Zaloguj się, aby obserwować  
Jackal-pl

Monitory LCD - Temat ogólny (nowości, matryce, parametry, sprawy techniczne)

2468 postów w tym temacie

Dnia 30.11.2013 o 01:17, LubieWafle napisał:

A co z graniem w rozdzielczość 780x400 czy jakoś tak przy 22 calach? Nie będzie to jakoś
szkodliwe dla monitora czy karty graficznej, skoro natywna jest 1600x1200, a ja gram
z dwoma pasami i to jeszcze w tak niskiej rozdziałce?

Monitory LCD działają inaczej niż kineskopowe. Piksele zostają w miejscu i po prostu wyświetlają jakiś kolor. Z tego powodu korzysta się z tak zwanego skalowania. Są wtedy 3 możliwości. Albo obraz jest wyświetlany w rozdzielczości źródłowej na środku ekranu w stosunku jeden do jednego, czyli pozostałe piksele wyświetlają jedynie czarny obraz i powstaje ramka, albo obraz jest skalowany. Skalowanie może być z zachowaniem proporcji, albo bez. Jeżeli jest z zachowaniem proporcji, to zazwyczaj gdzieś (na górze i na dole, albo po lewej i prawej) pojawią się czarne pasy, jednak obraz zachowa swoje proporcje. Jest też skalowanie bez zachowania proporcji, które rozciąga obraz na wszystkie piksele monitora.
Skalowanie polega na tym, że jeden piksel przekazywany przez kartę graficzną lub konsolę jest wyświetlany jednocześnie przez kilka pikseli na monitorze, przez co wszystko jest większe. Jak to działa możesz samodzielnie sprawdzić znajdując jakąś małą grafikę i po otworzeniu jej w przeglądarce obrazów systemu nacisnąć zbliżenie kilka razy. Jeden piksel obrazka będzie wyświetlany wtedy przez kilka pikseli na ekranie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o tym?
Opłaca się?
http://allegro.pl/monitor-27-lg-ips277l-ips-led-fhd-hdmi-kabel-i3750622822.html
Skłaniam się do zakupu na dniach, do tej pory mimo wszystko chciałem Eizo Forisa fs 2333, ale wskoczyła taka przecena tego 27", że aż nabrałem wątpliwości.
Co uważanie, ekran używałbym do PC PS3 i PS4.
Proszę o w miarę szybką odp.
Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

EIZO to najszybszy IPS na rynku, dodatkowo po kalibracji są cudowne kolory. Sam rozważałem jego zakup(a w MM była na niego promocja).
Osobiście 27" to za dużo na FHD. Dodatkowo trzeba znacznej odległości do pracy przy nim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.12.2013 o 21:30, Niewiernus napisał:

EIZO to najszybszy IPS na rynku, dodatkowo po kalibracji są cudowne kolory. Sam rozważałem
jego zakup(a w MM była na niego promocja).

Tylko nie wiem właśnie czy aż tak dobry ekran jest mi potrzebny. Nie jestem jakiś pro gamerem, grafiką również się nie zajmuję, więc nie wiem czy nawet w pełni doceniłbym zalety tego Eizo.

Dnia 06.12.2013 o 21:30, Niewiernus napisał:

Osobiście 27" to za dużo na FHD. Dodatkowo trzeba znacznej odległości do pracy przy nim.

Za dużo na FHD? Cu to?

edit; aa pewnie chodzi o FullHD. Czy ja wiem, np. taki obraz z 24" czy 27" znacznie by się różnił, widoczna by była pixeloza?

W sumie sporo dobrych opinii przeczytałem nt tego LG, oprócz jego nierównego podświetlania czy ruchomej podstawki, ale myślę, że nie sprawiałoby to dużego problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.12.2013 o 21:59, Qbasmok napisał:

edit; aa pewnie chodzi o FullHD. Czy ja wiem, np. taki obraz z 24" czy 27" znacznie by
się różnił, widoczna by była pixeloza?

Przejedz się do jakiegoś sklepu i sprawdź czy będzie dla ciebie to odczuwalne.

Dnia 06.12.2013 o 21:59, Qbasmok napisał:

W sumie sporo dobrych opinii przeczytałem nt tego LG, oprócz jego nierównego podświetlania
czy ruchomej podstawki, ale myślę, że nie sprawiałoby to dużego problemu.

Podświetlenie to problem większości(jak nie wszystkich) tanich monitorów, ale niestabilna konstrukcja może być już denerwująca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przejdę się racja.
A teraz tak abstrahując, jest jakikolwiek ekran 27" który mógłbyś polecić, czy to 27" i FullHD totalnie je dyskwalifikuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.12.2013 o 12:26, Niewiernus napisał:

27"kami nie interesowałem się.
Ale jeśli potrzebujesz takiej wielkości, szukasz coś do gier, gdzie liczy się czas reakcji
matrycy i nie zwracasz uwagi na kolory to nie pchałbym się w taniego IPSa, a np w to:
http://cenowarka.pl/benq-gw2760hs-9h-l9nlb-qbe-9h-l9nlb-rbe-a913731.html

Tzn. nie to, że nie zwracam uwagi na kolory. Wręcz przeciwnie. Chcę, aby gra wyglądała jak najlepiej, czas reakcji często idzie kosztem obrazu, gdzie zapewne im niższy tym lepszy do FPSów, gdzie w fpsy gram raczej sporadycznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak to osobiście brałbym EIZO.
5 lat gwarancji, najszybszy IPS, klasa pierwsza matrycy(tak więc mniej defektów może być), a po kalibracji ma jeszcze lepsze odwzorowanie kolorów(głównie czerni przyda się).
Do 1300zł to chyba nie ma nic lepszego. Dalej to NEC MultiSync EA244WMi, ale to już wydatek ponad 1400zł
Możesz jeszcze napisać/poczytać na forum mva.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam piszę tu jeszcze raz bo zastanawiam się nadal nad kupnem monitora ledowego ale piszą że są szkodliwe dla wzroku a ja będę dużo siedział przed komputerem.Więc nie wiem czy lepiej będzie wybrać tradycyjny z świetlówkami czy ledowy.Wpadłem też na pomysł kupienia z matrycą ips bo ponoć zdrowszy ale nigdzie na aukcjach allegro nie piszą jaka matryca ani jakie podświetlania pełne czy boczne. Może ktoś się wypowie i mi jeszcze raz doradzi ale tak do 600 zł maksymalnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

No więc najpierw co nieco o bzdurach dot. "zdrowia".

Dlaczego monitory są szkodliwe dla wzroku? Odp. jest bardzo prosta - zanikająca akomodacja oka. W normalnej sytuacji czasem patrzysz na obiekty które są blisko ciebie, czasem na takie które są daleko. Co innego gdy czytasz książkę, co innego gdy w ciemności idziesz szukasz włącznika światła, co innego gdy próbujesz przeczytać napis na tablicy w klasie siedząc w dalszym rzędzie. Oko cały czas pracuje, dostosowując się do dystansu obiektu na który patrzysz.
I to jest główny powód dla którego monitory szkodzą - tego tu nie ma. Odległość oka od ekranu jest CAŁY czas taka sama. Oko traci wprawę do akomodacji.
A to czy masz LCD''ka, LED''a, IPS''a, plazmę czy nawet starego CRT to już tak naprawdę bez większej różnicy. Jak siedzisz przed tym zbyt długo bez przerw to szkodzą dokładnie tak samo.

Tym co możesz ewentualnie sterować i co może nieco uprzyjemnić pracę z ekranem jest jego jasność - im ciemniejszy tym mniej męczy oczy. Te które walą ci kolorami zwyczajowo nie są idealne. I tymi które najbardziej właśnie dają po oczach są... zwykłe LCD''ki. Dlaczego? Bo one nie mają czegoś takiego jak czerń. Ich czerń "świeci". A świecenie nie jest pożądane dla naszego zdrowia.

Ale już poważnie mówiąc - za 6 stów nie znajdziesz ekranu który spełniałby standardy dot. "zdrowia" i prawdę mówiąc to nie ma znaczenia co weźmiesz. Na twoim miejscu więc rzeczywiście brałbym jakiegoś taniego IPS-a ale nie dlatego że "szkodzi mniej" ale dlatego że ma po prostu lepsze odwzorowanie kolorów i nieco lepsze kąty widzenia. Np. jakiś Asus VS229HV czy BenQ GW2320.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobra ale ponoć światło ledowe jest białe czy to mocno szkodzi na wzrok? pozatym czy mój komputer win xp geforce 9600 GT poradzi sobie z takim monitorem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.12.2013 o 12:17, benq20 napisał:

Dobra ale ponoć światło ledowe jest białe czy to mocno szkodzi na wzrok? Poza tym czy
mój komputer win xp geforce 9600 GT poradzi sobie z takim monitorem?


A jest jakiś powód by sobie nie poradził? To tak jakby pytać czy np. taka klawiatura będzie mi działać na komputerze ;)
A co do białego światła to akurat nie ono szkodzi. Przypomnę tylko że np. nasze piękne słońce jest w skali świetlnej O WIELE wyżej niż biel. Realny efekt na zdrowie ma światło niebieskie a i to tylko w nocy.
Jeśli rzeczywiście interesuje cię kwestia zdrowia oczu to nie skupiaj się na monitorze a kup sobie np. Gunnarsy:
http://www.gunnars.com/what-are-gunnars/
To wtedy będziesz mieć ładną blokadę nadmiaru światła dochodzącego do oczu, także tego "szkodliwego". Bo co jak co ale w monitorze za 500-600 zł to nie wyregulujesz tego parametru (chyba że trzymasz gdzieś w szafie sprzętowy kalibrator - wtedy możesz rzeczywiście zmodyfikować paletę barw).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.12.2013 o 19:13, Niewiernus napisał:

Jeśli tak to osobiście brałbym EIZO.
5 lat gwarancji, najszybszy IPS, klasa pierwsza matrycy(tak więc mniej defektów może
być), a po kalibracji ma jeszcze lepsze odwzorowanie kolorów(głównie czerni przyda się).
Do 1300zł to chyba nie ma nic lepszego. Dalej to NEC MultiSync EA244WMi, ale to już wydatek
ponad 1400zł



Który monitor Eizo polecasz?, ten za 1300 zł czy niedostępny kuż tu model z jakimś oprogramowaniem do kalibracji?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, że zahaczam w taki sposób, ale dokopałem się w tym temacie do Twoich postów, z których wynika, że masz/miałeś Samsunga SyncMaster 226BW. Ostatnio ocaliłem takie 2 przed utylizacją (dostaliśmy nowy sprzęt do biura, stary miał iść na szrot) jednak za to, ile mi krwi dziś napsuły, mam ochotę osobiście je tam zanieść... ;)

Po podłączeniu jako drugi monitor do laptopa, system elegancko wykrywa zewnętrzny monitor, jednak obraz na samsungu pozostaje czarny. W pewnym sensie "działa" ponieważ kursor nie zatrzymuje się na granicy obszaru roboczego laptopa, tylko ewidentnie gdzieś tam sobie wędruje ;) Pomyślałem, że problem może tkwić w ustawieniach monitora, więc zacząłem szukać menu ekranowego (OSD) a tu zonk... Po prostu nie da rady wejść w menu ekranowe tego monitora. Naczytałem się dzisiaj na necie o wszelkich możliwych sposobach blokowania i odblokowywania tego menu. Nic. Mogę trzymać przycisk menu 5, 10 sekund, czy nawet minutę, bez efektu. Również kombinacje z innymi przyciskami (w tym podczas włączania) są psu na budę. Właściwie jedyne co wyświetla mi ten monitor(y) to latające po ekranie okienko z 3 kolorowymi kwadracikami. Nie ma też znaczenia, czy monitor jest, czy też nie, podłączony do laptopa. Z dostępnych przycisków, reaguje tylko ten odpowiedzialny za zmianę źródła, a dokładnie rzecz mówiąc, tylko wówczas coś się dzieje na ekranie (w lewym górnym rogu miga na przemian analog/digital). Help... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Wiesz... ja te monitory uznawałem za całkiem znośne (choć i w tamtych czasach wolałem takie oparte na PVA/MVA)... w 2008 roku. Prawie 6 lat temu. I miałem go do testów przez jakiś tydzień. Uczciwie ci powiem - najzwyczajniej w świecie nie pamiętam jak to z nimi było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.12.2013 o 00:23, ziptofaf napisał:

/.../


Dobra, problem rozwiązany. Poprzednio usiłowałem zmusić monitor do współpracy za pomocą kabla DVI z zamontowanym i zapikowanym do laptopa adapterem VGA. Dziś wygrzebałem gdzieś kabel VGA i wszystko śmiga (nawet te nieszczęsne menu OSD).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Za poleceniem wielu osób tutejszych czy też koczujących na innych forach mam na swoim biurku Eizo Forisa FS2333. Ogólnie pierwsze wrażenie spoko, troszkę może ma wadliwe podświetlanie u dołu na 3cm, ale szwagier uświadomił mi, że to normalka w ekranach LEDowych. Jak go skalibrować, aby całkowicie zrobić z niego użytek, jakimś programem? Z góry dzięki za odp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować