuje i nic mi nie wychodzi :D


Kontrast i jasność możesz od biedy wyregulować z pomocą Nokia Monitor Test, kolory... To chyba mógłby Ci zrobić tylko serwis RTV, bo to wymaga dość specjalistycznego sprzętu.
Czytałem gdzieś kiedyś, że Vista sztucznie pogarsza jakość obrazu video (dotyczy tylko filmów) przesyłanego przez HDMI, może to jest przyczyna problemu (może to samo występuje pod 7 i 8)? Ale nie jestem 100% pewien tej informacji :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.01.2013 o 14:36, Azazell napisał:

Panowie czy jest jakis program do kalibracji kolorów, barw i tonacji monitora? Mam wrażenie
że mam źle ustawiony kontrast itp.. Ale kurcze kombinuje i nic mi nie wychodzi :D


To się nie nazywa program a kalibrator. Zadzwoń do jakiegoś studia DTP u siebie w mieście czy nie mają przypadkiem kalibratora u siebie i czy nie mogą się nim posłużyć na twoim monitorze (za usługę nie powinni ściągnąć za dużo). Zwyczajowo efektem jest jakość obrazu tak o 2-3 stówy wyższa ;)
Choć nie zmienia to faktu że nie masz co się dziwić kiepskawą jakością obrazu bo to jednak TN-ka. One zawsze były słabe, trzeba było szukać PVA czy IPS jeśli chciałeś czegoś fajnego ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.01.2013 o 19:38, ziptofaf napisał:

TN-ka. One zawsze były słabe, trzeba było szukać PVA czy IPS jeśli chciałeś czegoś fajnego
;D


Dla jednych słabych dla drugich nie. ja tam zawsze wolałem jakoś TN`ki.. mam je od wielu lat. Obraz jest naprawdę znakomity i dla mnie wystarczający jeśli chodzi o jakość. Podłączyłem monitor do PS3 i odpapiłem w nim takie obrazki w najwyższej jakości, które bardzo dużo ważą - po prostu coś wspaniałego.

Matryca jest ważna, bardzo ważna ALE najważniejszy jest i tak sam monitor. Model monitora to podstawa, która odbija się na wszystkich pozostałych elementach czyli jakości obrazu, wielkości itp pierdólkom.

Po drugie dobry IPS (bo VA to szajs) kosztuje bardzo drogo.. Dobry monitor IPS to koszt od 1600zł wzwyż.. Dlatego postanowiłem kupić Samsunga 27 TN za 1000zl i jestem pod ogromnym wrażeniem.. Bardzo dużo ludzi go na zachodzie chwali i zaryzykowałem :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja cholera niewiem co pochrzaniłem. jak włącze system to znów wariują kolory które ustawiłem że przez windowsowy kalibrator koloru.. Muszę ręcznie wejsc do CCC i wymusić jego kolorystyke, która daje super rezultat.

Jak pozbyć się ustawień z kalibratora windowsa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.01.2013 o 22:14, Azazell napisał:

Dla jednych słabych dla drugich nie. ja tam zawsze wolałem jakoś TN`ki.. mam je od wielu
lat.

Powiedziałbym że to kwestia bardzo subiektywna - ile nie TN-ek miałeś okazję widzieć i testować? Znam ludzi którzy uwielbiają np. słuchawki Creative Fatal1ty które, bądźmy szczerzy, są syfem, a oni po prostu nigdy nie mieli na uszach żadnych Kossów czy Sennhaiserów.

Dnia 05.01.2013 o 22:14, Azazell napisał:

Po drugie dobry IPS (bo VA to szajs) kosztuje bardzo drogo.. Dobry monitor IPS to koszt
od 1600zł wzwyż.. Dlatego postanowiłem kupić Samsunga 27 TN za 1000zl i jestem pod ogromnym
wrażeniem.. Bardzo dużo ludzi go na zachodzie chwali i zaryzykowałem :).

Zależy prawdę mówiąc. Nie będę ukrywać, ja samemu siedzę na 22" Eizo który kosztował mnie coś koło 1300 zł. To tam faktycznie zgodnie z testami i po kalibracji mam ~170 stopni kątów widzenia + niemalże identyczne odwzorowanie kolorów na calutkim ekranie. Tym niemniej przyzwoity model z matrycą IPS mający 23-24 cale da się już dostać za poniżej 1000 zł.

No i jednak matryca to praktycznie rzecz biorąc najważniejszy element monitora. PLS, PVA czy IPS z natury będą przebijać jakością dowolną TN-kę która po prostu ma takie a nie inne ograniczenia czysto techniczne których nie przeskoczysz. Działa to też oczywiście w drugą stronę, TN-ki z natury mają choćby najniższy czas reakcji matryc. Choć fakt, jakbyś kupował model 27 calowy to rzeczywiście trzeba by wysupłać 2-3 tysiaki (co najmniej 1700 zł na monitor i pewnie z 2 stówy na kalibrację żeby wycisnąć z niego wszystko, niekalibrowane IPS-y to straszne marnotrawstwo ich możliwości).

Co do usunięcia ustawień kalibracji:
http://www.mydigitallife.info/delete-calibrated-display-profile-to-increase-speed-of-windows-7-photo-viewer/
http://www.trishtech.com/win7/delete_calibrated_color_profile_in_windows_7.php

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.01.2013 o 10:07, ziptofaf napisał:

Powiedziałbym że to kwestia bardzo subiektywna - ile nie TN-ek miałeś okazję widzieć
i testować? Znam ludzi którzy uwielbiają np. słuchawki Creative Fatal1ty które, bądźmy
szczerzy, są syfem, a oni po prostu nigdy nie mieli na uszach żadnych Kossów czy Sennhaiserów.


Powiem tak.. od 5 lat siedziałem na LCD Samsung T220 i bardzo przypadł mi do gustu .. Wystarczała mi jakośc obrazu i czas reakcji.. W tamtym roku i w 2011 testowałem różne monitory dla pewnego serwisu (przeważnie VA itp bodajże PVA). Iyhamy, asusy itp. Nie mówię, że są złe też były bardzo interesujące. Lecz co mnie odrzucało to wysoki czas reakcji widoczny nawet podczas grania w FIFE oraz inne elementy techniczne typu niewygodna obsługa kalibracji w monitorze, jakość odcieni itp pierdółki.

Ja obecnie mam Samsunga S27B550V i jestem naprawdę zadowolony. Kupiłem go za 950zł i obraz jest dla mnie naprawdę niesamowicie wystarczalny.. Jakość obrazu jest bardzo ostra i możliwe ze kolory gorsze niż w IPS, ale jak mówie mi to odpowiada. W ogóle śmieszna sytuacja z tym S27B550V bo będąc w MM czy w Media Expert kosztują około 1400-1600zł .. Zaglądając do allegro są do 1000zł :D Niesamowita różnica.

Poczytałem na zachodnich portalach i ludzie bardzo chwalą jakość obrazu i ogólnie ten monitor.. Więc zaryzykowałem i kupilem. Jest to LED i musze się oswoić bo zawsze miałem LCD :) a jednak jest różnica :).. Wiadomo oczy się przyzwyczaiły do innego rodzaju monitora.

Też myślałem o Eizo za te 1250zł, ale no zaryzykowałem bo nie dośc ze samsung mniej kosztuje to i jest większy.. Dla mnie teraz ważne jest wielkość ekranu - jak gram w gry strategiczne typu Endless Space czy Fallen Enchantress.. Zdecydowanie lepiej się gra. Cywilizacja 5 na 27 calach wygląda fenomenalnie :D

Po drugie niby mówią, że na 27 calach jest jakaś większa plamka pikseli mając natywną rozdziałkę 1920x .. No ja od paru dni na nim siedzę i nie zauważyłem nic takiego :P Nie wiem Na razie jestem w pełni zadowolony.Kupiłem go i zawsze mogę go sprzedać jeżeli coś będzie mi nie grało :) Wtedy dołoże i wezmę chbya Eizo lub Della jakiegoś z IPS.. Tylko, że kurcze dobry Dell z IPS 27calowy to cena 2k ;(

--
Podsumowując, jeżeli ktoś szuka dużego monitora 25-27 calowego do 1k (+/-) to Samsung SyncMaster S27B550V jest naprawdę bardzo dobrym rozwiązaniem. Monitor idealnie nadaje się do grania (2ms reakcji), pisania (praca biurowa), przeglądania netu czy oglądania filmów.. Może jedynie sprawiać problemy osobom, które są grafikami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

moj starenki, 19 calowy, Asus powoli juz wysiada (cos mu "syczy" w srodku, miga...) i mysle nad kupnem nowego monitora. Od jakiegos czasu juz o tym myslalem, bo IMO 19'''' to malo (1440x900), ale dopiero teraz sie nadazyla okazja ;)

I tutaj kieruje moje pytanie: jaki monitor? Co polecacie? Jaka wielkosc matrycy itp.? Odleglosc monitoa od moich oczu to cca 1 metr. Moge ew. oddalic monitor jeszcze o jakies 20 cm, lub przyblizyc o ile chce. Wyjscia na karcie graficznej mam chyba wszystkie mozliwe (D-SUB, DVIx2, HDMI). Slyszalem, ze laczenie za pomoca HDMI jest lepszej jakosci wiec jesli cos sie znajdzie z tym laczem to super (chyba, ze to nie prawda :) ).

Monitor bylby przeznaczony glownie do gier, przegladania neta, ogladania filmow, od czasu do czasu (ale baaaardzo amatorsko) PS, AutoCAD na studia.

Cena? Najlepiej do 600zl+przesylka, jesli sklep internetowy. Mam dostep do sklepow komputronik i gral by odebrac sprzet osobiscie w razie czego.

Z gory dziekuje za pomysly i sugestie :)

EDIT: sam znalazlem cos takiego- http://www.gral.pl/LG+Electronics+23+cali+LCD+IPS234V-PN_687.html warte moich pieniedzy czy znajda sie lepsze? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Mam pytanie odnośnie monitora 24'''' iiyama ProLite B2481HS-B1. Miał już ktoś z nim styczność? Zamierzam zamienić swój 9-letni grat na coś lepszego, więc głównie moje pytanie odnosi się do tego jaki ma rzeczywiscie( w praktyce) czas reakcji i jakość kolorów. Z góry dzięki^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje szybkiej pomocy w wyborze monitora dzisiaj rano padl mi lg w2452t i jeszcze dzisiaj chce kupic 24 calowy albo 27 calowy monitor przede wszystkim do gier za rozsadna cene moze ktos szybko doradzic??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować