Zaloguj się, aby obserwować  
Jackal-pl

Monitory LCD - Temat ogólny (nowości, matryce, parametry, sprawy techniczne)

2468 postów w tym temacie

Od czasu do czasu gdy przeglądam newsy/komentarze to często ktoś twierdzi, że monitory które mają 120 Hz odświeżania dają płynniejszy obraz jeżeli ktoś gra z ponad 60 klatkami na sekundę. Czy ktoś używał takiego monitora i czy może powiedzieć jakie są wrażenia z wyświetlanego obrazu? Czy to nie jest przypadkiem skok na kasę i pic na wodę fotomontaż?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pic na wodę, odświeżanie to "spadek" po monitorach CRT (takich z bańką). "zwyczajowe" 60 to starcza spokojnie. W wspomnianych monitorach CRT ustawiało się odświeżaniem jak często monitor będzie "doładowywał" punkty ekranu energią (takowe świeciły dopóki miały rzeczową energię, wiec zbyt niskie odświeżanie powodowało migotanie, "smużenie" etc), przy "płaszczkach" piksel świeci dokładnie tyle ile jest potrzebny, więc gdyby nie kompatybilność wsteczna z odświerzania można by w zasadzie zrezygnować.

ps pisane z czysto technicznego punktu widzenia osoby, która nie odróżia "PAL-a" od HD, a co dopiero 4k i innych czysto marketingowych "wynalazków"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.10.2013 o 16:54, Last_Aid napisał:

Od czasu do czasu gdy przeglądam newsy/komentarze to często ktoś twierdzi, że monitory
które mają 120 Hz odświeżania dają płynniejszy obraz jeżeli ktoś gra z ponad 60 klatkami
na sekundę. Czy ktoś używał takiego monitora i czy może powiedzieć jakie są wrażenia
z wyświetlanego obrazu? Czy to nie jest przypadkiem skok na kasę i pic na wodę fotomontaż?


Odpowiedź brzmi - zależy do czego używasz monitora. Znam przynajmniej kilka gier (Stepmania, osu!) gdzie naprawdę czuć różnicę i na 60 Hz po prostu nie da się grać najtrudniejszych utworów bo przez zbyt niskie odświeżanie obraz zlewa się w jednostajną plamę. 120 Hz w tym momencie naprawdę pomaga - całość jest po prostu "płynniejsza" i, dla mnie przynajmniej, wydaje się mniej męczyć oczy.

Jednak zadaj sobie pytanie czy grasz w coś gdzie liczą się milisekundy a fps-ów przydałoby się 300+ bo przy 100 wciąż "czegoś brakuje" (znowu - takie osu! przy 60 fps-ach jest niegrywalne a w wielu produkcjach to przecież szczyt marzeń).

Więc różnica w sumie jest jeśli masz realne wymagania np. oglądanie meczu tenisa, granie w naprawdę szybkie produkcje itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.09.2013 o 00:52, cartheone napisał:

> Ja zmieniłem troszkę zdanie i zamiast 21'' to kupiłem 23 calowy;)
>
> 630zł z odbiorem w punkcie, zacna cena
>
> Model: LG 23" 23EA63V-P Ips

I jak sprawuje się ten model??
Mam zamiar go zakupić i wykorzystywać przede wszystkim do xboxa



Polecam;) Mam jednoczesnie podłaczonego do niego xboxa i pc. Z głośnikami w kwestii xboxa nie ma problemu bo mozna je podłączyć pod monitor. Jestem zadowolony z zakupu:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.10.2013 o 21:21, ziptofaf napisał:

Więc różnica w sumie jest jeśli masz realne wymagania np. oglądanie meczu tenisa, granie
w naprawdę szybkie produkcje itp.

Są transmisje w tenisa w 120 fps?

@Last_Aid
Najlepiej przejdz się i sam zobacz(przy czymś dynamicznym).
W zasadzie ludzkie oko nie zobaczy więcej niż 85Hz.

Osobiście jak widzę po filikach to przede wszystkim znika efekt załamywania się obrazu(co bardzo mnie denerowało). Dopiero po kilkukrotnym zwolnieniu widać przy 120Hz(przy 60Hz zaot są jeszcze większe)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.10.2013 o 21:21, ziptofaf napisał:

Odpowiedź brzmi - zależy do czego używasz monitora. Znam przynajmniej kilka gier (Stepmania,
osu!) gdzie naprawdę czuć różnicę i na 60 Hz po prostu nie da się grać najtrudniejszych
utworów bo przez zbyt niskie odświeżanie obraz zlewa się w jednostajną plamę. 120 Hz
w tym momencie naprawdę pomaga - całość jest po prostu "płynniejsza" i, dla mnie przynajmniej,
wydaje się mniej męczyć oczy.


O ile dobrze pamiętam, to monitory/telewizory po prostu na podstawie analizy poprzednich klatek wstawiały klatki pośrednie tudzież po prostu klatkę czarną. Zważywszy, że DVI w rozdzielczości full hd przy pojedynczym kanale to 60 Hz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa że właśnie dużo gram w fpsy, dlatego ten problem z monitorami 120 Hz mnie tak zainteresował. Zrobiłem mały test w quakelive. Ustawiałem maksymalna ilość klatek na sekundę od 30 do 125 (tyle się da), bardzo szybko przechadzałem się po mapie i przyglądałem się obrazie. Mój monitor ma odświeżanie 60 Hz jakby co. Oto co zauważyłem:
30-45 fps - obraz wyraźnie się zacina (to chyba nic dziwnego przy tak małej ilości klatek)
50 fps - zacina się ale nie tak bardzo
60 fps - obraz był płynny, tylko w 3 lub 4 miejscach mogłem coś zauważyć
70-90 fps - skoro jest więcej klatek to obraz nie powinien szarpać, ale przy takiej ilości obraz szarpał równie mocno co przy 30-45 fps (imo to dziwne trochę)
100-110 fps - tylko delikatne szarpanie
120-125 fps - absolutnie płynnie, żadnego szarpania
Być może w innej grze (nowszej) zobaczyłbym co innego, w końcu ten "eksperyment" zrobiłem na starej gierce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm, LG 32LN5400 - myślisz że warto to wziąć jako monitor...?

Edit - oczywiście do grania, oglądania filmów, przeglądania internetu, programowania, grafiki i wszelkich innych możliwych do wymyślenia zastosowań. Mam ograniczony budżet, a wśród wymagań stawiam - 32", 1080p, klasa energetyczna A lub wyższa, 2x HDMI i 1x Component (co najmniej), bardzo dobry obraz. Jeśli mielibyście propozycje lepsze niż ten model (i tańsze, bo więcej nie mogę zapłacić ;)), to byłbym za nie bardzo wdzięczny :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie, po wielu dniach poszukiwań wpadłem wreszcie na Eizo F2333. Naczytałem się sporo b.dobrym opinii na jego temat, lecz mimo wszystko chciałbym jeszcze się podpytać troszkę Was. Wiem, że przy pc sprawdzi się fantastycznie, lecz zależy mi również, aby przy konsolach zbytnio nie odstawał. Czy można założyć, przygdybać czy owy ekran dałby radę łanie wyświetlać obraz z ps4?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie planuje zakup nowego monitora.Aktualnie korzystam z 19'' Philipsa (1440x900) i mam takie pytanie.Przesiadając się na monitor Full HD ,a tym samym wyższą rozdzielczość, odczuję się duże spadki FPS? Karta jaką posiadam to GTX 670.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Często oglądam filmy na DVD, które mają dwa paski na dole i gorze i często gram w stare gry, które mają tylko rozdziałki takie, że na górze jest pasek i na dole też. Tak po kilka godzin gram. Nie grozi mi to, że wypali się linia na LCD przedziału ekranu? Monitor kupiony w 2008 roku.
Telewizor, co stale miał pasy po jakimś czasie zaliczył wypalenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czym wyczyścić ekran monitora LCD z matową warstwą? Wiem, Google... Ale znalazłem dziesiątki porad, co gorsza wzajemnie sprzecznych. W jednym poście ktoś pisze "płynem do szyb", w następnym "płynem do szyb? Czyś ty na głowę upadł?". No więc czym, bo mam już zupełny mętlik, a na ekranie mało co już widać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wypalenie się części ekranu, gdzie na stałe jest wyświetlany jeden i ten sam obraz możliwe jest jedynie w ekranach kineskopowych i plazmowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Prośba o pomoc.

Szukam monitora dla 2 młodych chłopaków (13lat) który ma służyć do grania na PC i Xbox 360.
Obowiązkowe wejście HDMI, rozdziałka full hd, wbudowane głośniki.

Może być na TN (13 letnie chłopaki nie zauważą różnicy pomiędzy TN a IPS, przynajmniej te konkretne dzieci).
Rozmiar: minimum 21

Co proponujecie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.11.2013 o 16:30, Narmo napisał:

Wypalenie się części ekranu, gdzie na stałe jest wyświetlany jeden i ten sam obraz możliwe
jest jedynie w ekranach kineskopowych i plazmowych.

Aha, rozumiem. Czyli chyba na działce mam plazmę. :)
A co z graniem w rozdzielczość 780x400 czy jakoś tak przy 22 calach? Nie będzie to jakoś szkodliwe dla monitora czy karty graficznej, skoro natywna jest 1600x1200, a ja gram z dwoma pasami i to jeszcze w tak niskiej rozdziałce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować