Zaloguj się, aby obserwować  
Jackal-pl

Monitory LCD - Temat ogólny (nowości, matryce, parametry, sprawy techniczne)

2468 postów w tym temacie

Zapomniałem zupełnie o pułapie cenowym - około 500zł, tak do 600zł góra, chociaż jak już miałoby to to mieć jakąś konkretną technologie, to bym mógł zrezygnować z alkoholu na własny koszt na jakiś czas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.11.2012 o 15:51, Szczep_NML napisał:

Po przeczytaniu opini na temat tego monitora, na 90% nie wybiorę tego monitora.
Proszę o inną propozycję.


W takim razie kup pierwszą lepszą TN-kę i na pewno będziesz zadolowolony.
Może trudno w to uwierzyć, ale zaproponowany Dell jest naprawdę jednym z lepszych monitorów w swojej cenie. Alternatywami dla niego mogą być np. trochę tańszą Iiyama ProLite X2377HDS-B1 czy jeszcze tańszy LG IPS234V-PN. W cenie 700-800 zł znajdziesz już trochę monitorów 24", w dużej części na matrycach VA i pochodnych, ale na dobrą sprawę nie zachwycają one jakością wyświetlanego obrazu i nierzadko mają więcej wad, niż wcześniej wymieonione IPS-y.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy częste wyłączanie i włączanie monitora LCD wpływa nań negatywnie? Np. wyraźnie skraca żywotność? Niejednokrotnie mam sytuacje, w których wolę pozostawić komputer włączony z uwagi na np. proces defragmentacji, konwertowania plików, czy skanowania, przy czym najchętniej bym wyłączył monitor by odciąć dopływ emitowanego przezeń światła do oczu (monitor jest usytuowany na biurku, przy którym pracuję).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam lekki problem (chyba) z monitorem. Wszystkie gry śmigają aż miło (wiedźmin 2, Assassins Creed 2) i nagle zachciało mi się zainstalować Velvet Assassin. Instaluję i wyskakuje czarnyobraz i okienko "poza zakresem pracy 63,4 kHz/100 Hz". Myślę sobie: "Ok, mój monitor musi obsługwać wyższą rozdzielczość. Trochę dziwne skoro Wiedźmin chodzi, a to nie, ale ok. Zainstalowałem starszą gierkę Experience 112 i problem się pojawia, tylko tym razem wyskakuje okienko z jeszcze większą rozdzielczością "212,1 kHz/239 Hz". Nie wiem czy to wina monitora, czy karty graficznej, czy cholera wie czego jeszcze. :P
Karta graficzna do GeForce GTX 670

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam
Postanowiłem zainwestować grubszą gotówkę w PCta którego zakup planuję na początku lutego 2013 przed premierą crisis 3 :)

ogólne specyfikacje
Radeon HD 7970
Core i7-2600k w zwyż
ok 8-16GB ramu
reszta mało ważna. Właśnie tu zaczyna się mój problem.
Monitor/TV co wybrać by przyjemność z grania była jak największa planuje zakup http://www.mediamarkt.pl/lodz-galeria-lodzka/telewizor-3d-samsung-ue40es6100,id-283687 niestety nie mam zielonego pojęcia czy nie popełnię błędu.
Mam większe przekonanie do TV niż monitora lecz to chyba jedynie przez wielkość heh
Co sądzicie o tym "monitorze" czy da radę i będzie się wyśmienicie spisywał? jeśli nie to czemu? co polecacie? co sami posiadacie i czy spełnia wasze wymogi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest jakaś widoczna różnica między podłączeniem D-sub, a DVI? Kupiłem sobie nowy monitor, ma wyjście DVI, ale nie mam kabla, siedzę na zwykłym D-sub, warto zainwestować w to? Mam jedynie jedną przejściówkę, czy to wystarczy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przejściówka nic nie da, bo sygnał wychodzący z karty będzie ciągle Analogowy :)
A czy jest różnica? Według mnie znaczna, wyraźniejsze czcionki w edytorach tekstu i na stronach internetowych to pierwsze co rzuciło mi się w oczy, a oba złącza testowałem w tej samej, natywnej rozdzielczości (1920x1080)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nadal analogowy jesli ta przejściówka jest do karty graficznej? Wsadzam ją w DVI i podpinam kabel D-sub. Rozumiem, że mam obejrzeć dokładnie oba wyjścia, bo są różne modele kabli?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

DVI może dawać na wyjściu sygnał w postaci cyfrowej i analogowej. Jak podpinasz przejściówkę D-SUB, to masz najpierw na wyjściu karty konwersję D->A, sygnał leci po kablu (po drodze może się przyplączą jakieś zakłócenia, które go zniekształcą) i na wejściu monitora jest robiona konwersja A->D, przy czym nawet przy braku zakłóceń nie ma żadnej gwarancji, że otrzymany sygnał cyfrowy na wejściu monitora jest identyczny z tym, który wygenerowała karta. Jak masz podpięte DVI do przesyłu obrazu w postaci cyfrowej, to żadnej konwersji nie ma, monitor odbiera dokładnie to samo, co mu wysłała karta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

chciałem kupić

do Xboxa, jako że w różnych źródłach ten ów mobitor był zalecany. Pytanie tylko... Czy bez kabla HDMI różnica w jakości obrazu będzie jakoś drastycznie bolesna? A może polecacie jakiś inny monitor w rozsądnej cenie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.12.2012 o 21:02, Alehor napisał:

Czy bez kabla HDMI różnica w jakości obrazu będzie jakoś drastycznie bolesna? A może polecacie
jakiś inny monitor w rozsądnej cenie?

Pracuję na ciut większym monitorze tej samej firmy tez z matrycą IPS i też kiedyś mi się wydawało, że DVI (a tym bardziej HDMI) ma super-hiper lepsze parametry obrazu...
Jednak sprawdziłem to w praktyce na kilku monitorach. Prawda jest taka, że ja nie potrafię tej różnicy dostrzec.
I to ani na matrycy TFT/TN od Samsunga, ani na IPS/LED od LG. Tak więc może Blackhand ma lepsze oczy, albo porównywał w miejscu gdzie zakłócenia elektromagnetyczne musiały znacząco pogarszać sygnał idący przez analogowego D-suba. Dlatego ponieważ kabel VGA ma wciąż kilka zalet (przede wszystkim kanał zwrotny) w stosunku do DVI-D i HDMI <= 1.3, dlatego wciąż używam złącza analogowego kiedy podczepiam sobie do lapka porządny monitor fullHD (chociaż mógłbym HDMI).

ps. Warto pamiętać, że złącze DVI ma w sobie oba rodzaje sygnałów - analogowy i cyfrowy. Dlatego łatwo nim podłączyć każdy rodzaj ekranu. Są też odmiany DVI-D (cyfrowa) i DVI-I (analogowa), które mają wywalone odpowiednie piny z wtyczki i przenoszą wtedy tylko jeden z rodzajów sygnału.
ps2. ups Blackhand już to napisał...
ps3. Ale nie napisał, że przejściówki z DVI na VGA to prymitywne ucięcie pinów digital, dzięki czemu wykorzystywany jest tylko tor analogowy. Co innego w przypadku przejściówki DVI-D->VGA - tu musi być już we wtyczce konwerter (zwykle słabej jakości).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.12.2012 o 22:57, Mafioso_PL napisał:

A czy jest różnica? Według mnie znaczna, wyraźniejsze czcionki w edytorach tekstu i na
stronach internetowych to pierwsze co rzuciło mi się w oczy, a oba złącza testowałem
w tej samej, natywnej rozdzielczości (1920x1080)

Sprawdź sobie w ustawieniach grafiki czy karta nie generuje jakiegoś ograniczenia pola powierzchni czynnej lub rozdzielczości na wyjściu analogowym (wtedy wysyła jakby mniejszy obraz niż powinien). Kiedy tak robi, to monitor wtedy skaluje obraz rozciągając go w każdą stronę i to właśnie tak bardzo pogarsza tę jakość pod analogiem. Jest to banalne do ustawienia w setupie sterownika pod kartami ATI/AMD, natomiast pod nVidią nie jestem pewien. Kiedy się poprawnie ustawi wypełnienie całej powierzchni, to obraz jest idealny również pod analogiem. Przynajmniej u mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.11.2012 o 18:13, Rick napisał:

Mam lekki problem (chyba) z monitorem. Wszystkie gry śmigają aż miło (wiedźmin 2, Assassins
Creed 2) i nagle zachciało mi się zainstalować Velvet Assassin. Instaluję i wyskakuje
czarnyobraz i okienko "poza zakresem pracy 63,4 kHz/100 Hz".

Trochę stare, ale problem jest w częstotliwości pracy - tutaj to 100Hz. Większość współczesnych monitorów LCD ma elektronikę obsługującą tryby pracy do 75 Hz. Po prostu większa częstotliwość nie jest zupełnie do niczego potrzebna. Jest jedyny wyjątek - ekrany 3D, które aby efektywnie wyświetlać dwa obrazy w tym samym czasie muszą wyświetlać dwa razy szybciej ponieważ raz puszczają obraz dla oka lewego, a potem prawego. Dla nich standardem jest 120 Hz (2 x 60Hz).
Rozwiązaniem jest ponowny setup wyświetlania grafiki w grze tak aby pracowały w trybach 60Hz. Większe częstotliwości to często pozostałość po ustawieniu dla monitora CRT (kineskopowego).

Dnia 19.11.2012 o 18:13, Rick napisał:

Karta graficzna do GeForce GTX 670

W ustawieniu właściwości sterownika karty graficznej zaznacz sobie aby wyświetlane były tylko tryby obsługiwane przez monitor. Wtedy na źle ustawionych grach będzie pojawiał się trochę mało treściwy komunikat "Cannot initialize 3D engine", który właśnie o tym informuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.11.2012 o 22:33, Kardithron napisał:

Czy częste wyłączanie i włączanie monitora LCD wpływa nań negatywnie? Np. wyraźnie skraca żywotność?

Też stare, ale co tam. :)
Nie.

Dnia 17.11.2012 o 22:33, Kardithron napisał:

Niejednokrotnie mam sytuacje, w których wolę pozostawić komputer włączony
z uwagi na np. proces defragmentacji, konwertowania plików, czy skanowania

Na złączu D-sub nie musisz nic robić bo zostanie wysłany sygnał uśpienia. Na DVI-D i HDMI bez kanału zwrotnego (do wersji 1.3 włącznie) jedynym wyjściem jest przycisk zasilania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Dnia 17.12.2012 o 22:41, Olamagato napisał:

Rozwiązaniem jest ponowny setup wyświetlania grafiki w grze tak aby pracowały w trybach
60Hz. Większe częstotliwości to często pozostałość po ustawieniu dla monitora CRT (kineskopowego).


No i własnie w tym problem, bo nawet jeśli wchodze w okienko konfiguracji gry, wybieram częstotliwośc wyświetlania na 60 Hz, to i tak problem sie powtarza...

Dnia 17.12.2012 o 22:41, Olamagato napisał:

> Karta graficzna do GeForce GTX 670
W ustawieniu właściwości sterownika karty graficznej zaznacz sobie aby wyświetlane były
tylko tryby obsługiwane przez monitor.

A gdzie to znajde? w menadżerze urzadzeń? Bo w panelu sterowania Nvidia nie widze tego...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.12.2012 o 14:58, Rick napisał:

No i własnie w tym problem, bo nawet jeśli wchodze w okienko konfiguracji gry, wybieram
częstotliwośc wyświetlania na 60 Hz, to i tak problem sie powtarza...

Znajdź sobie sterownik do naprawdę posiadanego monitora. Niektóre monitory na sterowniku domyślnym (generic PnP) raportują absurdalne maksymalne dane rozdzielczości i obsługiwanych częstotliwości. Część gier przyjmuje te dane za dobrą monetę i ustawiają te absurdalne parametry na starcie zamiast zapamiętanej informacji o trybie graficznym (o ile zapamiętują).
Ewentualnie we właściwościach grafiki wyłącz pobieranie danych o trybach graficznych z monitora (EDID) i ustaw na sztywno jako maksymalną twoją natywną rozdzielczość oraz częstotliwość 60Hz. Wtedy nie powinny dziać się takie problemy.

Dnia 18.12.2012 o 14:58, Rick napisał:

A gdzie to znajde? w menadżerze urzadzeń? Bo w panelu sterowania Nvidia nie widze tego...

W tym niestety nie pomogę bo karty są różne, sterowniki też (nawet w obrębie różnych wersji). Moge tylko poradzić aby ustawiać sobie angielskojęzyczą wersję setupu grafiki bo potworki językowe jakie potrafią wyprodukować nasi (zwykle niekompetentni) tłumacze powodują, że często nie można zajarzyć co jest czym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam starego, dobrego 19'''' calowego LG Flatron F900B; wszystko jest cacy, obraz bardzo dobry itp ale czas wreszcie na przesiadkę na coś płaskiego i większego. Matryce IPS tanieją więc może warto zmienić monitor na jakieś 23 na IPSie? Póki były w dobrych cenach tylko TNki to ani myślałem zmieniać ale teraz jak widzę to już można się pokusić o IPS w cenie powiedzmy 600-700zł za 23''''.
Co polecacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować