Zaloguj się, aby obserwować  
Jackal-pl

Monitory LCD - Temat ogólny (nowości, matryce, parametry, sprawy techniczne)

2468 postów w tym temacie

Dnia 16.03.2015 o 17:30, PrinceLaCroix napisał:

> BenQ też daje 3 lata gwarancji na swoje monitory.

Na stronie Komputronika jest napisane, że Benq ma 2 letnią gwarancję.


Gdzie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmmm ... od sześciu miesięcy posiadam monitor Eizo Foris FS2434.
Przyzwyczaiłem się już do czerni tego modelu / matrycy IPS ( udało mi się ją częściowo zniwelować, rozjaśnić ), mam jednak ciekawe zjawisko: otóż, gdy spojrzę na prawą stronę matrycy pod kątem, widać na niej, najczęściej na ciemnym tle, na włączonym i wyłączonym monitorze, takie dziwne plamy? Jakby taki połysk, jak rozlana benzyna, coś w ten deseń. Nie przeszkadza to w normalnym użytkowaniu monitora, ale jest dziwne - zwłaszcza, że występuje tylko po jednej stronie matrycy / prawej / i w identyczny sposób występowało na moim poprzednim monitorze.
Co to może być? Mam się tym martwić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dałoby radę znaleźć jakiś tani monitorek z wejściem hdmi? Głównie 21.5" bo tylko taki mi się zmieści.
Cel: granie na ps3, w odległej przyszłości może ps4.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam mam stary monitor LCD NEC MUltisync 90 gx 2 uszkodzony wyświetlacz częściowo bo jak myłem to mi odrobina wody wleciała ale działa tylko połowę ekranu widać. Można na nim jakoś zarobić chociaż 100 zł?? w środku może są jakieś wartościowe układy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć, kiedyś był boom na monitor LGka, z ultra cienką ramką, 23 cale, ips w cenie 650zł. Ale z tego co widzę, to wycofali go z produkcji/sprzedaży. Kojarzy ktoś coś w okolicach 600zł z takimi parametrami? Bo przeglądam oferty ze sklepów i wieje straszną nudą. Najlepiej z x-koma.
To ten, o którym myślę: LG 23EA63V-P
Polecicie coś?

PS: Nie polecać żadnych TN. Ich era się skończyła (dla mnie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.05.2015 o 16:15, Jackal-pl napisał:

Cześć, kiedyś był boom na monitor LGka, z ultra cienką ramką, 23 cale, ips w cenie 650zł.
Ale z tego co widzę, to wycofali go z produkcji/sprzedaży. Kojarzy ktoś coś w okolicach
600zł z takimi parametrami? Bo przeglądam oferty ze sklepów i wieje straszną nudą. Najlepiej
z x-koma.
To ten, o którym myślę: LG 23EA63V-P



Mam dokładnie ten, kupiłem przeszło półtora roku temu.
Ultracienka ramka to tylko na zdjęciach poglądowych bo w rzeczywistości to oszukaństwo bo wokół jest po prostu pasek ekranu który pozostaje czarny.
Ale przed zakupem wiedziałem o tym bo zerknąłem na Youtube i nie żałuję.
Długo czekałem na zakup monitora LED bo również chciałem tylko i wyłącznie matrycę IPS.
Proponowałbym jakiś zamiennik od LG, w cenie ~700zł na pewno coś znajdziesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szukam moniotra pod konsolę, pc i okazjonalnie jako zewnętrzny monitor w laptopie. Matryca najlepiej IPS, cena max. poniżej 1000zł, ale okolice 900-1000 tylko w przypadku jak bardzo będzie się opłacało dołożyć. Czy w tej cenie zobaczę różnicę względem mojego lg flatrona w2343t z matrycą tnt(zakupiony w 2010r)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Szukam monitora 27 cali, mam upatrzony model Samsung S27E510CS, jednak średnio jestem w temacie i liczę na dobrą radę. Cena maks 1500, FHD i brak wbudowanych głośników (chyba że monitor nadrabia matrycą ale nie lubię płacić za niepotrzebne duperele). Znajdzie się znawca?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.08.2015 o 16:17, Witek298 napisał:

Cześć. Szukam monitora 27 cali, mam upatrzony model Samsung S27E510CS, jednak średnio
jestem w temacie i liczę na dobrą radę. Cena maks 1500, FHD i brak wbudowanych głośników
(chyba że monitor nadrabia matrycą ale nie lubię płacić za niepotrzebne duperele). Znajdzie
się znawca?


Do czego ten monitor głównie będzie używany? Gry? A jeśli tak, to jakie? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.08.2015 o 17:37, pawbuk napisał:

> Cześć. Szukam monitora 27 cali, mam upatrzony model Samsung S27E510CS, jednak średnio

> jestem w temacie i liczę na dobrą radę. Cena maks 1500, FHD i brak wbudowanych głośników

> (chyba że monitor nadrabia matrycą ale nie lubię płacić za niepotrzebne duperele).
Znajdzie
> się znawca?

Do czego ten monitor głównie będzie używany? Gry? A jeśli tak, to jakie? ;)


Na tym forum odpowiedź jest za każdym razem taka sama:) Gry (wszelakiego rodzaju) i filmy, net, nic ponad to.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Podpinam się pod pytanie Witka. Również szukam monitora w rozmiarze 27 cali i w przedziale cenowym do 1500 zł. Przeznaczeniem monitora jest współpraca z PC i PS4. Gry, filmy i tak dalej :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Siemka,

Przymierzam się do kupna nowego monitora i po kilkunastu dniach obczajania rynku mam nie lada zgryz. Liczę więc na Waszą pomoc. Przeznaczenie - CAD i gry. W pracy mam 27" imaca poprzedniej generacji (1440p) i choć jako całość wydajnościowo nie powala, to zarówno wielkość ekranu, jak i jego rozdzielczość wydają mi się optymalne. Dlatego też moje poszukiwania zawęziłem do modeli o powyższych parametrach. Monitor ma współpracować z AMD FirePro w8100, choć w przyszłości nie wykluczam wymiany/instalacji drugiej karty, jeśli Arctic Islands/Pascal miałyby okazać się naprawdę przełomowe.

Żeby niepotrzebnie nie przedłużać - pytania:

1) Czy z perspektywy ''przeciętnego'' gracza warto interesować się modelami Free-/G-Sync? Czy różnice w płynności będą zauważalnie lepsze w porównaniu do modeli np. 90-144 Hz bez owych Syncow?
2) Czy matryce TN wyraźnie odstają od IPSów?

Będę szczególnie wdzięczny za opinie oparte na własnym doświadczeniu.

Nie ukrywam również, że niestety (?) nie jestem fanem designu niektórych gamingowych monitorów i przykładowo takiego Acer Predatora po prostu wstyd byłoby mi trzymać na biurku :) Podobnie z ROG-ami Asusa, choć tu aż takiej tragedii znowu nie ma. Zdecydowanie bardziej przemawia do mnie wygląd np. nowych Delli, który może niczym du** nie urywa, ale co ważniejsze - niczym nie straszy. I właśnie od Delli zacznę wyliczankę modeli które mniej lub bardziej biorę pod uwagę.

- Dell U2715H - najprostszy model, którego kupno rozważam z uwagi na matrycę IPS, rozdzielczość, wygląd oraz przystępna cenę. Niestety bez podwyższonego odświeżania, czy FS/GS. Do CADa jak najbardziej, do gier chyba średnio.

- Dell S2716DG - monitor 144 Hz z G-Synkiem. no właśnie. do AMD to być może nie najszczęśliwsze rozwiązanie, ale ja widzę w nim przede wszystkim wspomniane odświeżanie, nie klujący w oczy wygląd oraz cenę tylko nieznacznie wyższą od u2715h. Krokiem w tył do poprzedniego modelu wydaje się być matryca TN, ale w tym miejscu odwołuję się do pytania nr 2.

- Asus MG279Q - IPS, 144 Hz bez i 35-90 Hz z FS wskazuje na model, który (przynajmniej na papierze) spełnia większość wymagań dobrego monitora dla gracza. W praktyce wielu użytkowników skarży się na problemy z poprawnym wyświetlaniem obrazu, a szczególnie ciemnych scen, gdzie w rogach często widać kolorowe poświaty (vide opinie na niemieckim amazonie). Cenowo jednak OK, w granicach powyższych Delli.

- Eizo FS2735 - Model, na który przyjdzie jeszcze nieco poczekać - premiera w połowie stycznia. Do niedawna był to mój faworyt, na którego niecierpliwie czekałem. Mój zapał ostudziły jednak ostatnie informacje odnośnie sugerowanej ceny na poziomie 1100 euro, czyli. 3/4 tego, co dałem za całego kompa :/ Jest zatem m/w 2x droższy od wymienionych wyżej modeli. Niby jest IPS,FS i 144 Hz, ale z drugiej strony i szereg niepotrzebnych mi bajerów, typu łączność ze smartfonem. Jeśli miałby to jednak być jakościowy i wydajnościowy przełom, to jestem w stanie poczekać i odłożyć powyższą kwotę.

Oczywiście jestem otwarty na inne propozycje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szukam uchwytu do montażu monitora na ścianie, 27 cali, Vesa 100x100. Raczej slim/płaski aby był dosyć blisko ściany bez regulacji. Ktoś coś doradzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szukam jakiegoś dobrego i stosunkowo taniego monitora do grania, sporadycznie do oglądania filmów. Myślę o czymś w rozmiarach 22-23''. Interesuje mnie cena w granicach 800 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.12.2015 o 11:36, conradzik napisał:

Przymierzam się do kupna nowego monitora i po kilkunastu dniach obczajania rynku mam
nie lada zgryz. Liczę więc na Waszą pomoc. Przeznaczenie - CAD i gry.

Zależy jakie gry...
Jeżeli zależy Ci na dynamicznych grach typu FPS, gdzie niektórzy chcą się fetyszyzować absurdalnymi ilościami generowanych ramek w sekundzie, to potrzeba Ci monitora z maksymalnie szybkim odświeżaniem obrazu, co oznacza zazwyczaj, że od samej matrycy będą wymagane czasy przełączania na poziomie 2 ms jakie można dzisiaj bez problemu uzyskać na wszystkich matrycach TFT/TN. Ale niestety paleta kolorów na poziomie 256K, zamiast 16M eliminuje ten typ wyświetlacza z zastosowań CAD/Grafika. A kąty odwzorowań kolorów i luminacji eliminują ten typ matrycy z wszelkich zastosowań. Jest to po prostu przestarzały typ ekranu bo nie ma realnie żadnych zalet w stosunku do innych matryc, a w szczególności do tych, które stały się standardem, czyli IPS.

Dnia 01.12.2015 o 11:36, conradzik napisał:

1) Czy z perspektywy ''przeciętnego'' gracza warto interesować się modelami Free-/G-Sync?
Czy różnice w płynności będą zauważalnie lepsze w porównaniu do modeli np. 90-144 Hz
bez owych Syncow?

Prosta matematyka. 144 Hz odświeżania oznacza, że cały ekran musi zostać wymieniony na inny w czasie nie dłuższym niz 6,94 ms. Biorąc pod uwagę, że elektronika wyrobi się z przekazaniem sterowania do matrycy dużo szybciej niż w 1 ms, to mamy w zapasie prawie 6 ms. A taki czas przełączania mają najgorsze matryce IPS. Większość ma 5 ms (LG), a podrasowane schodzą do 4 lub 3,6 ms. Szybkie przełączanie pikseli ma znaczenie tylko przy pracy w trybie 3D bo zużywa on dwa razy więcej czasu, żeby poprawnie odwzorować efekt stereoskopowy (ze względu na bezwładność naszego oka). Ponieważ nasze oko rejestruje zmiany nie częściej niż 25-30 obrazów na sekundę, więc wymiana ekranów w tempie 60 ramek na sekundę jest aż zbyt dobra, Dla efektu 3D będzie więc potrzeba 120 ramek na sekundę i to z małą tolerancją odchyłek od regularnych okresów, żeby uzyskać płynny odbiór zmian obrazu. Jeżeli więc będziesz potrzebować 3D, to druga opcja, a jeżeli nie, to pierwsza. Zwykle jednak gracz do niczego tego nie potrzebuje - więc po co?

Dnia 01.12.2015 o 11:36, conradzik napisał:

2) Czy matryce TN wyraźnie odstają od IPSów?

Pod każdym względem za wyjątkiem szybkości przełączania pikseli. Tylko, że pamiętaj iż w TN poziomów przełączania jest 256 tys., a w IPS 16 milionów. Typowa TFT/TN przełąćza w 2 ms, a typowa IPS w 5 ms. Jak podałem wyżej jest to absolutnie wystarczające nawet do pełnego obrazu 3D. Chyba, że ktoś wsadzi do monitora jakąś porytą elektronikę na częściach z chińskiej manufaktury..

Dnia 01.12.2015 o 11:36, conradzik napisał:

Będę szczególnie wdzięczny za opinie oparte na własnym doświadczeniu.

Moje doświadczenie wynika z 25 lat siedzenia przed monitorami. IPS jest w tej chwili technologią w całości zastępującą najlepsze rozwiązania CRT, ale bez jakichkolwiek wad geometrii bo ta wynika z ułożenia elementów matrycy. TN był etapem rozwojowym płaskich ekranów i nie jest już potrzebna.

Dnia 01.12.2015 o 11:36, conradzik napisał:

Nie ukrywam również, że niestety (?) nie jestem fanem designu niektórych gamingowych monitorów

Monitor gamingowy brzmi mniej więcej tak jak gamingowa ciężarówka. Sprowadza się do fikuśnie powykrzywianej obudowy, zazwyczaj w stylu F-117 Stealth. Jak dla mnie obciachowe. ;)

Myślę, że na tej podstawie samo sobie możesz wybrać najlepszy monitor z listy, którą podałeś.
Ja sobie kupuję absolutnie najprostszy, najtańszy i kompletnie najgłupszy monitor z IPS, w którym nie ma żadnych bajerów udających kolejny komputer, a nawet głośników (byle był demultiplekser z HDMI na analogowe wyjścia głośników). Kwestią wyboru jest tylko czy elektronika będzie obsługiwać tryby wysokich częstotliwości odświeżania oraz przełączanie parzyste/nieparzyste (do 3D). Ale ponieważ różnice w koszcie najlepszej elektroniki od najgorszej, to różnice rzędu kilku dolarów w produkcji, to płacenie za to sum, które czasem życzą sobie niektórzy producenci jest już niemoralne. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2016 o 23:49, ts04 napisał:

Szukam uchwytu do montażu monitora na ścianie, 27 cali, Vesa 100x100. Raczej slim/płaski
aby był dosyć blisko ściany bez regulacji. Ktoś coś doradzi?

Nie ma niestety filtrowania po standardzie, ale standard uchwytu jest zależny od wielkości (i ciężaru) ekranu, także łatwo sobie znajdziesz.
http://www.skapiec.pl/cat/97/sort/rating

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.01.2016 o 14:20, Olamagato napisał:

Myślę, że na tej podstawie samo sobie możesz wybrać najlepszy monitor z listy, którą
podałeś.


Fakt, wychodzi na to, ze nie ma sensu doplacac i moge smialo brac Della U2715H. Jednak w innym watku z forum (bodajze Upgrade kompa) dowiedzialem sie, ze mimo wszystko warto inwestowac w monitory z free-/g-synciem. Co Ty o tym sadzisz? Masz moze doswiadczenie z tymi technologiami? Nie mam tu juz na mysli samych klatek - co wyjasniles wystarczajaco jasno - co tytulowa synchronizacje na lini karta graf <-> monitor i zwiazane z tym zapobieganie ''rozrywaniu obrazu''.

Na pytanie o jakich grach jest w moim przypadku mowa - trudno powiedziec :/ Nie mam faworytow jesli chodzi o konkretny gatunek gier. Ok, moze w ostatnim czasie przewage maja rpgi typu skyrim/fallout/wieslaw, ale rownie chetnie siadam do dobrych fpsow, czy samochodowek (choc tu od czasow mojego ukochanego nfs porsche nieco kiepsko z wyborem). I wlasnie podczas jazd wirtualnymi brykami w takim np. dircie widze niedoskonalosci obrazu na moim leciwym juz syncmasterze sa300 (FHD). Stad tez moje pytanie o w/w synci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować