Zaloguj się, aby obserwować  
Jackal-pl

Monitory LCD - Temat ogólny (nowości, matryce, parametry, sprawy techniczne)

2468 postów w tym temacie

Dnia 23.03.2013 o 16:19, SiDi napisał:

OK. Teraz się waham pomiędzy tym http://www.agito.pl/monitor-philips-18-5-led-196v3lsb5-2492-667701.html?utm_content=667701
oraz http://allegro.pl/monitor-19-samsung-s19b150n-hd-led-d-sub-5ms-i3099306819.html
Philips widzę, że ma większy kontrast statyczny oraz lepsze kąty widzenia, ale jednak
zależy mi na bardziej fachowej opini.


Zdecydowanie ten pierwszy. Z prostego powodu - ten drugi ma tylko złącze D-Sub. Które pogarsza jakość obrazu na monitorach ciekłokrystalicznych w stosunku do DVI.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolega z pracy w ogóle odradził mi oba. Normalnie miałbym jechane przez VGA, ale że mam hdmi w lapku to przejściówka hdmi->dvi załatwi sprawę i nie będzie żadnej starty ;] Nie będę tutaj jego sprawozdania streszczał, ale radził powiększyć budżet (który notabene mam niewielki) i kupić to http://www.agito.pl/monitor-benq-21-5-led-gw2260m-2492-666403.html?utm_medium=Feed&utm_source=ceneo.pl&utm_campaign=wszystkie&utm_content=666403
Mimo wszystko, dzięki za odzew.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../


Typowy kilkuletni monitor LCD ładnej naturalnej czerni z natury mieć nie może. Wynika to bezpośrednio z ich konstrukcji - muszą mieć podświetlaną matrycę. I jeśli coś podświetla to jednak automatycznie sprawia że zbyt czarne nie będzie.

Oczywiście wszystko zależy od konkretnego typu podświetlania - najczęściej stosowane jeszcze do niedawna było CCFL. Czyli zwykła lampa fluorescencyjna. A lampa jak to lampa, nie rozprowadza światła idealnie równo. Dlatego większość LCD-ków ładniej odwzorowuje kolory na środku ekranu, z kolei na rogach, zwłaszcza górnym, jest zazwyczaj nieco ciemniej.

Rozwiązaniem nowszym jest LED. Czyli malutkie diody. Sprawiają one że możliwe staje się podświetlenie tylko konkretnych obszarów ekranu uzyskując czystą ładną czerń tam gdzie być ona powinna. W teorii. A jak jest w praktyce?

Większość monitorów i telewizorów korzysta z technologii Edge LED - diody wstawia się tylko na krawędziach ekranu. Uzyskujesz monitor który jest niemal idealnie płaski (CCFL mają jednak całkiem sporawy tył)... i tyle. Problem pozostaje ten sam, ładnej czerni nie będzie. Bo jak ma być jeśli system podświetlania jest taki dziwny? Krawędzie będą jaśniejsze od środka ekranu i zamiast czerni będzie tam szaro.

Jeśli jednak chcesz jakości obrazu to szukasz modelu który jest oparty na technologii Full LED. Jest grubszy od EDGE Led i zbliża się w tym aspekcie do poprzednich LCD-ków ale w tym przypadku warstwa diod umieszczona jest na całym ekranie. Więc można podświetlić to co ma być jasne i zostawić czarnym to co czarnym ma być. Fakt że tego typu ekrany żrą też więcej prądu. Najlepiej taki z funkcją miejscowego przyciemniania (piksele które mają być czarne zostają fizycznie odłączone od prądu).

W przypadku TV zasadniczo jednak i tak moim zdaniem lepsze są modele plazmowe. Wtedy masz tą czerń i odwzorowanie kolorów gwarantowane, Panasonic robi bardzo dobre tak swoją drogą ;) Tym niemniej modele oparte na Full LED są im w zasadzie równe jakością podczas gdy Edge LED jest nieporównywalnie gorszy.

A teraz co do typów matryc - same w sobie nie wpływają na czerń. Ale już na odwzorowanie kolorów i kąty widzenia jak najbardziej. TN-ki są w tym aspekcie dosyć ograniczone bo robi się je na szybko bez dbałości o wykonanie i mają być nade wszystko tanie. Dlatego oferują najzwyczajniej w świecie mniejszą paletę kolorów - 262 000 kolorów w stosunku do 16,7 milionów IPS-ów i PVA/MVA (pozostałe 14 milionów jest tworzone z mieszania już istniejących co nie wpływa zbyt dobrze na jakość). Raczej nie znajdziesz też modeli które mają Full LED. S-IPS zasadniczo usuwa te wszystkie wady dając jednak jedną więcej - wyższy czas reakcji (co nie przeszkadza chyba że uruchamiasz coś w 500+ fps-ach). S-PVA i S-MVA (bądź ich starsze odpowiedniki - PVA i MVA) zasadniczo łączą cechy obu - niski czas reakcji i wysoką jakość obrazu. Wadą jest nieco niższy kontrast.

Z tego co kojarzę to Eizo u mnie w domu ma akurat matrycę S-PVA i chyba Full LED (choć tu głowy nie dam a konkretnego modelu sobie teraz nie przypomnę). Na obraz nie narzekam ;) Ale kosztował mnie coś koło 1500 zł za 22"... W przypadku TV to niektóre modele również to mają, np. BRAVIA HX95 ale zazwyczaj trzeba się nieco naszukać bądź popytać po forach bo te informacje są dość rzadko łatwo dostępne (bądź iść do sklepu i patrzeć po grubości ekranu, chude = Edge, stosunkowo grube = Full)... dlatego w tym segmencie wolę dobre plazmy, przynajmniej masz pewność że dostaniesz to za co płacisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie przeczytałem jeszcze całości, więc odpiszę tylko na wstęp ;)

" Typowy kilkuletni monitor LCD ładnej naturalnej czerni z natury mieć nie może. Wynika to bezpośrednio z ich konstrukcji - muszą mieć podświetlaną matrycę. I jeśli coś podświetla to jednak automatycznie sprawia że zbyt czarne nie będzie. "

Ten monitor liczy sobie 2 lata i 4 miesiące i nawet miesiąc od kupna, gdy zakupiłem " Avatara " na BD, to owa czerń wyglądała praktycznie tak samo. ;)

ten mój Samsung ma jeszcze taką wadę, że u dołu i od góry / bardziej u dołu / ma taką dziwną, jakby świecącą na fioletowo, niebiesko, smugę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jak wypadają telewizory LCD Sony Bravia?
one maja chyba matrycę TN - przynajmniej tak słyszałem, a jak jest z tym EDGE LED i FULL LED?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.03.2013 o 22:55, lis_23 napisał:

A jak wypadają telewizory LCD Sony Bravia?

Zależy od konkretnego modelu. Te drogie to mają Full Led, zresztą wymieniłem Bravia HX95 jako przykład. Niektóre to z kolei IPS-y, np. Sony Bravia KDL-W805.

Jak samemu jednak napisałem - trzeba szukać po forach bo z tymi informacjami to ciężko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.03.2013 o 22:48, lis_23 napisał:

Ten monitor liczy sobie 2 lata i 4 miesiące i nawet miesiąc od kupna, gdy zakupiłem "
Avatara " na BD, to owa czerń wyglądała praktycznie tak samo. ;)


Wiek monitora nie ma takiego znaczenia.

Dnia 23.03.2013 o 22:48, lis_23 napisał:

> ten mój Samsung ma jeszcze taką wadę, że u dołu i od góry / bardziej u dołu / ma taką
dziwną, jakby świecącą na fioletowo, niebiesko, smugę.


Zwyczajny backlight bleeding, światło z podświetlenia wycieka na obraz w rogach/bokach ekranu. Nic z tym nie zrobisz, ma to praktycznie każdy monitor do zastosowań nieprofesjonalnych. IPSów nie próbuj tykać, ich srebrzenie jest takie jak to twoje po bokach razy trzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.03.2013 o 23:04, ziptofaf napisał:

> A jak wypadają telewizory LCD Sony Bravia?
Zależy od konkretnego modelu. Te drogie to mają Full Led, zresztą wymieniłem Bravia HX95
jako przykład. Niektóre to z kolei IPS-y, np. Sony Bravia KDL-W805.

Jak samemu jednak napisałem - trzeba szukać po forach bo z tymi informacjami to ciężko.


A taki Sony Bravia do 4-5 tysięcy zł?
niestety, jeżeli w ogóle to będzie mnie kiedyś stać na coś takiego - 40 lub 46 cali
na razie od 15 lat mam stary 21 calowy tv Philipsa z " dupą ", ale jest on mały, ma jednak ładne kolory i czernie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.03.2013 o 23:09, sinir napisał:


Zwyczajny backlight bleeding, światło z podświetlenia wycieka na obraz w rogach/bokach
ekranu. Nic z tym nie zrobisz, ma to praktycznie każdy monitor do zastosowań nieprofesjonalnych.
IPSów nie próbuj tykać, ich srebrzenie jest takie jak to twoje po bokach razy trzy.

Jest dokładnie tak, jak pisze Ziptofaf:

" Oczywiście wszystko zależy od konkretnego typu podświetlania - najczęściej stosowane jeszcze do niedawna było CCFL. Czyli zwykła lampa fluorescencyjna. A lampa jak to lampa, nie rozprowadza światła idealnie równo. Dlatego większość LCD-ków ładniej odwzorowuje kolory na środku ekranu, z kolei na rogach, zwłaszcza górnym, jest zazwyczaj nieco ciemniej. "

u mnie właśnie u góry i u dołu, oraz po bokach czerń jest matowa - ale to jeszcze nic w porównaniu z moim poprzednim Samsungiem 19 cali na którym praktycznie część gier była niegrywalna, a zwłaszcza tych tytułów, których akcja toczy się w ciemnych lokacjach - vide " Alone in te Dark "
skoro i TN i IPS ma problemy to jaki monitor wybrać do grania?
obecnie mam jeszcze ten problem, że z powodu braku porządnego tv, obecny monitor służy też do oglądania filmów na BD z PS3.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.03.2013 o 23:20, lis_23 napisał:

skoro i TN i IPS ma problemy to jaki monitor wybrać do grania?
obecnie mam jeszcze ten problem, że z powodu braku porządnego tv, obecny monitor służy
też do oglądania filmów na BD z PS3.


CRT. :DDDD

A teraz na poważnie: CRT.
Z tym że z wiadomych przyczyn monitora "z dupą" raczej nie chcesz. Sprzętem typowo do grania są monitory TN 120hz, który osobiście posiadam, ale nie załatwi to kwestii podświetlenia (choć u mnie akurat przejścia tonalne o których piszesz wydają się być w porządku, czerń lepsza niż w moim poprzednim IPSie na pewno).

W zasadzie to nie wiem co miałbym Ci poradzić, technologia LCD jest do dupy i co byś nie wybrał, i tak któryś z elementów będzie nie taki jak trzeba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.03.2013 o 23:31, sinir napisał:


CRT. :DDDD

A teraz na poważnie: CRT.
Z tym że z wiadomych przyczyn monitora "z dupą" raczej nie chcesz. Sprzętem typowo do
grania są monitory TN 120hz, który osobiście posiadam, ale nie załatwi to kwestii podświetlenia
(choć u mnie akurat przejścia tonalne o których piszesz wydają się być w porządku, czerń
lepsza niż w moim poprzednim IPSie na pewno).

W zasadzie to nie wiem co miałbym Ci poradzić, technologia LCD jest do dupy i co byś
nie wybrał, i tak któryś z elementów będzie nie taki jak trzeba.



W zasadzie monitorów CTR chyba już nie ma?
na pewno nie ma też takich monitorów o dużych gabarytach / 24 cale / i z FHD
120hz?, mój obecny ma chyba 60hz - jest to monitor z tunerem tv, dzięki czemu mogę się płynnie przełączać pomiędzy DVI a HDMI - niestety, dźwięk to tylko 2w, wiec oglądanie filmów do najprzyjemniejszych od strony dźwiękowej nie należy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.03.2013 o 23:04, ziptofaf napisał:

> A jak wypadają telewizory LCD Sony Bravia?
Zależy od konkretnego modelu. Te drogie to mają Full Led, zresztą wymieniłem Bravia HX95
jako przykład.


Hmmm ... 13.500 zł - to ja chyba jednak podziękuję ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A zdziwisz się, bo były CRT 24-calowe (może były i większe, ale nie słyszałem o takich :)), maksymalna rozdzielczość kineskopu, z jaką się spotkałem, to było 1600x1200, więc obraz FullHD spokojnie były w stanie wyświetlić :).
Obecnie CRTki dla "zwykłego śmiertelnika" są praktycznie nie do kupienia, ale do zastosowań profesjonalnych wciąż pewnie są dostępne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.03.2013 o 23:15, lis_23 napisał:

A taki Sony Bravia do 4-5 tysięcy zł?
niestety, jeżeli w ogóle to będzie mnie kiedyś stać na coś takiego - 40 lub 46 cali
na razie od 15 lat mam stary 21 calowy tv Philipsa z " dupą ", ale jest on mały, ma
jednak ładne kolory i czernie.


Jak pisałem już dwukrotnie - to się kupuje plazmę, bezpośredniego następcę CRT. Te telewizory mają swoje wady - należy je najpierw nieco wygrzać po zakupie i nie nadają się najlepiej do oglądania przez cały dzień tego samego kanału (logo stacji telewizyjnej potrafi się na nich "wypalić" i zagościć na dłużej jeśli próbujesz czegoś takiego, w przypadku nowszych modeli wystarcza potem zmienić kanał i po kilkunastu minutach zniknie to bez śladu ale pewna wada to jest) ale poza tym oferują idealną czerń, ładne kolory, absolutny brak smużenia (jak pisałem - to jest odpowiednik CRT które mają czas reakcji matrycy na poziomie 0.001 ms w stosunku do 5-6 ms LCD).

Co więcej, NIE kosztują kilkunastu tysięcy - 50 calowy Panasonic TXP50UT50 kosztuje 2809 zł, taniej też coś jest ale osobiście nie lubię schodzić cenowo poniżej sprawdzonych marek. W domu mam 42" Panasonic Viera, do grania na PS3 czy oglądania filmów jak znalazł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.03.2013 o 17:36, ziptofaf napisał:


Co więcej, NIE kosztują kilkunastu tysięcy - 50 calowy Panasonic TXP50UT50 kosztuje 2809
zł, taniej też coś jest ale osobiście nie lubię schodzić cenowo poniżej sprawdzonych
marek. W domu mam 42" Panasonic Viera, do grania na PS3 czy oglądania filmów jak znalazł.


Ja jednak wolałbym jakiegoś Sony Bravię - może i plazmy mają lepszą czerń ale i one mają swoje wady, a ja często właśnie oglądam jedną stacje w tv, np. informacyjną lub sportową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pomocy myłem mój monitor NEC Multisync90GX2 i zaciek poszedł pod wyświetlacz.
Na rogu mam takie białe jakby uszkodzone piksele ale nie to mnie martwi bo te piksele uszkodzone jest ich coraz więcej każdego dnia czy to oznacza że mam monitor do wyrzucenia???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jako, że mój monitor 17 calowy właśnie chyba kończy swój żywot, a naprawa w serwisie pewnie to będzie marnowanie środków.. mam pytanie, z tańszych monitorów jakim producentem i parametrami się kierować? mWydatek to dla mnie nagły, więc najchętniej to bym się zamknął z budżetem do 400 zł, albo i jeszcze mniej, tym bardziej, że pod kątem wyższych rozdzielczości to będę musiał jakąś kartę graficzną kupić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.04.2013 o 11:52, Assurubalit napisał:

Szkoda, że bez odpowiedzi..
No, ale jednak chyba uda mi się zorganizować fundusze na monitor w wysokości tak 900-1000
zł..

Trochę stare, ale napiszę.
Obecnie najlepszym możliwym wyborem jest monitor odwzorowujący pełną paletę kolorów, czyli 8 bitów na kolor, szybko przełączający piksele i nie powodujący deformacji koloru pod różnymi kątami. Na dzisiaj oznacza to monitor z matrycą OLED lub IPS. Z tym że przy funduszach do 1k zł ten pierwszy jest w ogóle poza zasięgiem, a drugi na granicy możliwości kupienia.
Jeszcze rok temu dobre 24-calowe IPSy kosztowały poniżej 600 zł, ale od kiedy ludzie zorientowali się, że mają one wszystkie zalety profesjonalnych monitorów CRT, a jednocześnie wszystkie zalety monitorów TN LCD i żadnej wady powyższych, to ludzie rzucili się na nie masowo. Dzisiaj ich ceny są w widełkach od 600 do 1000 zł zależnie od ilości i rodzaju złącz, typu stopki (np. z hostem USB), obecności pivota, głośników i tunera DVB-T/C.
Przykłady tańszych monitorów IPS:
http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/4806094_techniczne
http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/5737944_techniczne
http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/5042429_techniczne
http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/6758666_techniczne
http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/6101243_techniczne
http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/3522015
http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/5703428_techniczne

Z ciekawostek można doda to, że wiele z tych monitorów jest produkowanych w Polsce, więc jest to nawet korzystne dla naszych własnych portfeli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować