Zaloguj się, aby obserwować  
Jackal-pl

Monitory LCD - Temat ogólny (nowości, matryce, parametry, sprawy techniczne)

2468 postów w tym temacie

Doszedłem do wniosku, że jednak nie ma sensu bawić się w ganianie po sklepach i mierzenie wymiarów, tylko po prostu w razie co użyję swoich zdolności stolarskich i przesunę półkę trochę do góry ;) W takim razie jaki monitor byście polecili (w parametrach mniej-więcej takich, jak podał Olamagato - jakieś 21,5 cala za ok. 500 zł)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>>.......

I jak tam, kupiłeś już monitor?

Ja zmieniłem troszkę zdanie i zamiast 21'' to kupiłem 23 calowy;)

630zł z odbiorem w punkcie, zacna cena

Model: LG 23" 23EA63V-P Ips

Polecam;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.08.2013 o 20:24, Murith napisał:

Jeszcze jakbyś polecił jakiś do 23'', nie przekraczający znacząco 600zł (o ile to możliwe), to byłbym wdzięczny.

http://www.skapiec.pl/site/cat/12/filtr/_0_46,47_13221_0_0_0_13772,137078,137083_0_0_133952/cena
Jak widać w tej cenie jest mnóstwo modeli. Wrzuciłem wszystkie, które mają HDMI, ale również i inne złącza oraz dodatki. To głównie dodatki podbijają cenę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.08.2013 o 15:41, Ambroo napisał:

Faworytami jest LG nr 1 i Samsung nr 3. Byłem zecydowany na LG, ale gdzieś natknąłem
się na opinię, że mimo IPS kąty nie są fantastyczne.

Ta opinia ma się mniej więcej tak jak np. opinia zmanierowanego audiofila, że dźwięk w budżetowych słuchawkach Sennheissera jest do kitu. Moim zdaniem nie znajdziesz nic lepszego jeżeli chodzi o obraz w tej cenie. Tym bardziej, że sam czekałem aż LG wreszcie wypuści większe panele niż 27" (monitory).
W tej chwili LG bardzo rośnie ponieważ ma tanią i dobrą technologię, na którą konkurencja nie ma dosłownie nic. I nic dziwnego, że konkurencyjne firmy przebierają nogami.

Dnia 29.08.2013 o 15:41, Ambroo napisał:

I druga wątpliwość do LG - spotkałem siez opinią że to wcale nie jest 100Hz, a chłopak dzwoniąc do obsługi
klienta i mówiąc że ma jedynie 60Hz (podajże po podłaczeniu do PC), babka odpowiedziała
żeby i tak siecieszył bo powinien mieć 50Hz.

Bo tak jest. TV obsługuje 60 Hz bo tyle jest w specyfikacji HDMI (a człowiek i tak nie dojrzy szybszego przełączania pikseli, które przecież nie gasną tak jak w CRT). Zresztą szybsze wyświetanie na ekranie, który nie ma 3D jest zupełnie zbędne. Ten TV, to nic innego jak monitor 60Hz z dołączonym tunerem i elektroniką, która polepsza płynność obrazu w inny sposób niż przez mało sensowne podbijanie MHz. Dlatego opisane jest, że ten ekran ma płynność wyświetlania na poziomie TV 100 Hz, a nie że w takim tempie przełącza piksele. Nie jestem jeszcze pewien tego na 100%, ale prawdopodobnie inaczej niż w zwykłych TV elektronika nie powoduje przełączania wszystkich pikseli w każdej ramce obrazu, ale jedynie tych, które się zmieniły w kolejnej klatce. To ma wiele sensu i dodatkowo powinno oszczędzać nieco prądu ponieważ średnio piksele będą przełączane rzadziej, albo w przypadu obrazu nieruchomego wcale. Moim zdaniem to i tak nie ma żadnego znaczenia ponieważ większość osób nawet nie zda sobie sprawy z różnicy w obrazie nie mając do dyspozycji wymyślnej aparatury testującej. W efekcie jest to tylko marketingowe bełkotanie, żeby konkurencja nie mogła wytykać, że ten TV nie ma w rzeczywistości "magicznego" 100Hz.

Dnia 29.08.2013 o 15:41, Ambroo napisał:

Opcja SMart TV jest mi kompletnie zbędna.

I słusznie. Smart TV, to tylko gadżet dla ludzi, którzy chcą mieć komputer do internetu nie mając go. Biorąc jednak pod uwagę, że dzisiejsze technologie internetowe sa coraz bardziej zachłanne na moc obliczeniową, to takie smarty wkrótce stracą swoją użyteczność bez pakowania do nich coraz mocniejszych CPU.

ps. Co do kątów, to jest to nic innego jak szeptana antyreklama konkurencji. Wszystkie ekrany ips od LG maja też fabryczną kalibrację kolorów i jedyne co w nich warto zmienić, to zmniejszyć jasność, żeby dostosować obraz do naszych warunków oświetleniowych (te same ekrany muszą wyświetlać wyraźne kolory nawet w krajach silnie nasłonecznionych). Ja w każdym razie zmniejszam do zera i obraz jest dla mnie idealny, nie wali po oczach i wygląda jak pocztówka.

ps2. Nie tylko LG produkuje ekrany IPS, ale ta firma ma na to patenty i sprzedaje je obecnie najtaniej. Jest to wyraźnie inne podejście niż Kodaka, który ma patenty na OLED, ale sprzedaje licencje na te panele tak drogo, ze w istocnie próbuje zarżnąć tę technologię. Moim zdaniem obecnie tylko OLED może zagrozić IPS pod względem wyświetlania obrazu bo nie potrzebuje dodatkowego podświetlenia. Z drugiej strony IPS jest świetnym materiałem dla okularów 3D, które w przyszłości staną się tym czym walkman ze słuchawkami w przeszłości. Oczywiście to wciąż tylko moja opinia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedź!

Poszperałem trochę w necie i im lepszy model sobie wynajdywałem tym więcej było opinii żeby wziąć jeszcze lepszy :) Poszedłem sam do sklepu i sam pooglądałem modele. Tak wiem, że w sklepie trudno cokolwiek ocenić bo światło, bo konkurencyjne modele itp. itd. Byłem zdecydowany już na tego LN5400 (z tym że jednak biorę 42 cale), ale obraz mi się nie spodobał. Spróbowałem z kilku źródeł i kolory nie były idealne, wręcz takie sobie. A co do samych kątów, to faktycznie lipne, dwa kroki w bok i już "gaśnie" ekran.

Mój wybór padł na 42LA620s. Pisałem że 3D i smart mi nie potrzebne, ale to jest po prostu klasa wyżej jakościowo samego obrazu. Poza tym dotąd miałem w Samsungu aktywne 3D dość upierdliwe, to pasywne w lekkich, tanich okularach mi się spodobało. Dodatkowo super opcja dual play. No i sama jakość obrazu, dla mnie kolory super i ma to niby 200Hz. Proponowano mi też model wyższy tj. LN660s, ale to dodatkowe 400zł w sumie za to że mam 400Hz zamiast 200, nieco lepsza matryca i Magic Pilot. Przyznam że kusi, ale ten obraz w niższym modelu i tak był dla mnie super wizualnie, więc nie będę już popadał w skrajność. Zostaje przy tym i mam nadzieję że fajnie się spisze :)
Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.08.2013 o 13:36, Citkowsky napisał:

Ja zmieniłem troszkę zdanie i zamiast 21'' to kupiłem 23 calowy;)

630zł z odbiorem w punkcie, zacna cena

Model: LG 23" 23EA63V-P Ips


I jak sprawuje się ten model??
Mam zamiar go zakupić i wykorzystywać przede wszystkim do xboxa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A da się normalnie podpiąć konsolę do monitora? Bo powiem szczerze, że mnie zaciekawiło to, bo mogę sporo kasy zaoszczędzić. Jeśli się da to nie będzie też problemem podłączenie dekodera satelitarnego? W ogóle jak wtedy z HD, jak to wygląda? I jaki największy monitor można kupić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cze, mam pytanie typu przejściówki.
Chodzi o to, że tanio zdobyłem monitor fHD i postanowiłem podpiąć go do laptopa.
Z tym, że w laptopie mam dwa standardy wyjść obrazu: HDMI oraz VGA, a monitor ma VGA oraz DVI.
Obecnie z monitorem łączę się kompozytem, ale są zauważalne straty w obrazie - np. szumy lub bardzo delikatne migotanie obrazu (czasami). Po podłączeniu monitora do PieCa przez DVI czegoś takiego nie ma, więc pomyślałem, żeby skorzystać jakoś z portu hdmi w laptopie i DVI w monitorze. Poszukałem przejściówki, pierwsza lepsza, np: http://allegro.pl/kabel-hdmi-dvi-1m-zlocony-1080p-hq-full-hd-i3514974654.html lecz kiedyś obiło mi się o uszy, iż takie przejściówki nie są dwustronne. I właśnie nie wiem czy przejściówka Laptop HDMI -> Monitor DVI jest zgodna i czy będzie to działać, czy nie?

Proszę o odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>ciach
>I właśnie nie

Dnia 28.09.2013 o 20:19, Jackal-pl napisał:

wiem czy przejściówka Laptop HDMI -> Monitor DVI jest zgodna i czy będzie to działać,
czy nie?

Proszę o odpowiedź.

Bedzie działać kumpel ma ten kabel podłoczny do lapka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jeszcze takie:
http://samsung.strefamarek.allegro.pl/samsung-24-led-s24b300hs.html
http://allegro.pl/monitor-24-samsung-s24b300hs-full-hd-hdmi-vga-i3579187905.html
Który z tych 4 byłby najlepszy? A jeżeli nie, to co jest godnego polecenia w przedziale cenowym jaki uwzględniłem?
Z góry dzięki za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja się podłącze pod pytanie wyżej - te dwa Samsungi, a konkretnie model Samsung 24" LED S24B300HS trochę mnie zaciekawił. Pytanie jest jednak jedno - jak tu podłączyć dźwięk? Bo monitor nie ma głośników, a w specyfikacji nie widzę, żeby było wejście na głośniki/słuchawki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.10.2013 o 23:42, lukas_k napisał:

/.../ Pytanie jest jednak jedno - jak tu podłączyć dźwięk?
Bo monitor nie ma głośników, a w specyfikacji nie widzę, żeby było wejście na głośniki/słuchawki.

Ja mam monitor z głośnikami, ale są słabe. Nawet nie tyle chodzi o jakość dźwięku, bo muzykalny nie jestem, ale o moc - niektóre gry i niektóre programy telewizyjne mają po prostu za słaby poziom głośności. Poradziłem sobie tak, że do wyjścia z płyty głównej podłaczyłem rozdzielacz - z jednego wyjścia idzie do monitora, z drugiego do głośników z własnym zasilaniem. Jeśli Twój monitor głośników nie ma, no to po prostu będziesz musiał je dokupić. Jakie - no to już tylko Twój wybór.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobra zrezygnowałem z BENQ, mam teraz dwóch faworytów, znajomy strasznie spropsował ACERA, ogólnie ujmując , że porządna, mało awaryjna marka. Ale mimo wszystko dalej nie jestem pewien.
http://allegro.pl/monitor-acer-24-led-v243hldobmd-full-hd-dvi-gw36-i3578414310.html#tabsAnchor
http://samsung.strefamarek.allegro.pl/monitor-samsung-23-6-led-s24b300hl.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gry to jest niezła bieda. Nie każda gra obsługuje taką rozdzielczość. Dochodzi do tego spore opóźnienie
Nie wiem ile masz pieniędzy lub w co zamierzasz grać, ale lepszym wyborem byłoby:
- zakup dobrego IPSa(np. EIZO F2333)
- zakup 120/144Hz pod fpsy(np. BenQ XL2420T)
- wybór 1440p, gdzie za tą cenę masz większy obszar roboczy, większe wsparcie oraz większa baza recenzji/informacji

Osobiście 21:9 to nie rozdzielczość do gier. Sam miałem zajawkę na to, ale ostatecznie dobry FHD do czasu 4kHD sprawdzi się najlepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować